ويژگي هاي نماز جمعه PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر   
دوشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۴۱

 


ويژگي هاي نماز جمعه

نماز جمعه

نماز جمعه يكي از دستورات مؤكد اسلام است كه در مكتب تشيع در حضورامام u ، واجب تعييني و درعصرغيبت واجب تخييري است. نماز جمعه مجمع فضايل است و مي شود گفت آنچه خوبان همه دارند نماز جمعه به تنهائي داراست. چون اوّلاً تمام اثرات و بركات نماز از قبيل معراج مومن بودن قربان كل تقي بودن ، ريختن گناهان و مانع گناه و فحشا شدن را دارد. چون نماز است ثانياً تمام فضيلتي كه نماز جماعت متضمن است، باز در نماز جمعه نيز وجود دارد. چون نمازجمعه به صورت جماعت خوانده مي‌‌شود ثالثاًيك خصوصيّت ديگري دارد كه نماز هاي فرادي و جماعت آن خصوصيّت و فضيلت را ندارد؛ وآن اين است كه نماز جمعه حجّ فقرا است ، و از نظر سياسي نمايش قدرت وحدّت مسلمين بوده به خاطر وجود دو خطبه منشاء بيداري مسلمين وآگاهي آنها از حوادث و اتفاقات ممالك اسلامي و اخبار مسلمانان است .نماز جمعه خصوصيات وشرايطي دارد كه اگر به طور صحيح وشايسته اقامه شود ، مي تواند در جامعه اسلامي دگرگوني عميق فرهنگي ايجاد كند ومنشاء بركات بسياري شود ودر بعدسياسي نيز باآگاهي دهی به مردم ، امنيت وعدالت اجتماعي راتقويت كند. و ازطرف ديگردر مقابل توطئه دشمنان سدّ محكمي باشد؛بطوريكه توطئه دشمنان كه ماهها روي آن زحمت كشيده و هزينه گذاشته اند با ايراديك خطبه درنمازجمعه افشاء وخنثي مي شود.

در فتنه 88 ، ماهها بلکه بيش از يک سال تمام، دشمنان ملت ايران در اروپا و آمريکا و همچنين در داخل ايران با تمام امکانات مادی و معنوی خود به ميدان آمدند تا در فضای انتخابات ، ضربه غير قابل جبران به پيکر نظام اسلامی وارد سازند و از مقاومت جانانه ملت ايران در مقابل استکبار جهانی انتقام بگيرند. وقتی در انتخابات پيروز نشدند تمام اذناب و پياده نظام خود را به کف خيابان کشيدند و حتی به حسينه ها حمله نموده و در ماه محرم مراسم عزاداری اباعبدالله u را به آتش کشيدند و طوری عمل کردند که وزرای خارجه اسرائيل و فرانسه و انگليس و همچنين روسای جمهور برخی کشور ها از جمله آمريکا شادمانی خود را نتوانستند مخفی نمايند و بطور صريح ، شکست حتّمی را برای انقلاب اسلامی پيش بينی کردند. اما وقتّی روز جمعه رسيد و مردم در نماز جمعه تهران شرکت کردند ، مقام معظم رهبری تنها با ايراد يک خطبه چند دقيقه ای تمام توطئه های آنها را خنثی نمود و هزينه های سنگين آنها را بر باد داد و شادمانی آنها را به غم و اندوه و نا اميد تبديل ساخت، و آرامش مطلق به ايران برگشت و ملت ايران مسير حرکت خود و وظيفه عملی خود را شناختند. اين است نقش و جايگاه خطبه نماز جمعه که با کمترين هزينه ، به خرمن سرمايه عظيم دشمن آتش می زند و زحمات و تصميات پيچيده و پرهزينه دشمن را در اندک زمان نابود می سازد بلکه با مبدّل ساختن توطئه بر فرصت ، فرصت ديگری برای ملت می آفريند.

خصوصياتی در نماز جمعه وجود دارد که به اهميّت آن افزوده وتأثيرات آن را دوچندان می نمايد در اينجا به چند نمونه آن اشاره می کنيم.

ويژگي هاي نمازجمعه

نمازجمعه درمتن اجزاء وشرايط خود وهمچنين درمقدمات و نحوه اجراي آن خصوصياتي دارد كه اين نماز را هم ازسايرنماز متمايز ساخته و هم آن را ازعبادي محض بودن خارج ساخته وبه عيادي- سياسي تبديل كرده است و از طرف ديگر شارع مقدس با جعل آن خصوصيات آثار و فوائد فردي واجتماعي نمازجمعه را چندين برابر نموده است. از جمله آن خصوصيات عبارتند از:

1- موقيّعت زماني

نماز جمعه در روزي خوانده مي‌شودكه در نزد مسلمين به عنوان عيد و سيّد الايام ، ارزش خاصّي دارد بطوريكه روزش بهترين روز وشبش بهترين شب است وآن روزجمعه است. در روايات متعددي وارد شده است كه هركس در روز جمعه بميرد درحاليكه عارف بحق اهلبيت باشد از آتش آزاد مي‌شود ويا روز جمعه روز استجابت دعا ونزول فرشتگان بر زمين است ودهها فضيلت ديگركه در آينده به چند مورد آن اشاره خواهيم كرد.اين موارد باعث قداست واهميّت ويژه نماز جمعه گرديده است. زمزمه و راز و نياز با خدا، استماع آيات و روايات پرازپند و نصيحت ، در چنين روزي از نظر رواني وروحي اثر بسزاي در انسان دارد.

2- موقعيّت مكاني

يكي از شرائط اقامه نماز جمعه رعايت فاصله مكاني نمازجمعه است. از نظرفاصله مكاني در دو فرسخ تا دو فرسخ فقط يك نمازجمعه قابل اقامه است و درمنطه اي كه مساحت آن چهار فرسخ را فراگرفته است بيش ازيك نماز جمعه اقامه نمي‌شود ، اين امر باعث مي‌شودكه مردم يك منطقه دور هم جمع شوند و نماز جمعه اقامه كنند و اين اجتماع با قطع نظراز نماز ، فوائد بيشماري براي مسلمانان دارد. حكمت اينكه كمتراز دو فرسخ نبايد بين دو نمازجمعه فاصله شود، شايد اين باشد كه مسلمانان اين مناطق كه از هر طرف چهار فرسخ را فراگيرد ، در يك مكان جمع شوند و اجتماعشان را به نمايش بگذارند و از تفرقه و تشتت بپرهيزند.

3- شركت كنندگان

خصوصيّت ديگرنمازجمعه خصوصيّت افراد شركت كننده در نمازجمعه است. اولاً افراد متدين و مؤمن در نمازجمعه شركت مي‌كنند كه اثر پذيري آنها بيشتر و انتقال شنيده ها توسط آنها مؤثرتراست. و ديگراين كه ، مسلمانان وقتي مي‌خواهند در نمازجمعه شركت كنند وضوء مي گيرند و با طهارت ظاهر و باطن و با قصد قربت در محلي حضور مي‌يابند وخود را آماده استماع خطبه ها و اقامه نماز مي‌كنند و در حاليكه رو به قبله نشسته اند به قصد استفاده ازخطبه ها به آن گوش مي‌دهند و با اميد به فضل وكرم خداي متعال كه گناهان آنان را مي‌بخشد به نماز قيام مي‌كنند. همين حالت و انتظار انسان ، يك نوع بسترمناسبي براي اصلاح نفس و رام نمودن آن مي شود و اثر تربيتي نماز جمعه را افزايش مي دهد.

4- وجود خطبتين

در نماز جمعه دو خطبه قرارداده شده است‌كه درخطبه اوّل مردم به تقوي دعوت مي‌ شود و در خطبه دوّم مصالح و مسائل امّت اسلامي بيان مي‌ گردد و هر دوخطبه درتربيب وآگاهي مستمعين ، اثرمهمّي مي‌گذارد و مهمّ تر اين كه اين مراسم با شكوه و اجتماع عظيم عبادي ، سياسي هر هفته يك بار انجام مي شود. وجود خطبه هاآكنده ازآيات وآحاديث است که بانيّت خالصانه بيان مي شود و مورد استماع قرار مي گيرد ، اثرات نماز جمعه را افزايش مي دهد. همين خطبه ، هم دربحثهاي اخلاقي، اعتقادي و اجتماعي انسان را سيراب مي سازد ، هم در بعد سياسي آگاهي هاي لازم را به جامعه القاء مي كند.

خطبه نمازجمعه آنقدرمهمّ است كه شرع مقدس استماع آن را با تأكيد فراوان توصيه و سفارش فرموده است ؛ بطوري كه پيامبراسلام (صلی الله علیه و آله و سلّم ) فرموده است:« مَنْ تَكَلَّمَ يَوْمَ الْجُمُعَةِ وَ الْإِمَامُ يَخْطُبُ فَهُوَ كَالْحِمَارِ يَحْمِلُ أَسْفَاراً وَ الَّذِي يَقُولُ لَهُ أَنْصِتْ لَا جُمُعَةَ لَهُ »[1] يعني " كساني كه هنگام ايراد خطبه حرف بزنند و به خطبه هاگوش ندهند مانند الاغي هستند كه كتاب حمل مي كنند."

امام صادقu مي فرمايند:« نَهَى رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله و سلّم ) عَنِ الْكَلَامِ يَوْمَ الْجُمُعَةِ وَ الْإِمَامُ يَخْطُبُ فَمَنْ فَعَلَ ذَلِكَ فَقَدْ لَغَى وَ مَنْ لَغَى فَلَا جُمُعَةَ لَهُ.»[2]يعني " رسول خدا ازسخن گفتن، هنگامي كه امام خطبه مي خواند ،نهي نموده است.پس هركس هنگام ايراد خطبه سخن بگويد كار لغوي مرتكب شده است، وهركس لغو و کار بيهوده درنماز مرتكب شود ، ثواب و فضيلت نمازجمعه را ندارد."

 

 

1- مستدرك الوسايل ج1ص409

2- مستدرك الوسايل ج1ص409

 

Pasted from <file:///F:\انترنت\کتابخانه\تالیف\نماز\ويژگي%20هاي%20نماز%20جمعه.docx>

 

 
طراح و برنامه نویس: اکین