چهار توصيه حضرت امير (ع) - به اندازه ای که می توانی آتش را تحمل کنی گناه کن(2) PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۹

به اندزه تحمل آتش ، خدا را معصیت کن

از حضرت امير u از علم پرسيدند ، فرمود : چهار کلمه است. اوّل اينکه به اندازه احتيآجت به خدا ، او را بندگی کن . و دوّم اينکه « و أن تعصيه بقدر صبرك على النار .» به اندازه صبرت بر آتش گناه کن.

اين سخن منطقی است که به اندازه نيازت به خدا او را بندگی کن و به اندازه صبرت بر آتش جهنم ، معصيت نما.

توصیف بهشت و جهنم

ابتداء چند نکته کلی لازم است در باره بهشت و جهنم بگويم و سپس به برخی از نعمتهای بهشتی و عذابهای جهنم اشاره کنم ، شايد در درون ما تغييری ايجاد کند.

1- شنيدن کی بود مانند ديدن

آنچه ما از بهشت و جهنم می شنويم و تصور می کنيم غير از آن است که در بهشت و جهنم وجود دارد . حقيقتاً ما نمی توانيم واقعيت نعمتهای بهشت را و عمق عذاب جهنم را تصور کنيم. به طوری که در روايات وارد شده است :« كُلُّ شَيْ‏ءٍ مِنَ الدُّنْيَا سَمَاعُهُ أَعْظَمُ مِنْ عِيَانِهِ وَ كُلُّ شَيْ‏ءٍ مِنَ الْآخِرَةِ عِيَانُهُ أَعْظَمُ مِنْ سَمَاعِه‏.»[1] ودر خصوص نعمتهای بهشتی وارد شده است که خدای متعال فرموده است:« أَعْدَدْتُ لِعِبَادِيَ الصَّالِحِينَ مَا لَا عَيْنٌ رَأَتْ وَ لَا أُذُنٌ سَمِعَتْ وَ لَا خَطَرَ عَلَى قَلْبِ بَشَر[2] ما وقتی نام میوه یا ساير نعتمها را می شنويم ، آنچه را که ديده ايم ، تصور می کنيم در حالی که نظير نعمتهای بهشتی را هرگز نديده ايم.

2- وجود بهشت و جهنم

بهشت و جهنم الان وجود دارد . و کفار الان در آتش جهنم می سوزند ، ولی آن ابزاری که عالم مجردات را درک کند و عذاب و نعمت بهشتی را درک کند در وجود ما خاموش است و در هنگام مرگ خودبخود روشن می شود وناگاهان اهلجهنم می بينند که در آتش می سوزند.

3- عالم برزخ

انسانها ، چه انسانهای خوب و چه انسانها بد ، پس از مرگ به عالم برزخ که عالمی بين دنيا و قيامت است می روند . اهل بهشت در بهشت برزخی و اهل جهنم در برزخ جهنمی سکونت می يابند. يعنی صالحان از هنگام مرگ در نعمت هستند و طالحان در عذاب جهنم برزخی می سوزند .

هنگامى که انسان داخل قبر مى شود، درى از بهشت یا درى از جهنم را به سوى او مى گشایند و به وسیله باز شدن آن در و تماشاى منظره هاى جالب و زیبا و حیرت انگیز لذت مى برد و از دیدن آتش و دود و حیوانات گوناگون در وحشت و اضطراب مى افتد و آن ها همان بهشت و جهنم برزخى هستند که در برزخ وجود دارد.

4- بهشت وجهنم اثر تکوينی اعمال

رسول اکرم o فرمودند :در شب معراج وارد بهشت شدم ، فرشتگانی دیدم که بنایی می کنند خشتی از طلا و خشتی از نقره و گاهی هم از کار کردن دست می کشند .به ایشان گفتم : چرا گاهی کار می کنید و گاهی از کار دست می کشید ؟ پاسخ دادند :  تا مصالح بنایی برسد .پرسیدم مصالحی  که می خواهید چیست ؟ گفتند :ذکر مومن که در دنیا می گوید :سبحان الله  و  الحمدلله و  لا اله الا الله و  الله اکبر . هر وقت بگوید  ما می سازیم  و هر وقت  خودداری کند ما نیز خود داری می کنیم .[1] - بحارالأنوار 8 191

[2] - بحارالأنوار 8 92

 
طراح و برنامه نویس: اکین