توصیه خداوند به حضرت موسی (ع) - فضیلت صلوات(12) PDF چاپ نامه الکترونیک
يكشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۵۷

متن سخنرانی حجه الاسلام صفری در ماه مبارک رمضان سال 91

معنای صلوات

صلاه که جمعش صلوات است به معنای دعاست و نماز هم به جهت شامل بودنش بر دعا ، صلاه می گویند. صلاه در عرف مردم به معنای درود فرستادن و نماز است.

فضائل صلوات

صلوات به معنای درود فرستادن به رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) از فضائل بيشماری برخوردار است که ذکر همه آنها شايد بيشا از يک ماه وقت می خواهد . ولی در اينجا به چند نمونه از آن فضايل اشاره می کنيم. قبل از ذکر فضيلت صلوات بهتر است ، اين نکته را تذکر دهيم که ذکر صلوات برای بلند بردن درجه پيامبرنيست ، بلکه برای بلند شدن درجه خود انسان است. انسان وقتی مرد نجات يافته ای را می گيرد و يا دامن انسان بلند مرتبه ای را می گيرد نه او را بلند می کند و نه پايين می کشد بلکه خودش با توسل به آن شخص بلند مرتبه ، بلند مرتبه می شود .

در خصوص فضيلت صلوات روايات فراوانی وارد شده و آثار بيَمار دنيوی و اخروی بر آن شمرده شده است. در فضيلت صلوات بر پيامبر همين بس که خدای عالم از مؤمنين خواسته است که بر آن حضرت درود و صلوات بفرستند ، و فرموده است ان الله و ملائكته يصلون على النبى يا ايها الذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما.»

رضای خدا

رسول خدا(ص) فرمودند: صلوات فرستادن شما بر من روا شدن حاجتهای شما است و خدا را از شما راضی می گرداند و اعمال شما را پاكیزه می كند.

نزديکی به پيامبر (صلی الله علیه وآله وسلم)

پيامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمودند :« اَقْرَبُکُم مَنْی اَکثَرُکُم صَلوةً عَلَیَّ.» يعنی " نزدیک ترین شما به من آن کس است که صلوات بیشتری بر من دهد."

صلوات خدا

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله پس از سجدهای طولانی فرمودند:« لَقِینِی جِبرئیلَ فَبَشَّرَنِی، قَالَ: إنَّ اللهَ عَزَّوَجَّلَ یَقُولُ: مَنْ صَلَّی عَلَیکَ صَلَّیْتُ عَلَیهِ وَمَنْ سَلَّمَ عَلَیکَ سَلَّمْتُ عَلَیهِ، فَسَجَدْتُ لِذلِکَ.» يعنی " جبرئیل مرا ملاقات کرد و بشارتم داد که حق‌تعالی فرموده است: هر که بر تو صلوات فرستد من بر او صلوات می‌فرستم، و هر که بر تو سلام کند من بر او سلام می‌کنم؛ و من بخاطر این موهبت الهی سجده کردم."

امام صادق (ع) فرمودند :« إذا ذُکِرَ النَّبیُّ صَلَّی اللهُ عَلیهِ وَآلِهِ فَأکْثِرُوا الصَّلاۀَ علیهِ، فَإنَّهُ مَنْ صَلَّی عَلی النَّبیِّ صَلَّی اللهُ عَلیهِ وَآلِهِ صَلاۀً واحِدَۀً صَلَّی اللهُ عَلیهِ ألفَ صَلاۀٍ فِی أَلْفِ صَفٍّ مِن المَلائِکَۀِ، وَلَمْ یَبْقَ شَیءٌ مِمَّا خَلَقَهُ اللهُ إلاّ صَلَّی عَلی العَبدِ لِصَلاۀِ اللهِ عَلیهِ وَصلاۀِ مَلائِکَتِه،ِ فَمَنْ لَمْ یَرغَبْ فِی هذا فَهُوَ جاهِلٌ مَغْرورٌ، قَد بَرِﺉَ اللهُ مِنهُ وَرَسولُهُ وَأهلُ بِیتهِ يعنی " چون نام پیغمبر برده شود، بسیار بر او صلوات بفرستید؛ زیرا هر که یک مرتبه بر پیامبر صلوات بفرستد خدای متعال هزار مرتبه به همراه هزار گروه از ملائکه بر او درود می‌فرستد و هیچ مخلوقی از آفریدههای الهی باقی نمی‌ماند مگر آنکه – به خاطر صلواتِ خدا و ملائکه‌ - بر آن بنده صلوات می‌فرستد،[حال] پس اگر کسی در فرستادنِ صلواتِ با این فضیلت میل و رغبتی پیدا نکند، او شخصی نادان و فریب خورده‌(ی شیطان) بوده، و خدا و رسول و اهل بیت رسولش از چنین شخصی بیزارند. "

امام صادق (ع) می فرمايد : پيامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمودند :« مَنْ صَلَّي عَلَيَّ صَلَّي اللهُ علیهِ وَمَلائِكَتُهُ ، وَمَنْ شَاءَ فَلْيُقِلَّ وَمَنْ شَاءَ فَلْيُكْثِرْ.» يعنی " هر كسي كه بر من صلوات فرستد، خداوند متعال و ملائكه‌ بر او درود و رحمت مي‌فرستند (پس) هر كه مي‌خواهد كم، و هر كه مي‌خواهد بسیار صلوات ‌بفرستد."

صلوات فرشتگان

رسول اكرم (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمودند:« إنَّه لایُصَلِّی عَلَیْکَ أحَدٌ إلاّ وَیُصَلَّی عَلیهِ سَبعُونَ ألفَ مَلَکٍ وَمَنْ صَلَّی عَلیهِ سَبْعُونَ ألفَ مَلَکٍ، کانَ مِنْ أهلِ الجَنَّۀِ .» يعنی " جبرئیل نزد من آمد و مرا بشارت داد به آن كه حق تعالی می فرماید هر بنده ای كه بر تو صلوات فرستد هفتاد هزار ملك بر او صلوات فرستند و از اهل بهشت است."

بخشش گناهان

پیامبر اسلام (ص) فرمودند مَنْ صَلَّی عَلَیَّ کُلَّ یُومٍ ثَلاثَ مَرّاتٍ وَفِی کُلِّ لَیْلَۀٍ ثَلاثَ مَرّاتٍ حُبّاً لِی وَشُوقَاً إلَِیَّ کانَ حَقّاً عَلی اللهِ عَزَّوَجَلَّ أنْ یَغْفِرَ لَه ذُنُوبَه تِلکَ اللیلۀَ وَذلکَ الیومَ.» يعنی " هر کس از روی محبت و دوستی نسبت به من، هر روز سه مرتبه و هر شب سه مرتبه صلوات فرستد، خداوند بر خود لازم نموده است که از گناهان آن شب و روز او درگذرد."

امام رضا (ع) فرمودند: صلوات از جانب خداوند رحمت، و از طرف فرشتگان تحيت و پاكى، و از طرف مؤمنين دعاء است، و هر كس ميخواهد آل محمد عليهم السلام را خوشحال كند بگويد: «اللهم صل على محمد و آل في الاولين و صل على محمد و آل محمد في الآخرين» يعنی هر كس اين صلوات را بخواند گناهانش محو شده و لغزش‏هايش پوشيده ميگردد، خوشحاليش دائم و دعايش مستجاب مى‏شود، به آرزوى خود ميرسد و رزقش زياد ميگردد، و بر دشمنانش پيروز شده و همه خيرات و نيكيها به او روى آورده و در بهشت با حضرت رسول هم‏نشين مى‏شود. همچنين فرمودند : هر كس قدرت ندارد كفاره گناهان خود را بدهد، بايد بر محمد و آل او عليهم السلام صلوات بفرستد، كه صلوات گناهان را از بين مي برد.

پيامبر اسلام (ص) نيز خطاب به حضرت علی (ع) فرمودند : یا علی هر كه در هر روز یا در هر شب بر من صلوات فرستد شفاعت من برای او واجب می شود هر چند كه از اهل گناهان كبیره باشد.

نورانى شدن چهره در عالم برزخ

ثورى مى گوید: یک سال در مراسم حج ، مردى را دیدم که هنگام طواف تنها ذکر صلوات در را مى گوید. در وقوف عرفات هم فقط به این ذکر اکتفا مى کند، در مدینه نیز تنها ذکرش صلوات بود.

من به او گفتم : تو هم در مکه و هم در مدینه تنها ذکر صلوات بر محمد و آل طاهرینش بود، در عرفات که جایگاه و روز ناله و زارى و طلب حاجت است هم ، تو همه چیز را گذاشتى و فقط صلوات فرستادى ، علت چیست ؟

او گفت : سال گذشته من به همراه پدرم به مکه آمدم ، در یکى از منازل ، پدرم بیمار شد و ما نتوانستیم به راه خود ادامه دهیم ، در همان جا خانه اى کرایه کرده و چراغى را روشن نمودم . سر پدرم در دامنم بود که جان سپرد.

دیدم که اندک اندک چهره اش سیاه گشت . ترسیدم ، سرش را بر زمین گذاشتم و کنارش نشستم و از رسوایى فردا در مقابل مردم گریه مى کردم . در همین حال خوابم برد.

مردى زیبا، خوش بو و خوش پوش با عمامه سفیدى وارد شد. روپوش ‍ پدرم را برداشت ، دستى بر صورتش کشید که بر اثر آن رنگ چهره پدرم سپید و نورانى گشت . من حیرت زده از او پرسیدم : تو که هستى که خدا از برکت وجود تو غم مرا برطرف ساخت ؟

فرمود: من صاحب قرآن ، محمد بن عبدالله پیامبر آخر زمانم . بدان و آگاه باش که پدرت نافرمانى خدا را مى کرد و پیرو هواى نفس بود؛ اما چون پیوسته بر من صلوات مى فرستاد، در این ساعت که تیرگى و تاریکى گناه او را در بر گرفت من به دادش رسیدم .

او این را گفت و از نظر من غایب گشت .

من از خواب برخاستم و دیدم که چهره پدرم مانند ماه شب چهارده مى درخشد. از آن روز به بعد بود که فایده صلوات را فهمیدم ، تسبیح و دعا را رها کرده و در هر حال و پیوسته صلوات مى فرستم.

پیامبر خدا(صلّی الله و علیه و آله و سلّم) فرمودند: کسی که بگوید«اللهم صلی علی محمد و آل محمد» خداوند به او اجر هفتاد و دو شهید را بدهد و از گناهانش خارج می شود مانند روزی که از مادر به دنیا آمده است.[1]

مذمت از نفرستادن صلوات

روایت کرده اند که رسول صلی الله علیه و آله بر منبر رفت و سه بار آمین گفت. صحابه گفتند: یا رسول اللّه ! امروز چیزی کردی که هرگز آن نکرده بودی.

رسول صلی الله علیه و آله گفت: آری. جبرئیل علیه السلام آمد و گفت: هر که پدر و مادر را دریابد یا یکی از هر دو و خدای تعالی او را نیامرزد به خدمت و مراعات ایشان خدای تعالی او را از رحمت خود دور گرداند. من گفتم: آمین.

دیگر آن که ماه رمضان دریابد و او را آمرزش حاصل نیاید، خدای تعالی او را دور کند از رحمت. من گفتم: آمین.

دیگر آن کس که یاد تو که رسول خدایی پیش او کنند و او صلوات ندهد، خدای تعالی او را از رحمت خود دور گرداند. من گفتم: آمین.

امام صادق (ع) فرمودند :« إذا ذُکِرَ النَّبیُّ صَلَّی اللهُ عَلیهِ وَآلِهِ فَأکْثِرُوا الصَّلاۀَ علیهِ، فَإنَّهُ مَنْ صَلَّی عَلی النَّبیِّ صَلَّی اللهُ عَلیهِ وَآلِهِ صَلاۀً واحِدَۀً صَلَّی اللهُ عَلیهِ ألفَ صَلاۀٍ فِی أَلْفِ صَفٍّ مِن المَلائِکَۀِ، وَلَمْ یَبْقَ شَیءٌ مِمَّا خَلَقَهُ اللهُ إلاّ صَلَّی عَلی العَبدِ لِصَلاۀِ اللهِ عَلیهِ وَصلاۀِ مَلائِکَتِه،ِ فَمَنْ لَمْ یَرغَبْ فِی هذا فَهُوَ جاهِلٌ مَغْرورٌ، قَد بَرِﺉَ اللهُ مِنهُ وَرَسولُهُ وَأهلُ بِیتهِ. » يعنی "چون نام پیغمبر برده شود، بسیار بر او صلوات بفرستید؛ زیرا هر که یک مرتبه بر پیامبر صلوات بفرستد خدای متعال هزار مرتبه به همراه هزار گروه از ملائکه بر او درود می‌فرستد و هیچ مخلوقی از آفریدههای الهی باقی نمی‌ماند مگر آنکه – به خاطر صلواتِ خدا و ملائکه‌ - بر آن بنده صلوات می‌فرستد،[حال] پس اگر کسی در فرستادنِ صلواتِ با این فضیلت میل و رغبتی پیدا نکند، او شخصی نادان و فریب خورده‌(ی شیطان) بوده، و خدا و رسول و اهل بیت رسولش از چنین شخصی بیزارند."

پيامبر اسلام (ص) فرمودند :« ما مِنْ قومٍ اجْتَمَعُوا فی مَجلِسٍ فَلَمْ یَذْکُروا اسْمَ اللهِ عَزَّوَجَلَّ وَلَمْ یُصَلُّوا عَلَی نَبِیِّهِم إلاّ کانَ ذلکَ المَجلِسُ حَسْرَۀً وَ وَبالاً عَلَیْهم .» يعنی " هر عدهّای که در مکانی جمع شوند و خدا را یاد نکنند و بر پیامبرشان درود و صلوات نفرستند، آن مجلس مایه حسرت و پشیمانیشان (در قیامت) خواهد شد."[1] - بحار الانوار،64/94

 
طراح و برنامه نویس: اکین