خطبه های نماز جمعه مورخه 11/12/1396 PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر   
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۲

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمین والصلوه و السلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین حبیبنا و حبیب اله العالمین الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضین بابی القاسم محمد ( صلی الله علیه و آله و سلم) و علی اهل بیته الطاهرین و لعنت الله علی اعدائهم اجمعين من الآن الی یوم لقاء رب العالمين. اما بعد عبادالله اوصيکم ونفسی بتقوی الله و اتباع امره و نهی.

خودم و شما نماز گزاران عزیر را به تقوی الهی دعوت می کنم.

پیامبر اسلام در ادامه نصایح خود به حضرت ابوذر علیه الرحمه فرمودند :« یَا ابا ذر! إِنَّ حُقُوقَ اللَّهِ جَلَّ ثَنَاؤُهُ أَعْظَمُ مِنْ أَنْ یَقُومَ بِهَا الْعِبَادُ، وَ إِنَّ نِعَمَ اللَّهِ أَکْثَرُ مِنْ أَنْ یُحْصِیَهَا الْعِبَادُ، وَ لَکِنْ أَمْسُوا وَ أَصْبِحُوا تَائِبِینَ .»

اى ابا ذر! حقوق خداوند متعال بیش از آن است که بندگان بتوانند حق همه آنها را اداء کنند و نعمت هاى او بیش از آن است که بندگان شماره توانند کرد؛ ولى صبح و شام در حال توبه باشید.

در این قسمت از نصیحت حضرت ابتداء می فرماید خدای متعال بر ما بندگان آنقدر حق عظیمی دارد که ما نمی توانیم حق آن را اداء کنیم.

بزرگ ترین حق الهی بر ما اين است که ما را از نیستی به وجود آورد و لباس هستی به ما پوشانید. ما نبودیم و معدوم بودیم و هیچ بهره ای از وجود نداشتیم به فضل و کرم خویش ما را هستی داد. مضافا بر این که به ما هستی بخشید ، هر لحظه نیز به ما هستی می دهد و اگر یک لحظه نظرش برگردد ، نابود می شویم. هرچه داریم از اوست و هرچه دیگران دارند از اوست .

این حق الهی آنقدر بزرگ است که ما نمی توانیم حق آن را اداء کنیم. اگر بخواهیم حق الهی را ادا کنیم چه می کنیم؟

اگر بخواهیم حق این لطف الهی را اداء کنیم یا با تشکر زبانی این حق اداء می شود ؟ ابدا و در حالی که همین زبان و تکلم و سخن گفتن نیز از اوست. می توانیم با عمل کردن و عبادت نمودن این حق را اداء کنیم؟ ابدا. و در حالی که همین اعضاء و جوارح نیز از اوست و با اجازه او حرکت می کند.

به همین دلیل است که حضرت امیر (ع) می فرمایند :« وَلا یُودّی حَقَّهُ الُمجْتَهِدونَ» تلاش گران نمی توانند حق او را اداء کنند.

او خدای ماست ، معبود ماست و ما عبد اوییم آیا می توانیم حق عبودیت را اداء کنیم ؟ برای ادای حق عبودیت باید بدانیم حق عبودیت چیست؟

عنوان بصری مردی 95 ساله است از امام صادق (ع) می پرسد: « مَا حَقِيقَةُ الْعُبُودِيَّةِ؟ » حقیقت عبودیت چیست؟

حضرت فرمودند :« ثَلَاثَةُ أَشْيَاءَ» حقیقت عبودیت سه چیز است.

1.« أَنْ لَا يَرَى الْعَبْدُ لِنَفْسِهِ فِيمَا خَوَّلَهُ اللَّهُ إِلَيْهِ مِلْكاً لِأَنَّ الْعَبِيدَ لَا يَكُونُ لَهُمْ مِلْكٌ يَرَوْنَ الْمَالَ مَالَ اللَّهِ يَضَعُونَهُ حَيْثُ أَمَرَهُمُ اللَّهُ تَعَالَى بِهِ» بنده در آن‏چه خداوند به او داده برای خودش مالکیّتی نبیند. چون بندگان مالکیتی ندارند و مال را مال خداوند می ‏دانند و در هرجا او فرموده، قرار می‏ دهند.

2. « وَ لَا يُدَبِّرُ الْعَبْدُ لِنَفْسِهِ تَدْبِيراً» این‏که بنده برای خودش تدبیر و پیش بینی نکند. نگوید من این کار را می کنیم و فلان کار را انجام نمی دهم بلکه معتقد باشد که امورات در دست خدای اوست.

3.« وَ جُمْلَةُ اشْتِغَالِهِ فِيمَا أَمَرَهُ اللَّهُ تَعَالَى بِهِ وَ نَهَاهُ عَنْهُ» تمام اشتغال شخصی‏اش در اوامر و نواهی خداوند باشد. دستورات خدا را مو به مو انجام می دهد و از نهی آن اجتناب می کند. اصلا کارش ، مسئولیتش این است که شب روز امر و نهی الهی را انجام می دهد.

اگر کسی این سه خصلت را داشته باشد رفتارش چگونه خواهد بود و چه آثاری از آن بروز خواهد کرد ؟

می فرمایند « فَإِذَا لَمْ يَرَ الْعَبْدُ لِنَفْسِهِ فِيمَا خَوَّلَهُ اللَّهُ تَعَالَى مِلْكاً هَانَ عَلَيْهِ الْإِنْفَاقُ فِيمَا أَمَرَهُ اللَّهُ تَعَالَى أَنْ يُنْفِقَ فِيهِ.» هرگاه بنده در آن‏چه خداوند به او داده برای خودش مالکیّتی نبیند، انفاق در مواردی که خداوند امر کرده، برایش راحت می ‏شود. دستگیری از فقراء برایش آسان می شود ، خیرات و احسانات و رفع نیاز نیازمندان بر وی به آسانی صورت می گیرد. دادن پول براش سخت نمی شود.

این که می بینیم انفاق برای ما سخت است ، پرداخت خمس و زکات برای سخت است و با هزار بهانه از آن فرار می کنیم و این که در جمع ثروت طمع مضاعف و بر خرج آن بخل شدید داریم به این خاطر است که در همین قدم اوّل گرفتاریم.

« وَ إِذَا فَوَّضَ الْعَبْدُ تَدْبِيرَ نَفْسِهِ عَلَى مُدَبِّرِهِ هَانَ عَلَيْهِ مَصَائِبُ الدُّنْيَا» هرگاه بنده تدبیر امورش را به مدبّر حقیقی واگذار کند مشکلات و مصائب دنیا برای او آسان می ‏شود. به جای می رسد که می گوید هرچه از دوست رسد نیکوست.

« وَ إِذَا اشْتَغَلَ الْعَبْدُ بِمَا أَمَرَهُ اللَّهُ تَعَالَى وَ نَهَاهُ لَا يَتَفَرَّغُ مِنْهُمَا إِلَى الْمِرَاءِ وَ الْمُبَاهَاةِ مَعَ النَّاسِ.» هرگاه بنده مشغول به انجام اوامر خداوند و ترک نهی‏ های او شود وقتی برای مجادله و فخر کردن بر دیگران نمی‏ یابد.

بعد می فرماید :« فَإِذَا أَكْرَمَ اللَّهُ الْعَبْدَ بِهَذِهِ الثَّلَاثِ هَانَ عَلَيْهِ الدُّنْيَا وَ إِبْلِيسُ وَ الْخَلْقُ وَ لَا يَطْلُبُ الدُّنْيَا تَكَاثُراً وَ تَفَاخُراً وَ لَا يَطْلُبُ عِنْدَ النَّاسِ عِزّاً وَ عُلُوّاً وَ لَا يَدَعُ أَيَّامَهُ بَاطِلًا فَهَذَا أَوَّلُ دَرَجَةِ الْمُتَّقِين‏»[1]

و اگر خداوند به بنده این سه چیز را کرامت کند، دنیا، شیطان و خلق بر او آسان خواهد شد. دیگر دنیا را به جهت افزون‏طلبی و فخرفروشی نمی ‏خواهد. آن‏چه را نزد مردم است به جهت برتری بر دیگران نمی ‏خواهد. ایامش را به بطالت نمی‏ گذراند و این اوّلین درجه‏ی تقواست.

حق عبودیت اوّلین درجه اش این است که رسیدن به این درجه برای انسانها سخت است اگر درجات بعدی ملاحظه شود آن وقت خواهیم دید که ادای حق عبودیت برای بشر غیر ممکن است.

خطبه دوّم

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله الذی لایبلغ مدحته القائلون و لایحصی نعمائه العادوّن و لایؤدّی حقّه المجتهدون الذی لایدرکه بعد الهمم و لایناله غوص الفطن ثم الصلاه و السلام علی اشرف الانبياء و المرسلين الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضين بابی القاسم محمد

اللهم صل علي علي اميرالمومنين وعلي فاطمه سيده النساء العالمين وعلي الحسن والحسين سيدي شباب اهل الجنه وعلي علي بن الحسين ومحمد بن علي وجعفر بن محمد وموسي بن جعفر وعلي بن موسي ومحمد بن علي وعلي بن محمد والحسن بن علي والحجه القايم المنتظر عجل الله تعالی فرجه و جعلنا من اعوانه و انصاره والمستشهدين بین یديه

اسغفرالله لی و لکم من جميع الذنوب و الآثام و اتوب اليه

پیامبر اسلام (ص) فرمودند :« يا مَعْشَرَ التُّجّارِ، اِنَّ التُّجّارَ يُبْعَثُونَ فُجّاراً اِلّا مَنِ اتَّقَي اللهَ وَ بَرَّ و صَدَقَ.»[2] هان اي بازرگان! همانا بازرگانان در قيامت گنه كار برانگيخته مي‌شوند مگر كسي كه تقواي الهي پيشه كرده و نيكويي كند و راستگو باشد.

عید در پیش است و مردم بر اساس سنت ملی برای همدیگر عیدی می خرند و به دیدار همدیگر می روند و طبیعتا از بازار خرید بیشتری انجام می دهند.

به بازاریان توصیه می کنم مردم را رعایت کنند و به مردم توصیه می کنم خریدهای خود را از شهر خودمان انجام دهند.

سالروز وفات حضرت ام‏البنين(س)

13 جمادی الثانی سالروز وفات حضرت ام‏البنين(س) و روز تكريم مادران و همسران شهداست. چون این بانوی اسلام همسر شهید و مادر چهار شهید بود. در حقیقت چهار پسر داشت که همگی در کربلا شهید شدند.

در فضیلت این بانو همین بس که فرزندان حضرت فاطمه را همواره بر فرزندان خود مقدم می داشت. و در نهایت هر چهار پسرش را در رکاب امام حسین (ع) به کربلا فرستاد و همگی شهید شدند.

تأسيس كميته امداد امام خمينى(ره) (1357ه.ش)

14 اسفند سالروز تأسيس كميته امداد امام خمينى(ره) (1357ه.ش) به فرمان امام است. و همچنین از 14 تا 20 اسفند هفته احسان و نيكوكارى است.

بدون شک کمیته امداد در کشور یکی از نهادهای مهمی است که به نیازمندان مساعدت می کند. کمیه امداد در شهرستان گرمی نزدیک به 3 هزار خانوار با حدود 6 هزار نفر که نزدیک به 10 در صد جمعیت را تشکیل می دهند ، تحت پوشش دارد.

124 یتیم تحت پوشش دارد که 367 میلیون تومان نقدی و جنسی افراد خیر و حامی ایتام کمک کرده اند. به 3 هزار و 254 نفر بیمار ، سالمند ، زنان سرپرست خانواده در حدود 6 میلیارد و 320 میلیون تومان کمک کرده است.نزدیک به 300 نفر 4 میلیارد و 459 میلیون تومان وام خودکفائی به مدد جویان داده است و همچنین به 359 نفر 671 میلیون تومان وام ضروری پرداخت کرده اند.

لازم است ایجا متذکر شوم که کمیه امداد یک صندوق قرض الحسنه تاسیس نموده است که افرادی که آمادگی دارند می توانند در آنجا سپرده گذاری کنند ضمن این که پولشان آنجا می ماند کمیته امداد از همان پول به نیازمندان قرض الحسنه می دهد.

کمکهای شما خیرین به کمیه امداد در 11 ماهه سال جاری یک میلیارد و 103 میلیون تومان است در حالی که کمیته انداد در همین مدت بیش از 13 میلیارد به مددجویان خدمات ارائه داده است.

عید در پیش است هر کس توانائی دارد مقداری از هزینه عیدی خویش را به نیازمندان اختصاص دهد و آنها نیز در این عید شاد باشند و در شادی ما شریک شوند.

روز درختكارى

15 اسفند روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبيعى است.

درخت ، فضای سبز و منابع طبیغی ریه های کره زمین است که ما به سرعت مانند افراد سیگاری که ریه های خود را تخریب می کنند مشغول تخریب آن هستیم. در شهر باید از درختانی که وجود دارد اعم از این که شهردار کاشته باشد یا دیگران باید مواظبت نمود و منابع طبیعی که ما داریم زینت منطقه ما هستند باید از آنها مواظبت کنیم.

کاش مسئولین می توانستند یک طرحی را تهیه کنند که کوههای شهرمان را دختکاری کنند و با آبیاری قطره ای آنها را مدیریت کنند که در چند سال آینده همین کوهها اطراف به جنگا تبدیل می شود و زیبائی و طراوت خاصی به شهر می دهد.

توطئه آمریکا

آمریکا تلاش می کند برای اسرائیل مصونیت و امنیت تامین کند و ایران را به جای اسرائیل در معرض اعتراضات قرار دهد و بدین منظور ایران هراسی راه انداخته است.

در 13 آبان یمنیها با پرتاب موشک 2000 کیلیومتری فرودگاه ملک خالد در عربستان هدف قرار دادند و در واکنش به اقدامات خصمانه امارات ، تاسیسات هسته ای البرکه ارامارات را هدف قرار دادند. این دو اتفاق موجب شد که آمریکا باور نکند ملتی که در آتش فقر و فلاکت می سوزند بتواند چنین موشکی درست کند. بر این اساس ایران را متهم کرد که این موشکها را ایران داده است.

آمریکا همان طوری که برنامه هسته ای ما را به حدی رساند که با همکاری کشورهای اروپایی ما را به میز مذاکره برد در خصوص موشک نیز می خواهد همین کار بکند. می خواهد بگوید عامل ناامنی منطقه ایران است و موشکهای ایران خطر ناک است و باید در باره برنامه موشکی با ایران مذاکره شود. حتی آمریکا ف انگلیس را ماموریت داد که پیش نویس قطعنامه علیه ایارن تهیه کرد و به شورای امنیت برد که با وتی روسیه شکست خورد.

آمریکا و همپیمانان آن در منطقه مانند مار زخمی در تکاپو هستند که جلوی قدرت دفاعی ایران را بگیرند که با هوشیاری مردم و مسئولین شکست خواهند خورد.

ثبت نام حوزه های علیمه

ان شاء الله حوزه های علمیه برادران و خواهران از افراد واجد شرائط ثبت نام می کند افرادی که علاقمند به معارف اسلامی هستند می توانند با مراجعه به حوزه های علمیه ثبت نان کنند. بحمدالله حوزه های علمیه ما چه خواهران و چه برادران از حوزه های موفق کشور هستند.[1] . مشكاة الأنوار في غرر الأخبار ؛ النص ؛ ص327

[2] . ميزان الحكمه، ج1، ص527

 
طراح و برنامه نویس: اکین