خطبه های نماز جمعه مورخه 13/11/1396 PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر   
جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۴۴

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمین والصلوه و السلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین حبیبنا و حبیب اله العالمین الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضین بابی القاسم محمد ( صلی الله علیه و آله و سلم) و علی اهل بیته الطاهرین و لعنت الله علی اعدائهم اجمعين من الآن الی یوم لقاء رب العالمين. اما بعد عبادالله اوصيکم ونفسی بتقوی الله و اتباع امره و نهی.

خودم و شما نماز گزاران عزیر را به تقوی الهی دعوت می کنم.

9.« یَا ابا ذر! کُنْ عَلَى عُمُرِکَ أَشَحَّ مِنْکَ عَلَى دِرْهَمِکَ وَ دِینَارِکَ‏ » اى ابا ذر! بر عمرت، از درهم و دینارت حریص‏تر باش.

یکی از اوصاف دنیا که در احادیث آمده است این است که دنیا غدار و مکار و فریبنده است. حضرت امیر (ع) ابتداء می فرماید :« وَ لَا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا كَمَا غَرَّتْ مَنْ كَانَ قَبْلَكُمْ مِنَ الْأُمَمِ الْمَاضِيَةِ وَ الْقُرُونِ الْخَالِيَةِ» زندگى دنيا شما را نفريبد آن گونه که پيشينيان و امتهاى گذشته و اقوامى را که از ميان رفتند فريب داد .

در کتاب البيان و التبيين جاحظ، آمده است که حذيفه و سلمان درباره عجايب دنيا با هم سخن مى گفتند در حالى که در کنار ايوان کسرى نشسته بودند. مرد عربى از طايفه «بنى غامد» آنجا بود که چند گوسفند را براى چرا همراه داشت; هنگام شب آنها را به داخل ويرانه کاخ کسرى مى برد که باقى مانده تخت کسرى که از سنگ مخصوصى بود در آنجا بود. گاه اين مرد اعرابى بر آن مى نشست و گوسفندانش روى باقى مانده تخت کسرى مى رفتند، سلمان گفت: اين واقعاً از عجيب ترين امورى است که ما درباره آن سخن گفته ايم.

بعد حضرت امیر (ع) در وصف دنیا می فرماید :« فَاحْذَرُوا الدُّنْيَا فَإِنَّهَا غَدَّارَةٌ غَرَّارَةٌ خَدُوع‏»[1] از دنیا بر حذر باشید زيرا دنيا بى وفا و فريبنده و حيله گر است.

« غدار » به معنای بسیار بی وفاست. « غرار » از غرر به معنای غفلت آور است. « خدوع » به معنای بسیار فریبنده است. و این واژه در جایی استعمال می شود که ظاهر پسندیده باشد ولی باطن ناپسند. حضرت امیر در همین سخنان خود ده صفت برای دنیا شمرده که سه تای آن این است که بسیار بی وفاست ، بسیار غفلت آورنده است و بسیار فریبنده. اما چطور فریب می دهد ؟ در جای دیگر پاسخ می دهد که :« قَدْ تَزَيَّنَتِ الدُّنْيَا بِغُرُورِهَا وَ غَرَّتْ‏ بِزِينَتِهَا»[2] او خود را با چیزهایی فریبنده آرایش نموده و با همین آرایش مردم را می فریبد. آن وقت نتیجه فریب دنیا چه می شود ؟ می فرماید :«الدُّنْيَا تَغُرُّ وَ تَضُرُّ وَ تَمُر»[3]

یکی از فریبهای دینا این است که انسان را در تشخیص سرمایه اصلی خویش متحیر می کند. انسان یک سرمایه اصلی دارد که آن هم عمر اوست. دنیا طوری انسان را غافل می کند که فراموش می کند سرمایه اصلی او عمرش است و تصور می کند پول ، ثروت ، زینت ، خانه و مانند اينها سرمایه اوست در حالی که همه اینها فانی و نابود شدنی است. باید بیش از مالش مواظب عمرش باشد که به هدر نرود. پیامبر اسلام (ص) همین را به ابوذر توصیه می کند که بیش از درهم و دینار مواظب عمرت باش. چرا که درهم ودینار قابل کسب است ولی عمر قابل کسب نیست . درهم دینار اگر قابل کسب هم نباشد مهم نیست ولی عمر مهم است. بنابراين برای استفاده و مراقبت از عمرت که بیهوده نگذر بیشتر حریص باشد تا کسب و نگداری و مراقبت از مال.

نکته دیگر این است که اگر کسی به عمرش بها دهد نه تنها برای خود بلکه برای مردم نیز خدمت می کند. چرا که حاصل عمر خویش را همین خدمت به خلق می داند ولی اگر کسی به درهم و دینار اهمیت دهد نه تنها به مردم خدمت نمی کند بلکه برای جمع آوری درهم و دینار ، حق و حقوق دیگران را غارت می کند.

این همه مفاسد مالی که می بینید همه از مال دوستی ناشی می شود و ریشه فساد اقتصادی همین اهمیت دادن به پول بیش از عمر است. و اگر حب مال بر دل انسان نفوذ کرد به بیماری استسقاء گرفتار می شود. بیماری استسقاء آن است که انسان به تشنه شود و هرچه آب هم بخورد تشنگی آن رفع نشود. انسان اگر به حب مال گرفتار شد دیگر اگر ثروت تمام عالم را به وی بدهند ، سیر نمی شود بلکه ممکن است به شح نفس یعنی بخل شدید گرفتار شود.

رسول اكرم صلى الله عليه و آله در دوره اسلام در حال طواف بودند . مردى را ديدند كه در حال طواف چنين دعا مى كند :

خدايا مرا بيامرز اگرچه مى دانم كه مرا نمى آمرزى !

فرمودند : چرا خدا تو را نيامرزد ؟

عرض كرد : يا رسول الله ! گناه من خيلى زياد است . از كوهها و از زمين و از آسمان هم بيشتر است .

فرمودند : آيا گناه تو از خدا هم بزرگتر است ؟

گناه تو از خدا كه ديگر بزرگتر نيست گناهت چيست ؟

گفت : يا رسول الله ! من آدمى هستم كه اگر كسى سراغ من بيايد و از من يك درهم بخواهد جان من مى خواهد بيرون بيايد اگر بفهمم كسى از من چيزى مى خواهد اينچنين ناراحت مى شوم.

فرمود : دور شو آيا نمى دانى كسى كه اينچنين باشد بوى بهشت را نمى شنود ؟

روایت داریم دیدند امام صادق علیه‌السلام یک شب تا صبح دور خانه‌ی کعبه طواف می‌کرد و مرتب می‌گفت:« اللَّهُمَّ قِنِی شُحَّ نَفْسِی»[4] خدایا مرا از بخل نگهدار. خدایا مرا دچار به بخل نکن.

یک نفر حضرت را دید گفت: چطور همه اش این دعا را می‌کنید؟

امام صادق فرمود: خداوند در قرآن می‌فرماید: « وَ مَنْ یُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ»[5] اگر کسی از صفت بخل بیرون بیاید از اهل نجات و رستگاری است.

پیامبرخدا صلی الله علیه وآله وسلم هر روز از شر حسد، کبر، غرور و بخل به خدا پناه می‌بردند.

امام صادق علیه السلام فرمودند:« شَابٌّ سَخِیٌّ مُرَهَّقٌ فِی الذُّنُوبِ أَحَبُّ إِلَی اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْ شَیْخٍ عَابِدٍ بَخِیل»

جوان غرق در گناهی که بخل ندارد و سخاوتمند است برای من بهتر از آن پیرمردیست که ذکر و عبادت دارد ولی بخیل است.

معمولا ما یک پیرمردی که پیشانیش پینه بسته و ذکر و دعا می‌گوید اما یک ذره هم بخل دارد می‌گوییم آدم خوبی است ولی امامان ما اصلاً این را دوست ندارند.

مرحوم بحرالعلوم در موقع جان دادن نگران بود. گفتند: آقا چرا ناراحت هستید؟ فرمود: من از مالم مضایقه نکردم ولی می‌ترسم از آبرویم انفاق نکرده باشم با آبرویم خیلی کارها می‌توانستم بکنم.

بزرگان ما از عمرشان اینگونه استفاده کردند. بنابراین پی به اهمیت عمر بردن یک اثر تربیتی مهمی دارد. به همین خاطر رسول مکرم اسلام به حضرت ابوذر توصیه می کند که « یَا ابا ذر! کُنْ عَلَى عُمُرِکَ أَشَحَّ مِنْکَ عَلَى دِرْهَمِکَ وَ دِینَارِکَ‏ » البته این حقیقت را کسانی می دانند که ارزش عمر را بدانند.

خطبه دوّم

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله الذی لایبلغ مدحته القائلون و لایحصی نعمائه العادوّن و لایؤدّی حقّه المجتهدون الذی لایدرکه بعد الهمم و لایناله غوص الفطن ثم الصلاه و السلام علی اشرف الانبياء و المرسلين الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضين بابی القاسم محمد

اللهم صل علي علي اميرالمومنين وعلي فاطمه سيده النساء العالمين وعلي الحسن والحسين سيدي شباب اهل الجنه وعلي علي بن الحسين ومحمد بن علي وجعفر بن محمد وموسي بن جعفر وعلي بن موسي ومحمد بن علي وعلي بن محمد والحسن بن علي والحجه القايم المنتظر عجل الله تعالی فرجه و جعلنا من اعوانه و انصاره والمستشهدين بین یديه

اسغفرالله لی و لکم من جميع الذنوب و الآثام و اتوب اليه

امت اسلامی همواره از سه مشکل بزرگ رنج برده و صدمه دیده است. یکی جهالت و بی بصیرتی خود مسلمانان ودیگری فساد و تباهی حکام آنان و سومی توطئه و عداوت دشمنان.

از صدر اسلام تا کنون تاریخ اسلام پر از ظلم و ستم به اسلام و امت اسلامی است که بخشی از آن به غفلت مردم و فساد و دنیا طلبی حکام مسلمانان و بخشی دیگر به شیطنت های دشمنان بر می گردد.

شما همین انقلاب اسلامی را که حقیقتا یکی از معجزه های قرن است نگان کنید. در ایران اتفاق خاصی که خلاف حق و عدالت باشد رخ نداده است که کشورهای غارت گر و زور گو همواره بر علیه ملت ایران توطئه می کنند. مردم قیام کردند و گفتند ما نمی خواهیم حاکم ما نوکر حلقه به گوش آمریکا باشد ، می خواهیم خودمان بر سرنوشت خودمان مسلط باشیم. می خواهیم مسلمان باشیم و دین اسلام بر ما حکومت کند. برای استقرار نظام اسلامی بیش از 20 هزار شهید داد. و برای حفظ آن بیش از 200 هزار شهید . چرا ؟ مگر ملتی که می خواستند نوکر آمریکا نباشند جرمی را مرتکب شده بودند که باید کشته می شدند؟

آمریکا و دیکر آیادی آن خواسته به حق ملت ایران را نپذیرفتند و گفتند باید ما بر شما حکومت کنیم. دم از دموکراسی و آزادی می زدند اما از دیکتاتورهای منطقه از جمله محمد رضا پهلوی حمایت می کردند. ولی در این نبرد که بین ملت ایران و استکباری جهانی واقع شد ، ملت ایران پیروز شد ولی آمریکا و آنهائی که لقمه پر چرب و نرم را در ایران ازد دست داده بودند آرام نگرفتند برای شکست ملت بپا خواسته از هیچ توطئه ای دریغ ننمودند. تحریم ، ترور ، جنگ ، کشتن مردم کوچه و بازار کمترین جنایتشان بود که به ملت ایران روا دانستند. اما ملت ایران پیروز شد.

پیروزی ملت ایران بر جان دیکتاتورهای منطقه که خودشان نوکر شرق یا غرب ، خادم استکبار جهانی و خائن به اسلام بودند و همچنین رهبران آنها ، لرزه انداخت. ایران تمام مسلمانان دنیا را به بیداری دعوت کرد. نشان داد که ملت اگر بخواهد می تواند بدون اتکا به شرق یا غرب زندگی کند و پیام ایران در بسیاری از کشورهای اسلامی دیده شد. مردم بر علیه حکام استدادی خود قیام نمودند و در منطقه یک بیداری اسلامی به وجود آمد. یک تنفر شدید از اسرائیل پیدا شد.

آمریکا که تجربه انقلاب ایران را دیده بود و می ترسید نظیر آن در سایر کشورهای اسلامی اتفاق بیافتد ضمن تشدید مقابله با ایران برای به جان هم انداختن مسلمانان طرح ریخت. اولین طعمه آمریکا استفاده از همين افراد بی بصیرت و نادان و حکام فاسق بود.

بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی این طرح را به اجراء گذاشت که به جای این که به کشورهای اسلامی به طور مستقیم حمله کند بهتر است از این سیاست اطاعت کند که کشورهای اسلامی را با استفاده از مسلمانان نادان و حکام فاسد به جان هم بیاندازد تا از این طریق هم قدرت مسلمانان را کاهش دهد و هم جلوی سربلند کردن مسلمانان را بگیرد و هم امنیت اسارائیل را فراهن نماید.

از صدام نادان استفاده کرد وعراق را به جنگ ایران فرستاد. 80 کشور مستقیم و غیر مستقیم از صدام حمایت کردند. اگر چه خسارت سنگینی به ملتهای ایران و عراق وارد نمود و بیش از 450 هزار نفر مسلمان به دست همدیگر کشته شد. زیربناها خراب و هر دو کشور اسلامی دهها سال به عقب برگشتند.

صدام بی عقل که در جنگ ایران با 35 میلیارد دلار ذخیره ارزی وارد جنگ شده بود در پایان جنگ 80 میلیارد دلار بدهکار شد و برای جبران آن به خطای دیگر که خواست آمریکا بود مرتکب شد و به کویت یعنی به یک کشور مسلمان دیگر حمله کرد.

برای آمریکا بد نبود که یک کشر اسلامی دیکر نیز ویران شود و ضمنا می دانست که چقدر به صدام تسلیحات داده اند که اگر اینها در دست صدام بماند خطر ناک است وباید از بین برود و چه بهتر بر سر مسلمانان ریخته شود. آمریکا با اتخاذ مواضع دو پهلو صدام را به حمله به کویت تشویق کرد در حالی که صدام 30 میلیارد دلار به کویت بدهکار بود به جای پرداخت بدهی خود به کویت حمله نمود. نمی دانم چقدر مسلمان کشته شد و چقدر این دو کشور اسلامی خسارت دید ولی صدام ملزم شد بیش از 50 میلیارد دلار خسارت به کویت پرداخت کند که تقربیا 36 و نیم میلیارد دلار پرداخت کرد.

بعد از جنگ عراق با کویت که عراق دیگر خیلی تضعیف شده بود به بهترین پایگاه برای حضور آمریکا تبدیل شد و خود آمریکا با همپیمانان خود به عراق حمله کرد و عراق را با خاک یکسان نمود. تعداد افراد کشته شده در عراق را در این جنگ برخی 100 هزار نفر ، برخی 655 هزار نفر و حتی برخی گزارشها یک میلیون نفر نوشته اند. و خسارت مالی که در جنگ آمریکا و عراق ایجاد شده در کتابی با عنوان " هزینه های واقعی جنگ » سه تریلیون دلار گفته شده است. اینها همه مسلمان بودند و مال مسلمانان بودند که زیر چکمه های استکباری جهانی نابود شدند.

خودشان القاعده و طالبان را درست کردند و توسط همین گروهها به جان مسلمانان اقتادند و سپس به بهانه مبارزه با اینها به افغانستان حمله نمودند و کشور افغانستان را ویران کردند. 13 سال افغانستان را اشغال نمود و نزدیک به 40 ، 50 هزار نفر کشته شد.

بعد عربستان را تحریک نمود به یمن حمله کرد که هم اکنون يك ميليون و هشتصد هزار كودك يمنى دچار سوءتغذيه و بحران سلامت هستند. تاكنون تعداد ۵۰۰۰ نفر كودك كشته و مجروح گرديده‏اند.۲۲ ميليون یمنی يعنى ۷۶ درصد مردم يمن دچار مشكلات حاد تغذيه‏ای هستند.

داعش را فرستاد سوریه را نابود نمود و عراقی که نابود شده بود باز ویرانه شد و البته به ما هم خسارات زیادی وارد کردند ولی سرداران ما که هشت سال جنگ و جنایات آنها را دیده بودند علی رغم سخنان احمقانه برخی در داخل به پیشواز داعشیان رفتند و آنها را نابود کردند. الان داعشی را به افغانستان منتقل می کنند که در آنجا چه جنایتی می خواهند انجام دهند خدا می داند. بالاخره آمریکا باید یا داعش را نابود کند یا در جایی به اقتضای منافعش مشغول سازد.

اینها بخشی از جنایات آمریکاست بر علیه امت اسلامی است که از این طریق هم اسرائیل را حفظ کرده و هم جلوی به وجود آمدن انقلابی نظیر انقلاب اسلامی را گرفته و قدرتهای مسلمانان را سرکوب کرده است.

ولی نگاه کن خدای متعال با ملت ایران چه کرد در مقابل این همه هجمه سنگین قدرتمند ترین و پرنفوذ ترین کشور منطقه تبدیل نمود و نه تنها امنی خود را حفظ کرد بلکه آمریکا و ایادی آن را در منطقه ذلیل نمود.

عزیزان امروز اگر این امکانات را می بینید با این وضعیت توانسته ایم بدست آورده ایم. اگر فقط جنگ هشت ساله را به ما تحمیل نمی کردند وضع اقتصادی ما دهها برابر بهتر از امروز بود. اگر کمبودی هست که هست راهش ذلسرد شدن نیست بلکه راهش این است که باید همه قیام کنند همه دست در دست هم بدهند. در سوریه ، عراق ، یمن ، و هرجای دیگر تجاوز کردند نپرسیدند که شما چه کسی هستید بلکه کشتند و غارت کردند و تحقیر کردند و اگر روزی خدای نکرده به ایران دست پیدا کنند به مراتب بدتر از سوریه خواهند کرد.

ما همیشه به وحدت و همدلی نیاز داشتیم و امروز بیشتر نیاز داریم. ما همیشه به بصیرت نیاز داشتیم ولی امروز بیشتر نیاز داریم. ما همواره به تلاش بیشتر نیاز داشتیم امروز بیشتر باید تلاش کنیم.

بحمد الله مردم ما همواره در صحنه هستند صاحبان کرسی ریاست باید خیلی مواظب باشند. بیایید با مردم باشید بیاید با فقر اینها بسوزید و شریک غم مشکلات آنها باشید و بیایید دست در دست هم بدهیم و دشمنان خویش را طبق گذشته مایوس نماییم. تا مردم نظام خود و مسئولین را از آن خود بدانند همه چیز را تحمل خواهند کرد و باید این حقیقت که نظان از آن مردم است و مسئولین از جنس مردم هستند حفظ کنیم.

بنده ضمن تشکر از تمام مسئولین شهرستان گرمی رؤسای ادارات و نهادها ، نیروهای نظامی و انتظامی که علی رغم کمبود منابع مالی همچنان با دست تقریبا خالی پروژه های و طرحههای مختلف را پیش می برند خصوصا از فرماندار محترم و نمایند محترم تشکر می کنم چند تا پیشنهاد خدمتشان عرض می کنم که بررسی کنند در وصورتی که امکان دارد انجام بدهند.

1. سیستیم نظارتی بیشتر بر ادارات با نصب صندوق نظرات و انتقادات و بازدیدهای سر زده افزایش یابد چرا که مردم و تعدادی از ارباب رجوع گاهی از نبود رئیس در اداره و یا عدم رسیدگی که کار شکایت دارند.

2. در ساختمان فرمانداری یا یکی از ادارات مرکزی درست شود که سرمایه گذار به جای دوندگی بین دهها اداره شهرستانی و استانی به یک مرکز رجوع کند و تمام کارهای اداری سرمایه گذار را همان مرکز انجام دهد. اگر مراجعه به ادارات لازم است آنها مراجعه کنند و موافقت اصولی و کارهای دیگر را شسته رفته آنها به سرمایگذار بدهند. گاهی دیده می شود که دوندگی بین ادارات به مراتب سخت از اخذ مجوز اصولی و یا ساختن یک کارخانه هست.

3. هر چندی با غراض سیاسی یا بدون آگاهی شایعه های در سطح شهر پخش می شود که نیاز است سریع به این شایعه ها قبل از این افکار مردم را خراب کند پاسخ داده شود. مثلا روزی می گویند سهم گرمی از سد عمارت فلان مقدار است ، یا پایاب سد عمارت چنان شده است ، عده ای هم از این شایعات سوء استفاده می کنند. آقای فرماندار با شنیدن چنین شایعه ها مسئول مربوطه سریع مامور کنند که در نماز جمعه ، فضای مجازی و هرجای دیگر که نیاز است شفاف سازی نمایند. اگر تقصی و قصوری هم هست شفاف در اختیار مردم گذاشته شود.

4. طرحهای دولتی که به پیمانکاران داده می شود طرح هایی که با پول بیت المال اجرا می شود باید نظارت بیشتر بر آنها صورت گیرد . از مهندسین ادارات مختلف به صورت جهادی کمک گرفته شود و به تمام طرح ها سرزده و مکرر بازدید انجام گیرد که خدای نکرده اگر در این طرح ها توسط پیمانکاری تخلفی صورت می گیرد رسیدگی شود.

5. پیشنهاد پنجم بنده این است که ادارات در اجرای طرحای خود از دانشگاهیان استفاده کنند. بحمد الله امروز شهرستان گرمی پر از فرزندان علمی و متخصص در رشته های مختلف است. در توسعه کشاورزی ، راهها ، زیباسازی شهر ، گردشگری و ایجاد اشتغال از فکر و علم اینها استفاده شود.[1] . نهج البلاغة (للصبحي صالح) ؛ ص352

[2] . عيون الحكم و المواعظ (لليثي) ؛ ص366

[3] . تصنيف غرر الحكم و درر الكلم ؛ ص135

[4] .بحار

[5] . حشر آیه 9

 
طراح و برنامه نویس: اکین