خطبه های نماز جمعه مورخه 15/10/1396 PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر   
جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۶

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمین والصلوه و السلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین حبیبنا و حبیب اله العالمین الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضین بابی القاسم محمد ( صلی الله علیه و آله و سلم) و علی اهل بیته الطاهرین و لعنت الله علی اعدائهم اجمعين من الآن الی یوم لقاء رب العالمين. اما بعد عبادالله اوصيکم ونفسی بتقوی الله و اتباع امره و نهی.

خودم و شما نماز گزاران عزیر را به تقوی الهی دعوت می کنم.

پرهیز از تسویف

چهارمین توصیه نبی مکرم اسلام (ص) به حضرت اباذر این است که :

« یَا ابا ذر! إِیَّاکَ وَ التَّسْوِیفَ بِأَمَلِکَ فَإِنَّکَ بِیَوْمِکَ وَ لَسْتَ بِمَا بَعْدَهُ، فَإِنْ یَکُنْ غَدٌ لَکَ فَکُنْ فِی الْغَدِ کَمَا کُنْتَ فِی الْیَوْمِ، وَ إِنْ لَمْ یَکُنْ غَدٌ لَکَ لَمْ تَنْدَمْ عَلَى مَا فَرَّطْتَ فِی الْیَوْمِ »

ای ابا ذر! از این که کاری را به آینده موکول کنی (وکار امروز را به فردا بیفکنی «تسویف») بپرهیز.تو امروز، در مقابل امروزت هستی، از آینده چه خبر داری؟ اگر فردایی داشتی، برای فردایت چنان باش که برای امروزت بودی. و اگر به فردا نرسیدی، بر کوتاهی و قصور امروز، اندوه نخواهی داشت.

یکی از مکرهای شیطان و توطئه های نفس برای فریب انسان ، تسویف است که اکثر مردم به آن گرفتارند. تسویف از ریشة سوف و به معنای تأخیر انداختن، مماطله و امروز و فردا کردن و کار امروز را به فردا انداختن است.

می خواهد کار خیری انجام دهد ، می گوید یک ساعت بعد ، روز بعد و همچنان روزها می گذرد ولی همچنان فردا و فردای دیگر می کند. می خواهد توبه کند باز امروز و فردا می کند. امروز و فردا کردن ، سلاح برنده شیطان است که وقت انسان را طوری از وی می دزد هیچ متوجه نمی شود.

حضرت امیر (ع) می فرماید :« وَ لَا تَغْتَرُّوا بِالْمُنَى وَ خُدَعِ الشَّيْطَانِ‏ وَ تَسْوِيفِه‏»[1]

حضرت می فرماید شیطان سه سلاح دارد از آن مواظب باشید:

یکی آرزوست که انسان را طوری به آرزوی های واهی مشغول می کند حتی در حال مشغول بودن به کاری فکرش به آرزوها مشغول است. انسانی که گرفتار آرزوهاست در هرجا هست ولی هیچ جان نیست. در حالی که در خانه است ولی از خانه و اهل خانه و خانواده غافل است و با آرزوهای خود زندگی می کند. در محل کار است ولی از کارش غافل است . روزها و شبها می گذرد ولی او مشغول افکار و آرزوهای خویش است.

دیگری مکر و خدعه است که گناهان را توجیح می کند. شیطان آدم شناس است و نقاط قوت و ضعف انسان را به خوبی می شناسد و از همين طریق او را فریب می دهد. گاهی انسان آنقدر پیش می رود که دیگر برگشت برایش مقدور نمی شود.

دیگری تسویف است که اگر انسان قصد انجام خیری داشته باشد و یا بخواهد از گناهش توبه کند از این سلاح استفاده می کند.

شیطان با اين تسویف کاری می کند که به قول حضرت امیر (ع) « اَلْفُرْصَةُ تَمُرُّ مَرَّ السَّحابِ » فرصت مانند ابر به سرعت می گذرد ولی این هنوز دنبال فرصت دیگر است. در حالی که اگر از اين فرصت استفاده نکند همین فرصت به غصه تبدیل خواهد شد که حضرت فرمودند :« بادِرِ الْفُرْصَةَ قَبْلَ اَنْ تَکوُنَ غُصَّةً»

امروز انجام ندادی از کجا معلوم که فردایی باشد؟

از کجا معلوم که اگر فردایی باشد باز شما اراده کرده باشی ؟

از کجا معلوم که اگر فردا هم خواستی توان انجامش را داشته باشی؟

حضرت امیر (ع) به یک نکته بسیار مهم اشاره می کند که خیلی جالب است ، می فرماید :« كُلُّ مُعَاجَلٍ يَسْأَلُ النَّظِرَةَ[2] وَ كُلُّ مُؤَجَّلٍ يَتَعَلَّلُ بِالتَّسْوِيف‏»[3] کسانی که فرصت ندارند، به دنبال فرصتند و از خدا مهلت می‌طلبند تا بندگی و عبادت کنند و کسانی که فرصت دارند، با بهانه جویی کار را به تأخیر می‌اندازند.

وقتی می بیند فرصت تمام شد التماس می کند که « رَبَّنا أَخِّرْنا إِلى‏ أَجَلٍ‏ قَريبٍ‏ نُجِبْ دَعْوَتَكَ وَ نَتَّبِعِ الرُّسُل‏»[4] و یا در جای دیگر نقل می کند که « وَ أَنْفِقُوا مِنْ ما رَزَقْناكُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ فَيَقُولَ رَبِّ لَوْ لا أَخَّرْتَني‏ إِلى‏ أَجَلٍ‏ قَريبٍ‏ فَأَصَّدَّقَ وَ أَكُنْ مِنَ الصَّالِحينَ »[5]

هر روز 24 ساعت است و هر روز 24 بار فرصت داده شد و هر ماه 720 بار فرصت داده شد و در اين طول سالها هزاران بار فرصت داده شد ولی همواره امروز و فردا کردیم .اگر فرصت داده شود باز قدر فرصت را نخواهیم دانست و باز کارها را به فردای دیگر موکول خواهد کرد.

عمر من شد فدیه ی فردای من                    وای از این فردای ناپیدای من

در یکی از شب‌ها مال فراوانی را به محضر حضرت امیر (ع) آوردند، حضرت در همان لحظه فرمان تقسیم آن‌ها را داد. بعضی از کسانی که در دام تسویف گرفتار بودند، عرض کردند: یا امیرالمؤمنین! الان شب است، این کار را به فردا موکول کن. امیرالمؤمنین علیه السلام که شتاب در امر خیر را نیکو می‌دانست، فرمود: آیا ضمانت می‌کنید که تا فردا زنده بمانم؟!

در پاسخ گفتند: این امر به دست ما نیست.

پس آن حضرت شمعی طلبید و شبانه خود اموال را تقسیم کرد و به صاحبانش که فقرا و ایتام بودند، رسانید.

به همين خاط پیامبر اسلام (ص) در ادامه می فرماید : « یَا ابا ذر! کَمْ مِنْ مُسْتَقْبِلٍ یَوْماً لَا یَسْتَکْمِلُهُ وَ مُنْتَظِرٍ غَداً لَا یَبْلُغُهُ‏» ای ابا ذر! چه بسا کسانی که به استقبال روزی می شتابند و در انتظار فردایی هستند ولی هرگز به آن نمی رسند.

مرحوم میر حامد حسین هندی را به تشییع جنازه فرزندش دعوت می کنند می فرماید: تاءلیف کتاب (عبقات الانوار) واجب تر از تشییع جنازه فرزند جوانم می باشد، من فرصت این کار را ندارم شما از طرف من بروید و وسائل کفن و دفن و سوگواری جوانم را فراهم کنید و مرا با تاءلیف کتاب خود تنها بگذارید تا حقانیت علی مرتضی (ع) را از سخنان اهل سنت ثابت کنم.

مرحوم صاحب جواهر در شب وفات فرزندش در کنار نعش جوانش پس از خواندن مقداری قرآن به مطالعه و نوشتن کتاب جواهر پرداخت و نوشت ثواب این چند صفحه کتاب را هدیه روح او کردم.

خطبه دوّم

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله الذی لایبلغ مدحته القائلون و لایحصی نعمائه العادوّن و لایؤدّی حقّه المجتهدون الذی لایدرکه بعد الهمم و لایناله غوص الفطن ثم الصلاه و السلام علی اشرف الانبياء و المرسلين الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضين بابی القاسم محمد

اللهم صل علي علي اميرالمومنين وعلي فاطمه سيده النساء العالمين وعلي الحسن والحسين سيدي شباب اهل الجنه وعلي علي بن الحسين ومحمد بن علي وجعفر بن محمد وموسي بن جعفر وعلي بن موسي ومحمد بن علي وعلي بن محمد والحسن بن علي والحجه القايم المنتظر عجل الله تعالی فرجه و جعلنا من اعوانه و انصاره والمستشهدين بین یديه

اسغفرالله لی و لکم من جميع الذنوب و الآثام و اتوب اليه

دشمنان ملت ایران به خاطر ضربه مهلکی که از ملت ایران دیده اند دلشان پرکینه است و همواره می خواهند از این ملت انتقام بگیرند. مردم و مسئولین باید همواره بیدار باشند. حضرت امیر (ع) می فرماید :« مَنْ نَامَ عَنْ عَدُوِّهِ أَنْبَهَتْهُ الْمَكَايِد» كسى‏كه از دشمن غافل بشود، بداند كه حيله و مكر و كيد دشمن او را بيدار مى‏كند (و چه‏بسا دير باشد.) و فرمودند :« لَا تَأْمَنْ عَدُوّاً وَ إِنْ شَكَر» از مكر و حيلت دشمن در ايمن مباش هرچند از تو تشكر كند (و به تو روى خوشى نشان بدهد.) و فرمود:« لَا تَسْتَصْغِرَنَّ عَدُوّاً وَ إِنْ ضَعُف‏»

ملت ایران بارها تجربه کرده اند که دوستی اینها برای انجام یک مکر است ، مذاکره اینها برای یک فریب است ، خنده اینها برای وارد کردن یک ضربه کشنده است. مردم اینها را با تمام وجود دیده اند و لازم است مسئولین نیز که خودشان از جنس مردم هستند به این نکته توجه کنند.

هیچ وقت آمریکا قابل اعتماد نبوده و نخواهد بود. هیچ وقت انگلیس قابل اعتماد نبوده و نخواهد بود. شما همین حوادث اخیر را به دقت تحلیل کنید. ببینید همینها که گاهی با ما مذاکره می کنند ، گاهی به کشور ما سفر می کنند و گاهی اظهار دوستی می کنند در روز حادثه چگونه سریع رنگ عوض می کنند و برخلاف عرف دیپلماتیک آشکارا از اغتشاشگران حمایت می کنند.

اگر معترضینی که اموال عمومی را آتش می زنند به خاطر گرانی است چرا آمریکا و عربستان از آنها حمایت می کنند. ایا دولت آمریکا و قارونهای آل سعود در ایران ناراحت هستند؟

در این ناآرامیهای اخیر 74 درصدر توئیتها از خارج بود و عربستان 72 هزارو 200 توئیت متشر کرد. بعضى از تحليل‏گران اعلام كردند ۱۰۰ رسانه سعودى كه گردش مالى آن‏ها ۱۰ ميليارد دلار است، امروز تمام قد در جهت بزرگنمايى اغتشاشات ايران در حال حركت هستند.

انگلیس و فرانسه و آلمان هم توئیت داشتند. برای مردم ایران سوال است که آیا گرانی در ایران اینها را نیز آزرده می کرد؟ آیا آل سعود نیز جزو مال باختگان موسسات اعتباری بودند؟

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی لیبرمن می گوید باید منفعت فعلی تل‌آویو در آن است که جهان بر اتفاقات ایران متمرکز شود نه نوار غزه . حالا سوال این است که این رژیم چرا نگران گرانی در ایران است؟

بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستى با انتشار پيام تصويرى در توئيتر به حمايت از اغتشاش‏گران پرداخت و مدعى شد: «رژيم ايران سقوط خواهد كرد و ما دوباره دوستان خوبى خواهيم بود.»

جنس اعتراضات مردم با این اغتشاشات متفاوت است و مردم به زودی این تفاوت را درک کردند. مردم فهمیدند آنهائی که در سال 88 تقلب در انتخابات را بهانه کردند و فتنه آفریدند امروز گرانی را بهانه قرار دادند و خواستند فتنه دیگری به وجود آورند اما این بار بیداری ملت علی رغم اعتراضاتی که به برخی از مسائل کشور داشتند ، فتنه آنها را خاموش نمود.

برای ناامید کردن دشمن باید قدم اوّل را دولت بردارد. دشمن ما امروز در عرصه اقتصاد فعال است و می خواهد از طریق مشکلات اقتصادی در بین صفوف محکم ملت و دولت و نظام رخنه ایجاد کند. ما نمی توانیم این را انکار کنیم که بسیاری از مردم در معیشت مشکل دارند. تعدادی بیکار شده اند و بسیاری از مردم اصلا شغل ندارند. ولی این را می دانیم که دولت که منتخب خود مردم است بدون حمایت مردم نمی تواند مشکلات را حل کند.

لازم است از نیروهای امنیتی نظامی تشکر کنم که با دریات حکیمانه خود توانستند صف آشب گران را با مردم جدا کنند و با کمترین آسیب صحنه های مختلف را مدیریت کنند.

کشف حجاب

17 دی سالروز اجراى توطئه استعمارى كشف (حذف) حجاب به‏دستور رضاخان پهلوى است. گرچه دوران ستم شاهی پر از خاطرات تلخ و آزار دهنده است ولی مسئله کشف حجاب که ضمن این که مبارزه با یکی از ضروریات دین بود ، دست اندازی ناموس ملت ایران بود ، برای مسلمانان بسیار سخت و سنگین بود.

رضاخان بدون آنکه توجه کند حجاب از ضرورات اسلام است و مبارزه با آن مبارزه با قرآن است دست به این اقدام ناشایست زد.

مرحوم آيت اللّه شاه آبادى بارها در عرشه منبر و در مجالس عمومى و خصوصى فرياد می زد : رضاخان با به غارت بردن حجاب قرآن، و كشتن قيام كنندگان عليه بى حجابى، در مسجد گوهرشاد، و در كنار حرم ملايك پاسبان حضرت رضا (عليه السلام) كمر صد و بيست و چهار هزار پيامبر را شكست.

امروز یکی از اثرات تهاجم فرهنگی که در سارسر کشور مخصوصا در شهرهای بزرگ خود را نشان داده است همین کشف حجاب و بسیار نامناسب شدن پوشش زنان است.

در منابع اهل سنت از پیامبر اسلام (ص) فرموده است که «« نصيف المرأه علي رأسها خير من الدنيا و ما فيها »[6] يعنی " شرف مقنعه اي که زن بر سر دارد از دنيا و آنچه در آن است ارزنده تر مي باشد."[7]

این روسری که در سر زنان ماست از نظر پیامبر اسلام (ص) از تمام دنیا و آنچه در آن است ارزشمند است حالا چطور عده‌ای با کمترین بهانه این سرمایه عظیم را بر باد می دهند؟

اميرالمؤمنين (عليه السلام) فرمودند: « بر شما لازم است لباس ضخيم بپوشيد هر کسي که لباسش نازک است دين او مثل لباسش ضعيف و نازک است.»[8]

پيامبر اعظم (صلي الله عليه و آله) بر زنان محجبه دعا می کند و می فرمايد: «پروردگارا زناني که خود را پوشيده نگه مي دارند، مشمول رحمت و غفران خود بگردان.»[9]

امروز یکی از عرصه های نبرد دشمن با ما مسلمانان همین حجاب است. آنها میلیاردها دلار هزینه می کنند تا زنان و دختران ما را عریان کنند و وما نیز باید در این میدان به طور جدی وارد شویم . ابتداء زنان و دختران ما مواظب باشند که تحت تاثیر تبلیغات مسموم ماهواره ها قرار نگیرند. چرا که نتیجه اش را شما می بینید. آنها آنقدر در فیلمای خود بر علیه قداست خانواده برنامه پخش کردند و آنقدر به زن و شوهر القاء کردند که خیانت به همدیگر امروز می بینید زن شوهردار فرزند خود را در خانه می گذارد و با مرد دیگری در حالی که شوهر دارد ، خانه دارد ، زندگی دارد ، فرزند دارد فرار می کند. این یعنی تهاجم فرهنگی.

اين زنانی که با پوشش زننده در جامعه ديده می شوند مجروح و مرده تهاجم فرهنگی هستند و تفاوتشان با مجروحان و کشته شدگان جنگ اين است که آنها شرف پيدا کرده اند و در راه حفظ کشور به شهادت دست یافتند ولی اینها شرافت را از دست داده اند ، آنها برای دين و مذهب و عزت جنگيدند و اينها دين و ايمان و عزتشان را از دست داده اند.

متاسفانه در کشور اسلامی بی حجابی غوغا می کند و دولت و مجلس ما نیز هیچ برنامه ای حداقل فرهنگی برای حجاب ندارد. اگر کسی کفش مردم را بدزدد با او برخورد می شود ولی اگر کسی ایمان جوانان را بدزدد رها شده است.

ادارات ، نهادها ، بیمارستانها ، فرودگاهها ، دانشگاهها در دست دولت است این مکانها نیز به نمایشگاهی از آثار تهاجم فرهنگی مبدل شده است. چرا دولت عملا یکی از ضروریات دینی را انکار کرده است؟ چرا در محیط اداره یکی از شرائط را حفط پوشش برای زنان قرار نداده است ؟ چرا ما طوری برخورد کرده ایم که مانتو پوشیدن نوعی تمدن و فرهنگ و چادر نوعی عقب ماندگی حساب شده است؟ چرا دختران محجبه ما وقتی به دانشگاه می روند بی حجاب می شوند ؟ چرا دختران محجبه ما وقتی کارمند می شوند حجابشان را از دست می دهند؟

اگر ما هنوز آنچنان قدرت و عرضه تبلیغات و برخورد با دختران و زنان نیمه عریان در خیابانها و پارکها را نداریم چرا به زنانی که از بیت المال حقوق می گیرند و عیال نظام اسلامی حساب می شوند ، پوشش اسلامی را ترویج نمی کنیم.

هنگام پذیرش در دانشگاهها صدتا شرط وجود دارد الا حجاب. در جذب به ادارات هزار تا شرط وجود دارد الا حجاب ؟

چرا بازار اسلامی پر از لباسهایی است که مروج بی حجابی و ضد دینی است؟ چرا وقتی یک زن محجبه و یک زن مسلمان و پایبند به اسلام می خواهد یک لباس متناسب با شأن خود بخرد در بازار پیدا نمی کند؟ نکند تصور کردیم در کشور اسلامی زندگی برای بی حجابها راحتر از زندگی برای باحجابهاست؟

رضا خان یک غلطی کرد و در آن زمان دهها عالم و فقیه بر علیه آن قیام نمودند و بیش از 80 سال از آن روز می گذرد باز ما هر سال از آن خاطره تلخ و ناگوار یادی می کنیم و بر اجراء کنندگان کشف حجاب لعن و نفرین می کنیم ولی امروز کاری که با زنان و دخترانمان کرده ایم کمتر از کار رضا خان نیست.

خودنمائی زنان و آراستن و زینت تند و بی حجابی و تبرج آنان از یک طرف و چشم چرانی مردان و مقایسه زنان بیرون از منزل با خانم خانه ، هوسرانی و تنوع طلبی از طرف سوم خانواده ها را تهدید می کند. باید بسیار دقت داشته باشید.[1] . مصباح المتهجد و سلاح المتعبد ؛ ج‏2 ؛ ص663

[2] ( 3). النظرة: الامهال و التاخير.

[3] . تحف العقول ؛ النص ؛ ص236

[4] . ابراهیم (14) : 44

[5] . منافقون (63) : 10

[6] - نور الشافي في الفقه الشافعي

[7] - محمد مهدي اشتهاردي، پوشش زن در اسلام، ص 104

[8] - وسائل الشيعه، ج 3، ص 357

[9] - مستدرک الوسائل، ج 3، ص 244

 
طراح و برنامه نویس: اکین