خطبه های نماز جمعه مورخه 05/03/1396 PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر   
جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۹

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمین والصلوه و السلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین حبیبنا و حبیب اله العالمین الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضین بابی القاسم محمد ( صلی الله علیه و آله و سلم) و علی اهل بیته الطاهرین و لعنت الله علی اعدائهم اجمعين من الآن الی یوم لقاء رب العالمين. اما بعد عبادالله اوصيکم ونفسی بتقوی الله و اتباع امره و نهی.

خودم و شما نماز گزاران عزیر را به تقوی الهی دعوت می کنم.

حضرت امیر (ع) فرمودند :« رَحِمَ‏ اللَّهُ‏ امْرَأً سَمِعَ‏ حُكْماً فَوَعَى وَ دُعِيَ إِلَى رَشَادٍ فَدَنَا »

دوّمین کلمه حضرت امیر (ع) که امام صادق (ع) می فرمایند با آسمانها و زمین برابری می کند این است که خدا رحمت کند زن و مردی را که « دُعِيَ إِلَى رَشَادٍ فَدَنَا » یعنی او را به راه راست و هدایت دعوت کنند او بپذیرد و خود را نزدیک آن کند.

داشتن گوش شنوا زمینه و مقدمه هدایت است. انسانی اهل سعادت است که سخن حق را بشنود ، بپذیرد و خود را به آن برساند و مرد عمل باشد.

امروز همه‌ی مردم ، هم اکثر واجبات را می شناسند و هم اکثر محرمات را می دانند. ولی آنچه که کمیاب است عمل به واجبات و ترک محرمات است. بلکه گاهی دیده می شود که برعکس شده است. حرمت دروغ برای همگان روشن است ولی برای فریب همدیگر به راحتی دروغ می گوییم. حرمت بهتان را همه می دانند ولی برای بدست آوردن کمترین نفعی ، به سادگی تهمت می زنیم. حفظ حجاب واجب و کشف حجاب حرام است ولی به جای ارشاد زنان بی حجاب به نام آزادی از آنها دفاع می کنیم. امر به معروف و نهی از منکر جزو فریضه انکار ناپذیر اسلام است ولی ما ضمن این که آن را ترک می کنیم و بلکه منکر را معروف و معروف را منکر می دانیم ، خود امر به معروف و نهی از منکر را خشونت معرفی می کنیم.

حضرت امیر (ع) می فرماید خدا رحمت کند آن زن و مردی که حق را بشنود و به سمت او بیاید ولی ما حق را می شنویم و از آن فرار می کنیم.

وقتی آن مرد انصاری خدمت پيامبر اسلام می رسد ومی پرسد : يَا رَسُولَ اللَّهِ إِذَا حَضَرَتْ جَنَازَةٌ وَ مَجْلِسُ عَالِمٍ أَيُّهُمَا أَحَبُّ إِلَيْكَ أَنْ أَشْهَدَ ؟ حضرت می فرمايد :« اگر افرادی باشد که آن جنازه را دفن کنند حضور تو در مجلس عالم از حضورت در 1000 تشيع جنازه ، از عيادت 1000 بيمار ، از عبادت 1000 شب و روز که شبهايش را به عبادت و روزهايش را به روزه بگزرانی ، از تصدق 1000 درهم ، از هزار حج عير واجب ، از 1000 جنگ غير از جنگ واجب که با جان و مالت در راه خدا جهاد کنی ، افضل است. بعد اضافه می کند که « أَيْنَ تَقَعُ هَذِهِ الْمَشَاهِدُ مِنْ مَشْهَدِ عَالِمٍ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ اللَّهَ يُطَاعُ بِالْعِلْمِ وَ يُعْبَدُ بِالْعِلْمِ وَ خَيْرُ الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ مَعَ الْعِلْمِ وَ شَرُّ الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ مَعَ الْجَهْلِ »[1]

ولی ما اگر ببینیم با تخریب مراجع دینی و بزرگان علماء دو نفر جوان کم اطلاع از ما خوشش می آید بدون ملاحظه این کار را انجام می دهیم. آیا با اين وضعیت می توانید هدایت شویم و به سعادت برسیم؟

خطبه دوّم

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله الذی لایبلغ مدحته القائلون و لایحصی نعمائه العادوّن و لایؤدّی حقّه المجتهدون الذی لایدرکه بعد الهمم و لایناله غوص الفطن ثم الصلاه و السلام علی اشرف الانبياء و المرسلين الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضين بابی القاسم محمد

اللهم صل علي علي اميرالمومنين وعلي فاطمه سيده النساء العالمين وعلي الحسن والحسين سيدي شباب اهل الجنه وعلي علي بن الحسين ومحمد بن علي وجعفر بن محمد وموسي بن جعفر وعلي بن موسي ومحمد بن علي وعلي بن محمد والحسن بن علي والحجه القايم المنتظر عجل الله تعالی فرجه و جعلنا من اعوانه و انصاره والمستشهدين بین یديه

پیامبر اسلام (ص) فرمودند :« إنّي لا أتَخَوَّفُ على اُمَّتي مُؤمِنا و لا مُشرِكا، أمّا المُؤمنُ فيَحجُرُهُ إيمانُهُ، و أمّا المُشرِكُ فيَقمَعُهُ كُفرُهُ، و لكن أتَخَوَّفُ علَيكُم مُنافِقا عالِمَ اللِّسانِ؛ يَقولُ ما تَعرِفونَ، و يَعمَلُ ما تُنكِرونَ» من براى امّت خود از مؤمن و مشرك نمى ترسم؛ زيرا مؤمن را ايمانش مانع [از لطمه زدن به جامعه اسلامى [ مى‌شود و مشرك را نيز همان كفرش سركوب مى‌كند. اما ترس من براى شما از منافق زبان بازى است كه حرف‌هايى مى‌زند كه شما بدان اعتقاد داريد و كارهايى مى‌كند كه شما به آنها اعتقاد نداريد

انتخابات

در حالی که منطقه در طوفان اختلاف و درگیری می سوزد ما انتخابات پرشور در امنیت کامل برگذار کردیم. انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا با حضور پرشکوه ملت ایران برگزار شد و بار دیگر مردم ایران عمق شعور سیاسی خود را به نمایش گذاشتند. کثرت رأی دهندگان مشت محکمی بر دهان دشمنان بود و ثابت کرد که ملت ایران پشت سر نظامشان هستند.

بنده از تمام مجریان و ناظران انتخابات و نیروهای امنیتی که همت نمودند انتخابات سالم و در امنیت برگذار کنیم تشکر می کنم.

البته انتخابات ، آسیبهایی نیز داشت که باید از طرف متولیان امر و نخبگان کشور ، شناسائی شوند و برای رفع آنها تلاش شود. بعضا حرفهایی زده شد که نباید زده می شد و رفتارهایی توسط نامزدها و برخی از حامیانشان صادر شد که برازنده نبود و مجریان انتخابات باید بیش از این رعایت می کردند.

حالا انتخابات تمام شده هم اعضای شورا و هم رئیس جمهور انتخاب شده اند و نوبت رفاقت است. وقت عمل به وعده هاست. همه ما باید دست در دست هم دهیم تا کشورمان را آباد کنیم.

من دو نکته را متذکر می شوم و از اين بحث می گذرم.

نکته اوّل اين است که فراموش نکنیم حکومت ما اسلامی است. برای اجرای اسلام قیام کردیم و شهید دادیم و تا امروز هم این مردم برای اسلام و ارزشهای اسلامی قیام کرده اند. همه محرومیتها و کاستیها را به خاطر اسلام تحمل کرده اند. مواظب باشیم حرفی نزنیم و کاری نکنیم که ارزشهای اسلام کم رنگ شود. کشور ما به جوانانی نیاز دارد که هنگام نیاز برای حفظ استقلال کشور برای مقابله با تهاجم دشمن با اتکاء به ایمان در صحنه حاضر شود. باید جوان با ایمان تربیت کنیم. جوانی که از صبح تا شب در پارکها معطل است ، جوانی که بیشتر وقت خودش را در آرایش چهره اش می گذراند ، جوانی که نسبت به دين بی اعتناء است ، جوانی که ترسو است ، جوانی که از زندگی فقط خوش بودن و خوشگذرانی و شب نشینی را می فهمد نمی تواند در مقابل سختیها و در مقابل تجاوز دشمن ایستادگی کند.

نکته دوّم این است که امروز علی رغم پیشرفتهای فراوانی که از نظر امکانات مادی دردنیا به وجود آمده است ، معنویت و انسانیت به حداقل رسیده است. امروز اکثر قدرتهای بزرگ حتی به اندازه حیوانات که در غریزه خود به یک سلسله قوانین غریزی پایبند هستند ، به ارزشهای انسانی پیابند نیستند. اخلاق به لجن کشیده شده است ، سیاست فاسد شده است ، کشتن و قتل عام انسانها حتی کودکان معصوم برای وجدانهای مرده آسان گردیده است. اين در حالی است که اصل و اساس نظام ما بر همین ارزشها استوار است. به همين دليل قدرتهای بزرگ که خودشان غرق در فسادند و حامی ترویج فسادند با ما دشمنند و تمام تلاششان این است که هویت ما را نابود کنند. آنها عزت ما را می نخواهند ، استقلال ما را نمی خواهند ، حکومت ما را نمی خواهند و در اين دشمنی هم جدی ، متحد ، راسخ هستند و امکانات فراوان هم دارند. در چنين برهه ای از زمان ما باید متحد باشیم ، باهم باشیم ضمن اين که با تمام و جود از دين و نظام اسلامیمان حمایت کنیم همدیگر دیگر تخریب نکنیم. این خواست دشمن است که من تو را خشونت طلب معرفی کنم و تو مرا بی دین معرفی کنی. قطعا اشکالاتی در ماها ، در مردم ، در مسئولین وجود دارد ولی عقل حکم می کند آن اشکالات را برطرف کنیم نه اين که همين اشکالات ، مشکلات دیگری تولید کنند.

حلول ماه مبارک رمضان

حلول ماه مبارک رمضان را به محضر شما نماز گذاران تبریک و تحنیت عرض می کنم. خدا را شاکریم که بار دیگر این توفیق را به ما داد و به ما فرصت داد تا به ماه ضیافت الهی برسیم. باید از این فرصت پیش آمده استفاده کنیم. هرچه می توانیم با قرآن انس بگیریم و مساجد نمازهای جماعت را پرشور انجام دهیم. و از محضر علماء استفاده کنیم.[1] - بحارالأنوار 1 204

 
طراح و برنامه نویس: اکین