خطبه های نماز جمعه مورخه 25/11/1392 PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۲

خطبه های نماز جمعه مورخه 25/11/1392

يوم التغابن

يکی از نامهای قیامت « یوم التغابن » است. خدای متعال در آيه نهم سوره مبارک تغابن می فرمايد :« يَوْمَ‏ يَجْمَعُكُمْ لِيَوْمِ الْجَمْعِ ذلِكَ يَوْمُ‏ التَّغابُنِ‏ وَ مَنْ يُؤْمِنْ بِاللَّهِ وَ يَعْمَلْ صالِحاً يُكَفِّرْ عَنْهُ سَيِّئاتِهِ وَ يُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْري مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدينَ فيها أَبَداً ذلِكَ الْفَوْزُ الْعَظيم‏» يعنی " شما را در روز جمع ، که روز قيامت است جمع می کنيم و آن روز روز تغابن است. و هرکس به خدا آورده و عمل صالح انجام داده است ، گناهانش را می بخشيم و بر بهشتی که نهرها در آن جاری است وارد می کنيم ، ابدی در آن خواهند ماند . اين رستگاری بزرگی است."

راغب در مفردات می گويد : غبن عبارت از اين است که در معامله ای که انسان انجام می دهد با مخفی کاری ، طوری عمل کند که به طرف مقابل خود ضرر وارد کند. [1] مثلا هنگام خريد پول کمتر بدهد و هنگام فروش ، پول بيشتری بگيرد. يا کالای غير مرغوب را به جای کالای مرغوب بفروشد که امروز ها شايع است. و بعضی از مفسرين گفته اند که « غبن » به معنای مخفی نمودن يک چيزی است. [2]

در قاموس می فرمايد : غبن بمعنى گول زدن در معامله است خواه درخريد باشد يا در فروش و آن اينكه بقيمت كم بخرد يا بقيمت گران بفروشد.[3]

علت تسميه قیامت به « يوم تغابن »

چرا خدای متعال روز قيامت را « يوم التغابن » ناميده است. مگر در روز قيامت چه اتفاق می افتد که با معنای تغابن تناسب دارد ؟

مفسرين علت های متعددی ذکر کرده اند که در زير به چند نمونه آن اشاره می کنيم :

1- دنيا محل تجارت و آخرت محل حساب رسی

خدای متعال در آيات متعددی ، انسانها را تاجر ناميده و آنها را به تجارت با خدا دعوت نموده است و چندين بار از خسران و سود در تجارت سخن به مي آن آورده است. خداوند در اين خصوص می فرمايند: « وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْري نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ رَؤُفٌ بِالْعِبادِ»[4] يعنی " بعضى از مردمند که جان خود را در برابر خوشنودیهاى خدا مى فروشند" و می فرمايند :« إِنَّ اللَّهَ اشْتَرى‏ مِنَ الْمُؤْمِنينَ أَنْفُسَهُمْ وَ أَمْوالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّة»[5] يعنی " خداوند در این سوداگری و تجارت جان ها و مال های مؤمنان را می خرد و در برابر آن بهشت ارزانی می دارد." و فرمودند :« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلى‏ تِجارَةٍ تُنْجيكُمْ مِنْ عَذابٍ أَليمٍ ، تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُجاهِدُونَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ ذلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ »[6]يعنی " ای کسانی که ايمان آورده ايد آيا شما را بر تجارتی که شما را از عذاب دردناک نجات می دهد ، راهنمائی کنم ؟ به خدا و پيامبرش ايمان بياوريد و در راه خدا با مال و جانتان جهاد کنيد . اين برای شما بهتر است اگر بدانيد."

خدای متعال از کسانی که در تجارت سود کلان می برند تعبير می آورد« إِنَّ الَّذينَ يَتْلُونَ كِتابَ اللَّهِ وَ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ أَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْناهُمْ سِرًّا وَ عَلانِيَةً يَرْجُونَ تِجارَةً لَنْ تَبُورَ»[7] يعنی " آنهائی که کتاب خدا را می خوانند و نماز اقامه می کنند و از آنچه به آنها روزی کرده ايم در نهان و آشکار انفاق می کنند ، سود بی پايان را اميد دارند." اما در باره کسانی که ضرر کرده و در تجارتشان سودی نبرده اند می فرمايد :« أُولئِكَ الَّذينَ اشْتَرَوُا الضَّلالَةَ بِالْهُدى‏ فَما رَبِحَتْ‏ تِجارَتُهُمْ وَ ما كانُوا مُهْتَدينَ»[8] يعنی " آنهائی که گمراهی را در مقابل هدايت خريدند در تجارتشان سود نکردند و هدايت پذير نيستند." و فرمود :« إِنَّ الَّذينَ يَشْتَرُونَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَ أَيْمانِهِمْ ثَمَناً قَليلاً أُولئِكَ لا خَلاقَ لَهُمْ فِي الْآخِرَةِ »[9] يعنی " آنهایى که با عهد خدا و سوگندهاشان بهاى اندکى به دست مى آورند، آنها در آخرت نصيبی ندارند."

در اين دنيا همه ی انسانها به نحوی تاجرند ولکن سود و زيان اين تجارت در آخرت خود را نشان خواهد. در روز قيامت آن کس که معامله نکرده مى فهمد که از معامله نکردن مغبون شده ، و آن کس که در معامله اش به اندکی از دنیا کفایت کرده و از سود سرشار آخرت غفلت نموده است ، در معامله کردنش مغبون شده است.

کسی که می توانست با انفاق اندکی از مالش در راه خدا ، بهشت برين را تصاحب کند يا بالاتر از آن رضايت خداوند متعال را بدست آورد. در حالی که مال زيادی را برای کسب شهر و يا جلب نظر مردم ، تلف نموده ، در قبال آن ، جز شهرت اندک و يا محبوبيت ناچيزی بدست نياورده است و پاداش عظيم اخروی را که می توانست کسب کند ، از دست داده است.

کسانی که فرصت مناسب و يا قدرت و امکانات مناسبی در اختيار داشتند ، ولی از آنها برای خدا و در راه خدا استفاده نکردند ، در روز قيامت متوجه می شوند که چقدر متضرر شده اند. ضرری که نه قابل جبران است و نه به دليل زياد بودنش قابل اغماض.«   يَوْمَ‌   تَقُومُ‌   السَّاعَةُ   يَوْمَئِذٍ   يَخْسَرُ   الْمُبْطِلُونَ‌»[10] يعنی " آن روز که قیامت برپا شود اهل باطل زیان می‌بینند."

تمام عمر را که خدای متعال در اختآر او قرار داده بود از دست داده و نه تنها چيزی از نعمتهای بهشتی بدست نياورده است بلکه به دليل ارتکاب گناه و معصيت ، جهنم ابدی را برای خود خريده است.« فَاعْبُدُوا ما شِئْتُمْ مِنْ دُونِهِ قُلْ إِنَّ الْخاسِرينَ الَّذينَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ وَ أَهْليهِمْ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَلا ذلِكَ هُوَ الْخُسْرانُ الْمُبين‏»[11] يعنی " غير از خدا هر کس را عبادت می کنيد بکنيد. گو: زيانكاران واقعى آنان‌اند كه سرمايه وجود خويش و بستگانشان را در روز قيامت از دست داده‏اند! آگاه باشيد زيان آشكار همين است  !  " و فرمود:« إِنَّ الْخاسِرينَ الَّذينَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ وَ أَهْليهِمْ يَوْمَ الْقِيامَة»[12] يعنی " زيانكاران واقعى آنان‌اند كه سرمايه وجود خويش و بستگانشان را در روز قيامت از دست داده‏اند." فرمود: «قُلْ هَلْ نُنَبِّئُكُمْ بِالْأَخْسَرينَ أَعْمالاً ، الَّذينَ ضَلَّ سَعْيُهُمْ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ هُمْ يَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعا[13]يعنی " بگو آيا به شما خبر دهيم كه زيانكارترين [مردم] كيان‌اند؟ آنها كه تلاش‌هايشان در زندگى دنيا گم [و نابود] شده، با اين حال گمان مى‏كنند كار نيك انجام مى‏دهند! " و فرمود:« وَ مَنْ خَفَّتْ مَوازينُهُ فَأُولئِكَ الَّذينَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ بِما كانُوا بِآياتِنا يَظْلِمُون‏[14]

خطبه دوّم

شکوه حضور

حضور باشکوه مردم انقلابی در راهپيمائی 22 بهمن ، بصيرت ، هوشياری مردم ايران و بالا بودن شعور سياسی اين ملت عزیز را به نمايش گذاشت. تبليغات دشمن بسیار سنگين بود و تمام رسانه های بزرگ دنيا در جهت اهداف آمريکا حرکت می کردند و تحريم و تهديد و خشم و غضب آمريکا در کنار همه اين شيطنت ها نه تنها مردم ايران را دلسر نکرد بلکه همه ی دنيا ديدند که مردم در اين راهپيمائی چه با عظمت شرکت کردند. گرچه برخی از اين خارج نشينان که از دست مردم فرار کرده اند آنقدر احمق هستند که می گفتند مردم را به زور و با سانديس به خيآبانها آوردند. حقيقتا بايد خدا را شکر کرد که ملت ايران  گرفتار اينگونه احمقها هستند.

وقتی روزهای حساس را انسان نگاه می کند می بيند در هر زمان ، اين نظام نياز به حضور مردم داشته ، مردم با حضورشان حماسه آفريده اند. هروقت لازم بوده که به ياوه سرائيهای دشمن پاسخ داده شود ، اين مردم علی رغم مشکلات فراوان با مشت آهنين پاسخ دندان شکن داده اند. اينجاست که می توان پی به حقيقت سخنان آن امام سفر کرده می بريم که فرمود: با جرأت مدعى هستم كه ملت ايران بهتر از ملت حجازِ عهد رسول‏الله(ص) و كوفه و عراقِ عهد اميرالمومنين(ع) و حسين‏بن‏على(ع) هستند.

شما تاريخ پيامبر اسلام را بخوانيد که چند نفر بودند که همواره در کنار رسول خدا (ص) باشند. آنهائی که در جنگ احد برای جمع آوری غنيمت دستور رسول خدا را زير پا گذاشتند ، آنهائی که برای نجات جان خود در صحنه نبرد ، از ميدان فرار کردند و پيامبر را تنها در ميان دشمنان گذاشتند ، پيغمبر(ص) چقدر خون دل از اين مردم همان بلاد خودشان مى‏خورد! اميرالمؤمنين(ع) چقدر شكايت كرده است! قرآن چقدر شكايت كرده است؛ شكايت از همان مسلمانها! اميرالمؤمنين(ع) از همان مسلمانها و از همين كسانى كه در اطرافش بودند، شكايت مى‏كردند، منبر مى‏رفت آرزوى مرگ مى‏كرد! اميرالمؤمنين(ع) وقتى هم كه شمشير را از آن منافق خورد، «فُزْتُ وَ رَبِّ الْكَعْبَةِ» فرمود. اين مردم از جنس سلمانها و اباذر ها بودند و از جنس مالک اشتر و محمد بن ابی بکرها بودند که در دفاع از دين و نظام و ولايت همه چيزشان را آماده نثار کردند.

راهپيمائی 22 بهمن و حضور کم نظیر مردم ایران در اين راهپیمائی شعار روی میز آمریکا را به تمسخر گرفت و ثابت کرد که آمریکا که در طول 35 تمام گزینه های خود را امتحان کرده است ، فقط گزینه رجزخوانی و ياوه سرائی را از اوّل داشته و هم اکنون نيز ادامه می دهد. و اين خوی هر مستکبر و از ويژگی های استکبار است که اگر قدرت داشته باشد بی درنگ حمله می کند و اگر قدرت نداشته باشد و عاجز باشد رجز خوانی و ياوه سرائی می کند. و آمريکا الان به اين روز افتاده است. «فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِنْ تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ‏ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَثْ‏ ذلِكَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذينَ كَذَّبُوا بِآياتِنا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُون‏»[15]

آمريکا سخن از گزينه روی ميز به ميان آورد و مردم در 22 بهمن بر تمام گزينه های آمريکائی خط بطلان کشيدند. همين راهپيمائی پاسخی بود بر بد اخلاقيهای آمريکا و زياده خواهی آمريکا در خصوص بر نامه هسته ای ايران و همچنين پشتوانه محکمی بر مذاکره کنددگان کشورمان بود که در عرصه مذاکره مانند خود ملت ايران با اقتدار تمام حضور پيدا کنند.

والبته مردم ايران اين ياوه سرائيها را نيز در روز 22 بهمن با مشتهای گره کرده ، پاسخ دندان شکن دادند. مردان و زنان ایران در سالگرد انقلابشان ثابت کردند که ملت حماسه سازند و با تمام قدرت پشت سر انقلاب خود هستند و هر توطئه را از هر ناحيه و در چه حدی باشد ، شکست خواهند داد.

 [1]   راغب اصفهانى، حسين بن محمد، مفردات ألفاظ القرآن - بيروت - دمشق، چاپ: اول، 1412ق.

[2]   راغب اصفهانى، حسين بن محمد، مفردات ألفاظ القرآن - بيروت - دمشق، چاپ: اول، 1412ق.

[3]   - قاموس قرآن ؛ ج‏5 ؛ ص87

[4]   - بقره 207

[5]   - توبه 111

[6]   - صف 10-11

[7]   - فاطر 29

[8]   - بقره 16

[9]   - آل عمران 77

[10]   - جاثیه 27

[11]   - زمر 15

[12] - شوری 45

[13] - کهف 13-14

[14] - اعراف 9

[15] - اعراف 176

آخرین به روز رسانی در جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۵
 
طراح و برنامه نویس: اکین