خطبه های نماز جمعه مورخه 29/06/1392 PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۴۵

خطبه های نماز جمعه مورخه 29/06/1392

امام صادق (ع) فرمودند :« من صدق لسانه زکی عمله » هرکس راستگو باشد ، عملش پاکيزه می شود. زبان يکی از اعضای پرخطر انسان است که اگر انسان از آن مراقبت نکند آخرت انسان را به جهنم تبديل می کند . چون چندين گناه کبیره از آن سر می زند. اگر انسان مواظب زبانش باشد همين مواظبت کمک می کند که عمل انسان نيز پاکیزه شود. برای اينکه دروغ نگويد ، موظب کردار خويش است. برای اين که منافقانه حرف نزد مواظب برخوردهای خويش است.

و فرمودند :« و من حسنت نيته زاد الله فی رزقه » هرکس نيتش خوب باشد ، خدای متعال بر روزی آن می افزايد. نيت حسن اين است که خيرخواه مردم باشی . آنچه بر خود نمی پسندی بر ديگران هم نپسندی . صادقانه بر ديگران خدمت کنی. اگر اينگونه شدی خدای متعال متناسب با دلت با تو معامله می کند. افزايش روزی اسباب فراوان دارد مانند استغفار و احسان و اطعام و يکی از آنها دل و نيت پاک است.

و فرمودند :« ومن حسن بره باهله زاد الله فی عمره » هرکس با خانواده خود به نيکی رفتار کند ، خدای متعال بر عمرش می افزايد.

اين سه جمله از امام صادق (ع) به اين نکنته اشاره دارد که در اين دنيا عمل ، روزی و عمر سه سرمايه ماست و اين سه سرمايه با سه چيز برکت پيدا می کند. اگر زبان اصلاح شود ، عمل انسان اصلاح می شود پس مواظب زبانمان باشيم . اگر نيت پاک شود ، بر روزی ما افزوده می شود پس مواظب نيـ خود باشيم . و اگر با خانواده خويش خوش رفتار باشيم بر عمر ما افزوده می شود. پس در منزل و خانه به خانواده خود به نيکی رفتار کنيم.

خطبه دوّم

تذکر دو نکته

در هفته های گذشته در مورد کنترل جمعيت و همچنين احساناتی که برای اموات می دهيم دو نکته را تذکر می دهم. نکته اوّل اينکه من نگفتم مردان بروند تجديد فراش کنند و چند زن بگيرند. مرادم اين بود که اهل سنت جلوی زاد و ولد را نمی گيرند و ما به يک يا دو فرزند کفایت کرديم و امروز جمعيت شيعه کمتر شده است.

اما نکته دوّم اين است که غذا خوردن در خانه صاحب عزا درست نيست. اينجا اين سوال پيش می آيد که صاحب عزا می خواهد به ميت احسان کند چه کند ؟

اوّلا شب اوّل قبر بر ميت بسيار سخت و وحشتناک است. اگر در فکر مردگانمان هستيم در فکر شب اوّل قبر باشيم. در زمانهای قديم رسم بر اين بود که اگر وقتی کسی عزیزی را از دست می داد به حوزه علميه مراجعه می کرد و مقداری به طلاب کمک می کرد و سفارش می کرد که برای مرده من 20 تا 30 نماز وحشت بخوانيد.

سید بن طاوس از حضرت رسول ـ صلّی الله علیه و آله ـ روایت كرده كه فرمود: نمی گذرد بر میّت ساعتی سخت تر از شب اول قبر، پس رحم نمایید مردگان خود را به صدقه، و اگر نیافتی چیزی كه صدقه بدهی، پس یكی از شما دو ركعت نماز بخواند و در ركعت اول حمد یك مرتبه و سوره ی توحید دو مرتبه، و در ركعت دوم حمد یك مرتبه و سوره ی تكاثر ده مرتبه، و سلام دهد و بگوید: « اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر ذلك المیت فلان بن فلان ». پس حق تعالی می فرستد همان ساعت هزار ملك به سوی قبر آن میت با هر ملكی جامه ای و حلّه ای ، و تنگی قبر او را وسعت دهد تا روز نفع صور عطا كند به نماز كننده به عدد آنچه آفتاب بر آن طلوع می كند حسنات، و بالا برده می شود برای او چهل درجه.[1]

شما با اين عملتان هم صدقه داده ايد و هم نماز وحشت خوانده شده است. اي« بهترين راه برای نجات مردگان است.

ثانياً اگر می خواهی احسان دهی مقداری پول که در نظر داری به کسی که اطمينان داری يا بر يک موسسه خيریه ای تحويل بده که برای نيازمندان کمک کند.وقتی يک شب احسان می دهی اگر درست هم باشد فقط يک شب است ولی اگر در اختيار موسسه ای قرار دهی تا در ساختن خانه ، تهيه آب و برق و گاز برای فقيری و يا در امر ازدواج هزينه شود به صدقه جاريه تبديل می شود.

وقتی مجلس ترحيم می گزاريم به عالم و سخنران مجلس هم بگوييم که ما دعوت نداريم و احسان را به صورت نقدی پرداخت خواهيم کرد.

ثالثا اگر اصرار بر احسان و اطعام داريد. چرا پولدارها و کسانی که به غذای شما نياز ندارند دعوت می کنيد. شما می توانيد به آسايشگاه معلولين غذا بپزيد و تحويل دهيد. شما می توانيد دانش آموزان و دانشجويانی که در خانه های اجاری زندگی می کنند آنها را دعوت کنيد و به آنها احسان کنيد. حوزه علميه برادران و خواهران داريد که بوسيله کمکهای شما مردم اداره می شود احسان کنيد. آنها هم قرآن می خوانند و هم نماز وحشت می خوانند و هم با طعام شما قدرت می گيرند و درس دينی و دين شناسی می خوانند و در آينده نيز در تمام فعاليت های علمی و تبليغی آنها شريک هستيد. ببييد ما دريای فضيلت را رها کرده و پولمان را با اطعمام نابجا هدر می دهيم.

هفته دفاع مقدس

31 شهریور 59 آغاز تهاجم گسترده صدام حسين به ايران است . در اين تهاجم ، از يک طرف ایران کشور تازه انقلاب کرده که هنوز مديريت داخل کشور دچاز مشکل است و هيچ آمادگی برای دفاع از خود ندارد و از طرف ديگر قدرتمندترين کشورهای دنيا پشت سر صدام گرفته گرفته اند و قرار بر اين است که ايران را در عرض چند روز تحت تصرف خود در آورند.

اما خدای متعال به وعده خود عمل کرد و بدست خود ملت مومن و رشيد و انقلابی ايران ، در مقابل تمام کفر جهان ايستاد و بار ديگر جنگ احزاب با پيروزی اسلام تکرار شد.

حالا ما هر سال اين هفته را به عنوان هفته دفاع مقدس گرامی می داريم. زيرا اوّلا دفاع مقدس هم به ما و هم به دشمن درسی داد که نبايد فراموش شود. درسش به ما اين بود که اگر با خدا باشيد خدا با شماست. اگر مانند شهداء باشيد همه ی دنيای استکبار جهانی به شما حمله کنند شما پيروزيد. ما بايد اين را فراموش نکنيم. و درسی که به دشمن داد اين بود که ملت انقلابی ايران به اتکاء به خدای عالم ملت شکست ناپذير است. البته دشمن اين درس را خوب دريافت کرده است. خصوصا اين که ايران امروز با ايران 59 از زمين تا آسمان تفاوت کرده است. در آن زمان سيم خاردار را نيز از خارج می آورديم و در زمان جنگ آن را نيز به ما نمی دادند ، اما امروز موشکهای ما اسرائيل را نيز تحت پوشش خود قرار داده و پهبادهای پيشرفته آمريکائی را نيز می توانيم سالم به زمين بنشانيم.

آغاز سال تحصيلی

اوّل مهر آغاز سال تحصيلی مدارس و دانشگاهها و حوزه های علميه است. اوّل مهر بهار علم و تربيت است. هم معلمين عزيز و هم اساتيد محترم و هم مربيان گرمی بايد بدانند که در اوّل مهر گوهر گرانبهائی که خدای عالم در آفرينش آن به خود احسن گفت ، تحويل می گيرند که بايد علم و ادب و علم و انسانيت به آنها بياموزند. خروجی دانشگاههای ما اگر انسان عالم مومن بود ، انسان متخصص خداشناس بود ، موفق عمل کرده و به وظيفه خود عمل نموده ايم و الا نبايد خود را موفق بدانيم.

معلمين عزيز خود الگوی عملی يک انسان وارسته برای شاگردان خود باشند. کسی که هر روز به عنوان معلم در جلوی چشم دانش آموز خودنمائی می کند ، دل دانش آموز را تسخير می نمايد. مواظب باشد سخن سبک و غير اخلاقی بر زبان نياورد بلکه تربيت را همراه با تعليم در اختيار دانش آموزان قرار دهد که خروجی آن در مدارس دخترانه ، دختران تحصيل کرده ، محجب ، متدين و باوقار باشد و در مدارس پسرانه نيز مردان غيوری که اهل علم و عمل و اهل زندگی و کارند.

 

[1] - سفینه البحار، ج 2، ص 47.

 

 
طراح و برنامه نویس: اکین