خطبه های نماز جمعه مورخه 22/06/1392 PDF چاپ نامه الکترونیک
شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۰۴

خطبه های نماز جمعه مورخه 22/06/1392

پيامبر اکرم (ص) فرمودند : چهار چيز از سعادت انسان است. يکی زن و همسر شايسته است . ديگری اولاد صالح است و سومی همنشين صالح است.

خلطاء صالحون » آن کسانی است که انسان با آنها حشر و نشر دارد. در بازار ، در خيابان ، در مراسم ، در محله . اگر اين افراد صالح باشند انسان را به اعمال صالح متمايل می سازند. پسران جوان و دختران جوان همانطوری که از رسانه ها ، از پدر و مادر ، الگو می گيرد از دوست خود نيز الگو می پذيرد. شما دقت کنيد ما مسلمانيم اما با فرهنگ غربی زندگی می کنيم . خانه هائی که می سازيم ، لباسهائی که می پوشيم ، مراسمی که برگزار می کنيم . حتی نوع مصرف غذا و نوع غذای ما هر روز از دستورات اسلام و رنگ و بوی دينی دور می شود. در اين حوزه همنشين انسان به آن اثر می گذارد.

پيامبر اسلام (ص) فرمودند :« مَن اَرادَ اللّه  بِهِ خَيرا رَزَقَهُ اللّه  خَليلاً صالحِا »[1] يعنی " هر كس كه خداوند براى او خير بخواهد، دوستى شايسته نصيب وى خواهد نمود."

يک روايت مشهوری است که امام باقر (ع) می فرمايد: پدرم امام سجاد (ع) به من فرمودند :« يَا بُنَيَّ انْظُرْ خَمْسَةً فَلَا تُصَاحِبْهُمْ وَ لَا تُحَادِثْهُمْ وَ لَا تُرَافِقْهُمْ فِي طَرِيقٍ.»

عرض کردم پدر ! آنها چه کسانی هستند ؟ فرمودند : « إِيَّاكَ وَ مُصَاحَبَةَ الْكَذَّابِ فَإِنَّهُ بِمَنْزِلَةِ السَّرَابِ يُقَرِّبُ لَكَ الْبَعِيدَ وَ يُبَاعِدُ لَكَ الْقَرِيبَ » دروغ يکی از گناهان کبيره است . در روايت وارد شده است که لذت ايمان را نمی چشد مگر اين به شوخی هم دروغ نگويد.

امام على عليه السلام فرمودند :« خَيرُ اِخوانِكَ مَن دَعاكَ اِلى صِدقِ المَقالِ بِصِدقِ مَقالِهِ وَ نَدَبَكَ اِلى اَفضَلِ العمالِ بِحُسنِ اَعمالِهِ .»[2] يعنی " بهترين برادرانت (دوستانت)، كسى است كه با راستگويى اش تو را به راستگويى دعوت كند و با اعمال نيك خود، تو را به بهترين اعمال برانگيزد."

«وَ إِيَّاكَ وَ مُصَاحَبَةَ الْفَاسِقِ فَإِنَّهُ بَائِعُكَ بِأُكْلَةٍ أَوْ أَقَلَّ مِنْ ذَلِكَ .» فاسق کيست ؟ فاسق آن کسی است که حکم خدا را زير پا بگذارد. هرکس به چنين فردی اعتماد کند خودش احمق است.

« وَ إِيَّاكَ وَ مُصَاحَبَةَ الْبَخِيلِ فَإِنَّهُ يَخْذُلُكَ فِي مَالِهِ أَحْوَجَ مَا تَكُونُ إِلَيْهِ »

« وَ إِيَّاكَ وَ مُصَاحَبَةَ الْأَحْمَقِ فَإِنَّهُ يُرِيدُ أَنْ يَنْفَعَكَ فَيَضُرُّكَ »

«وَ إِيَّاكَ وَ مُصَاحَبَةَ الْقَاطِعِ لِرَحِمِهِ فَإِنِّي وَجَدْتُهُ مَلْعُوناً فِي كِتَابِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِي ثَلَاثَةِ مَوَاضِع[3]

خطبه دوّم

ولادت امام رضا(ع)

11 ذیقعده سالروز ولادت ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) است. اين روز برشما تبريک می گويم. کشور ما کشور امام رضا (ع) است و ما مهمان آن حضرتيم. و در مشکلات به بارگاه ملکوتی آن حضرت پناه می بريم و آن را شفیع درگاه خدای عالم قرار می دهیم. چقدر کراماتی از آن حضرت ديده شده است. بکوشيم مقام معنوی آنحضرت را اگر در حد خود آنحضرت نمی شناسيم در حد خودمان بشناسیم.

همايش ائمه جمعه

ائمه جمعه سراسر کشور در هفته گذشته همايش داشتند که اين همايش با زيارت مرقد مطهر حضرت امام و تجديد بيعت با حضرت شروع شد و سپس ائمه سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب ديدار کردند. رهبر معظم انقلاب سخنان مهمی فرمودند که شما در رسانه آن را شنيد.

در خصوص نماز جمعه فرمودند نماز جمعه دينی و مردمی و حکومتی است. دينی است چون موسس نماز جمعه دين است و در خطبه های نماز جمعه از دين گفته می شود. مردمی است چون مردم با اعتقاد خود و خودجوش در نماز جمعه شرکت می کنند و اداره نماز جمعه توسط مردم است . حکومتی است چون اقامه نماز جمعه از شئون حکومت است.

موضوع همايش « سبک زندگی اسلامی » بود .از سخنان سران سه قوه در خصوص موضوع استفاده شد که ظاهراً سخنان آنها نيز پخش شده است.

در اينجا اين سوال مطرح است که چه شده است که پس از گذشت بيش از سه دهه ، تازه به ياد سنک زندگی اسلامی افتاده ايم ؟

واقعيت اين است که در صدر انقلاب ، سامان دادن خود کشور ، مبارزه با توطئه ها ، مديريت هشت سال دفاع مقدس ، اشتغال به بازسازی خرابه های جنگ و توجه مسئولين به مسائل عمرانی ، ما را از سنک زندگی اسلامی غافل کرده است. از طرف ديگر دشمنان اسلام دهها سال گذشته خصوصا پس از انقلاب اسلامی ، با آن همه امکاناتی که دارند ، تلاش کردند سبک زندگی غربی را به ما تحميل کنند. و غفلت ما در اين مدت از يک طرف و شيطنت دشمنان ما از طرف ديگر موجب شده است که هر روز از سبک زندگی اسلامی دور شويم.

امروز هزاران سوال در ذهن ما ايجاد شده است که چرا زندگی ما اين گونه شده است. مرگ بر آمريکا می گوييم ولی مانند آمريکائی زندگی می کنيم.

چرا هر روز زنان و دختران ما بی حجاب می شوند ؟

حجاب که يکی از ضروريات دين اسلام است چرا هر روز وضع بدتر از گذشته می شود ؟ حتی مراکز علمی ما را نيز بی حجابی فراگرفته است؟

چرا رابطه دختر و پسر هر روز مانند بيماری مسری گسترش می يابد و حتی دوستی پسر و دختر به فرهنگ تبديل می شود ؟ غيرت اسلامی و مسلمانی کجا رفته است ؟ ما مسلمان نيستيم يا رابطه زن و مرد در اسلام تعريف نشده است؟

چرا جوانان بع زی اسلامی وارد دانشکاه می شوند اما با شکل و قيافه غربی از آن خارج می شوند؟

چرا هر روز مظاهر اسلام کم رنگ می شود ؟ روزه خواری تظاهر پيدا می کند و گناه آشکارتر می شود؟

چرا نماز حتی در ادارات مورد بی توجهی قرار می گيرد و در انتخاب مسئولين ادارات از هرچيز می پرسند اما از اين که نماز می خواند يا نه نمی پرسند ؟ مگر نماز رکن دين نيست ؟

چرا مصرف ما در تمام ابعاد نياز های زندگی اسراف گونه است ؟ در مصرف آب و برق و گاز ، نان از همه ی کشورهای پيشرفته چندين برابر مصرف داريم؟

چرا ساختمانهای آسمان خراش درست می کنيم ولی چندين صد نفر که در آن زندگی می کنند ، همديگر را نمی شناسند ؟ آيا در اسلام همسايه سفارش نشده يا اينها همسايه نيستند؟

چرا شهرک می سازيم و مسکن مهر می سازيم ولی مسجد برای آن در نظر نمی گيريم؟

چرا ساختمانهای ما هيچ نشانی از معماری اسلامی ندارد؟

چرا وقتی پدر و مادر پير می شوند همه ی فرزندان آنها را تنهامی گذارند؟ توسعه خانه سالمندان توصيه اسلام است يا فرهنگ غرب ؟

چرا کارمند شدن زن ارزش ولی خانه دار شدن آن به ضد ارزش تبديل شده است؟

چرا در حالی که اسلام به کثرت جمعيت توصيه کرده است ولی ما جلوی زاد ولد را می گيريم؟

آيا کدام يک از اينها توصيه اسلام است. آيا اين زندگی اسلامی است که ما داريم ؟

ما در زندگی از اسلام دور شده ايم و هر روز به فرهنگ غرب نزديک شده ايم.[1] - نهج الفصاحه، ح 3064

[2] - غررالحكم، ح 5022

[3] - الكافي 2 376

 

آخرین به روز رسانی در شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۱۴
 
طراح و برنامه نویس: اکین