خطبه های نماز جمعه مورخه 08/06/1392 PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۰

خطبه های نماز جمعه مورخه 08/06/1392

پيامبر اسلام (ص) فرمودند :« أربع من سعادة المرء »[1] چهار چيز از سعادت مرد است . يکی از آنها همسر صالح و شايسته است که برای مرد در گرفتاری های زندگی سنگ صبور است و در مديريت منزل و تربيت فرزندان کمک کار شايسته مرد است و در عبادت و کارهای مربوط به آخرت مشوق مرد است. زن شايسته در حقيقت مکمل زندگی انسان است.

اما دوّمين چيزی که حضرت می فرمايند از سعادت مرد است « وُلدٌ أبرارٌ» فرزندان نيکو کار است. در قرآن وقتی سخن از اولاد به ميان آمده است می فرمايد :« الْمالُ وَ الْبَنُونَ زينَةُ الْحَياةِ الدُّنْيا وَ الْباقِياتُ الصَّالِحاتُ خَيْرٌ عِنْدَ رَبِّكَ ثَواباً وَ خَيْرٌ أَمَلا» الولاد مانند مال زينت دنيا است . معنای سخن اين است که اولاد زينت است اما نه زينت آخرت بلکه زينت حيات دنياست. در عالم آخرت نمی گويند شما اولاد زيادی داشتيد پس صاحب فضيلتيد. قيامت روزی است که « يَوْمَ لا يَنْفَعُ مالٌ وَ لا بَنُون » مال و فرزند به درد آدم نمی خورد. ولی همانطوری که مال اگر درست کسب شود و در راه رضايت خدا مصرف شود نه تنها در دنيا بلکه در آخرت نيز به درد انسان می خورد ، اولاد نيز اين گونه بلکه بسيار بهتر از مال و ثروت می تواند به درد انسان بخورد.

اولاد صالح صدقه جاری است . فرزندی که پدر و مادر تربيت می کنند ، هرچه قدر اين فرزند کار خير انجام می دهد ، نماز می خواند و روزه می گيرد و عبادت می کند و انفاق می نمايد و کارهای عام المنفعه انجام می دهد و به مردم خدمت می کند هم خودش ثواب می برد هم پدر و مادرش چه مرده چه زنده باشد در کارهای خير او شريکند. چون آنها در تربيت اين شخص زحمات زيادی کشيده اند.

بنابراين اولاد صالح هم در دنيا باعث سربلندی انسان است و هم در آخرت موجب مسرت انسان است. اين که می فرمايد اولاد به درت نمی خورد مراد اين است که تو عمل نکنی و از خدا اطاعت نکنی و بگوئی اولادم مرا نجات می دهند. والا اولاد صالح به درد پدر و مادر می خورند و مانند اين است که نمرده اند و هرچه قدر اولاد کارهای خوب انجام می دهد در عالم برزخ برای پدران و مادران نيز سود ی دارد.

اما نکته مهم اين است که برای تربيت فرزندانمان که آنها را انسانهای صالح کنيم تا بعد از مرگمان به دردمان بخورند ، آنچنان توجه نمی کنيم.

تأمين تغذيه سالم و مورد نياز فرزندان ، تأمين لباس و مسکن آنها بسيار ضروری و بر پدر واجب است. ولی تربيت روح انسان و آموزش اخلاق و فضايل انسانی از پرکردن مغز و شکم انسان مهمتر است. ما اهميتی که به جسم فرزندانمان می دهيم به روح آن نمی دهيم. به همين دليل پول کلان بر لباس و غذا و اسباب بازی و سرگرمی هزينه می کنيم ولی برای نيآز های روحی و معنوی آن توجه نداريم.

اگر فرزندت کفشش پاره شود ، پاره شدن کفشش ما را بيشتر آزار می دهد يا نماز نخواندش. شب نماز نخواند و گرسنه هم بخوابد . کدام بيشتر ما را آزار می دهد؟

آنچه صدقه جاری است خود اولاد نيست بلکه تربيت سالم و صحيح و سالم است که منشأ اعمال صالح می شود. وقتی پيامبر اسلام (ص) فرزند صالح را يکی از اسباب سعادت مرد می داند ، ما را به اين حقيقت رهنمون می شود که همانطوری که در بانک و در تجارت و در ساخت خانه ، سرمايه گذاری می کنيد و هزينه می کنيد در ساختن اولاد خويش نيز سرمايه گذاری کنيد.

نماز و روزه و عبادت را عملا به آنها ياد دهيد . آنها را به مسجد بياوريد با اهل مسجد که عموما متدين هستنئد با نماز جماعت که اثر تربيتی زيادی دارد با قرآن که برنامه سعادت بشر است ، آشنا کيند.

اگر فرزندنتان به حلال و حرام و واجب و احکام الهی توجه نداشت ، بی خيال از کنارش رد نشويد. اگر فرزندت دکتر فوق متخصص شود و يا در علوم و فنون مختلف صاحب تخصص گردد ، ولی دين و دينداريش ضعيف باشد و تخصصش فقط مانند کرم ابريشم به جمع پول و زراندزی منجر شود ، صدقه جاری نخواهد بود. بکوشيم فرزندانمان را با دين و ارزشهای دينی آشنا کنيم.

وقتی انسان می بيند برخی به تحصيل کودک و فرزندش فوق العاده اهميت می دهد ولی از تربيت انسانی وی غافل است تأسف می کند.

در روايت آمده است كه وقتي فرزند به مكتب و مدرسه مي رود و گفتن بسم الله را ياد مي گيرد خداوند گناهان پدر و مادرش را مي آمرزد . در واقع اعمال خير فرزند ادامه اعمال خير والدين است و به همين خاطر در روايت آمده است كه همه اعمال والدين پس از مرگ منقطع و بريده مي گردد مگر از ناحيه فرزند صالح آنها كه از اين طريق اعمال خير آنها ادامه مي يابد . اما در مورد فرزنداني كه نا خلف هستند و اعمال ناشايستي دارند مي توان گفت در صورتي والدين از اعمال بد آنها معذب و ناراحت خواهند بود كه در امر تربيت و هدايت آنها كوتاهي كرده باشند و مقصر باشند و گرنه اگر آن دو در اين باره وظيفه خود را انجام داده باشند و در تربيت صحيح و هدايت فرزندان قصور و كوتاهي نكرده باشند به خاطر اعمال بد فرزندانشان معذب نخواهند بود .

در اينجا به فرزندان توصيه می کنم پدر و مادرانشان که فوت کرده اند فراموش نکنند.

پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: هر كس قبر پدر و مادرش يا يكى از اين ها را در هر جمعه زيارت كند و در كنار مزار آنان سوره ياسين بخواند در مقابل هر حرفى كه از اين سوره مى خواند آمرزشى از سوى خداوند دريافت خواهد كرد.[2]

آن حضرت در گفتار ديگرى به فرزندانى كه فقط به خاطر خدا به زيارت قبر والدين خود مى روند، پاداش حج مقبول مژده داده و فرمود: كسى كه قبر پدر و مادر و يا يكى از آن ها را با قصد قربت زيارت مى كند. معادل يك حج پذيرفته شده ثواب برده است و هر كس پيوسته به زيارت قبر والدين خود برود ملائكه قبر او را زيارت خواهند كرد.[3]

خطبه دوّم

سالروز شهادت شهيد رجائی و دکتر باهنر

هشت شهريور سالروز انفجار دفتر نخست وزيری و شهادت دو نفر از دولتمردان نظام اسلامی شهيد رجائی و شهيد باهنر است. گرچه عمر دولت شهيد رجائی بسيار کوتاه شد اما با شهادت خود منشأ يک برکات زيادی شد که از جمله آن نامگذاری هفته شهادت آن به نام هفته دولت است . ياد و خاطره شهدای دولت را گرامی می داريم و بر روح بلند آنها درود و سلام می فرستيم و هفته دولت را بر دولتمردان تبريک گفته از زحمات همه ی آنها تشکر می کنيم.

سالروز شهادت امام صادق (ع)

25 شوال سالروز شهادت امام صادق (ع) است. امام صادق (ع) در تبيين ابعاد مختلف احکام ، اخلاق خصوصا باورها و اعتقاد شيعه نقش مهمی را ايفاء نمود. امروز در ابواب مختلف فقهی ، اعتقادی سخنان گهربار امام صادق (ع) همچم در تابان می درخشد. نکته ای که بايد به آن توجه کرد اين است که بايد آموزه های آن امام همام وارد زندگی مردم شود تا موجب احيای ارزشهای الهی شود.

جريان سوريه

گروه های تکفیری و رژيم صهيونيستی دو پديده شوم و دست ساز دشمنان اسلام است که در پشت سر آنها آمريکا و انگليس قرار دارد. و بوسيله آنها اين منطقه را ناامن کرده و کشورهای اسلامی را به جنگ و درگيری کشانده اند.

گروهی از تکفيريها را از اقصی نقاط دنيا در بخشی از خاک سوريه جمع کرده اند و به آنها اسلحه و امکانان نظامی می دهند و مردم سوريه را به جرم مقاومت در برای رزيم اسرائيل می کشند. و آنها از مواد شيمائی برای کشتار مردم استفاده می کنند و دولت سوريه را متهم می کنند و آن را بهانه حمله به سوريه قرار می دهند.

آمريکا به عراق حمله کرد ، گرچه ضربه سنگينی مانند ديوانگان به خود زد ولی جنايت غير قابل توصيف در عراق مرتکب شد و مردم عراق را گرفتار کرد. به افغانستان حمله گرد باز اين گونه شد. آمريکا ديوانه وارد برای تقويت اسرائيل و گسترش سيطره خود هرکار جنون آميزی را انجام می دهد و حکام فاسد عربی نيز تعداشان را مردم ساقط کردند ولی تعداشان جزو لشکر آمريکا شده اند. عربستان پول ملت خود را در اختيار آمريکا قرار می دهد که به سوريه حمله کند. يعنی در حقيقت مسلمان هم گرفتار دشمنان قسم خورده خود شده اند و هم گرفتار حکام ظالمی که نقش دشمن را بر عليه ملتهای خود ايفاء می کنند.

ديدار اعضای دولت با مقام معظم رهبری

اعضای هیئت دولت يازدهم با مقام معظم رهبری ديدار داشتند که حضرت ايشان توصيه های مفيد و ويژگيهای دولت اسلامی و مطلوب را بيان کردند. بحمد الله همکاری دولت و مجلس و تلاش مسئولين عزيز با اعمال توصيه های رهبری در مقابل همه ی مشکلاتی که بخش اعظم آن را دشمنان ملت ايجاد کرده اند ، امید بخش است.[1] - جامع‏الأخبار 106

[2] - بحار الانوار، ج 89، ص 294.

[3] - كنز العمال ، ج 16، ص 479.

 

 
طراح و برنامه نویس: اکین