خطبه های نماز عيد فطر مورخه 18/05/1392 PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۰۱ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۳۱

 

  خطبه های نماز عيد فطر مورخه 18/05/1392

  حضرت امير (ع) در روز فطر خطبه ای ايراد کرد و در آن فرمود :«أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ يَوْمَكُمْ هَذَا يَوْمٌ يُثَابُ بِهِ الْمُحْسِنُونَ وَ يَخْسَرُ فِيهِ الْمُسِيئُونَ » ای مردم امروز روزی است که نيکوکاران ثواب می برند و گنه کاران زيان.

  « وَ هُوَ أَشْبَهُ يَوْمٍ بِيَوْمِ قِيَامَتِكُمْ » و امروز شبیه ترين روز به روز قيامت شماست. همان طوری که در روز قيامت بندگان صالح با خوشحالی تمام در محضر خدای عالم حضور می یابند و گنه کاران با اندوه و وحشت و شرمندگی به محضر الهی می رسند. امروز روز همين گونه است.

  « فَاذْكُرُوا بِخُرُوجِكُمْ مِنْ مَنَازِلِكُمْ إِلَى مُصَلَّاكُمْ خُرُوجَكُمْ مِنَ الْأَجْدَاثِ إِلَى رَبِّكُمْ » هنگام خارج شدن از منزل به سمت مصلاها خارج شدن از قبربه سوی پرودگارتان را ياد کنيد . چرا که در آن روز همراه عملتان در محضر خدا قرار می گيريد. و امروز نيز همراه عملتان در ماه مبارک رمضان در حضور خدای عالم قرار گرفته ايد.

  همانندی عید فطر با روز قیامت از آن جهت است که در روز قیامت یکدسته هستند که چهره هایی خرّم و شکفته دارند و به سوی پروردگار خود می نگرند آری آنها افرادی هستند که ایمان و عمل صالح داشته اند و خوشحالی و سرور از چهره آنها نمایان می شود اما دسته دیگر آنهایی که چهره هایی غمناک افسرده و غبار آلود دارند آنها کسانی اند که متوجه خسران و زیانکاری خود شده اند و در نتیجه اعمالی که در دنیا انجام داده اند در آخرت مواجه با عذاب و عقوب می باشند.

  پیامبر اکرم ص فرمودند:« اِنَّ المَلائِکَهَ یَقُومُونَ عَلَی اَفواهِ السِّکَّه وَ یَقُولُونَ اُغدُوا اِلَی رَبِّ الکَرِیمِ یُعطِی الجَزِیل وَ یَغفِرُ العَظِیم.» روز عید فطر که می شود ملائکه در راه ها قرار می گیرند و به مسلمانان خطاب می کنند حرکت کنید به سوی پروردگاری که او کریم و بخشنده است و عطا می کند نعمت های بزرگ را و می بخشاید گناهان بزرگ را . این است که امروز مسلمانان به امید عطاهای پرروردگار عالم در این اجتماعات بزرگ اسلامی مسلمانان جمع می شوند و بحمد الله شما توفیق یافته اید . امام باقر (ع) می فرمایند ، ملائکه خطاب می کنند به اهل ایمان که« اُغدُوا اِلی جَوائِزِکُم » يعنی "برای دریافت جوایز خودتان حرکت کنید.»

  « وَ اذْكُرُوا بِوُقُوفِكُمْ فِي مُصَلَّاكُمْ وُقُوفَكُمْ بَيْنَ يَدَيْ رَبِّكُمْ » وقتی در مصلا رو به قبله برای نماز قرار گرفتيأ آن روز را به ياد آوريد که در حضور خدای متعال خواهيأ ايستاد.

  « وَ اذْكُرُوا بِرُجُوعِكُمْ إِلَى مَنَازِلِكُمْ رُجُوعَكُمْ إِلَى مَنَازِلِكُمْ فِي الْجَنَّةِ أَوِ النَّارِ » و هنگامی که از نماز عيد فطر به خانه هايتان بر می گرديد ، برگشتن از پای ميز محاکمه به بهشت يا جهنم را به خاطر آوريد. در آن روز عده ای وقتی نامه اعمال را به دست گرفتند ندا می کنند ای اهل محشر بياييد نامه اعمال مرا بخوانيد. « فَأَمَّا مَنْ أُوتِيَ كِتَابَهُ بِيَمِينِهِ فَيَقُولُ هَاؤُمُ اقْرَؤُوا كِتَابِيهْ.» و گروهی وقتی نامه اعمال را گرفتند تمام وجودشان را حسرت و وحشت می گيرد و می گويند کاش اين نامه اعمالم را به من نمی دادند.« وَأَمَّا مَنْ أُوتِيَ كِتَابَهُ بِشِمَالِهِ فَيَقُولُ يَا لَيْتَنِي لَمْ أُوتَ كِتَابِيهْ ، وَلَمْ أَدْرِ مَا حِسَابِيهْ.»

  بعد حضرت می فرمايند « وَ اعْلَمُوا عِبَادَ اللَّهِ أَنَّ أَدْنَى مَا لِلصَّائِمِينَ وَ الصَّائِمَاتِ أَنْ يُنَادِيَهُمْ مَلَكٌ فِي آخِرِ يَوْمٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ أَبْشِرُوا عِبَادَ اللَّهِ فَقَدْ غُفِرَ لَكُمْ مَا سَلَفَ مِنْ ذُنُوبِكُمْ فَانْظُرُوا كَيْفَ تَكُونُونَ فِيمَا تَسْتَأْنِفُونَ[1] اى بندگان خدا، كمترین چیزى كه به زنان و مردان روزه ‏دار داده مى ‏شود این است كه فرشته‏ اى در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا مى‏ دهد و مى‏ گوید: هان! بشارتتان باد، اى بندگان خدا كه گناهان گذشته ‏تان آمرزیده شد، پس به فكر آینده خویش باشید كه چگونه بقیه ایام را بگذرانید.

  پيامبر اسلام فرمودند :« مَنْ صَامَ رَمَضَانَ وَ خَتَمَهُ بِصَدَقَةٍ وَ غَدَا إِلَى الْمُصَلَّى بِغُسْلٍ رَجَعَ مَغْفُوراً لَهُ

  خطبه دوّم

  عید فطر مقدمه عید قربان

  ماه مبارک رمضان ماه تهذيب و تذکيه نفس بود که در اين ماه خدای متعال با بستر سازی مناسب و قرار دادن برخی از واجبات مانند روز و مستحبات که آثر وضعی آنها تربيت نفس است ، مهمانان خود را از معايب و رذائل اخلاقی پيراسته و از ظلمات گناه و معصيت منزه کرده و با زيور تقوی مزين نموده است. در حقيقت اين عيد مقدمه بر عيد قربان است که عيد لقاء الله است . بندگان صالح خدا سرمايه ماه مبارک رمضان را نه تنها تا عيد قربان نگه می دارند بلکه آن را سرمايه تجارت معنوی خود قرار می دهند.بياييد آن نورانيت را در وجود خود حفظ کنيم.

  دولت جديد

  به حمد الله مقام معظم رهبری يازدهمين رئيس جمهور را منصوب و رای مردم عزيز ايران را تنفيذ نمودند. تقارن آغاز فعاليت دولت جديد با آغاز سال جديد معنوی تقارن ميمون است. آقای دکتر روحانی پس از مراسم تحليف در مجلس شورای اسلامی ، فهرست وزيران پيشنهادى كابينه خود را تقديم مجلس كرد. اميد است نمايندگان محترم امانت مسئوليت را به اهلش بسپارند و با حمايت و هدايت قانونی خود ، دولت جديد را در خدمت به مردم عزيز ياری رسانند.

  يكى از كليدى‏ترين نكاتى كه رهبر معظم انقلاب در هفته‏هاى پايانى دولت دهم به آن اشاره كرده و مى‏تواند چراغ راه مجلس در رأى اعتماد به كابينه يازدهم باشد، فرازى است كه فرمودند دولت آينده بايد از نقاط قوت دولت‏هاى گذشته به‏ويژه دولت نهم و دهم بهره‏مند بوده و هم‏چنين از نقاط ضعف دولت نهم و دهم هم به دور باشد.

  مهمترين نقاط قوت دولت نهم و دهم عبارتند از:

  1) عدالت‏طلبى‏

  2) فسادستيزى‏

  3) ساده‏زيستى، پرهيز از اشرافى‏گرى و دوربودن از تجملات‏

  4) روحيه مردمى، خدمت‏رسانى و ارتباطات وسيع مردمى‏

  5) افتخار به انقلابى‏گرى و احياى گفتمان امام و انقلاب‏

  6) تحول‏آفرينى، خستگى‏ناپذيرى، پركارى، پرانرژى و نشاط

  7) شجاعت، قاطعيت و سرعت عمل‏

  8) پيشرفت علم و فناورى‏

  9) استكبارستيزى و داشتن روحيه تهاجم در مقابل زورگويان بين‏المللى‏

  نقاط ضعفی که در سالهای اخیر خود را نشان داد عبارتند از:

  1) عدم التزام و پايبندى عملى به قانون و تعامل سازنده با ديگر اركان نظام‏

  2) عدم تواضع و نغلتيدن در گرداب غرور

  3) عدم سعه صدر و تحمل مخالف‏

  4) عدم ارتباط نظام‏مند با نخبگان‏

  5) عدم خردگرايى، تدبير و حكمت در تصميم‏گيرى و عمل‏

  6) عدم مسؤوليت‏پذيرى و پاسخگويى متقابل، شايسته‏سالارى و نظارت بر عملكرد زيرمجموعه‏

  7) عدم اهتمام به امر اساسى و مهم فرهنگ‏

  8) عدم اهتمام به برنامه‏هاى راهبردى از جمله سند چشم‏انداز، الگوى اسلامى ايرانى پيشرفت، سياستهاى اصل‏44، دهه پيشرفت و عدالت و...

  9) عدم اهتمام در تسهيل زندگى و معيشت مردم‏

  10) عدم استفاده حداكثر از حوادث منطقه و ديپلماسى فعال و هماهنگ بدون موازى‏كارى‏

   

  [1] - بحارالأنوار 87 362

   

   

   

 
طراح و برنامه نویس: اکین