خطبه های نماز جمعه مورخه 11/05/1392 PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۶

  خطبه های نماز جمعه مورخه 11/05/1392

  پيامبر اسلام (ص) فرمودند چهار چيز علامت شقاوت و چهار چيز علامت سعادت است.

  شقاوت اين است که انسان در مسيری قرار گيرد که اگر همان مسير را ادامه دهد به خشم و غضب الهی گرفتار شده ، جهنم جايگاهش خواهد شد. و سعادت نيز عکس آن است يعنی در مسيری حرکت می کند که اگر در همان مسير پيش رود ، رضوان و مغفرت و رحمت الهی و بهشت برين را بدست خواهد آورد..

  پيامبر اسلام می فرمايد چهار چيز علامت شقاوت است يعنی در هرکس اين چهار علامت وجود داشته باشد ، بايد بداند انسان شقیّ است و اگر همچنان در همان وصف باقی بماند در جهنم سقوط خواهد کرد. آنحضرت اوّلين علامت را اينگونه بيان می کند:«نسيانُ الذنوب الماضيهِ و هي عندالله محفوظه» گناهان گذشته را در حالی که خدای متعال ثبت کرده و حفظ نموده است ، فراموش کند.. خداوند متعال می فرمايد :« وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن ذُکِّرَ بِآیَاتِ رَبِّهِ فَأَعْرَضَ عَنْهَا وَنَسِیَ مَا قَدَّمَتْ یَدَاهُ[1]يعنی " و کیست ستمکارتر از آن کس که به وسیله آیات پروردگارش تذکر داده شود ولی از آنها روی برگرداند و آنچه را پیش تر به دست خود انجام داده است فراموش کند؟!"

  اگر روزی فقط سه گناه انجام دهد در مدت عمر هشتاد ساله بيش از 70 هزار گناه خواهد داشت چگونه ممکن است انسان اي« همه گناه را فراموش کند آنوقت به سعادت برسد.

  علامت دوّم اين است :« و ذکرُ الحسنات الماضيه و لايدري قبلت او ردّت»

  انسان يک کارخوب و عمل صالحی را انجام می دهد ، ممکن است عملش مقبول درگاه احديت باشد ، و ممکن است خداوند متعال به عللی آن عمل را از وی قبول نکند. حالا اگر انسان به اين عمل فخرفروشی کند و عجب آن را بردارد. در صورتی که عملش مقبول بوده ، باطل شد و اگر مقبول نبوده به عملی فخر کرده که مردود است يعنی دو تقصير در گردن دارديکی رد شدن عمل و دي"ری عجب بر عمل مردود. چنين انسانی نيز نمی تواند به سعادت برسد.

  حضرت عيسى عليه السلام مى فرمايد: من بيماران را معالجه كردم و آنان را شفا دادم كور مادرزاد و مرض پيسى را به اذن خدا مداوا نموده و مردگان را زنده كردم ولى آدم احمق را نتوانستم اصلاح و معالجه كنم!پرسيدند: يا روح الله ! احمق كيست ؟ فرمود: شخصى خودپسند و خودخواه است كه هر فضيلت و امتيازى را از آن خود می داند و هر گونه حق را در همه جا به خود نسبت مى دهد و براى ديگران هيچ گونه احترامى قائل نمى شود و اين گونه آدم احمق هرگز قابل مداوا و اصلاح نيست!

  علامت سوّم اين است « و نظره الي من هو فوقه في الدنيا» يکی از اسباب بدبختی انسان چشم همچشمی است. چشم همچشمی در ازدواج ، مدهای لباس ، وسايل منزل. چنين انسانی هميشه در حسرت نرسيدن به خواسته های خود می سوزد چون هيچوقت به خواسته هايش تمام نمی شود. تنها در آتش حست می سوزد و غفلت از خدا کمرش را می شکند.

  علامت چهارم « و الي مَن هو دونه في الدين »

  در مقابل اين چهار علامت شقاوت چهار چيز علامت سعادت است.

  «ذكر الذنوب الماضية ، و نسيان الحسنات الماضية ، و نظره الي من فوقه في الدين ، و نظره الي من دونه في الدنيا

  خطبه دوّم

  امروز آخرين جمعه ماه مبارک رمضان ، روز قدس است . نامگذاری آخرين جمعه رمضان به نام روز قدس از طرف آن حکيم فرزانه حضرت امام (ره) يک تدبير حکيمانه و دقيقی در برابر توطئه پيچيده و دراز مدت دشمن است.

  دشمن اسلام و امت اسلامی ، اشغال فلسطين را به عنوان اوّلين قدم تسلط برمسلمانان و سکوی پرش بر توسعه اشغال سرزمينهای اسلامی آغاز کرد و بدين منظور با حمايت همه جانبه همه ی شياطين استکباری ، دولت جعلی اسرائيل را در قلب مسلمانان تأسيس نمود.

  65 سال است که اين دولت جعلی نه تنها مردم فلسطين را از خانه و کاشانه خود دربدر کرده است بلکه تمام امت اسلامی را به چالش کشيده و بواسطه همين دولت جعلی بين کشورهای اسلامی تفرقه و تششت خلق کرده است.

  حضرت امام (ره) برای بيدار کردن امت اسلامی و ايجاد اتحاد در صفوف آنها در راستای مقاومت در برابر اين توطئه خطر ناک و بلکه تبديل مقاومت به تهاجم ، امروز را روز قدس ناميد.

  بنابراين روز قدس روز تجلی وحدت و اتحاد امت اسلامی در برابر اشغال قدس اوّلين قبله گاه مسلمين است. روز قدس روز اظهار تنفر و انزجار از جنايت های رژيم اسرائيل و حاميان آن است. روز قدس روز حمايت از مردم فلسيطن و هم صدا شدن با آنها و رساندن پيام مظلوميت آنها بر سراسر عالم است.

  بنده از شما روزه داران عزيز تشکر می کنيم که امروز را گرامی داشتيد و در راهپيمائی روز قدس شرکت کرديد و در حقيقت به پيامبر اکرم (ص) که فرمودند :« من سمع مسلما ينادي يا للمسلمين فلم يجبه فليس بمسلم » لبيک گفتيد.»

  شهادت شيخ فضل الله نوری

  امروز سالروز شهادت شيخ فضل الله نوری است. حوادث تلخ مشروطه و شسکت آن و به دار کشيدن يکی از رهبران شايسته که دلسوز مردم و دين شناس قابل بود ، عبر بزرگی برای ماست. در قضيه انقلاب مشروطه انگليس و دربار ستم شاهی و غربزدگان ، کاری کردند که از قيام مردم نتيجه ضد خواست قيام کنندگان را بدست آوردند و انقلاب را متولد نشده ذبح کردند .شماببينيد در مصر چه خبر است . دشمن چه کرده است که مردم انقلاب کرده و خون داده را در مقابل هم قرار داد و به جای اينکه متحد شده در مقابل دشمن قرار گيرند به چند دسته تقسيم شده به سر همديگر می کوبند و همديگر را می کشند. دي"ر نيآزی نيست دشمن وارد عمل شود او الان بر کشتار مردم مصر که توسط خود آنها اتفاق می افتد تماشا می کند.

  ساير کشورهای انقلاب کرده نيز کم و بيش از اين توطئه بی نصيب نمانده اند. امروز ملت بيدار ايران تمام توطئه ها را خنثی کرده و با اقتدار تمام بر تمام شيطنت ها پاسخ کوبنده داده است و به همين دليل استکباری جهانی از خشم منفجر می شود و گاهی مانند ديوانگان سخن می گويد.

  روز حقوق بشر اسلامى و كرامت انسانى‏

  14 مرداد روز حقوق بشر اسلامى و كرامت انسانى‏ است . خدای متعال ارزش فوق العاده قائل است و بابيان « کرمنا الانسان » به انسان کرامتی قائل گرديده است به حدی قلب مؤمن را برتر از کعبه و تحقير بنده اش جنگ با خدا معرفی کرده است. چني« بينش و نگرشی از ناحيه خدا در سراسر قرآن و احاديث و دستورات اسلامی خود نمائی می کند.

  بر همين اساس حق الناس را مهم تر از حق خود دانسته و جان و مال و آبروی مردم را فوق العاده محترم شمرده است. در ايران اسلامی حکومتی بر اساس همين دين و همين نگرش تشکيل گرديده است.

  حقوق بشر اسلامی به دليل حقانيت خود ، حقوق بشر غربی را که ملعبه دست سياستمداران فاسد و فاسق است به چالش کشيده و دست دولتهای مدعی حقوق بشر را باز کرده است.

  اسلام می گويد همه بشرند و زبان و نژاد و رنگ تأثيری در آن ندارد اما مدعيآن دروغين بشر همه را بشر نمی دانند و اگر دم از حقوق بشر می زنند مرادشان از بشر خود و تعداد معدودی از اطرافيان خودشان است.

  اگر امروز آمريکا ايران را ناقض حقوق بشر می داند ، بر همين بينش است. و اين به قول مقام معظم رهبری از خنده دار ترين لطيفه روزگار است که آمريکا حامی حقوق بشر است و ايارن را متهم به نقض حقوق بشر می کند. آمريكاى هيروشيما، آمريكاى گوانتاناما ، آمريكاى ابوغريب، آمريكاى که در سرسر جهان جنگ و ناامنى بوجود آورده است.

  اسرائيل با حمايت آمريکا بيش از نيم قرن است مردم مظلوم فلسطين را زير سخت ترين شکنجه های جسمی و روحی قرار داده اند ، در ويتنام برای حمايت از يک رژيم فاسد ، آمريکا چند صد هزار نيرو را وارد ويتنام کرد و کودکان و زنان را قتل عام نمود ، در همين ایران از رژيم ستم شاهی حمايت کرد و از صدام حمايت کرد ، در حدود دويست بازداشتگاه مخفى در سراسر دنيا دارد ، زندان‏هاى ابوغريب و گوانتانامو را دارند ، شکنجه را قانونی کرده اند حالا اينها مدافع حقوق بشرند.

   

  [1] - کهف 57

   

  Pasted from <file:///F:\انترنت\خطبه%20ها\92\016.docx>

   

 
طراح و برنامه نویس: اکین