خطبه های نماز جمعه مورخه 04/05/1392 PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۰۴ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۴۱

 

خطبه های نماز جمعه مورخه 04/05/1392

يکی از آموزه های مهم قرآن اين است که ايمان و اعمال انسان در زندگی خود اوو ديگران تأثير دارد . به عبارت ديگر کفر و ارتکاب اعمال زشت ، زندگی او را قبل از عالم آخرت به جهنمی از فساد و تباهی و ناامنی تبديل می کند و قحطسالی و خشکسالی و صدها مشکل ديگر، لذت زندگی را از وی می گيرد. همانطوری که ايمان و اعمال صالح او ، دنيا را برايش آباد می سازد و رحمت الهی بر آن فرو می ريزد. خداوند متعال می فرمايد:« ظَهَرَ الْفَسادُ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاس »[1] فسادی که در خشکی و دريا ظاهر شده است ، طوفانها و زلزله ها و بيماريها و جنگ و خون ريزی همه به خاطر همين گناهانی است که خود مردم به آن مرتکب شده و خود را به بلای بزرگ مبتلا ساخته اند. گناه که خود يک گرفتاری است و انسان را از خود وخدايش دور می سازد ، زمينه پيدايش گرفتاريهای ديگر می شود.

اعمال صالح نيز اثر خود را در جامعه و زندگی انسان نشان می دهد. اين يک قاعده الهی است که فرمودند : « إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِم»[2]

خدای متعال خطاب به اهل کتاب می فرمايد :« وَ لَوْ أَنَّهُمْ أَقامُوا التَّوْراةَ وَ الْإِنْجِيلَ وَ ما أُنْزِلَ إِلَيْهِمْ مِنْ رَبِّهِمْ لَأَكَلُوا مِنْ فَوْقِهِمْ وَ مِنْ تَحْتِ أَرْجُلِهِم »[3] يعنی " و اگر آنان، تورات و انجيل و آنچه را از سوى پروردگارشان بر آنها نازل شده [قرآن‏] برپا دارند، از آسمان و زمين، روزى خواهند خورد جمعى از آنها، معتدل و ميانه‏رو هستند، ولى بيشترشان اعمال بدى انجام مى‏دهند."

بلکه بالاتر از اين می فرمايد که :« قُلْ يا أَهْلَ الْكِتابِ لَسْتُمْ عَلى‏ شَيْ‏ءٍ حَتَّى تُقِيمُوا التَّوْراةَ وَ الْإِنْجِيلَ وَ ما أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ مِنْ رَبِّكُم»[4] ای اهل کتاب شما بر دين حق نيستيد ، شما ارزشی ندارد مگر اين که به تورات و انجيلی که بر حضرت موسی و عيسی عليهما السلام نازل شده عمل کنيد.

دو نکته مهم از اين آيات استفاده می شود يکی اين که آثار رفتار انسان در زندگی دنيوی خود او ديده می شود . اگر اعمالش خير باشد زندگی پرخير و برکت خواهد داشت و اگر اعمالش بد باشد به هزاران مشکل مواجه خواهد شد.

زنی در حالی که بچه معلولی در آغوش داشت به پيامبر اسلام گفت : مگر شما نمی فرماييد خداوند عادل است ؟ فرمودند : بلی . عرض کرد پس چرا اين کودکم را معلول نموده است ؟ فرمود : چون شوهرت در حال نزديکی مست بوده است. پس بايد خودتان را ملامت کنيد.

امام رضا (ع) فرمودند :« كُلَّمَا أَحْدَثَ الْعِبَادُ مِنَ الذُّنُوبِ مَا لَمْ يَكُونُوا يَعْمَلُونَ أَحْدَثَ اللَّهُ لَهُمْ مِنَ الْبَلَاءِ مَا لَمْ يَكُونُوا يَعْرِفُونَ[5]

از مكافات عمل غافل مشو                          گندم از گندم برويد جو ز جو

اگر با صدقه و انفاق به مردم کمک کردی خدا روزی تو را افزايش می دهد و اگر ربا دادی برکت از زندگی خود و جامعه برداشته می شود.

اگر به کسی ظلم کرده در حقيقت خانه خود را ويران نموده است . « فَتِلكَ بُيوتَهم خاوِيةً بِما ظَلموا»[6] يعنی " اين خانه‏هاى آنهاست كه به خاطر ظلم و ستمشان خالى مانده است."

هر چه كني به خود كني                              گر همه نيك و بد كني

« و ما اَصابَكم مِن مُصيبَة فَبِما كَسبتْ اَيديكُم و يَعفُوا عن كثير»[7] يعنی " و هر گرفتارى كه به شما رسد به خاطر اعمالى است كه انجام داده‏ايد و (خدا) بسيارى را نيز عفو مى‏كند."

به همين خاطر حضرت علی (ع) در دعای کميل به خدای متعال عرض می کند که « اللهم اغفر لي‏ الذنوب التي تنزل النقم . اللهم اغفر لي الذنوب التي تغير النعم . اللهم اغفر لي الذنوب التي تنزل البلاء . اللهم اغفر لي الذنوب التي‏تحبس الدعاء» يعنی " گناهان را دسته دسته مي‏كند: خدايا آن گناهاني را كه‏ نقمت را بر بنده نازل مي‏كند ببخش، آن گناهاني را كه نعمت را مي‏گيرد ببخش، گناهاني را كه بلاها را نازل مي‏كند بيامرز، گناهاني را كه سبب‏ مي‏شود دعاهاي ما حبس بشود ببخش ( يعني حال دعا از ما گرفته بشود كه دعا نكنيم كه اين بدترينش است، يا دعا بكنيم و مستجاب نشود). معلوم مي‏شود هر دسته‏اي از گناهان يك خاصيت مخصوص به خود دارد."

امام باقر عليه السلام مى‏فرمايد: «إنّ الرّجُل لَيَذنب الذَّنْب فَيَدرء عنه الرّزق»[8] يعنی " مردى گناهى انجام مى‏دهد و در نتيجه روزى از او دور مى‏شود."

امام صادق (ع) می فرمايند :« ان الرجل يذنب الذنب فيحرم صلوة الليل و ان العمل السيىء اسرع فى صاحبه من السكين فى اللحم»[9] يعنی " گاهى انسان گناه مى كند و از اعمال نيكى همچون نماز شب باز ميماند ( بدانيد ) كار بد در فناى انسان از كارد در گوشت سريعتر اثر مى كند."

اعمل صالح نيز اينگونه است. اگر انسانها عمل صالح داشتند برکات آسمانها و زمين بر آنها نازل می شود. خدای متعال می فرمايد :« وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرى‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَيْهِمْ بَرَكاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ وَ لكِنْ كَذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما كانُوا يَكْسِبُون»[10]اگر مردم ايمان داشتند و تقوا را رعايت می کردند برکات زمين و آسمان را به رويشان باز می کردم آنها انکار کردند ما نيز آنها گرفتيم و گرفتار صدها بلا و تنگی نموديم.

دوّم اين که از آيات استفاده می شود اين است که راه سعادت و زندگی راحت در اين دنيا که موجب ارزش پيدا کردن خود انسان نيز می شود عمل به دستورات کتب آسمانی است . البته تورات و انجيل تحريف شده و آنچه که در دست مردم است همه اش از ناحيه خدا نيست و لکن قرآن تحريف نشده است. بنابراين راه سعادت دنيا و آخرت عمل طبق دستورات قرآن است.می خواهی قدر و ارزش خود را بدانی ، ببين چقدر در اطاعت قرآن هستی ، می خواهی ببينی چقدر درهای رحمت را به رويت گشوده شده است ، نگاه کن چقدر در اطاعت قرآنی . اگر می خواهی ببينی نظر خدای متعال بر تو چيست ، ببين نظرت در باره عمل به قرآن چيست. « لستم علی شي حتی تقيموا القرآن »

خطبه دوّم

هفته کارآفرينی

31 تير ماه لغايت 6 مرداد ماه هفته کار آفرينی و آموزشهای فنی و حرفه ای است . بنده از تلاشگران اين عرصه که در مراکز آموزش فنی و حرفه ای شهرمان فعاليت می کنند تشکر می کنم و به کسانی که حرفه و مهارتی ندارند توصيه می کنم که به مراکز فنی و حرفه مراجعه کنند و برای ورود به بازرا کار و کسب درآمد رشته مورد علاقه خود را آموزش ببينند و اگر کارت مهارت دريافت کنند ، دولت نيز کمکهائی در قالب وامهای بانکی به آنها مساعدت می کند.

روز نماز جمعه

چهارم مرداد روز نماز جمعه نامگذاری شده است . پنج مرداد سالروز اقامه نماز جمعه بعد از انقلاب اسلامی در کشور اسلامی ايران است.

نماز جمعه در اسلام از اهميت ويژه ای برخوردار است از قول پيامبر خدا(ص) نقل شده كه فرمود: «من كان يؤمن بالله و اليوم الاخر فعليه بالجمعة يوم الجمعة»؛ هر كس كه ايمان دارد، در روز جمعه نبايد نمازجمعه را فراموش كند.

از امام باقر(ع) روايت شده است كه فرمود: «و الله لقد بلغنى ان اصحاب النبى(ص) كانوا يتجهزون للجمعة يوم الخميس»؛ يعنى اصحاب پيامبر(ص)، در روز پنجشنبه خودشان را براى فردا آماده مى‏كردند تا به نمازجمعه بروند.

در يك روايت ديگر دارد كه اميرالمومنين(ع) فرمودند: «روز پنجشنبه دارويى نخوريد كه شما را در بستر بيندازد، تا مبادا نمازجمعه فردا از دستتان برود».

در يك روايت فرمود: «من ترك الجمعة ثلاثا تهاونا طبع الله على قلبه»؛ هركس سه جمعه پشت سر هم، از روى بى‏اعتنايى نمازجمعه را ترك كند - اگر كسى كارى داشته باشد، آن مورد بحث نيست - خداوند بر قلب او مهر مى‏زند.

درباره احترام به نمازجمعه، از امام صادق(ع) روايت است: «ليتزين احدكم يوم الجمعة»؛ روز جمعه، خود را زينت كنيد. «يغتسل و يتطيب و يسرح لحيته»؛ غسل كنيد، عطر بزنيد و سر و صورت خود را مرتب نماييد. «يلبس انظف ثيابه»؛ تميزترين لباسهايتان را بپوشيد و به نمازجمعه برويد.

در روايت ديگر دارد كه ملائكه الهى مى‏ايستند و مى‏بينند كه چه كسى زودتر وارد مصلا شد و همين‏طور مى‏نويسند: نفر اول، نفر دوم، نفر سوم، نفر پنجم، نفر صدم، تا وقتى كه امام جمعه بلند مى‏شود خطبه را بخواند، يعنى هرچه مى‏توانيد، زودتر در نمازجمعه حاضر شويد.

بنده از شما عزيزان که با حضور خود در نماز جمعه موجب می شويد که اين فريضه ی الهی در اين شهر باشکوه انجام گيرد تشکر می کنم. و همچنين از اعضای محترم ستاد نماز جمعه که سالهاست بدون توقع وقتشان را جهت مديريت اين مراسم الهی و سياسی می گذارند ، کمال تشکر را دارم.

سالروز شهادت امام علی (ع)

شبهای قدر و سالروز ضربت خوردن و شهادت مظلو مانه امام علی (ع) در پيش است . اگر در شب قدر سرنوشت يک ساله ما مقدر می شود ، امام علی (ع) نيز همانطوریکه باب علم پيامبر است ، باب الله هم هست . در شبهای قدر که عبادتش افضل از عبادت هزار ماه است ، فرشتگان آنقدر بر زمين نازل می شوند که زمين را فرشتگان پر می کنند و با عبادت کنندگان ملاقات می کنند و بردعاهای آنها آمين می گويند. بندگان نيازمند در اين شب ، مولا علی (ع) را که باب الله است و در درگاه خدای عالم صاحب آبرو است ، به عنوان وسيله تقرب جلو می اندازند و به خدای متعال عرض حاجت می کنند. از اين فرصت نهايت استفاده را ببريم.

روز قدس

جمعه آخر ماه مبارک رمضان روز قدس است . در اين روز تمام مسلمانان جهان برای حمايت از قدس اوّلين قبله گاه مسلمين که سالهاست توسط يهوديان نژاد پرست و صهيونيسم اشغال شده است ، راهپيمائی می کنند و صدای زنان و مردان فلسطين را که سالهاست زير شديأ ترين ستمها قرار گرفته اند ، به جهان می سانند و از عمل ننگين اسرائيل و حاميان آنها اعلان انزجار می نمايند.

 

[1] - روم 41

[2] - روم 42

[3] - مائده 66

[4] - مائده 68

[5] - الكافي 2 275

[6] - نمل، 52

[7] - شوري، 30

[8] - كافي، ج 2، ص271

[9] - كافي، ج 2، ص271

[10] - اعراف 96

 

Pasted from <file:///F:\انترنت\خطبه%20ها\92\015..docx>

 

 
طراح و برنامه نویس: اکین