خطبه های نماز جمعه مورخه 14/04/1392 PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۱۴ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۱۸

خطبه های نماز جمعه مورخه 14/04/1392

امام باقر 7 فرمودند :« قُرَّاءُ الْقُرْآنِ ثَلَاثَةٌ » قرآن خوانان سه گروهند :

«رَجُلٌ قَرَأَ الْقُرْآنَ فَاتَّخَذَهُ بِضَاعَةً وَ اسْتَدَرَّ بِهِ الْمُلُوكَ وَ اسْتَطَالَ بِهِ عَلَى النَّاسِ »

یکی آنکه قرآن می خواند و از آن سه هدف را دنبال می کند:

1- قرآن را سرمایه ی کسب خود قرار می دهد.« فَاتَّخَذَهُ بِضَاعَةً»

البته اگر بدون اين که مسائل مادی را محور فعاليت های قرآنی قرار دهد کار قرآنی می کند ولی مردم و دولت چيزی در قبال زحمت وی به او پرداخت می کنند ، اين ايرادی ندارد. ولی هدفش از قرائت قرآن خود قرآن و معارف قرآن نيست بلکه ارتزاق توسط قرآن است.

2- می خواهد بواسطه قرآن به دربار پادشاهان و بزرگان و صاحبان قدرت راه يابد.« وَ اسْتَدَرَّ بِهِ الْمُلُوكَ»

3- می خواهد با قرائت قرآن به مردم بزرگی بفروشد.« وَ اسْتَطَالَ بِهِ عَلَى النَّاسِ »

اين يک دسته از قاريان قرآن است که هدف دنيوی را دنبال می کنند.و تعدادشان در دنيا بسيار است . شما بنگريد مفتيان وهابی و تعدادی از قاريان و علمای مصری و عربستانی چگونه با قرآن اشتهار پيدا کردند و چگونه بواسطه قرآن یه دربار پادشاهان عربی راه پيدا کردند و چگونه از جنايات آنها حمايت می کنند . و چگونه در کشتار شيعيان و کشتار مردم سوری شريک جرمند. کما اينکه قاريان در زمان حضرت علی7 جمع شدند و جنگ خوارج را بر آن حضرت تحميل کردند.

« وَ رَجُلٌ قَرَأَ الْقُرْآنَ فَحَفِظَ حُرُوفَهُ وَ ضَيَّعَ حُدُودَهُ وَ أَقَامَهُ إِقَامَةَ الْقِدْحِ » و دیگر کسی است که قرآن را می خواند و مخارج حروف آن را رعایت می کند ولی حدود آن را ضایع می سازد و آن را چون قدح ( جام آب) نگهداری کند ( یعنی برای خود نمایی و هنگام سودجویی از آن مرتفع گردد و در سایر اوقات پشت سر اندازد )

دسته دوّم کسانی هستند که با قرآن مشهورند ولی عامل به قرآن نيستند. حامل قرآنند ولی عامل نيستند. در روايات وارد شده است که پیامبر اسلام J فرمودند :« مَنْ تَعَلَّمَ الْقُرآنَ وَ لَمْ یَعْمَلْ بِهِ وَ اثَرَ علیْهِ حُبَّ الْدُّنْیا و زینَتَها اسْتَوْجَبَ سَخَطَ اللهِ. وَ کانَ فِی الدَّرَجَه مَعَ الْیَهُودِ وَ النَّصارَی » یعنی " کسی که قرآن بخواند و عمل به آن نکند و حب دنیا و زینتش را بر آن اختیار کند مستحق خشم خداست و او ، هم درجه با یهود و نصاری است." امروز نيز مشاهده می کنيد که چگونه تعدادی از اينها در خدمت اشرائيل و آمريکا قرار گرفته اند. به همين دليل امام باقر 7 در ادامه می فرمايند :« فَلَا كَثَّرَ اللَّهُ هَؤُلَاءِ مِنْ حَمَلَةِ الْقُرْآنِ » خداوند امثال این قرآن خوانان را زیاد نکند.

دسته سوّم « وَ رَجُلٌ قَرَأَ الْقُرْآنَ فَوَضَعَ دَوَاءَ الْقُرْآنِ عَلَى دَاءِ قَلْبِهِ فَأَسْهَرَ بِهِ لَيْلَهُ وَ أَظْمَأَ بِهِ نَهَارَهُ وَ قَامَ بِهِ فِي مَسَاجِدِهِ وَ تَجَافَى بِهِ عَنْ فِرَاشِهِ فَبِأُولَئِكَ يَدْفَعُ اللَّهُ الْعَزِيزُ الْجَبَّارُ الْبَلَاءَ وَ بِأُولَئِكَ يُدِيلُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ مِنَ الْأَعْدَاءِ وَ بِأُولَئِكَ يُنَزِّلُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ الْغَيْثَ مِنَ السَّمَاءِ فَوَ اللَّهِ لَهَؤُلَاءِ فِي قُرَّاءِ الْقُرْآنِ أَعَزُّ مِنَ الْكِبْرِيتِ الْأَحْمَرِ.»[1] یعنی " « و دیگر کسی که قرآن می خواند و داروی قرآن را بر دل دردمندش می گذارد و با قرائت قرآن شب زنده داری می کند و روزش را به تشنگی به سر برد و در هنگام نمازهایش از آن بهره می برد و از بستر خواب بخاطر آن بر می خيزد و به خاطر این دسته از مردمان است که خدای عزیز  جبار بلا را بر می گرداند و ببرکت ایشان است که خدای عزوجل شر دشمنان را باز می دارد و به سبب آنان است که خدای عزوجل از  آسمان باران می فرستد، پس به خدا سوگند این ها در میان قرآن خوانان از کبریت احمر کمیاب ترند." اينگونه انسانها نيز زيادند . در شهر خودما جوانانی هستند که بدون چشم داشت در خدمت قرآنند و خودشان نيز در حدتوانشان عامل به دستورات قرآن هستند که بايد قدر اينها دانسته شود.

قرآن همانطوری که چنين انسانهائی را از سقوط در دامن پستی های اخلاقی و اعتقادی و انحرافات فکری نجات می دهد در آخرت نيز اينها را شفاعت می کند و در آن سخت ترين و تنهاترين و وحشتناک ترين زمان انسان ، به دردش می خورد.

رسول مکرم اسلام J می فرمايد:« تَعَلَّمُوا الْقُرْآنَ فَإِنَّهُ يَأْتِي يَوْمَ الْقِيَامَةِ صَاحِبَهُ فِي صُورَةِ شَابٍّ جَمِيلٍ شَاحِبِ اللَّوْنِ » يعنی قرآن را بیاموزید، زیرا در روز قیامت، به صورت جوانى زیبا رنگ پریده، نزد خواننده خود آید.

« فَيَقُولُ لَهُ الْقُرْآنُ أَنَا الَّذِي كُنْتُ أَسْهَرْتُ لَيْلَكَ وَ أَظْمَأْتُ هَوَاجِرَكَ وَ أَجْفَفْتُ رِيقَكَ وَ أَسَلْتُ دَمْعَتَكَ أَؤُولُ مَعَكَ حَيْثُمَا أُلْتَ وَ كُلُّ تَاجِرٍ مِنْ وَرَاءِ تِجَارَتِهِ وَ أَنَا الْيَوْمَ لَكَ مِنْ وَرَاءِ تِجَارَةِ كُلِّ تَاجِرٍ وَ سَيَأْتِيكَ كَرَامَةٌ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَأَبْشِرْ فَيُؤْتَى بِتَاجٍ فَيُوضَعُ عَلَى رَأْسِهِ وَ يُعْطَى الْأَمَانَ بِيَمِينِهِ وَ الْخُلْدَ فِي الْجِنَانِ بِيَسَارِهِ وَ يُكْسَى حُلَّتَيْنِ ثُمَّ يُقَالُ لَهُ اقْرَأْ وَ ارْقَهْ فَكُلَّمَا قَرَأَ آيَةً صَعِدَ دَرَجَةً وَ يُكْسَى أَبَوَاهُ حُلَّتَيْنِ إِنْ كَانَا مُؤْمِنَيْنِ ثُمَّ يُقَالُ لَهُمَا هَذَا لِمَا عَلَّمْتُمَاهُ الْقُرْآن[2] یعنی و به او گوید: منم كه شب تو را بى‏خواب كردم و روزهاى گرم ‏تو را به تشنگى كشیدم و آب دهانت را خشك كردم و اشكت را روان ساختم، هر جا بر وى با تو مى‏آیم و هر تاجرى در پس تجارت خود به انتظار سود است. و امروز من به سود تو در پس تجارت هر تاجرى هستم و به زودى كرامت خداى عز و جل به تو مى‏رسد، پس مژده باد بر تو. و تاجى برایش آورند و بر سرش نهند و برگ امان به دستش دهند و بهشت جاوید او را مكان باشد و دو جامه بهشتى به او پوشند، سپس به او گفته شود: بخوان و بالا برو. و هر آیه‏اى را خواند، درجه‏اى بالا رود؛ و به پدر و مادر او هم اگر مؤمن باشند، دو جامه پوشانده می شود و به آنها گویند:این مزد این است كه قرآن به او آموختید.

ماه رمضان هم ماه آشتی با خداست و هم آشتی با کتاب خدا.

خطبه دوّم

اتفاقات جهان اسلام

جهان اسلام در دنيای امروزی خصوصا کشورهای اسلامی در خاورميانه سالهاست با دخالتهای دشمنان امت اسلامی و وابستگی حکام اسلامی به همين دشمنان در ناامنی و ناآرامی به سر می برد. بيداری امت اسلامی از يک طرف و نبود رهبر واحد و شايسته از طرف ديگر و مشکلات ناشی از اعتقادات غلط در ميان گروهی از مسلمانان ، امت اسلامی را گرفتار يک معضل نموده و هر روز دامنه آن گسترده می شود.

از يک طرف آمريکا از حکام مستبد منطقه که حتی يک انتخابات برگزار نکرده اند حمايت می کند و از طرف ديگر بواسطه همين حکومتهای مزدور به ملتهای آزاده حمله می کند. امروز در سوريه شاهد آن جناياتی هستيم که از اقصی نقاط کشورهای اسلامی گروهی را با حمايتهای مالی و پشتوانه فتواهای علمای درباری جمع کردند و مسلح نمودند به اشغال سوريه و کشتار مردم بی دفاع آن پرداختند . کسانی می خواهند حکومت بشار اسد را ساقط کنند که هيچ پشتوانه مردمی در کشور خود ندارند و يک انتخابات در طول تاريخ حکومتشان برگزار نکرده اند.

در بحرين و يمن و عربستان مردمی که از حقوق اوليه خود محرومند سرکوب و زندانی می شوند و نه سازمانهای بين المللی و نه مدعيان دموکراسی و حاميان حقوق بشر هيچ حرفی نمی زنند. در پاکستان ، افغانستان ، لبنان و عراق هر روز شاهد ترور و انفجارهای بزرگ هستيم . ترکيه و مصر و برخی کشورهای ديگر شاهد اعتراضات مردمی است . بالاخره کشورهای اسلامی و مسلمانان آرامش ندارند و در حال جنگ و گريز و درگيری و ناامنی هستند.

امروز گرفتاری امت اسلامی اين است که رهبر شايسته ندارند و خودشان نيز از دين مقدس اسلام و سياست های اسلامی دور مانده اند.

تنها کشوری که مردم وحکومتش با حريت تمام در مقابل زيادی خواهی آمريکا ايستاده است و جرقه اميد در دل ملتهای آزادی خواه ايجاد کرده است ، کشور ايران است که آنهم به خاطر همين استقلالش سالهاست آماج تهاجمات فرهنگی ، سياسی ، نظامی و اقتصادی است. البته همواره خدای متعال اين ملت را ياری رسانده و اگر شما اتفاقاتی که در همين کشورهای که انقلاب کرده اند می افتد نگاه کنيأ عظمت انقلاب اسلامی را بيشتر درک خواهيد کرد.

پديده قاچاق

يکی ديگر از پديده های شوم معاصر مسأله قاچاق کالاست . قاچاقاق کالا عبارت است از نقل و انتقال و وارد وصادر کردن هرچيزی که خارج از محدوده قانون باشد . در شهر ما علی رغم اين که يک شهر مرزی هستيم ولی تدين مردم و شخصيت مذهبی مردم عمده مشکل را حل کرده است و بحث قاچاق کالا برای ما مشکل آنچنانی ايجاد نمی کند. و اگر تعداد اندکی نيز در جريان قاچاق کالا وارد شده اند با هشياری برادران نيروز انتظامی و هنگ مرزی و ديگر متوليان امر مورد رصد و برخورد قرار می گيرند.

ولی بايد اعتراف کنيم که اوّلا همين تعداد اندک نيز چهره شهرستان را بسيار خراب کرده اند. در شهرهای ديگر دستگير می شوند در حالی که شايد تنها در اين شهر متولد شده است ولی به نام گرمی تمام می شود و ثانيا مواد مخدر در تمام دنيا و در تمام کشور مشکل ايجاد کرده است که در شهر ما نيز هم قاچاق مواد مخدر چهره کشور را مخدوش کرده و هم فروش آن در داخل جوانان ما را با مصيبت بزرگ مواجه ساخته است.

موضوع مواد مخدر و روان‏گردان‏ها به عنوان بحران چهارم و بزرگ‏ترين شوك هزاره سوم سبب گرديده كه بالغ بر 170 كشور در جهان با اين معضل دست و پنجه نرم كنند.

ما با افغانستان 1000 کيلومتر مرز مشترک داريم که با ورود آمريکا به افغانستان کشت خشخاش 192 برابر افزايش يافته است و توليد ترياک و ساير مشتقات آن نيز به همين اندازه افزايش يافته است. مواد مخدر و روان‏گردان‏ها به عنوان زلزله خاموش، جنگ بدون مرز و بزرگ‏ترين منكر عصر حاضر ، معضل جدی ماست . در كنار تصادفات رانندگى، سكته‏هاى قلبى، سوختگى‏ها ، سوء مصرف مواد و عوارض آن چهار مين عامل مرگ و مير كشور است که روزانه حداقل ده نفر از اين طريق جان خود را از دست می دهند مضافا بر جوانانی که در نيروی انتظامی و ساير نيروهای امنيتی در راه مبارزه با مواد مخدر جانشان را از دست می دهند. بيش از 3 هزارو 760 شهيد و 12000 جانباز درراه مبارزه با مواد مخدر داده ايم.

از نظر اقتصادی ساليانه ده هزار ميليارد تومان هزينه و خسارت (بدون محاسبه خسارت‏هاى معنوى) براى امر مبارزه با مواد مخدر بر اقتصاد كشورمان تحميل مى‏گردد. از نظر اجتماعی ، فرهنگی ، بهداشتی خساراتی به کشور وارد می کند که حيرت انگيز است.بياييد کسانی را که بخاطر سودجوئی خود ابزار دست دشمنان شده اند و جوانان و کشور ما را تباه می کنند ، همه باهم مبارزه کنيم.

ماه رمضان

در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داريم ماه تربيت ، ماه تهذيب نفس ، ماه اخلاق ، ماه رياضت و ماه خداست. خودمان را به خدايمان عرضه کنيم. پيش از فرارسيدن اين ماه همديگر را حلال کنيم و از همديگر حلاليت بطليم و دلهايمان را از کينه و کدورت پاک کنيم و قلبمان که ظرف دريافت معنويت است از آلودگيها طهارت دهيم.

درهای بسته خانه های خدا را باز کنيم و حضور در مسجد که از حضور در بهشت بهتر است ، مغتنم بشماريم . از محضر قرآن و علماء بيشتر بهره ببريم.

مصرف آب

در تابستانها هوا گرمی می شود از يک طرف مصرف آب افزايش پيدا می کند و از طرف ديگر تهيه آب مشکل می گردد. اين آی که ما در خانه هايمان مصرف می کنيم با هزينه هنگفت و زحمات شبانه روزی فرزندان شما به دستتان می رسد در مصرف آن دقت کنيم. اين آب برای خوردن سرمايه گزاری شده است نه برای خانه ساختن ، حياط شستن و ماشين شستن اگر بالاجبار از اين آب شرب در اين موادر مصرف می کينم لا اقل صرفه جوئی کنيم.[1] - الكافي ج : 2 ص : 603

[2] - الكافي ج : 2 ص : 627

آخرین به روز رسانی در جمعه ۱۴ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۱۹
 
طراح و برنامه نویس: اکین