خطبه های نماز جمعه مورخه 07/04/1392 PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۰۷ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۲

خطبه های نماز جمعه مورخه 07/04/1392

قرآن ناطق و عالم به بطون قرآن و حقيقت قرآن حضرت اميرالمؤمنين (ع) در خصوص قرآن می فرمايد:« اعْلَمُوا أَنَّ هَذَا الْقُرْآنَ هُوَ النَّاصِحُ الَّذِي لَا يَغُشُّ » يعنی " آگاه باشيد همانا اين قرآن پند دهنده‏اى است كه نمى‏فريبد.»

قرآن سراسر پند و اندرز و نصيحت است. نصيحتی که هيچ غش و فريبی در آن نيست . حقيقت خالص است . کسانی که ما را نصيحت می کنند ممکن است ناخالص باشند.

برخی مثل بنده نصيحت می کند ولی خودش عامل نيست. ولی قرآن نصيحت گری است که هرچه می گويد خودش متصف به آن است . اگر از اخلاص سخن می گويد خودش مخلص و خالص و خلص است و اگر از هدايت سخن می گويد خودش مهدی و هادی است . اگر از خدا سخن می گويد خودش خدائی محض است و جز خدا را محور نمی داند و جز خدا کسی نمی تواند مثل قرآن بياورد. اگر از نور و شفاء می گويد خودش نور و شقاء است.

برخی نصیحت می کنند می خواهند فضيلت خود را اظهار کنند و به اين که شنونده نصيحت را به کار گيرد يا نه کاری ندارند . ولی قرآن نصيحت گری است که تمام توجه اش اين است که مخاطب خود را تحت تأثير قرار دهد و آن را از جهل و نادانی و گمراهی و ظلات به نور و علم و حقيقت هدايت کند.

برخی می خواهد انسان را بدوشد و از انسان بهره ببرد نصيحت می کند ولی قرآن که کامل مطلق است و اگر انس و جن و فرشتگان جمع شوند سوره ای مثل سوره قرآن نمی توانند بياروند فلذا نقصی ندارد که بخواهد توسط ما آن را جبران کند.

بنابراين نصايح قرآن حقتی خالص است و نور محض است و هيچ غشی در آن وجود ندارد.

«وَ الْهَادِي الَّذِي لَا يُضِلُّ»يعنی " و هدايت كننده‏اى است كه گمراه نمى‏سازد."

قرآن معصوم است هم معصومانه نازل شده و ه معصومانه دريافت شده و هم معصومانه ابلاغ گرديده . قرآن راهی است که هيچ گونه خطا و انحراف در آن وجود ندارد. عارف و عامل به قرآن بدون شکبه خدا می رسد . قرآن راهی است معصوم که انسان را بدون ترديد به کمال مطلق می رساند. کسی که قرآن را بفهمد و به دستورات آن عمل کند به اندازه فهم و عملش صاحب فضيلت خواهد بود و به همان اندازه به خدای عالم نزديک خواهد شد.

ولی مشکل اين است که يا قرآن را نمی فهميم و در فهيمدن آن تلاش نمی نمی کنيم و يا به اندازه ای که می فهميم عمل نمی کنيم. حمال غير عامل هستيم. گنه کاری که قرآن می خواند يعنی کسی که قرآن می خواند ولی به آن عمل نمی کند به ريحان تشبيه شده که بويش خوش است اما طعمش بسيار تلخ می باشد.« مثل الفاجر الذي يقرأ القرآن كمثل الريحانة ريحها طيب و طعمها مر.»

« وَ الْمُحَدِّثُ الَّذِي لَا يَكْذِبُ » يعنی " و سخنگويى است كه هرگز دروغ نمى‏گويد."

قرآن سخن حق می گوید و هيچ دروغی در آن نيست. نتيجه اين اوصافی که قرآن دارد چيست ؟ نتيجه اش اين است که « وَ مَا جَالَسَ هَذَا الْقُرْآنَ أَحَدٌ إِلَّا قَامَ عَنْهُ بِزِيَادَةٍ أَوْ نُقْصَانٍ زِيَادَةٍ فِي هُدًى وَ نُقْصَانٍ مِنْ عَمًى .»يعنی " كسى با قرآن همنشين نشد مگر آن كه بر او افزود يا از او كاست، در هدايت او افزود و از كور دلى و گمراهى‏اش كاست."

کسی که با قرآن همنشين شود يا به علم و معرفت و معنويتش افزوده می شود و يا تقصی از آن بر طرف می گردد.

وقتی قرآن نيست چرا بايد اينگونه غريب باشد ؟ چرا بايد هرکتابی را بخوانيم جز کتاب خدا . چرا هرروزنامه ای را بخوانيم جز روزنامه خدا . چرا در پای منبر هر سخنوری بشينيم جز سخنگوی خدا. چرا به سخن همه گوش دهيد جز سخن خدا.

امروز نه تنها قرآن در خانه ها و اداره ها غريب است بلکه در خانه های خدا نيز قريب است. کسانی متولی مسجدند که يک لحظه عمرشان را برای ياد گيری قرآن و ياد دادن قرآن و گوش دادن به فرامين قرآن صرف نکرده اند. در مساجد داستانهای مردگان و قصه های گذشتان بيش از آيات قرآن مشتری دارد. اين سخن امير و مولای ماست که می فرمايد مردم اگر سخن حق می خواهيد در قرآن است ، هدايت کننده ای می خواهيد که ابدا گمراه نمی کند ، قرآن است . سخنوری می خواهيد که اصلا دروغ نمی گويد قرآن است. بياييد به قرآن بيشتر همت نشان دهيم و خانه دلمان و خانه زندگيمان ، خانه خدا را از نور قرآن پر کنيم.

خطبه دوّم

سالروز شهادت دکتر بهشتی و هفته قوه قضائیه

7 تير سالروز شهادت شهید دکتر بهشتی با 72 تن از ياران انقلاب به دست منافقين کوردل است . ياد و خاطره شهدای هفت تير را گرامی می داريم و به روح بلندشان درود و سلام می فرستيم. بدين مناسبت هفته قوه قضائيه است . من اين روز را به همه ی کارکنان دستگاه قضا تبريک می گويم و از زحماتشان تشکر می کنم.

قوه قضائيه جائی است که در کنترل متجاوزين در ابعاد مختلف نقش مهمی دارد. يکی از اساسی ترين رکن جامعه و بزرگ ترين فضيلت اجتماعی ، عدالت است که دستگاه قضا بر محور عدالت می چرخد يعنی اگر عدالت را از حاکم و قاضی بگيری ديگر وحشت ناک ترين دستگاه خواهد بود.

قضاوت بسيار سخت و طاقت فرسا است. اگر کسی بخواهد به حقيقت دست يابد و براساس آن حکم صادر کند و آن را به اجرا بگذارد ، بايد سد آهنين محکم و از کوههای به فلک کشيده استوار و محتاط ترين فرد روی زمين باشد. حق الناس اعم از جان و مال و آبروی مردم در گرو قضاوت قضات است. که در نزد خدای کتعال گرامی تر از آبروی مؤمن وجود ندارد.

البته گرفتن حق از طريق دستگاه قضاء نيز از چند لحاظ سخت شده است که اوّلا بسيار طولانی است و ثانياً هزينه بر است و ثالثاً صاحب حق بايد علم به مقررات و آيين دادرسی و مانند داشته باشد يا خود را به خدا و وکيل بسپارد وپول خرج کند. و اگر کوچک ترين تعلل و سستی در عملکرد قاضی خدای نکرده بوجود بياید و بر اين مشکلات افزوده شود که ديگر رسيدن به حق به يک آرزو تبديل می شود.

در چنين فضائی کار کردن مشکلات خود را دارد. قضات عزيز در فضائی قرار می گيرند که دائما بايد مانند يک خبره مجرب و تيز بين حق را از باطل تشخيص دهند که مبادا حقی از کسی ازبين برود. همين فضا تحملش سخت است. ممکن است حتس لذت زندگی را از انسان بگيرد. در اينجاست که اهميت دستگاه قضاء خود را نشان میدهد.

هفته غبار روئی مساجد

به مناسبت فرارسيدن ماه مبارک رمضان ، هفته غبارروئی مساجد در پيش است. متوليان مسجد خانه خدا را برای مهمانان خدا و روزه داران عزيز آماده کنند. مساجد را برای مردم خصوصا جوانان جذاب کنند. بعضی از مساجد در طول سال بسته است حتی اگر تعدادی بخواهند در آن جلسه قرآن تشکيل دهند اجازه نمی دهند. حداقل اين مساجد را باز کنند. بعضی از مساجد و هيئت امنا مانند رودخانه ها فصلی هستند البته عمرمفيدشان خيلی کوتان است چند روز در ماه رمضان و چند روز هم محرم بازند و فعال.

برخی از هيءت امنای مساجد به حرف خدا هم گوش نمی دهند چه رسد به حرف بنده ولی من بايد به وظيفه خود عمل کنم و تذکرات را بدهم. تذکر اوّل اين است که با صدای بلند گو مردم را اذيت نکنند. تذکر دوّم اينکه برنامه ها را طول ندهند تذکر سوم اين است که مسجدی بدون نماز جماعت نباشد. تذکر چهارم اين است که هيچ مسجدی بدون عالم نباشد و تذکر پنجم اين است که در طول ماه مبارک رمضان ما آمده هستيم يک ربع و يا نيم ساعت در روز يا شب در مسجد تفسير قرآن بگذاريم هرکس آماده است می تواند با مراجعه به دفتر امام جمعه اعلان آمادگی نمايد. تذکر آخر اين است که اداره اوقاف ناظر بر فعاليت مساجد و هيئت امناست که اين اداره همکاری شود.

پديده وهابیت مصیبتی بزرگ

پديده وهابيت مصيبتی بزرگ بر امت اسلامی و لکه ننگی بر دامن اسلام است. وهابيت گرچه مانند اسرائيل فرزند ناخلف انگليس است ولی به دليل اين که از نام اسلام استفاده می کند و جنايات سنگينی به نام اسلام مرتکب می شود و در داخل کشورهای اسلامی ناامنی ايجاد کرده است بدتر از اسرائيل است.

جناياتی که اين تکفيریها در سوريه انجام می دهند قلب انسان را به درد می آورد. وهابی که سر کوردک می برد و جگر مرده را در می آورد و می خورد بايد چقدر وحشی باشد.

تکفيريها وقتی در سوره به دليل حمايت حزب الله لبنان شکست خورد برای گرفتن انتقام از حزب الله نيروهای احمد الاسيری که به شيخ فتنه مشهور است به ايست بازری در لبنان حمله کرد و چند نفر را کشت و در نهايت ارتش لبنان با حمله به مقر اين شيخ آنها را متلاشی ساخت.

تکفيريها در مصر جنايت هولناکی را مرتکب شدند که هيچ وحشی آن جنايت را مرتکب نمی شوند. شیخ حسن شحاتة از علما و رهبران اصلی شیعیان مصر به همراه سه نفر از یارانش به طرز فجیعی به دست وهابيها در يکی از روستاهای مصر به شهادت رسید .شيخ شحاته استاد دانشگاه "الازهر"، امام‌جماعت سابق یکی از بزرگترین مساجد قاهره، مرشد مذهبی و معنوی ارتش مصر و برگزارکننده مجموعه برنامه‌های "العلم" در رادیو و تلویزیون و مساجد این کشور بود که شيعه شده بود و خدای متعال اين قدرت را به وی داده بود که هرجا از اهلبيت پيامبر (ص) سخنرانی می کرد جمعيت حاضر را شيعه می کرد.

در نيمه شعبان همراه تعدادی از ياران خود به روستائی در 30 کيلومتری قاهره می روند که مراسم ولادت امام عصر (عج) را اجرا کنند وهابيها حمله می کنند و صاحب خانه اجزا نمی دهد . ديوار خانه را کلنک خراب می کنند و وارد خانه شده با سنگ و آهن شيح حسن و ياران آن را آنقدر می زنند تا هرچهار نفر به شهادت می رسند و به اين نيز اکتفاء نمی کنند جنازه وی را در خيابان و کوچه با موتور و دستشان می کشند.

اين جنايت هولناک در اثر تبليغات مفتی های نابخرد وهابی مانند قرضاوی است که بحمدالله دشمنان اسلام ناب امروز گرفتار شده اند. جناب اردوغان که به کشتار مردم شوريه کمک می کرد امروز در بين معترضان واقع شده ، امير قطر از حکومت ساقط شد و امير جديد قطر به قرضاوی 48 ساعت وقد داد که قظر را ترک کند . و سوريه نيز با کمک حزب الله لبنان در جنگ جهانی باسايز کوچک در حال پيروزی است.

 

آخرین به روز رسانی در جمعه ۰۷ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۵
 
طراح و برنامه نویس: اکین