خطبه های نماز جمعه مورخه 31/03/1392 PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۸

خطبه های نماز جمعه مورخه 31/03/1392

حضرت امير عليه السلام در خطبه نود نهج البلاغه پس از ذکر اوصاف خدای عالم می فرمايد:« عِباد اللهِ، زِنُوا أنْفُسكُمْ مِنْ قبْلِ أنْ تُوزنُوا، وحاسِبُوها مِنْ قبْلِ أنْ تُحاسبُوا، وتنفّسُوا قبْل ضِيقِ الْخِناقِ، وانْقادُوا قبْل عُنْفِ السِّياقِ واعْلمُوا أنّهُ منْ لمْ يُعنْ على نفْسِهِ حتّى يكُون لهُ مِنْها واعِظٌ وزاجِرٌ، لمْ يكُنْ لهُ مِنْ غيْرِها زاجِرٌ ولا واعِظٌ. »[1]يعنی "اى بندگان خداپيش از آنكه مورد سنجش قرار گيريد خود را بسنجيد،و قبل از آنكه شما را به پاى حساب‏ببرند حساب خود را برسيد و تا راه نفس گرفته نشده راحت نفس بكشيد،و پيش از آنكه به‏زور شما را منقاد كنند،فرمان بردار باشيد!

آگاه باشيد آن كس كه به خويش كمك نكند و واعظ و مانعى از درون جانش براى اوفراهم نگردد از ديگران واعظى و مانعى نخواهد يافت! "

انسان چگونه خود را وزن کند؟

وزن انسان به عمل اوست . هرکس عمل خيرش بيشتر است وزنش بيشتر است و هرکس عمل خيرش اندک است وزنش کمتر است . يعنی اگر بخواهيم بدانيم ارزش ما چقدر است بايد بدانيم ايمان وتقوا و عمل صالح ما چقدر است .

پيامبر اکرم J فرمودند :« من كان همته ما يدخل بطنه كان قيمته ما يخرج من بطنه[2]يعنی " هرکس همتش آن باشد که بر شکمش وارد می کند قيمتش نيز آن خواهد بود که از شکمش خارج می شود."

حضرت امیر 7 که می فرمايد خودتان را وزن کنيد يعنی نگاه کنيد که ببينيد ارزشتان چقدر است . « زِنُوا أنْفُسكُمْ مِنْ قبْلِ أنْ تُوزنُوا» روزی ما را وزن خواهند کرد . روزی به ما خواهند گفت که قيمتت چقدر است.

در حدیثی آمده است که مردی خدمت پیغمبر اکرم J آمد عرض کرد: «علمنی مما علمک الله » يعنی " از آنچه خداوند به تو تعلیم داده به من بیاموز."

پیغمبر اکرم J او را به مردی از یارانش سپرد، تا قرآن به او تعلیم کند، و او سوره " اذا زلزلت الارض " را تا به آخر به او تعلیم داد، آن مرد از جا برخاست و گفت : همین مرا کافی است.

و در روایت دیگری آمده تکفینی هذه الایة : همین یک آیه مرا کفایت می کند.

پیغمبر اکرم J فرمود: او را به حال خود بگذار که مرد فقیهی شد! و طبق روایتی فرمود :« رجع فقیها» او فقیه شد و بازگشت .

« وحاسِبُوها مِنْ قبْلِ أنْ تُحاسبُوا» خودتان را محاسبه کنيد قبل از اينکه ديگران شما را محاسبه کنند. در همين دنيا وزن ما را مردم می دانند و در همين دنيا نيز ما را محاسبه می کنند. حضرت امیر 7 می فرمايد :« إِنَّ الْعَبْدَ إِذَا مَاتَ قَالَتِ الْمَلَائِكَةُ مَا قَدَّمَ وَ قَالَتِ النَّاسُ مَا أَخَّرَ فَقَدِّمُوا فَضْلًا يَكُنْ لَكُمْ وَ لَا تُؤَخِّرُوا كُلًّا يَكُنْ عَلَيْكُم‏.»[3]يعنی " وقتب انسان می ميرد فرشتگان می گويند چه فرستاده است و مرد می گويند چه چيز گذاشته است . پس مقداری را از پيش بفرست تا به نفعت باشد و همه را نگه ندارد که به ضررت باشد."

ما اوّل خودمان را وزن کنيم که چقدر عمل صالح انجام داده ايم و خودمان را محاسبه کني» که چقدر را برای آن عالم فرستاده ايم و چقدرش را در اين دنيا می گزاريم.

« وتنفّسُوا قبْل ضِيقِ الْخِناقِ» قبل از قطع نفس ، خوب تنفس کنيد . هرنفسی که می کشيد يک فرصتی را از دست می هيد. روزی می رسد که انسان حست يک نفس کشيدن را می خورد.

« وانْقادُوا قبْل عُنْفِ السِّياقِ» قبل از اينکه مجبور به اطاعتتان کنند خودتان الان اطاعت کنيد. آن اطاعت اجباری به درد ما نمی خورد.

اين جمله حضرت را دقت کنيم که فرمود:« واعْلمُوا أنّهُ منْ لمْ يُعنْ على نفْسِهِ حتّى يكُون لهُ مِنْها واعِظٌ وزاجِرٌ، لمْ يكُنْ لهُ مِنْ غيْرِها زاجِرٌ ولا واعِظٌ. » اگر انسان نخواهد از درون خود خودش را نصحيت کند و بترساند هيچ نصيحت و نهی به او اثر نخواهد کرد.

خطبه دوّم

انتخابات

بحمدالله علی رغم تلاش وسيع و گسترده دشمن که می خواستند مردم عزيز ايران در انتخابات شرکت نکنند ، مردم ايران حقيقتا حماسه آفريدند. حماسه سياسی که رهبر عزيزمان انتظارش را داشت ، تحقق يافت . مردم طوری گسترده در پای صندوقهای رأی حاضر شدند که حتی سرسخت ترين دشمنان نيز به آن اعتراف کردند و در مقابل مردم ايران سرتعظيم فرود آوردند.

بايأ از اين مردم تشکر کرد و قدر اين مردم را دانست . در شهر ما نيز به عنوان جزئی از ملت ايران همي« حماسه بوجود آمد. بنده از مردم شهرستان گرمی و همچنين متوليان اجرائی و نظارتی انتخابات تشکر می کنم.

حالا نوبت عمل به وعده هاست . رئيس جمهور منتخب مردم به قول خودش بايد در يادش باشد که به مردم قولهائی داده است و همه مسئولين نيز بايد رئيس جمهور منتخب را کمک کنند. شوراها خانه به خانه و مغازه به مغازه رفتند و از مردم رأی گفتند بعد با اطلاعيه و مانند آن از حسن اعتماد مردم تشکر کردند. بنده نيز به آنها تبريک می گويم. ولی آنها بدانند:

اولاً مردم اين را فرموش نخواهند کرد که چگونه به الحاح و اصرار از مردم رأی گرفتيد که به آنها خدمت کند.

ثانيا اين تشکری که از مردم کرديد کافی نيست تشکر بايد در عمل خود را نشان دهد.

ثالثا از گذشته عبرت بگيريد و آن چراغ راهتان قرار دهيد. آبروی اين شهر و خودتان را حفظ کنيد.

تعدادی از گذشتگان نه تنها خدمتی به اين مردم نکردند بلکه گاهی آبروی مردم گرمی را ريختند.

نيمه شعبان

نيمه شعبان سالروز ولادت امام عصر (عجل الله تعالی فرجه ) در پيش است . من اين روز را بر شما تبريک می گويم و انتظار اين است که اين روز را گرامی بداريم.

بازاريان جلوی مغازه ها را زينت کنند ، شهرداری محترم خيابانها را مزين کنند ، مراسماتی مناسب و در شأن آن حضرت برقرار کنيم.

جهان در انتظار آن عصاره عالم خلقت است که ظهور کند و خلاصه زحمات تمام انبياء عظام را به منصه ظهور برساند. ما نيز با انتظار معقول و منطقی آن حضرت را ياری کنيم.

روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

5 تیر روز مبارزه با مواد مخدر است . يکی از آسیبهای جدی ما توسعه روز افزون مواد مخدر است که جوانان ما را يکی پس از ديگری از ما می گيرد و به دشمن ما تبديل می کند. قدرت جوانی از دست می رود ، شخصيت آنها پایمال می شود و خانواده ها متلاشی می شود.

مواد مخدر چقدر خانواده ها را بی سرپرست و بدسرپرست کرده است ؟

مواد مخدر چقدر کودتان را يتيم بلکه بسيار بدتر از يتيم نموده است ؟

مواد مخدر چقدر جوانان ما را که می تواستند برای کشور و خانواده افتخار آفرين باشند به دزد و فرد نامطلوب تبديل نموده است ؟

کسانی که مواد مخدر می فروشند خدای می داند اطلاق نام انسان به آنها ننگين نمودن اين نام است. قانون ما نيز در برخورد با مواد مخدر ناقص است . همه ی مردم می دانند و می بينند که فردی از صبح تا شب مواد مخدر پخش می کند ولی نيروی انتظامی بايد مواد مخد را در دست فروشند بگيرد تا بتواند آن را دستگير کند . پس از دستگيری نيز با دها و اما و اگر آزاد می شود و روز از نو و روزی از نوع توزيع مواد شروع می شود.

وقتی در بين مردم شايع شد که فلانی مواد مخد توزيع می کند بايد به خاطر حساسيت مسأله و خطرات آن، وی را دستگير کنند.[1] - خطبه 90 نهج البلاغه

[2] - جامع‏الأخبار 179

[3] - مستدرك‏الوسائل 7 157

 

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه ۰۶ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۶
 
طراح و برنامه نویس: اکین