خطبه های نماز جمعه مورخه 24/03/1392 PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۳۷

خطبه های نماز جمعه مورخه 24/03/1392

مردی خدمت اباعبدالله الحسین عليه السلام آمد و عرض کرد:«أَنَا رَجُلٌ عَاصٍ وَ لَا أَصْبِرُ عَنِ الْمَعْصِيَةِ فَعِظْنِي بِمَوْعِظَةٍ .» من مردی گنه کارم و در مقابل گناه نمی توانم صبر کنم . مرا نصيحت کن.

برخی از گناهان جذابيّت بسياری دارد . مانند مسائل جنسی ، رسيدن به قدرت ، رسيدن به مال دنيا. انسانهای ضعيف نمی توانند در مقابل آنها مقاومت کنند. اين تسليم در مقابل گناه ناشی از جهل و غفلت انسان است. امام عليه السلام به وی می فرمايد:« افْعَلْ خَمْسَةَ أَشْيَاءَ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ » پنج چيز را انجام بده و هرقدر می خواهی گناه کن.

«فَأَوَّلُ ذَلِكَ لَا تَأْكُلْ رِزْقَ اللَّهِ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ » روزی خدا را نخور و هرچقدر می خواهی گناه کند. در خصوص روزی خداوند متعال ذکر اين چند نکته خوب است که اوّلاً روزی انسان مشخص است و کم و زياد نخواهد شد. پيامبر اسلام صلی الله و عليه و آله و سلم ، خطاب به اباذر می فرمايد:« يَا أَبَا ذَرٍّ لَوْ أَنَّ ابْنَ آدَمَ فَرَّ مِنْ رِزْقِهِ كَمَا يَفِرُّ مِنَ الْمَوْتِ لَأَدْرَكَهُ رِزْقُهُ كَمَا يُدْرِكُهُ الْمَوْت‏.»[1] ثانياً روز در دست خداست در سوره عنکبوت می فرمايد :« وَ كَأَيِّنْ مِنْ دَابَّةٍ لا تَحْمِلُ رِزْقَهَا اللَّهُ يَرْزُقُها وَ إِيَّاكُم.» در روايت وارد شده است که اگر انسان به اندازه پرنده به خدا توکل داشته باشد گرسنه نمی ماند. پرندگان صبح از لانه هايشان در حالی خارج می شوند که گرسنه اند و شب به خانه هايشان بر می گردند در حالی که شکمشان پر است. ثالثاً انسان به هر چيزی دست دراز کند روزی خداست.

«وَ الثَّانِي اخْرُجْ مِنْ وَلَايَةِ اللَّهِ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ » از تحت حکومت خدا و از ولايت خدا و از زمين خدا خارج شو و هرچقدر می خواهی گناه کن. آيا انسان می تواند از زمين و آسمانها خارج شود ؟ آيا می تواند جائی را پيدا کند که ملک خدا و تحت فرمان خدا نباشد ؟ « يا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَنْفُذُوا مِنْ أَقْطارِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ فَانْفُذُوا لا تَنْفُذُونَ إِلاَّ بِسُلْطانٍ.»

« وَ الثَّالِثُ اطْلُبْ مَوْضِعاً لَا يَرَاكَ اللَّهُ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ » جائی را پيدا کن که خداوند متعال تو را نبيند و آنگاه هرچقدر می خواهی گناه کن.حضرت لقمان به فرزندش می فرمايد « يا بُنَيَّ إِنَّها إِنْ تَكُ مِثْقالَ حَبَّةٍ مِنْ خَرْدَلٍ فَتَكُنْ في‏ صَخْرَةٍ أَوْ فِي السَّماواتِ أَوْ فِي الْأَرْضِ يَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ لَطيفٌ خَبيرٌ.» جائی پيدا نمی شود که خدای متعال نبيندت.

«وَ الرَّابِعُ إِذَا جَاءَ مَلَكُ الْمَوْتِ لِيَقْبِضَ رُوحَكَ فَادْفَعْهُ عَنْ نَفْسِكَ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ »وقتی ملک الموت برای گرفتن جانت می آيد او را از خودت دفع کن و آنگاه هرچقدر می خواهی گناه کن. « أَيْنَما تَكُونُوا يُدْرِكْكُمُ الْمَوْتُ وَ لَوْ كُنْتُمْ فِي بُرُوجٍ مُشَيَّدَة» « فَإِذا جاءَ أَجَلُهُمْ لا يَسْتَأْخِرُونَ ساعَةً وَ لا يَسْتَقْدِمُون» «« حَتَّى إِذا جاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قالَ رَبِّ ارْجِعُونِ ، لَعَلِّي أَعْمَلُ صالِحاً فيما تَرَكْتُ كَلاَّ إِنَّها كَلِمَةٌ هُوَ قائِلُها وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُون‏.»

«وَ الْخَامِسُ إِذَا أَدْخَلَكَ مَالِكٌ فِي النَّارِ فَلَا تَدْخُلْ فِي النَّارِ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ.»[2]

همه ی اينها می رساند که انسان اگر خود و خدای خود را بشناسد گناه نمی کند. گناه ناشی از جهل است .

ما هرچه می خوريم و استفاده می کنيم از آن خداست پس چرا نمک می خوريم و نمکدان می شکنيم. ما هرجا برويم تحت حکومت خداست پس چرا بر حاکم مطلق عصيان می نماييم.

در هرکجا باشيم خدا می بيند پس چرا از او حیا نکنيم

ما نه مرگ را می توانيم از خود دور کنيم و نه از ورود به آتش جهنم می توانيم خودمان را نگه داريم. پس چرا اين خطر بزرگ را ناديده بگيريم و گناه کنيم.

خطبه دوّم

ولادت امام سجاد (ع)

سوّم و چهارم و پنجم شعبان یالروز ولادت امام حسين امام آزادگان و سالار شهيدان و روز ولادت علمدار کربلا حضرت ابوالفضل و روز جانباز و روز ولادت امام سجاد (ع) است . اين ايّام را به همه شما تبريک می گويم.

سالروز تأسيس جهاد کشاورزی

27 خرداد سالروز تأسيس جهاد کشاورزی است . بنده اين روز را بر همه جهادگران خصوصا کارکنان جهاد کشاورزی تبريک می گويم و زحمات تمام اين عزيزان تشکر می کنم.

کشاورزی و محصولات کشاورزی نقش اوّل را در حيات انسان دارد و بر همين اساس بايد توسعه کمی و کيفی مسائل کشاورزی در درجه اوّل اهميّت قرار گيرد. توليدات کشاورزی اعم از محصولات زراعی ، دامداری ، محصولات باغی هم در رفع نيازهای ضروری انسان نقش اوّل را دارد و هم در ايجاد اشتغال نقش مهمی دارد و هم در استقلال سياسی کشور نقش بی بديل را ايفاء می کند. بنابراين هم کشاورزان عزيز بايد همّت بلندی داشته باشند با تبديل کشاورزی سنتی به صنعتی ، استفاده از علوم روز کشاورزی و همکاری با جهاد کشاورزی در عزت و پيشرفت کشور نقش آفرينی کنند و هم مسئولين مربوطه با ارائه خدمات علمی و فنی و انضباطی و قيمت گذاری مناسب محصولا و آسان سازی برداشت و فروش ان ، بيشتر کارکنند .

شهرستان گرمی استعداد درخشانی در توليدات کشاورزی اعم از زراعی و باغی و دامی دارد . فقط يک برنامه ريزی مناسب نياز دارد.

شهرستان ما در حدود 120 هزار هکتار زمين زراعی دارد که 11 هزار هکتار آن آبی و نيمه آبی است و بقيه آن ديم است. و دو هزارو300 هکتار نيز باغ ايجاد شده است . اين درحالی است که نه از ظرفيت خاک و نه از ظرفيت موجود در رودخانه های ما به طور مناسب استفاده می شود. از حيث خاک ، خاک مناسب داريم . از حيث آب 9 رشته رودخانه داريم که قسمت بيشتر آن به هدر می رود و از کشور خارج می شود. خدای متعال سرمايه مناسبی به ما داده است ولی از آن خوب استفاده نکرده ايم. شکوفا نمودن اين استعداد و افزايش بهره دهی اين امکانات به قانون مناسب ، تعامل بين بخشهای مختلف دولتی و همکاری مردم نياز دارد.

روز جوان

11 شعبان سالروز ولادت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان است . اين افتخار مکتب شيعه است که الگوی جوانان ما جوانی است که در خَلق و خُلق شبيه پيامبر خاتم است . جوانی با ادب و معنويت . جوانی که در اخلاق نمونه بود ، در ديانت نمونه بود ، در ادب نمونه بود و در خدمت پدر بود و فدای دين شد. همين الگوهای مناسب است که جوانان ما را پرورش داده است . امروز جوانان ما در صحنه علم ، افتخارات بی شماری آفريده اند . در معنويت ، شما مراسمات مذهبی و اعتکاف را بنگريد می بينيد اکثرشان را جوانان اداره می کنند. هيئتهائی که جوانان تشکيل داده اند با هيئتهای ديگر مقايسه کنيد چگونه اداره کرده اند. در آمد ندارند و پول توجيبی خود را که از پدر می گيرند برای مراسم مذهبی هزينه می کنند. مراسمات انقلابی را بنگريد عمدتا شرکت کننده جوان هستند. بايد قدر اطن جوانان را بدانيم. البته بيکاری ، ازدواج ، مسکن و مانند اينها جوانان ما را سخت در مضيقه قرار داده است که بخشی از آنها را ما خودمان بوجود آورده ايم و بخشی ديگر را سوء مديرتها و بخشی را نيز دشمنان ما بوجود آورده اند.

انتخابات

امروز دوست و دشمن چشم به دستهای ملت ايران دوخته شده است. در اکثرکشورهای دنيا انتخابات انجام می گيرد ولی انتخابات در ايران برای دنيا هميشه مهم بوده است. ماههاست شبکه های مختلف رسانه ای در اروپا و آمريکا تمام برنامه خود را بر انتخابات ايران متمرکز کرده و مردم ايران را دعوت می کنند که در انتخابات شرکت نکنند. اينجا دو نکته بسيار عجيب است. يکی اينکه کسانی که مردم ما را تحريم کردند ، محاصره کردند ، با تحميل هشت سال جنگ ، عزيزانشان را کشتند شهرهايمان را خراب کردند ، همين ها شب و روز خواب ندارند و خجالت نمی کشند از مردم ايران می خواهند که در انتخابات شرکت نکنند.

نکته دوّم اين است که کشورها و دولتهائی که ولو در ظاهر دم از دموکراسی می زندد . مثلا آمريکا کشورها را به نام برقراری دموکراسی اشغال می کند و به نام دموکراسی بر امور داخلی کشورها دخالت می کند و خود را پرچمدار دموکراسی در جهان معرفی می کند ، وقتی نوبت به ايران می رسد از مردم می خواهد انتخابات برگذار نکنند و در انتخابات شرکت نکنند.

اصولا اين دو نکته يک سوال درذهن ايجاد می کند که اينهاچرا از مردم می خواهند که در انتخابات شرکت نکنند ؟ مگر دموکراسی خوب نيست ؟ مگر دموکراسی همان انتخاب مردم نيست ؟ چرا در همه جای دنيا دموکراسی باشد - گرچه در همين حرف نيز دروغ می گويند – ولی در ايران نباشد ؟ آيا جز اطن است که معنای برخورد اين بيگانه گان با انتخابات ايران به معنای دشمنی با ملت ايران است. آنها نمی خواهن ملت ايران بر سرنوشت خود حاکم باشند کما اينکه در زمان رژيم ستم شاهی حاکم بر ملت ايران آمريکا بود.

شرکت نکردن مرد در انتخابات چه سودی بر آنها دارد که برای دلسرد نمودن مردم اين همه پول خرج می کنند و اين همه هرس می کنند ؟ جوابش را ملت ايران می دانند و به همين دليل بر دولت مردان آمريکا تمسخر آميز می خندند . و امروز پاسخ محکم آنها را خواهند داد.

البته برخی از کانديها سخنانی گفتند که در نهايت بی انصافی بود. تمام کشورهای دنيا مشکلات زيادی دارند. در خود آمريکا فساد ، بی عدالتی ، گرسنگی غوغا می کند ، در حالی که انقلاب نکرده اند ، دشمنی مثل دشمنان ما ندارند . کشور ما هم مشکلاتی دارد و برخی از اين مشکلات نيز ناشی از بی عرضگی همين کانديداهاست . اما مشکلات را طوری مطرح کنيم که گويا همه مردم ايران بيکارند و حتی نان بربری هم پيدا نمی شود . تمام دشمنان و مزدوران سخنان اينها را در رسانه های خود تکرار کردند. وقتند از اي«هاپرسيدند بی کاری را چه می کنيد گفتند حل می کنيم. هسته ای ؟ حل می کنيم. جوانان ؟ حل می کنيم . تحريم ؟ حل می کنيم . گرانی ؟ حل می کنيم. اين دروغ بزرگی است که انسان همه ی اينها را حل کند.[1] - بحارالأنوار 74 88

[2] - بحارالأنوار 75 126

 

آخرین به روز رسانی در شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۴۵
 
طراح و برنامه نویس: اکین