خطبه های نماز جمعه مورخه 13/02/1392 PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۱۷

خطبه های نماز جمعه مورخه 13/02/1392

یکی از حقوق فرزندان، تعلیم و تربیت است. قلب و روح هر کودکی که متولد می‌شود. همچون آینه ای زلال و شفاف است. پدر و مادر می توانند با تربیت صحیح، فرزندان را به سعادت برسانند و مواظب این باشند که فرزندان با عناصر نایاب آشنا نشوند. خدای متعال فطرت توحیدی، سعادت و هدایت در وجود طفل به ودیعه نهاده است و والدین گرامی نباید اجازه دهند که این فطرت از مسیر اصلی خویش که همان سعادت و هدایت است خارج شود.

مرحوم فیض(ره) در تفسیر صافی می فرماید: وقتی دو ملک مصور می آیند که بچه را تصویر و صورت بندی کنند خطاب می شود به آن دو ملک که نگاه کنید به پیشانی مادر و سرنوشت این بچه را از آنجا برداشت کنید و همان را قضا و قدر سرنوشت این بچه قرار دهید.

از روش های تربیتی قرآن این است که الگوها را معرفی می کند.«لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه لمن کان یرجو الله و الیوم الاخر و ذکر الله کثیرا» اولین الگو در تربیت فرزندان ، پدر و مادر هستند اگر والدین معتقد به اجرای احکام الهی باشند بهترین تأثیر را خواهند داشت، امام کاظم7 فرمودند:«رفتار کودکان در اثر رفتار درست والدین محفوظ می ماند»[1] 

والدين بايد به اين نکته مهمّ و اساسی توّجه داشته باشند که فرزندشان تنها اين صورت ظاهر و جسم گوشتی و اين چند کيلو گوشت خام نيست . بلکه حقيقتی بسيار مهمّ تر از قيافه ظاهری دارند .

اين که به لباس فرزندان رسيدگی می کنيم و غذای مناسب و مورد نياز برای آنها تأمين می کنيم و در فکر سلامت جسم آنها هستيم ، گرچه بسيار لازم است ولی در عين حال کافی نيست و بايد گفت اکتفاء به نيازهای مادی ، بسيار با اهداف انسانی و ارزشهای الهی و دينی فاصله دارد .

کسی که تنها به پرورش اندام فرزندان توجّه دارند و لباس و مسکن و غذای آنها برایش مهمّ است و هيچ توجّه ای به اين مسأله ندارند که اين فرزند بايد عبد خدا باشد و برای يک زندگی ابدی جاودانه که در عالم آخرت به آن خواهد رسيد ، تربيت شود ، خانه اين با گاوداری چقدر تفاوت دارد ؟

جسم سالم وقتی به درد می خورد که عقل و فکر و اعتقاد سالم در آن باشد . اين که شب و روز تلاش کنيم تا گوشت فرزندانمان افزوده شود و فضلات بيشتری توليد کنند ، خانه را بدتر از گاوداری و گوساله پروری می کند . اينجاست که نقش و اهميّت تربيت خودنمائی می کند .

اگر در بحثهای قبلی ، تهيه غذای حلال ، انتخاب همسر و شوهر مناسب برای فرزندان و همچنين انتخاب نام مناسب برای آنها را از وظايف والدين و حقوق فرزندان مطرح کرديم ، برای اين بود که اينها نقش مستقیمی در تربيت کودک دارند . و صد البته اينها نقش سخت افزاری در امر تربيت دارد که اکتفاء به اينها نيز کافی نيست بلکه بايد تربيت صحيح به نرم افزارهای مختلفی نيز مجهّز شود که ديد فرزندان و بينش و افکار و عقايد آنها معطوف به خدا باشد و جهانبینی الهی در کالبد آنها دميده شود .

تربيت فکری و اعتقادی فرزندان از مهمّ ترين و سخت ترين مرحله ، تربيت است که اگر والدين در اين مرحله موفق باشند ، فرزند صالحی برای جامعه تحويل خواهند داد.

والدين بايد با حسن مديريت خود ، اين حقيقت را به فرزندانشان از دوران کودکی بفهمانند که آنها برای خوردن و خوابيدن و لذّت بردن و بازی کردن آفريده نشده اند . آنها خدائی دارند که آنها را دوست دارد و آنها را برای آخرت آفريده و برای رسيدن به سعادت تکاليفی به عهده آنها گذاشته است و همواره ناظر آنهاست .

در همين راستا هم اخلاق به آنها ياد می دهد و هم اعتقاد به آخرت و ايمان به خدای متعال در دل آنها که خود خدای متعال کاشته است ، پرورش می دهد . پدر و مادری که به فرزندانشان دروغ می گويند و يا دروغ گفتن را به فرزندانشان ياد می دهند ، خيانتی جبران ناپذير به آنها می کنند. والدينی که راه ارتکاب گناه و معصيت الهی را برای فرزندان با عمل و رفتار خود ياد می دهند ،آنها را به جهنم سوزان تبديل می کنند که حيات ابدی آنها را آتش می زنند . مادری که در حضور دخترش با مرد نامحرمی دست می دهد و يا در حضور مرد اجنبی سر و صورت خود را باز می کند و حجاب را رعايت نمی کند ، اين معنا را به فرزندش القاء می کند که حجاب زن در مقابل مرد نامحرم ، لازم نيست . اين يعنی خيانت به فرزند و حرکت کردن بر خلاف دستور قرآن . خدای متعال خطاب به مؤمنين فرموده است :« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَ أَهْليكُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ عَلَيْها مَلائِكَةٌ غِلاظٌ شِدادٌ لا يَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُمْ وَ يَفْعَلُونَ ما يُؤْمَرُون‏.»[2] يعنی " اي كساني كه ايمان آورده ايد، خود و خانواده خويش را از آتشي كه هيزم آن انسان ها و سنگ ها است نگه داريد، آتشي كه فرشتگاني بر آن گمارده شده اند كه خشن و سختگيرند . و در اطاعت از دستورات خدا ، کوتاهی نمی کنند."

در روایتی از امام صادق (علیه السلام) آمده است که حضرت فرمود:« لَمّا نَزَلَت " یَأَیهَُّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ قُواْ أَنفُسَكمُ‏ْ وَ أَهْلِیكمُ‏ْ نَارا " قالَ النّاس کَیفَ نَقِی أَنفُسَنا وَ أَهلِینَا؟» يعنی "وقتی این آیه نازل شد مردم گفتند: چگونه ما خودمان و خانوادمان را از آتش جهنم حفظ کنیم؟ پیغمبر اکرم J جواب دادند: «إِعمَلُوا الخَیرَ وَ ذَکِّرُوا به أَهلیِکُم وَ أَدِّبوهُم عَلی طَاعَةِ اللهِ» يعنی " کارهای خیر انجام دهید و خانوادههایتان را به آن یادآور شوید و آنها را بر بندگی خدا ادب نمائید. من فهرست وار توضیح میدهم که پیامبر اکرم چه میفرمایند."

اين مادر بايد به دخترش بگويد که دخترم دست زنی که به دست مرد نامحرم بخورد در آتش جهنم می سوزد . موی زن نامحرم که در منظر مرد نامحرم قرار گيرد جايش آتش جهنم است . بدنی که برای نامحرم خودنمائی کند ، هيزم جهنم است .

اما اگر اين کارها را نکرد بلکه با بی حجابی خود ، عريان بودن را بر فرزندش ياد داد و يا او را با وضع نامطلوب در ملا عام ظاهر کرد ، خيانتی به او کرده است که اگر تمام دنيا را به پايش بريزد ، جبران نخواهد شد.

پدری که موظف است لقمه حرام به فرزندش ندهد ، اگر با آوردن لقمه حرام ، هم جسم و روح فرزند را آلوده کند و هم فکر آن را با حرام خور آشنا سازد ، تمام دنيا را به پايش بريزد ، خائن است . اين فرزند که امانت خداست ، بر آن خيانت کرده است.

پدری که با بی اعتنائی خود به نماز ، فرزندش را بی نماز تربيت می کند در حالی که ازپيامبر اسلام صلی الله و عليه و آله وسلم نقل شده است که هرکس نماز را سبک بشمارد به پانزده بلا مبتلا می شود . از جمله اين که خداوند برکت را از عمرش  برمی دارد ، روزی ومالش بی برکت می شود ، ازصورتش نشانه ی نیکوکاران را برمی دارد ، هرگاه کارخیری کند پذیرفته نمی شود ، دعایش مستجاب نمی شود ،  با ذلت و خواری می میرد.  باگرسنگی می میرد ، باتشنگی می میرد وعطش اوطوری است که اگر از نهرهای دنیا بیاشامد سیراب نمی شود . آيا اين خيانت بر فرزند نيست.

بنابراين بايد فرزند را هم بعنوان امانت خدا و هم به عنوان موجودی که برای عالم ابديت آفريده شده و نه برای اين دنيا ، تربيت کرد. در تمام بخشهائی تربيتی بايد اين نکته اساسی را در نظر گرفت که انسان بايد با خدا آشنا باشد و در بندگی آن زندگی کند.

خطبه دوّم

هفته معلم

سالروز شهادت معلم نستوده عالم وارسته و متفکر معاصر شهيد مترضی مطهری و هفته معلم را داشتيم که لازم است چند نکته در اين خصوص عرض کنم. شهيد مطهری مناسب ترين الگوی عملی برای قشر عظيم و با عظمت معلم است . شيفتگی وی به تعليم و تربيت ، زمان شناسی و سخن به مقتضای زمان گفتن وی ، شناخت آسيبها و آفتهای اجتماعی ، علمی و دينی و پاسخ مستدل و محکم و منطقی بر شبهات مختلف ، اخلاص و روحيه خستگی ناپذير شهيد مطهری ، سخن حق و حق محوری وی و پرهيز از بازی با الفاظ و توجه به حقيقت معنای و بيان بی پروای حق و بدون ملاحظه احدی ، از ويژگيهای اين شهيأ بزرگوار است.

وقتی علامه طباطبائی در باره عدالت اجتماعی می فرمايد :« عدالت اجتماعی چيزی است که اضطرار، انسان را به سوی آن سوق داده است ؛ اگر اضطرار نبود ، ابداً انسان به آن رضايت نمی داد.» [3] شهيد مطهری اين نظريه را علی رغم ارداتی که به علامه دارند قاطعانه اين نظريه را رد کرده و می گويد :« اگر می بينيم برخی از فلاسفه غربی می گويند:« اصلاً بشر به عدالت ، ايمان واعتقاد ندارد.»[4] براساس همين اعتقاد است.

يعنی برخلاف علامه طباطبائی که معتقد است منشأ عدالت خواهی انسان ، اضطرار است ، مبنای شهيد مطهری اين است که منشأ عدالت خواهی انسان فطرت اوست . و بدون ملاحظه نظرش را ارائه می دهد.

گرامی داشت هفته معلم ، گرامی داشت آن گوهر گرانبهائی است که خدای متعال آن را گرامی داشته است . شخصيت معلم که با علم و ادب گره خورده است ، شخصيت بسيار با عظمتی است . اگر پرندگان هوا و ماهيان دريا استغفار کنند گان برای جويندگا علمند ، مقام و رتبه شخصيت معلم که حامل و عامل علم و معلم علم است ، بايد در چه حدی باشد.

معلمی اگر شغل است مقدس ترين شعل است . اگر معلمی ايثار است ، مقدس ترين ايثار است که مهمتر از ايثار مال و جان است . شغل معملی چقدر آرام بخش و خدا پسندانه است که وقتی پس سالها خدمت وقتی به گذشت خود نگاه می کند ، فقط نور و نورانيت و علم و ادب می بيند . تربيت يافتگان خود را می بيند که او جوانيش و وجودش را داده ، و جوان متخصص و متعهد تربيت کرده و به جامعه تحويل داده است که اين سرور معنوی پيدا می کند که شادمانی اصلی در نزد خداست.

بنده هفته معلم را بر تمام معلمين عزيز کشورمان خصوصا بر معلمين عزيز شهرمان که با جديت تمام و محروميت جدی ، در شهر و روستا فرزندان ما را که در حقيقت فرزندان خود آنها هستند تعليم و تربيت می دهند ، تبريک می گويم و از زحمات تمام آنها صميمانه تشکر می کنم. دست معلمين خودم را می بوسم و عافيت و سلامتی و سعادت را بر همه ی آنها از خدای منن طلب می کنم.

روز مادر

روز ولادت زهرای مرضيه ، روز مادر روز زن نامگذاری شده است. مقام مادر بر احدی پوشيده نيست . مردی خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله آمد و عرض کرد: «ای رسول خدا! به چه کسی نیکویی کنم؟». فرمود: «به مادرت»، عرض کرد: «بعد از او به چه کسی؟» فرمود: «به مادرت»، بار سوم عرض کرد: «بعد ازاو به چه کسی؟» فرمود: «به مادرت»، در چهارمین بار که این سؤال را تکرار کرد فرمود: به پدرت.

من به جوانان توصیه می کنم قدر پدر و مادرشان را بدانند . احترام آنها را رعايـت کند که دعای آنها پشت سر انسان سرمايه انسان است که با هيچ سرمايه ای قابل مقايسه نيست.

سالروز تأسيس سازمان بسيج سازندگی

17 شهريور سالروز تأسيس سازمان بسيج سازندگی است. که به امر مقام معظم رهبری تأسيس شده است . اين با جمع آوری جوانان خصوصا دانش آموزان و دانشجويان نه تنها اوقات فراغت آنها را پر می کند و بالتبع از آسيب های بی کاری آنها را نجات می دهد ، با سپردن برخی از امور عمرانی ، بهداشتی ، فرهنگی ضمن تعليم مسئوليت پذيری جوانان ، توسعه عمرانی کشور نيز به صورت جهادی کمک می کند.

اجلاس علماء و بيداری اسلامی

اجلاس جهانى «علما و بيدارى اسلامى» با حضور 700 چهره برجسته از 80 كشور جهان در تهران برگزار شد . در اين اجلاس مقام معظم رهبری سخنان مهمی را بيان فرمودند.

تشکيل اين اجلاس مهم در ايران فی نفسه پذيرش محوريت ايران در بيداری اسلامی از سوی علمای امت اسلامی را به دنبال دارد . اين در حالی است هر روز چهره برخی از کشورهای اسلامی به دليل اجرای سياست های آمريکا در منطقه که می خواهد خود را از اين طريق مطرح کند مانند ترکيه و يا می خواهد حکومت استبدادی خود را حفظ کند مانند عربستان و قطر ، روز به روز در نظر امت اسلامی مخدوش می شود.

عربستان می گويد اگر اسقاط بشار اسد به 200 ميليارد دلار هم نياز داشته باشد من پرداخت می کنم . قطر تاکنون بيش از 6 ميليارد دلار هزينه کرده است . و ترکيه نيز نه تنها ثروت مردمش بلکه خاکش را نيز در اختيار کسانی که کودکان و جوانان سوری را قتل عام می کنند قرار داده است و آمريکا و برخی از کشورهای اروپائی نيز به طور آشکار به تروريستها کمک می کنند . تروريستهای که در سوريه با مردم اين کشور می جنگند 10برابر افسران سابقه دارد سوری بر حاميان تروريستها هزينه دارد. در حقيقت در يک طرف امت اسلامی و کشورهای اسلامی قرار دارند که به سه دسته تقسيم شده اند يا در خفقان و سرکوب زندکی می کنند و يا بيدار شده حاکمان مستبد خود را سرنگون کرده اند و يا مورد تهاجم دشمنان قرار گرفته اند . و به طور کلی يک نبرد تمام عيار بين اسلام و کفر بوجود آمده است که در يک طرف آمريکا و مزدوران منطقه ای آن که خائنين به امت اسلامی هستند و در طرف ديگر امت مسلمان بيدار شده قرار دارد که در اين ميان ، ايران اسلامی رهبريت اين نبرد حق و باطل را به عهده گرفته است و اين اجلاس که تشکيل شد نوعی توجيه نخبگان جهان اسلام درباره اين نبرد حق و باطل بود.[1] - فرهادیان،۱۳۷۸، ص۷۱

[2] - تحریم 6

[3] - الميزان، علّامه طباطبائي، ج2 ، ص 121

[4] - سيری در سيره ائمه اطهار ، شهيد مرتضی مطهری ، ص 261

 
طراح و برنامه نویس: اکین