خطبه های نماز جمعه مورخه 30/01/1392 PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۱۷

خطبه های نماز جمعه مورخه 30/01/1392

يکی از ويژگی های نفس انسان اين است که فعاليّت مستمر و خستگی ناپذير دارد . هم نفس اماره که از نامش پيداست که اماره بالسوء است و همواره انسان را به بديها دستور می دهد و هم نفس لوامه اش که همواره انسان را سرزنش می کند. چنين نفسی به موعظه مستمر نيز نياز دارد. انسان هرکس و در هردرجه ای علمی و معنوی باشد به نصيحت و موعظه نياز دارد. از طرف ديگر همانطوری که شيطان از بيرون و نفس اماره از درون انسان را وسوسه می کنند و شب و روز وسوسه می کنند بايد انسان موعظه گر درونی و بيرونی داشته باشد و الا گمراه خواهد شد . آنهائی که سالهاست مسجد و منبر را ترک کرده اند و موعظه و نصيحت نشنيده اند هرروزشان بدتر از ديروزشان شده و از نظر معنويت نه تنها پيشرفتی نگرده اند بلکه هرروز عقب گرد داشته اند. به همين دليل است که امام جواد - عليه السلام – می فرمايد:« الْمُؤْمِنُ يَحْتَاجُ إِلَى ثَلَاثِ خِصَالٍ تَوْفِيقٍ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ وَاعِظٍ مِنْ نَفْسِهِ وَ قَبُولٍ مِمَّنْ يَنْصَحُهُ.»[1]

مومن اگر مومن است به سه چيز نياز دارد و هيچ وقت از آن سه چيز بي نياز نمی شود مگر اين که ايمان نداشته باشد. يکی « تَوْفِيقٍ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ» است . يعنی خدای متعال به وی توفيق دهد. يعنی اسبابی برای او فراهم کند که انسان را به خدا و فضائل نزديک کند.برای کسب توفيق از خدای متعال اوّلين و ضروری ترين قدم اعتقاد به اين مطلب است که با تمام وجود بپذيريم که مسبب الاسباب خداست . يعنی هيچ کاری بدون اراده او انجام نمی گيرد . بايد اوّل او بخواهد بعد ما ، اوّل او قدرت دهد بعد ما از آن استفاده دهيم ، اوّل او بايد به دل ما بياندازد و ما بعد حرکت کنيم . حتی اگر بخواهيم توبه کنيم بايد او بخواهد تا ما پشيمان شويم. علامه طباطبائی در تفسير شريف الميزان می فرمايد :« و توبة العبد، محفوفة بتوبتين من الله تعالى، فإن العبد لا يستغني عن ربه في حال من الأحوال، فرجوعه عن المعصية إليه يحتاج إلى توفيقه تعالى و إعانته و رحمته حتى يتحقق منه التوبة، ثم تمس الحاجة إلى قبوله تعالى و عنايته و رحمته، فتوبة العبد إذا قبلت كانت بين توبتين من الله كما يدل عليه قوله تعالى "ثُمَّ تابَ عَلَيْهِمْ لِيَتُوبُوا "»[2]

ما همواره محتاج توفيق خدا هستيم . به اين دليل بايد همواره از خدای متعال توفيق بخواهيم . در دعاهای زيادی وارد شده است که ائمه معصومين عليهم السلام همواره از خدا توفيق می خواستند.

البته برای کسب توفيق بايد تلاش نيز کرد. حضرت امام رضاعلیه السلام مى‏فرمایند: « مَنْ سَأَلَهُ التَّوْفیقَ وَلَمْ یَجْتَهِدْ فَقَدِ اسْتَهْزَءَ بِنَفْسِهِ .»[3] يعنی " کسى که از خداوند دارا بودن توفیق را مسئلت نماید، ولى کوشش نکند، خود را به تمسخر گرفته است." 

دوّمی که بسيار مهم است اين است که « وَاعِظٍ مِنْ نَفْسِهِ» يعنی واعظي از درون خود داشته باشد. واعظ درونی موجب مي شود كه انسان در مقابل دشمنش يعنی شيطان ، ايستادگى كند و از تصرف و تسلط شيطان بر انسان مانع بشود اين است که از قلب خود واعظى براى خود داشته باشد. امام صادق عليه السلام می فرمايد :« مَنْ لَمْ يَكُنْ لَهُ وَاعِظٌ مِنْ قَلْبِهِ وَ زَاجِرٌ مِنْ نَفْسِهِ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ قَرِينٌ مُرْشِدٌ اسْتَمْكَنَ عَدُوَّهُ مِنْ عُنُقِه.» يعنی " کسی که از دورن واعظی در وجودش نباشد و زاجری نباشد و دوست هدايتگری نداشته باشد، خودش اجازه داده است که دشمن بر گردنش سوار شود." امام على عليه السلامفرمودند:«مَن كانَ لَهُ في نَفسِهِ واعِظٌ كانَ علَيهِ مِن اللّه حافِظٌ»[4] يعنی "هر كه واعـظى درونـى داشته باشد، او را از جانب خداوند نگهبانى است."

امام سجاد عليه السلام فرمودند :« يَا ابْنَ آدَم، إنَّكَ لا تَزالُ بَخَيْر ما دامَ لَكَ واعِظٌ مِنْ نَفْسِكَ، وَما كانَتِ الْمُحاسَبَةُ مِنْ هَمِّكَ، وَما كانَ الْخَوْفُ لَكَ شِعاراً.»[5] يعنی " اي فرزند آدم، تا آن زماني كه در درون خود واعظ و نصيحت كننده اي دلسوز داشته باشي، و در تمام امور بررسي و محاسبه كارهايت را اهميّت دهي، و در تمام حالات ـ از عذاب الهي ـ ترس و خوف داشته باشي، در خير و سعادت خواهي بود."

يکی از عيبهای ما خصوصا امثال بنده اين است که معمولا برای ديگران موعظه می کنيم و از خود غافل هستيم. اگر انسان برای خود وقت بگذارد و خود را موعظه کند ، نفسش مطيع خواهدبود.

اگر وجدان انسان بيدار نباشد و از درون خود موعظه گری نباشد ، نصيحتهای علماء و بزرگان در او اثر نخواهد کرد. امام علی عليه السلام می فرمايند :«وَاعْلَمُوا اَنَّهُ مَنْ لَمْ يُعَنْ عَلى نَفْسِهِ حَتّى يَكُونَ لَهُ مِنْها واعِظٌ وَزاجِرٌ، لَمْ يَكُنْ لَهُ مِنْ غَيْرِها لازاجِرٌ وَلاواعِظٌ» يعنی " آگاه باشيد آن كس كه به خويش كمك نكند تا واعظ و مانعى از درون جانش براى او فراهم گردد، موعظه و اندرز ديگران در او اثر نخواهد داشت!"

انسان گاهی با خود خلوت کند و خود را محاکمه نمايد. به خود بگويد 40 سال ، 50سال ، 60 سال گذشت ، ای نفس من چه کردی ؟ یه سلمان فارسی گفته شد حالت چطور است ؟ فرمود :« كيف يصبح من كان الموت غايته و القبر منزله و الديدان جواره و إن لم يغفر له فالنار مسكنه .» حال کسی که مرگ در جلويش و قبر منزلش و حيوانات زير خاک همسايه اش باشد و گناهش بخشيده نشود و آتش جهنم مسکنش باشد ، چگونه می شود ؟

به حُذيفه يمانی گفتند حالت چطور است ؟ گفت :« يصبح من كان اسمه عبدا و يدفن غدا في القبر وحدا و يحشر بين يدي الله فردا » کسی که اسمش عبد است ، در قبر تنها می خوابد و تنها در محضر خدا حاضر می شود و هيچ کمکی ندارد ، چگونه می شود؟

خطبه دوّم

در اهميّت نماز جماعت همين بس که امام صادق u مي فرمايد:« مَنْ تَرَكَ الْجَمَاعَةَ رَغْبَةً عَنْهَا وَ عَنْ جَمَاعَةِ الْمُؤْمِنِينَ مِنْ غَيْرِ عِلَّةٍ فَلَا صَلَاةَ لَهُ » [6] يعنی "هر كس نماز جماعت را بدون علت و از روي بي‌اعتنايي به آن وجماعت مسلمين، ترک کند ، نماز ندارد." ودر جاي ديگر از پيامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم ) نقل شده است كه مي فرمايند:« إِذَا سُئِلْتَ عَمَّنْ لَا يَشْهَدُ الْجَمَاعَةَ فَقُلْ لَا أَعْرِفُهُ »[7] يعنی " اگردر موردكسي كه در نماز جماعت شركت نمي‌كند از شما سوال کردند، بگویید نمي شناسم."

در عهد نامه محمد بن ابي بكركه از طرف حضرت علي u حاكم و والي مصر گرديده بود ، حضرت خطاب به ايشان می نويسند:« صَلِّ الصَّلَاةَ لِوَقْتِهَا الْمُوَقَّتِ وَ لَا تُعَجِّلْ وَقْتَهَا لِفَرَاغٍ وَ لَا تُؤَخِّرْهَا عَنْ وَقْتِهَا لِاشْتِغَالٍ وَ اعْلَمْ أَنَّ كُلَّ شَيْ‏ءٍ مِنْ عَمَلِكَ تَبَعٌ لِصَلَاتِكَ »[8]يعنی " نماز را در همان وقت مشخص خود اقامه نما ، مبادا آن را به خاطر فرصتي كه داري قبل از وقت ، به جاي آوري و يا به خاطر كار واشتغال آن را به تأخير اندازي. بدان كه تمام كارهاي تو تابع نماز توست."

هفته زمين پاک

از 31 فروردين تا ششم ارديبهشت ، هفته زمين پاک نام گذاری شده است . زمين و نعمتهای موجود در آن برای اين آفريده شده است که انسان از آن بهره ببرد و بهره بردن انسان نيز متوقف بر اين است که اين نعمتها پاک و سالم باشد و اين را نيز بايد خو ما رعايت کنيم.

نظافت و سلامت محيط نقش مستقيم در سلامت انسان دارد . متاسفانه گاهی ديده می شود که افرادی به اين مسأله بی توجه اند. طوری با محيط خود برخورد می کنند گويا خدای عالم اين را ماشين توليد آشغال آفريده است و آنهم ماشينی که هرجا دلش بخواهد آشغال می ريزد. در شهر جوب ها و پياده روها و خيابانها را آلوده می کند و اگر احيانا به سيرو سياحت به بيرون برود طبيعت را پراز آشغال می کند.

نه نظمی دارند و نه نظافتی و نه به خود رحم می کنند و نه به ديگران. بنده گاهی در هنگام گشتند در شهر می بينم همين طوری آشغال را جمع کرده يکجا به کنار خيابان ريخته است. بايد اين را بدانيم جامعه بدون همکاری افراد جامعه ، در هيچ چيزی رشد نخواهد داشت حتی در نظافت ظاهری.

تأسيس سپاه

دوّم ارديبهشت سالروز تأسيس سپاه است . يکی از نهادهای که هم فرزند صالح انقلاب است و هم فرزند موفق نظام ، نهاد سپاه است . در دوران جنگ ، کم نظير عمل نمود و نه با اتکاء به اسلحه بلکه با اتکاء به ايمان نه تنها با صدام بکه بادنيای کفر جنگيد و چه رشادتها از خود نشان داد و سه عمليات های غرور آميز خلق کرد و البته شهدای گرانقيمتی نيز تقديم نمود ، و هم در دوران سازندگی کم نظير عمل نمود. ما اين سالروز تولد را به برادارن سپاهی تبريک می گوييم.

ثبت نام برای شورا

ثبت نام برای شرکت در انتخابات شورای شهر و روستا آغاز شده و بزودی نيز تمام خواهد شد. بنده به عنوان امام جمعه که دلسوز شما هستم ، خيرخواه شمايم و بدون تمنا و توقع از شما خادم شما هستم اوّلا توصيه می کنم کسانی که توان مديريت شهرداری را ندارند ، علم يا استعداد يا حوصله تدبير شهر و روستا را ندارند ، ثبت نام نکنند. پیامبر اكرم (صلّی‌ الله‌ عليه‌ وآله) فرمودند:« أیُّمَا امْرِئٍ وَلِيَ مِنْ أمْرِ المُسْلِمِینَ وَلَمْ یَحُطْهُم بِما یَحُوطُ بِهِ نَفْسَهُ لَمْ یَرَحْ رائِحَةَ الجَنَّةِ.»[9]يعنی " هر کس بخشی از کار مسلمانان را بر عهده گیرد و در کار آن‌ها مانند کار خود دلسوزی نکند، بوی بهشت را استشمام نخواهد کرد."

اين يک خيانت است که انسان کاری را که نمی تواند به عهده بگيرد . گرچه ممکن است بياييد و مردم به شما رأی ندهند ولی چرا بايد پول خرج کنيد ؟ چرا موجب تفرقه شويد ؟ اگر پولتان زياد است ببريد به آسايشگاه معلولين بدهيد ، به کميته امداد بدهيد . اگر شهرت می خواهد ، شرکت در انتخابات شما را خراب می کند ولی کمک به معلولين و فقراء شما را در آسمانها مشهور می کند.

همچنين کسانی که در خود اين توان را می بينند اگر بياند به مردم خدمت می کنند و مشکلا مردم را حل می کنند بيايند ثبت نام کنند و اعلام آمادگی کنند. بزرگان شهر نيز بی تفاوت ننشينند بروند از افراد مستعد بخواهد که در انتخابات شرکت کنند.[1] - مستدرك‏الوسائل     8     329

[2] - الميزان في تفسير القرآن   ج‏1   133

[3] - بحار الأنوار: 356/78.

[4] - بحار الأنوار، ج 78، ص 67،

[5] - «مشكاة الأنوار، ص 246»

[6] -وسائل الشيعه ج7ص299

[7] -مستدرك ج6ص475

[8] - نهج البلاغه صبحي صالح ص383

[9] - کنزالعماال، ج 6، ص 20

 
طراح و برنامه نویس: اکین