خطبه های عيد فطر مورخه 09/06/1390 PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه ۰۶ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۳۶

خطبه های عيد فطر مورخه 09/06/1390

اهتمام به امور مردم

ماه مبارک رمضان تمام شد ولی حيات و زندگی و انجام تکليف همچنان باقی است. اوّلين عمل بعد از ماه مبارک رمضان و رود به ماه شوال پرداخ زکات فطره است. يعنی خدای متعال به مهمانان خود می فرمايد شما که از مهمانی برمی گرديد اوّلين عملتان اين است که به بندگان نيازمند من کمک کنيد. پيام زکات فطره پيام تعاون و کمک به همديگر است .از نقـاط بسيار حساس در اخلاق اسلامى حسّ تعاون و تعاضد و خدمت به مردم بخصوص خدمت به مؤمنان و صالحان است . از مجموعه تعاليم اسلامى و سيره اولياء عليهم صلوات اللّه استفاده مى شود كه پس از اداى فرايض ، بالاترين وسيله براى تقرّب به خداوند متعال اين خصلت نيكو است . اولياى خداوند همواره در خدمت مردم بودند و شخصا در رفع حوايج آنان اقدام مى كردند .

از قـرآن مجيد استفاده مى شود كه آنچه به سود مردم باشد پايدار و جاويد خواهد بود و آنچه سودمند نباشد ، مانند كف بر روى آب ، بزودى از ميان مى رود و اثرى از آن باقى نمى ماند . خداوند متعال مى فرمايد :« فـَامَّا الزَّبَدُ فـَيَذْهَبُ جُفـاءً وَامّا ما يَنْفَعُ النّاسَ فَيَمْكُثُ فِى الارْضِ كَذلِكَ يَضْرِبُ اللّهُ الْأمْثالَ »[1] يعنی " اما كف به كنارى مى افتد و نابود مى شود ولى آنچه به مردم سود مى رساند [ مثل آب يا فـلز خالص ] در زمين مى ماند . خداوند متعال اين چنين مثال مى زند."

آن انسانی جاودانه خواهد ماند که نفعش به مردم بیشتر باشد. امام صادق عليه السّلام در تفسير آيه شريفه « وَجَعَلَنى مُبارَكا أيْنَ ما كُنْتُ»[2] كه درباره حضرت عيسى عليه السّلام نازل گشته مى فرمايد : مقصود از « جَعَلَنى مُباركا ، جعلنى نفّاعاً » مى باشد ، يعنى خداوند عيسى را براى مردم بسيار سودمند قرار داد.

در حديث ديگرى آمده است : آنگاه كه از رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلم پرسيدند :« مَنْ أَحَبُّ النَّاسِ إِلَى اللَّهِ » يعنی " محبوب ترين مردم در نزد خدا كيست ؟" فرمودند :« أَنْفَعُ النَّاسِ لِلنَّاسِ »[3] يعنی " آن كس كه وجودش براى مردم سودمندتر باشد ."

در حديثى ديگر آمده است كه پيامبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلم فرمود :« الْخَلْقُ عِيَالُ اللَّهِ فَأَحَبُّ الْخَلْقِ إِلَى اللَّهِ مَنْ نَفَعَ عِيَالَ اللَّهِ وَأَدْخَلَ عَلَى أَهْلِ بَيْتٍ سُرُوراً »[4] يعنی " مردم عائله و جيره خواران خداوندند . محبوب ترين آنها نزد خدا كسى است كه سودش به عائله خدا برسد و خانواده اى را خوشحال كند ."

امام صادق عليه السّلام فرمود :« هر كس هفت بار خانه خدا را طواف كند خداوند عزّ و جلّ براى او ثواب شش هزار حسنه مى نويسد و شش هزار گناه از نامه عمل او محو مى كند و شش هزار درجه به او مى دهد (آنگاه اسحاق بن عمار اضافه مى كند كه امام فرمود : خدا شش هزار حاجت او را بر مى آورد) و سپس امام صادق عليه السّلام فرمود : بر آوردن حاجت مؤمن برتر از ده طواف است .»[5]

بعضى از مردم گمان مى كنند كه عبادت تنها به نماز خواندن و روزه گرفتن است و پاره اى از اينان بحدّى در غفلت و نادانى و خود خواهى فرو رفته اند كه اگر در برابر ديدگانشان مردم از گرسنگى جان دهند هيچ متأثّر نمى شوند .

حالا که از مهمانی خدا برمی گرديم با خدای خود پيمان ببنديم که يار و غمحوار همديگر و يار و انصار همديگر و در کنار هم باشيم. در رفع مشکلات دست همديگر را بگيريم. در اينصورت است که رحمت خدای عالم را نيز برای خود و جامعه جلب خواهيم کرد.

خطبه دوم

ديدار هيئت دولت با مقام معظم رهبری

در هفته جاری هيئت دولت بمناسبت هفته دولت با مقام معظم هبری ديدار نمودند. در اين ديدار مقام معظم رهبری بيانات بسيار مهمی را خطاب به دولت بيان داشتند که بنده به بخشی از آنها اشاره می کنم.

مقام معظم رهبری در بخشی از سخنانشان با اشاره فعاليت دولت از تلاش دولت مردان تشکر کرد و فرمود دولت در حال کار و تلاش است و توصيه فرمودند از حاشيه سازی پرهيز کنيد.

در تبيين ضرورت رابطه دولت و نخبگان فرموند : در ميان نخبگان بيشتر حضور يابيد و به آنها گزارش دهيد و با انتقادات نترسيد و با آن رويکرد خصمانه نداشته باشيد.

در قسمت ديگر فرامايشات به شعارهای دولت اشاره فرمودند که دولت شعارهائی مانند عدالتخواهى، يا استكبارستيزى، يا ساده‏زيستى و مقابله با منش اشرافيگرى، يا مقابله با ويژه‏خوارى و سوء استفاده از ارتباطات در مسائل اقتصادى و غير اقتصادى، يا خدمت‏رسانى صادقانه ، دادند و مردم از همين شعارها استقابل نمودن و بايد اين شعارها در قول و عمل همچنان باشد و در صورت کوتاهی در مورد اين شعارها خداوند نيز توفيقات خود را قطع خواهد کرد.

در قسمت ديگری از فرمايشات فرمودند به وعده هائی که به مردم می دهيد عمل کنيد چقدر خوب است كه همه وعده‏هايى كه دولت به مردم داده، عمل بشود. اگر چنانچه وعده‏اى به مردم داده بشود و عمل نشود، اين مشكلات درست خواهد كرد؛ نه فقط نسبت به دولت، بلكه به نظام.

در مورد علاقه به ايران فرمودند که روى ايرانِ بعد از اسلام تكيه شود. افتخاراتى كه ايرانِ دوره اسلامى دارد، در هيچ دوره ديگرى از دوره‏هاى تاريخىِ ما اين افتخارات وجود ندارد گسترش كشور، پيروزى‏هاى بزرگ نظامى كشور، پيشرفتهاى عظيم علمى كشور در زمينه‏هاى گوناگون، همه‏اش مال دوره‏هاى بعد از اسلام است.

من در خاتمه مردم عزيز شهرمان را به تقوا و همدلی و تعاون و در کنار هم بودن و با هم بودن و خيرخواه هم ديگر بودن توصيه می کند و از ستاد مراسم شهرمان و از تمام عزيزان و کسانی که در تشکيل اين مراسم معنوی زحمت کشيدند کمال تشکر را دارم.[1] - رعد 17

[2] - مريم 31

[3] - كافى ج2 ص164

[4] - كافى ج2 ص164

[5] - كافى ج2 ص194

 
طراح و برنامه نویس: اکین