خطبه های نماز جمعه مورخه 19/12/1390 PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۱۹ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۳۲

بسم الله الرحمن الرحیم

امام صادق (ع) می فرمايند :« لِأَهْلِ الْإِيمَانِ أَرْبَعُ عَلَامَاتٍ وَجْهٌ مُنْبَسِطٌ وَ لِسَانٌ لَطِيفٌ وَ قَلْبٌ رَحِيمٌ وَ يَدٌ مُعْطِيَةٌ .»[1] از همان امام (ع) در روايت ديگر آمده است :«اِنَّ لاِهلِ الجَنَّةِ اَربَعَ عَلاماتٍ: وَجهٌ مُنبَسِطٌ وَ لِسانٌ لَطيفٌ وَ قَلبٌ رَحيمٌ وَ يَدٌ مُعطيَةٌ.»[2] يعنی " بهشتى‏ها چهار نشانه دارند: روى گشاده، زبان نرم، دل مهربان و دستِ دهنده."

صفت اوّل : « وَجْهٌ مُنْبَسِطٌ»

يکی از صفات مومن اين است که همواره بشاش و منبسط و متبسم است. وقتی با کسی برخورد می کند عبوس و خشک و اخمو نيست.

يکی از اسباب نفوذ پيامبر اسلام بر دلهای مشرکين همينخوشروئی حضرت بود.حضرت امير (ع) هماره نصرانی شد وقتب خواست از وی جدا شود چند قدمی وی را بدرقه کرد. و این کار سبب تعجب نصرانی گشت و وقتی فهمید او خلیفه بر حق مسلمانان است بر تعجب او افزوده شد و به اسلام روی اورد.

امام باقرعليه السلام مي فرمايد:« "صَنِيعُ الْمَعْرُوفِ وَ حُسْنُ الْبِشْرِ يُكْسِبَانِ الْمَحَبَّةَ وَ يُقَرِّبَانِ مِنَ اللَّهِ وَ يُدْخِلَانِ الْجَنَّةَ .» يعنی " كار خوب و روي خوش موجب كسب محبّت و قرب به خداوند و ورود به بهشت مي شوند." و اميرالمؤمنين عليه السلام مي فرمايد:«اَلْبَشاشَةُ مُخُّ الْمَوَدَّةِ.» يعنی "خوش برخوردي (و انس با مردم) رمز اصلي دوستي و محبّت است."

حضرت علی (ع) فرمودند :«اَلبِشرُ أَوَّلُ البِرِّ.»[3] يعنی " گشاده رويى، سرآغاز نيكى است." و رسول اكرم صلى الله عليه و آله فرمودند :« كُنْ بَشّاشا فَإنَّ اللّه  يُحِبُّ البَشّاشينَ وَيُبغِضُ العَبوسَ كَريهَ الوَجهِ.»[4]يعنی " گشاده رو باش كه خداوند انسان هاى گشاده رو را دوست دارد و با اخموى ترشرو دشمن است."

ابوعبیده نقل مى‏کند: همراه امام باقر(ع) بودم. اول من سوارمى‏شدم، سپس آن حضرت. چون بر مرکب خویش استوار مى‏شدیم،سلام مى‏داد و احوالپرسى مى‏کرد، چنان که گویى قبلا یکدیگر راندیده‏ایم. آنگاه مصافحه مى‏کرد. هرگاه هم از مرکب فرود مى‏آمدیم وروى زمین قرار مى‏گرفتیم، باز هم به همان صورت، سلام مى‏کرد ودست مى‏داد و احوالپرسى مى‏کرد و مى‏فرمود: «با دست دادن دو مؤمن،گناهانشان همچون برگ درختان فرو مى‏ریزد و نظر لطف الهى با آنان است، تا از هم‏جدا شوند.[5]

صفت دوم: « لِسَانٌ لَطِيفٌ »

امام حسن عسكرى عليه السلام در تفسر کلام خدا«وَ قُولُوا لِلنّاسِ حُسنا» فرمودند :« قُولُوا لِلنّاسِ كُلِّهُم حُسنا مُؤمِنِهُم وَ مُخالِفِهُم، أمّا المؤمِنونَ فَيَبسُطُ لَهُم وَجهَهُ وَ أمّا المُخالِفونَ فَيُكَلِّمُهُم بِالمُداراةِ لاِجتِذابِهِم اِلىَ اليمانِ. فَاِنِ استَتَرَ مِن ذلِكَ بِكفِّ شُرورِهم عَن نَفسِهِ وَ عَن اِخوانِهِ المُؤمِنينَ.»[6]يعنی " با همه مردم، چه مؤمن و چه مخالف، به زبان خوش سخن بگوييد. مؤمن، به هم مذهبان، روى خوش نشان مى دهد و با مخالفان، با مدارا سخن مى گويد تا به ايمان، جذب شوند و حتّى اگر نشدند، با اين رفتار، از بدى هاى آنان در حقّ خود و برادران مؤمنش، پيشگيرى كرده است."

يکی از اوصاف مومنين اين است که در اوّلين برخورد خود پيش از هرچيز به همديگر سلام می دهند. و بدين وسيله نه تنها اعلام می کند که خطری از جانب من به شما نخواهد رسيد بلکه امنيّت و سلامت را نيز به وی می خواهد.

پيامبر (ص) فرمودند :« أَوْلَى النَّاسِ بِاللَّهِ وَ بِرَسُولِهِ مَنْ بَدَأَ بِالسَّلَامِ.»[7] يعنی " سزاوارترین مردم به خدا و پیامبرش کسی است که ابتدا به سلام کند." باز فرمودند :«يَا أَنَسُ سَلِّمْ عَلَى مَنْ لَقِيتَ يَزِيدُ اللَّهُ فِي حَسَنَاتِكَ وَ سَلِّمْ فِي بَيْتِكَ يَزِيدُ اللَّهُ فِي بَرَكَتِك‏[8] يعنی " ای انس! هر کس را ملاقات کردی به او سلام کن خداوند حسنات تو را افزون می کند، و در خانه خود نیز سلام کن خدا برکت تو را افزایش می دهد ."

دين مقدس اسلام چقدر آداب خوبی در برخورد با همديگر دارد. پيامبر (ص) فرمودند :« إِذَا تَلَاقَيْتُمْ فَتَلَاقَوْا بِالتَّسْلِيمِ وَ التَّصَافُحِ وَ إِذَا تَفَرَّقْتُمْ فَتَفَرَّقُوا بِالِاسْتِغْفَارِ .»[9]يعنی " وقتی همديگر را ملاقات می کنيد با سلام مصافحه و هنگامی که از همديگر جدا می شويد با استغفار جدا شيد." سلام دادن چقدر مهم است که حضرت می فرمايند :« إذا مر بكم الرجل و الطعام بين أيديكم فإن سلم عليكم فادعوه و إن لم يسلم فلا يدعه أحد .» يعنی " اگر مردی بر شما گذشت در حالی که غذا در برابر شما بود، چنانچه به شما سلام کرد او را به غذا فرا خوانید و اگر به شما سلام نکرد کسی او را فرا نخواند. ." . فرمودند :« ابْدَءُوا بِالسَّلَامِ قَبْلَ الْكَلَامِ فَمَنْ بَدَأَ بِالْكَلَامِ قَبْلَ السَّلَامِ فَلَا تُجِيبُوهُ [10]يعنی " پیش از سخن گفتن سلام کنید. هر کس پیش از سلام کردن، به سخن آغاز کرد پاسخش را ندهید." حضرت امير (ع) وقتی وارد خانه می شويد به اهل آن سلام دهيد اگر کسی نيست به خودتان سلام دهيد.« إِذَا دَخَلَ أَحَدُكُمْ مَنْزِلَهُ فَلْيُسَلِّمْ عَلَى أَهْلِهِ يَقُولُ السَّلَامُ عَلَيْكُمْ فَإِنْ لَمْ يَكُنْ لَهُ أَهْلٌ فَلْيَقُلِ السَّلَامُ عَلَيْنَا مِنْ رَبِّنَا وَ لْيَقْرَأْ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ حِينَ يَدْخُلُ مَنْزِلَهُ فَإِنَّهُ يَنْفِي الْفَقْرَ .»[11]يعنی " یکی از شما وارد خانه اش شود به خانواده اش سلام کند و بگوید: « السَّلَامُ عَلَيْكُمْ »، و اگر خانواده ندارد بگوید: « السَّلَامُ عَلَيْنَا مِنْ رَبِّنَا » و باید هنگامی که وارد خانه اش می شود « قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ » را بخواند که فقر را بر طرف می کند."

خطبه دوّم

حماسه 12 اسفند

مردم ايران در 12 اسفند به ندای رهبر معظم انقلاب لبيک گفتند و حماسه بزرگ آفريدند و بر صورت دشمن سيلی محکمی کوبيدند. بيش از شش ماه بود دشمنان اين ملت تلاش می کردند که کاری کنند که مردم در انتخابات شرکت نکند. آمريکا از تمام امکانات سياسی ، اقتصادی ، رسانه ای خود استفاده کرد ، در حالی که به زمان انتخابات نزديک می شديم تحريم نفتی ، تحريم بانک ملی ، از يک طرف ، سلسله ترور دانشمندان از طرف ديگر ، تهديد به حمله نظامی از طرف سوم ، بکار بردن تمام رسانه های قدرتمند که در دست داشتند از طرف چهارم ، تلاش کردند انتخابات کم رونق باشد. در داخل نيز به اصحاب فتنه مأموريت دادند که انتخابات را تحريم کنند و آنها نيز انتخابات را تحريم کردند.

در چنين فضائی مقام معظم رهبری با درک درست از وضعيت به راهنمائی های روشن گرانه خود پرداخت. سخنانی در باب انتخابات فرمودند که همه به ياد دارند.

همه منتظر بودند که 12 اسفند برسد تا ببينند ثمره اين همه تلاش چه شد. همه با ترديد سخن می گفتند فقط مقام معظم رهبری چند روز قبل از انتخابات با صراحت و قاطعانه فرمودند مردم سيلی سختی به صورت دشمن خواهد نواخت. روز انتخابات فرارسيد صدها خبرنگار داخلی ، خارجی خود را برای مخابره خبر انتخاباتی آماده می کردند دشمن پيش بينی کرده بود و می خواست که شرکت مردم زير 40 در صد باشد. ولی در روز انتخابات مردم گروه گروه به پای صندوقهای رآی آمدند و با حضور 64 درصد سليلس محکمی که رهبر انقلاب پيش بينی کرده بود به صورت دشمن کویيدند.

اصحاب فتنه که می گفتند اگرمردم به انتخابات نيايند بدون اينکه ما در انتخابات شرکت کنيم ، پيروزيم وقتی حضور مردم را ديدن در بين آنها اختلاف افتاد برخی از آنها که نخواستند از قافله مردم عق بيافتند و گرفتار مرگ سياسی نشوند بالاجبار به پای صندوق آمدند و رأی دادند.

حضور سيلی ميليونی مردن در انتخابات کار خود را کرد و اثر زودهنگام آن را در سخنان اوباما ديديم. او در جمع يهوديها گفت که من قصد جنگ باايران ندارم و رقبای خود را که دم از جنگ می زنند مذمت کرد.اين اوّلين اثر حضور بود که قطعا در آينده بيشتر خود را نشان خواهد داد.

بايد از چنين مردم باشعور و آگاه و حاضر در صحنه واقعا تشکر کرد.

بنده از مردم شريف شهرستان گرمی تشکر می کنم که کم مانده بود از 100 درصدر به بالا هم در انتخابات شرکت کنند.شايد بالاترين شرکت ، حضور مردم اين شهرستان بود. از هيئت نظارت و هيئت اجرائی خصوصا فرماندار محترم تشکر می کنم که انتخابات مناسبی برگزار کردند. از کانديداهای محترم که انتظاری هم غير از اين از آنها نبود فضای انتخاباتی را خوب مديريت کردند. حالا رقابت تمام شد و زمان رفاقت و همکاری است. به همه آن عزيزان عرض می کنم که مردم کمی به شما رأی نداند شما نيز مسئوليت پيدا کرديد که به مردم خدمت کنطد و بهترين خدما شما همکاری به نماينده منتخب مردم و تلاش برای وحدت آفرينی است.

عید نوروز

عيد نوروز در پيش است.عید به معنای برگشتن است. طبيعت برای زنده شدن خود راآماده می کند. ما انسانها نيز از طبيعت عبرت بگريم هرسال در ايام طبعيت قيامت کبرای طبيعت را می بينيم. اين چنين قيامتی در باره ما انسانها هم اتفاق خواهد افتاد. ما نيز دل خودمان را با معنويت طراوت دهيم. دل انسان با خردن و پوشيدن و غرق در شادی بی حد و حصر بودن طراوت پيدا نمی کند بلکه دل انسان که خانه خداست با عبادت خدا ، کمک به فقراء ، خدمت به هم نوعان ، صفای دل و اخلاص و شستن دل از رذائل حصال می شود. بياييد تمام کدورتها را کنار بگذاريم و برای خدا همديگر را دوست داشته باشيم و دست در دست همديگر برای پيشرفت همه جانهبه منطقه خود تلاش کنيم.مثل طبيعت زيا و پرطراوت و جذاب باشيم.

رسيدگی به داخل شهر

داخل شهر و کوچه ها و خيابانهای شهر وضعيت نامطلوب دارد . شهردار محترم وشورای اسلامی کاری کند که اين وضعيت بهبود پيدا کند. مردم نيز کمک کنند. شستن خيابانها ، پاکيزه نگه داشتن آنها ، باز کردن معابر ، آنچنان اعتبار نمی خواهد. آسفالت خيابانها بسيار ضروری است بالاخره بايد اين قضيه حل شود. در سفر رياست محترم جمهور اعتباری برای اين امر در نظر گرفته شد ، آيا ندادند يا دادند و او هنوز کار نمی شود و می خواهيم فصل کار برسد.

در تمام شهرها مسکن مهر شهرها را دگرگون کرده ولی در شهرستان گرمی مانند کودک فلج شده زمين گير است. اين برنامه که تعاون تشکيل دهند کار غلطی بوده عده ای برای تجارت به اين کار اقدام کرد و تعقيب هم نشد قضيه به مردم ظلم شد. بهترطن روش همان است که قبلا تصميم گرفته شد که زمين به خود افراد داده شود و وام در اختيار او قرار گيرد و خودش بسازد. اين فرصت تا حالا از دست مردم گرمی رفته است و نگذاريد بيش از اين هم برود.[1] - وسائل‏الشيعة 9 458

[2] - مجموعه ورام، ج 2، ص 91

[3] - غررالحكم، ج1، ص79، ح295

[4] - الشهاب فى الحكم والآداب، ص 38

[5] - اصول کافى، ج‏2،ص179

[6] - مستدرك الوسائل، ج 12، ص 261

[7] - الكافي 2 644

[8] - بحارالأنوار 66 396

[9] - وسائل‏الشيعة 12 222

[10] - وسائل‏الشيعة 12 56

[11] - وسائل‏الشيعة 5 323

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه ۰۶ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۳۸
 
طراح و برنامه نویس: اکین