حطبه های نماز جمعه مورخه 12/12/1390 PDF چاپ نامه الکترونیک
شنبه ۲۸ بهمن -۲ ساعت ۰۳:۳۰

حطبه های نماز جمعه 12/12/1390

پيامبراسلام (ص) فرمودند:« ثَلَاثَةٌ مِنَ الذُّنُوبِ تُعَجَّلُ عُقُوبَتُهَا وَ لَا تُؤَخَّرُ إِلَى الْآخِرَةِ عُقُوقُ الْوَالِدَيْنِ وَ الْبَغْيُ عَلَى النَّاسِ وَ كُفْرُ الْإِحْسَانِ .»[1]

يکی از آن گناهان که عقوقبتش بزودی در همين دنيا دامن انسان را می گيرد، بی احترامی به پدر و مادر است که در تعبيرات روائی از آن به عقوق والدين تعبير آورده می شود.

عقوق والدين يکی از گنانهان کبيره است. در احترام به والدين همين بس که خدای عالم حتی از « اف » گفتن به والدين نهی نموده است. خصوصا در زمان پيری که والدين بيشتر به مراقت نياز دارند و تنها اميدشان به فرزندانشان است. طبيعی است آنها در دوران جوانی خود عاشقانه در خدمت فرزندان بودند و حالا خودشان پير و فرزندان جوان شده اند انتظارشان اين است که حالا آنها از اين مراقبت کنند. پيامبراکرم (صلی اللّه عليه وآله) در سخنی فرمود: « مَا مِنْ وَلَدٍ بَارٍّ يَنْظُرُ إِلَى وَالِدَيْهِ نَظَرَ رَحْمَةٍ إِلَّا كَانَ لَهُ بِكُلِّ نَظْرَةٍ حِجَّةً مَبْرُورَةً » يعنی" هيچ فرزند نيکوکاری نيست که با نظر مهرانگيز به پدرومادرش نگاه کند مگر اينکه برای هر نگاه او پاداش يک حج‏قبول شده ، داده می شود".

حاضران از آن حضرت پرسيدند: « وَ إِنْ نَظَرَ كُلَّ يَوْمٍ مِائَةَ مَرَّةٍ » يعنی " گرچه فرزند در يک روز صدبار اين گونه به پدر ومادرش بنگرد آن همه پاداش را دارد؟". پيامبر (صلی اللّه عليه وآله) در پاسخ فرمودند: « نَعَمْ اللَّهُ أَكْبَرُ وَ أَطْيَبُ »[2] يعنی " آری خداوند بزرگ‏تر و پاک‏تر است".

امام صادق ( عليه الّسلام) فرمودند: حضرت موسی ( عليه الّسلام) مشغول مناجات و راز و نياز با خدا بود، در اين هنگام مردی‏را در سايه عرش خدا ديد، عرض کرد: «خدايا! اين مرد کيست که او را در جايگاه‏عظيم در سايه عرش خودت جای داده‏ای؟» خداوند فرمود:« هَذَا كَانَ بَارّاً بِوَالِدَيْهِ وَ لَمْ يَمْشِ بِالنَّمِيمَةِ »[3] يعنی" اين شخصی است که به پدر و مادرش نيکی کرده است و در بين مردم سخن چينی نکرده است ".

پيامبر اسلام (ص) می فرمايد وارد بهشت شدم و در آنجا صدای انسانی را شنيدم. پرسيدم کيست : گفتند اين شخص حارث بن نعمان انصاری است که « كَانَ بَارّاً بِوَالِدَيْهِ فَصَارَ مِنْ أَهْلِ الدَّرَجَاتِ الْعُلَى »[4] يعنی " به پدر و مادرش احترام می نمود که از صاحبان درجه عالی شد ".

گناه دوّم که عقوبتش قبل از آخرت در همين دنيا دامن انسان را می گيرد « الْبَغْيُ عَلَى النَّاسِ» ظلم به مردم است. اين را تاريخ ثابت کرده است ، کسانی که برمردم ظلم کرده اند و حق وحقوق مردم را رعايت نکردند در همين دنيا گرفتار ذلتی شدند که هيچکس تصور نمی کرد چنين اتفاقی بيافتد. قبلا از فرعونها و نمرودها سخن می گفتيم که نمرود را يک پشه ، نابود کرد و فرعون در رود نيل غرق گرديد. اما امروز با چشم خود می بينيم که صدا حسين چگونه مرد ، و قذافی با چه ذلتی به درک واصل شد و فرعون مصر الان در چه وضعی است. کسانی که در خانه خود ، در روستای خود ، در شهر خود ، در کشور خود به ديگران ستم می کنند آنها فرعون همان خانه ، روستا ، شهر و کشور هستند و بدون ترديد ، ذلت و خواری در همين دنيا دامن آنها را خواهد گرفت.

بسيار مواظب باشيم که حقوق مردم در نزد خدا از اهميّت ويژه ای برخوردار است چرا که خداوند خود را صاحب مردم می داند ، خصوصا کسانی را که ضعيف هستند و جز او پشتيبانی ندارند ، حمايت می کند.

گناه سوّم که عقوبتش در همين دنيا انسان را گرفتار می کند « كُفْرُ الْإِحْسَانِ» است. خدای متعال به انسان نعمت می دهد بايد قدر نعمت را بدانيم و از خدای متعال تشکر کنيم و از آن در راستای رضايت خدا بهره ببريم. برخی نعمتهای خدا را در مسير جنگ با خدا بکار می برند آنا بايد منتظر عقوبت سخت الهی شوند. برخی عادت کرده اند هميشه چيزهای که ندارند آنها را ببينند و از آنچه که دارند غافل می شوند. خانه دارند ، سلامتی دارند ، فرزند دارند ، احترام دارند ،... ولی يک چيزی که ديگری دارد و اين ندارد ، همه داشته های خود را زير سوال می برد. برخی قدر داشته های خود را نمی داند و برخی از داشته های خود سوء اسفاده می کند ، هردو هرکفران نعمتند و بايد منتظر عذاب الهی در اين دنيا باشند.

خطبه دوّم

سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه (ع)

10 ربیع الثانی سالروز وفات حضرت معصومه(س) (201 ه.ق)است. در فضيلت آن بانوی باعظمت همين بس که دختر امام ، خواهر امام و عمه امام است. امام صادق (ع) فرمودند :« إِنَّ لِلَّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَكَّةُ أَلَا إِنَّ لِرَسُولِ اللَّهِ حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِينَةُ أَلَا وَ إِنَّ لِأَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ حَرَماً وَ هُوَ الْكُوفَةُ أَلَا وَ إِنَّ قُمَّ الْكُوفَةُ الصَّغِيرَةُ أَلَا إِنَّ لِلْجَنَّةِ ثَمَانِيَةَ أَبْوَابٍ ثَلَاثَةٌ مِنْهَا إِلَى قُمَّ تُقْبَضُ فِيهَا امْرَأَةٌ مِنْ وُلْدِي اسْمُهَا فَاطِمَةُ بِنْتُ مُوسَى وَ تُدْخَلُ بِشَفَاعَتِهَا شِيعَتِي الْجَنَّةَ بِأَجْمَعِهِمْ.» يعنی " خداوند حرمى دارد كه مكه است پيامبر حرمى دارد و آن مدينه است و حضرت على (ع) حرمى دارد و آن كوفه است و قم كوفه كوچك است كه از 8 درب بهشت سه درب آن به قم باز مى شود - زنى از فرزندان من در قم از دنيا مى رود كه اسمش فاطمه دختر موسى (ع) است و به شفاعت او همه شيعيان من وارد بهشت مى شوند ."

امام رضا (ع) فرمود- كسى كه حضرت فاطمه معصومه را زيارت كند پاداش او بهشت است .

امام جواد - كسى كه عمه ام را در قم زيارت كند پاداش او بهشت است .

آغاز هفته احسان و نيكوكارى (14 تا20 اسفندماه)

يکی از ويژگيهای مومنين اين است که برای فقراء در اموال خود سهمی در نظر می گيرند و سخاوتمندانه به نياز مندان کمک می کنند. بزرگان ما الگوی عملی ما هستند. پيامبر اسلام و علی (ع) چگونه بود. اين نمى‏شود كه ما دم از محبت فاطمه زهرا(س) بزنيم، در حالى كه آن بزرگوار براى خاطر گرسنگان، نان را از گلوى خود و عزيزانش مثل حسن(ع) و حسين(ع) و پدر بزرگوارشان(ع) بريد و به آن فقير داد؛ نه يك روز، نه دو روز؛ سه روز! ما مى‏گوييم پيرو چنين كسى هستيم، ولى ما نه فقط نان را از گلوى خود نمى‏بُريم كه به فقرا بدهيم، اگر بتوانيم، نان را از گلوى فقرا هم مى‏بُريم!

انتخابات

امروز روز انتخابات است. انتخاب نماينده اصلح به مهمترين مرکز تصميم گيری کشور. در کشورما از اوّل اينگونه بوده است که شرکت در انتخابات تنها انتخاب يک مسئول نبود بلکه ضمن انتخاب مسئولی برای تصدی يک مسئوليت مهم ، جمهوريت نظام را که پشتوانه نظام است ، تقويت کرده است. شرکت در انتخابات يک وظيفه ملی ، سیاسی ، دينی است. شرکت در انتخابات يعنی نقش آفرينی در سرنوشت کشور. شرکت در انتخابات يعنی ذفاع از خون شهداء . شرکت در انتخابات يعنی لبيک به فرمان رهبر عظيم الشان انقلاب. شرکت در انتخابات يعنی پاسخ دندان شکن به آمريکا و اذناب آن.

مقام معظم رهبری حضور در اتخابات را شاخص و علم و نشانه نظام مقدس اسلامی دانستند که معنای آن روشن است.

ما امروز به تمام دنيا اعلام می کنيم همانطوريکه با فضيلت ترين انسانها ، باهوش ترين جوانها ، انسانی ترين رفتارها در ايران است ، بلکه دموکراسی ترين حکومت دنيا ، حومت اسلامی ايران است. کدام کشوری مانند ملت ايران اين همه انتخابات و اين همه حضور داشته و با آزادی کامل نمايندگان خود را انتخاب کرده اند. اين پيام انتخابات ماست.

کانديداهای محترم و طرفدارانشان بايد توجه کنند که برد و باخت در اسلام مطرح نيست عمل به وظيفه مهم است. بعد از انتخابات، كدورتها و به هم پريدنها بايد رها شود. انتخابات بود، تمام شد؛ اين اختلافات، اين دودستگيها، اين به هم پريدن‏ها، اين مچ‏گيريهاى دروغين و واهى، اين بهانه‏سازىِ اين عليه آن و آن عليه اين را رها كنند. همه شما مدعی بوديد برای خدمت به مردم آمديد بهترين خدمت به مردم ترک تفرقه است ، بهترين خدمت به مردم در کنار هم بودن و باهم بودن و همکار هم بودن است.[1] - مستدرك‏الوسائل 12 360

[2] - بحارالأنوار 71 80

[3] - وسائل‏الشيعة 12 310

[4] - مستدرك‏الوسائل 15 176

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه ۰۶ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۰
 
طراح و برنامه نویس: اکین