خطبه های نماز جمعه مورخه 18/09/1390 PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۱۴

خطبه های نماز جمعه مورخه 18/09/1390

روزی انسان در دست خداست

يکی از دغدغه های بنی بشر و مواضع پر خطر برای مومنين تأمين معيشت و روزی خود و خانواده خويش است. اين دغدغه آنقدر پرقدرت است که اکثر افراد را بخود مشغول نموده و لذت زندگی کردن را از آنها گرفته است و اصلا زندگی می کند تا روزی پيدا کند و فراموش کرده است که روزی می خورد تا زندگی کند. همين امر مؤمنين را نيز به خود مشغول نموده و در مواردی ايمان و آخرت آنها را به خطر انداخته است.

به همين دليل دانستن ديدگاه اسلام و معصومين در اين خصوص از اهميّت ويژه ای برخوردار است. از نظر اسلام روزی همگان معين شده است و به آن دست خواهد يافت و غير از روزی معين، فضل و کرم الهی از يک طرف و حکمت خداوندی از طرف ديگر در روزی انسان نقش مهمی ايفاء می کند.

پيامبر اسلام (ص) در حجه الوداع فرمودند أَلَا إِنَّ الرُّوحَ الْأَمِينَ نَفَثَ فِي رُوعِي أَنَّهُ لَا تَمُوتُ نَفْسٌ حَتَّى تَسْتَكْمِلَ رِزْقَهَا فَاتَّقُوا اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ أَجْمِلُوا فِي الطَّلَبِ وَ لَا يَحْمِلَنَّكُمُ اسْتِبْطَاءُ شَيْ‏ءٍ مِنَ الرِّزْقِ أَنْ تَطْلُبُوهُ بِشَيْ‏ءٍ مِنْ مَعْصِيَةِ اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى قَسَمَ الْأَرْزَاقَ بَيْنَ خَلْقِهِ حَلَالًا وَ لَمْ يَقْسِمْهَا حَرَاماً فَمَنِ اتَّقَى اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ صَبَرَ أَتَاهُ اللَّهُ بِرِزْقِهِ مِنْ حِلِّهِ وَ مَنْ هَتَكَ حِجَابَ السِّتْرِ وَ عَجَّلَ فَأَخَذَهُ مِنْ غَيْرِ حِلِّهِ قُصَّ بِهِ مِنْ رِزْقِهِ الْحَلَالِ وَ حُوسِبَ عَلَيْهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ يعنی " آگاه باشید؛ روح الامین (جبرئیل) بر قلب من دمید که: هیچ جانداری نمیمیرد حتّی روزی خود (از این جهان) را به طور کامل استیناف کرده باشد. پس تاخیر چیزی از روزی، شما را وادار نکند که آن را از راه معصیت خدا بجوئید.

زیرا خداوند روزی را میان خلق خود به صورت حلال، تقسیم کرده است و آن را به صورت حرام تقسیم نکرده است. پس هر کس از خدا بترسد و صبر کند، روزی او از راه خواهد رسید. و هر کس حجاب ستر خدای عزّ و جلّ را پاره کند و روزی را از راه غیر حلال به دست آورد، خداوند همان را از روزی حلال او کم کرده و بر آن مؤاخذه خواهد کرد. "

امام باقر (ع) فرمودند :« لَيْسَ مِنْ نَفْسٍ إِلَّا وَ قَدْ فَرَضَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهَا رِزْقَهَا حَلَالًا يَأْتِيهَا فِي عَافِيَةٍ وَ عَرَضَ لَهَا بِالْحَرَامِ مِنْ وَجْهٍ آخَرَ فَإِنْ هِيَ تَنَاوَلَتْ شَيْئاً مِنَ الْحَرَامِ قَاصَّهَا بِهِ مِنَ الْحَلَالِ الَّذِي فَرَضَ لَهَا وَ عِنْدَ اللَّهِ سِوَاهُمَا فَضْلٌ كَثِيرٌ وَ هُوَ قَوْلُهُ عَزَّ وَ جَلَّ وَ سْئَلُوا اللَّهَ مِنْ فَضْلِهِ‏ يعنی " خداوند براى هر كسى روزىِ حلالى مقرّر داشته كه به سلامت به او خواهد رسید. از طرف دیگر روزى حرام نیز در دسترس او قرار داده است كه اگر انسان روزى خود را از آن حرام به دست آورد، خداوند در عوض، روزى حلالى را كه براى او مقدّر كرده است، از او باز خواهد داشت و غیر از این دو روزى (حلال و حرام)، روزى‏هاى فراوان دیگرى نیز نزد خداوند هست. "

کسی که در باره روزی چنين اعتقادی دارد از گردنه های خطرناک سالم می گذرد. از پرداخت خمس و زکات فرار نمی کند ، از راه حرام کسب نمی کند. يکی از گرفتاريهای مؤمنين همين است که وقتی راه حرام باز می شود نمی توانند خودشان را نگه دارند.

پيامبر اسلام (ص) فرمودند :« لَيَجِيئَنَّ أَقْوَامٌ يَوْمَ الْقِيَامَةِ لَهُمْ مِنَ الْحَسَنَاتِ كَجِبَالِ تِهَامَةَ فَيُؤْمَرُ بِهِمْ إِلَى النَّارِ فَقِيلَ يَا نَبِيَّ اللَّهِ أَ مُصَلُّونَ قَالَ كَانُوا يُصَلُّونَ وَ يَصُومُونَ وَ يَأْخُذُونَ وَهْناً مِنَ اللَّيْلِ لَكِنَّهُمْ كَانُوا إِذَا لَاحَ لَهُمْ شَيْ‏ءٌ مِنَ الدُّنْيَا وَثَبُوا عَلَيْهِ [1]يعنی " در روز قيامت گروهـى را بـراى محاسبه مــىآورند كه اعمال نيك آنان ماننـد كـوههاى تهامه بر روى هـم انباشته است امـا فرمان مى رسد كه به آتـش برده شوند صـحـابـه گفتند : يـا رسول الله آيـا اينان نماز مى خواندند؟ فرمـود: بلى نماز مى خـواندند و روزه مى گرفتند و قسمتى از شب را در عبـادت بــه سـر مى بردند اما هميـن كه چيزى از دنيا به آنها عرضه مى شد, پرش و جهش مى كردند تا خود را به آن برسانند. " پس رعایت تقوی در تأمين معيشت خانواده بسیار مهم است درآينده معنوی انسان ، فرزندان انسان اثر مستقيم دارند. لازم است همه ما به اين مسئله بیشتر اهميت دهيم.

خطبه دّوم

توصیه به تقوی

خودم و شما را به تقوی توصیه می کنم .امام علی (ع) فرمودند :« فَإِنَّ الْيَوْمَ عَمَلٌ وَ لَا حِسَابَ وَ إِنَّ غَداً حِسَابٌ وَ لَا عَمَل‏[2] فرصت بسرعت می گذرد « الفرصه تمر مر السحاب.»

هواپيمای جاسوسی آمريکا

همانطوریکه از رسانه ها شنيديد فرزندان غیور ايران اسلامی يک فروند هواپيمای جاسوسی بدون سرنشين را کنترل کرده و با کمترين خسارت به زمين نشاندند. اين هواپيما براساس اظهارات متخصصين از جمله جديدترين و مدرن‏ترين هواپيماهاى بدون سرنشين آمريكايى بوده كه از درجه حفاظت بالايى نيز برخوردار استکه در کشتن بن لادن نيز از آن استفاده کرده بودند.

اين نوع هواپيماها طوری ساخته شده اند که اگر ارتباطشان با مرکز فرماندهی خود قطع شود خود به خود به مرکز برمی گردند و اگريگان هدايت‏كننده از بازگرداندن آن نااميدى شود، يا به صورت دستورى و يا اتوماتيك، براى جلوگيرى از دستيابى ديگران به اطلاعات آن، منفجر مى‏شوند. حتی اگر اين هواپيما در جائی سقوط کند فورا محل سقوط آن را بمب باران می کنند تا کمترين اطلاعاتی لو نرود. ولی جوانان ما سياستمداران و دانشمندان دنيا را متحير ساختند و اين هواپيما را با تمام اطلاعاتش بدست آوردند و ضربه محکم ديگری بر ابرقدرت جهان وارد کردند. ما براين دانشمندان عزيز خود افتخار می کنيم و اين موفقيت را بر آنها تبريک می گوييم.

انتخابات مصر

اولين انتخابات مصر پس از سقوط حسنی مبارک انجام گرفت که در اين انتخابات اسلامگرایان به پيروزی رسیدند که اخوان المسلمين 40 در صد و حزب سلفی نور وابسته به عربستان 20 در صد آراء را بخود اختصاص دادند. گرچه موفقيت نسبی وهابيت در مصر نشانگر تلاش موفقيت آميز عربستان در مصر است وليکن پيروزی اسلامگرايان از اين حيث که مصر را از رفاقت رژيم صهیونیستی و در کنار آن بودن به مخالفت با آنها يا حداقل ترک رفاقت تبديل کرده است مثبت ارزيابی می شود. اميد از که خدای متعال اندک عقلی به اين مسلمان نماهای وهابی بدهد تا از عداوت با مسلمانان دست بکشند.

شهادت آيه الله دستغيب

15 محرم سالروز شهادت سومين شهيد محراب آيه الله دستغيب بدست منافقين است که در سال 60 اتفاق افتاد. اين در عالم سياست بسيار مهم است که دشمن طوری عمل کند فرزند انسان را از انسان بگيرد و او را به دشمن کينه توزی تبديل کند و بدست آن بهترين انسانهای کشورش را به شهادت برساند. ما در طول انقلاب 16 هزار شهيد در راه مبارزه با نفاق داديم يعنی در اين مسير هزينه بسیار سنگينی گذاشتيم. که 7 نفر شهيد و 3 نفر جانباز در استان اردبيل داريم. بايد جوانان ما مواظب خودشان باشند که گرفتار کمين دشمن که از طريق مواد مخدر ، ماهواره ، انحرافات اخلاقی و سياسی در کمينشان هستند گرفتار نشوند.

تشکر از عزادارن و هيئت امنا

بنده از تمام عزادارن و هيئتهای امنای مساجد تشکر می کنم که در دهه اوّل محرم بر اباعبدالله الحسين (ع) خوب عزاداری کردند. من در تعدادی از مساجد توانستم حضور پيدا کنم که حقيقتا در تمام مساجد حضور مردم خصوصا جوانان عزيز بسيار باشکوه بود. اين افتخاری است بر شهر مذهبی ما.

برخی نواقصاتی بود که انتظار اين است هيئت امنای محترم مساجد بهتر است در فکر رفع آنها باشد. يکی عدم استفاده از علماء بود ، ديگری ذکر برخی از مطالب نادرست توسط برخی از مداحان بود ، سوم اينکه اگر به شهرهای همجوار نگاه می کرديد آنها يک روز مشترک برای عزاداری داشتند که ما اين را نداريم. اين مراسم شهری روزی اجراء خواهد شد ولی اجازه ندهيد که خيلی ديرتر از ديگران به راه بيافتد.[1] - بحارالأنوار 67 286

[2] - الكافي 8 58

 
طراح و برنامه نویس: اکین