خطبه های نماز جمعه مورخه 06/08/1390 PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۱۳

خطبه های نماز جمعه مورخه 06/08/1390

توصيه به تقوی

خودم و شما را به رعايت تقوای الهی دعوت می کنم. رعايت تقوی هم سخت است و هم آسان. رعايت تقوی بر نفس سرکش که درست تربيت نشده و با آداب شرع و دستورات دين انس ندارد بسيار سخت است ولی برای کسانی که نفس مطيع دارند و تربيت الهی در وجودشان ريشه دارد نه تنها آسان است بلکه لذت بخش است. به همين دليل برای لذت بردن از تقوی بايد نفس را تربيت کرد و اين تربيت به جهاد و مراقبت نياز دارد و هنر می خواهد و اراده . ريشه همه تقوی ايمان است همانطوريکه ريشه همه گناه و بی تقوائی نبود ايمان و ضعف ايمان است. يونس بن جميل می گويد از امام صادق (ع) پرسيدم مراد از اينکه خدای متعال می فرمايد « هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ السَّكِينَةَ فِي قُلُوبِ الْمُؤْمِنِينَ » چيست ؟ فرمودند :« هُوَ الْإِيمَانُ ». عرض کردم مراد از قول خداوند که فرمودند :« وَ أَيَّدَهُمْ بِرُوحٍ مِنْهُ » چيست ؟ فرمودند :« هُوَ الْإِيمَانُ ». پرسيدم مراد از « وَ أَلْزَمَهُمْ كَلِمَةَ التَّقْوى » چيست ؟ فرمودند :« هُوَ الْإِيمَانُ.»[1]

ريشه همه چيز ما ايمان است. وقتی انسان ايمان حقيقی به خدا پيدا کرد صحاب تقوی می شود و امنيت پيدا می کند ، آرامش پيدا می کند و خدای متعال او را ياری می نمايد. اينها که از آثار ايمان است دليلش اين است که يکی از ارکان تشکيل دهنده ايمان « توکل » به خداست. کسی که به خدا توکل کرده طبق دستور او عمل می کند پس تقوی دارد ، کسی که به خدا توکل کرده امنيت دارد چون خداوند حافظ اوست در دنيا و آخرت ، در دنيا او را از انحراف و در آخرت او را از عذاب نگه می دارد ، کسی که به خدا توکل کرده است خدا او را تنها نمی گذارد بلکه او را ياری می کند. اين سخن خداست که در قرآن مکرر می فرمايد :« وَ مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ » و « إِنَّ اللَّهَ يُدافِعُ عَنِ الَّذينَ آمَنُوا » و «اللَّهُ وَلِيُّ الَّذينَ آمَنُوا يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ».

انسان هميشه در خطر است چرا که دو دشمن عنود و لجوج و قسم خورده يکی در درون انسان و ديگری در بيرون آن هميشه در حال توطئه بر عليه انسان هستند. آنها به ضرر زدن اندک اکتفاء نمی کنند ، آنها با مال و جان انسان کاری ندارند چون ارزش چندانی ندارد زيرا مال و جان و فرزند همه موقتی است و بدون شک همه از دست خواهند رفت ، بلکه آنها در صدد غارت سرمايه جاودانه انسان نه ايمان او هستند . اين دو دشمن می خواهند ايمان را از انسان بگيرند. قسم خورده اند که در اين راه آرام نگيرند.وقتی پيامبر معصوم از نفس به خدا پناه می برد « وَ ما أُبَرِّئُ نَفْسي‏ إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ ما رَحِمَ رَبِّي.» وظيفه ما روشن است. شيطان قسم خورده ما را فريب دهد:« قالَ فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعين»[2]و « قالَ فَبِما أَغْوَيْتَني‏ لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِراطَكَ الْمُسْتَقيمَ ،ثُمَّ لَآتِيَنَّهُمْ مِنْ بَيْنِ أَيْديهِمْ وَ مِنْ خَلْفِهِمْ وَ عَنْ أَيْمانِهِمْ وَ عَنْ شَمائِلِهِمْ وَ لا تَجِدُ أَكْثَرَهُمْ شاكِرينَ »[3] و خداوند فرموده است که :« لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنْكَ وَ مِمَّنْ تَبِعَكَ مِنْهُمْ أَجْمَعين.»[4] اين خيلی خطرناک است. او قسم خورده که همه مارا گمراه کند و خداوند باتأکيد تهديد نموده است که جهنم را با تابعين شيطان پرخواهد کرد. اينجا بايد احساس خطر کرد. اينجا بايد به خدا پناه برد و بايد بر خدا توکل کرد.اگر به خدا توکل کردی نجات می يابی ، او ترا محافظت می کند بشر اينکه توکلت بر خدا درست باشد.توکل آثار و نشانه های دارد که در آينده بايد از آنها بحث کرد.

خطبه دوّم

شهادت امام جواد(ع)

آخر ذیقعده سالروز شهادت امام جواد است. حضرت جواد (ع ) در سال 195هجري در مدينه ولادت يافت. و در سن هشت سالگی پدرش امام رضا(ع) را از دست داد و در همين سن به امامت رسيد. مأمون که امام رضا (ع) را بشهادت رسانده بود ، دخترش ام فضل را به ازدواج امام جواد (ع) در آورد تا از نزديک مراقب امام باشد . مأمون از اين ازدواج چندين هدف را تعقيب مب کرد:

1- با فرستادن دختر خود به خانه امام، آن حضرت را براى هميشه دقيقا زير نظر داشته باشد و از كارهاى او بيخبر نماند

2- با اين وصلت، به خيال خام خويش، امام را با دربار پرعيش و نوش خود مرتبط و آن بزرگوار را به لهو و لعب و فسق و فجور بكشاند و بدين ترتيب بر قداست امام لطمه وارد سازد و او را در انظار عمومى از مقام ارجمند عصمت و امامت‏ساقط و خوار و خفيف نمايد

3- با اين وصلت علويان را از اعتراض و قيام بر ضد خود باز دارد و خود را دوستدار و علاقه‏مند به آنان وانمود كند

4- هدف چهارم مامون، عوامفريبى بود;چنانكه گاهى مى‏گفت: من به اين وصلت اقدام كردم تا ابو جعفر-عليه السلام-از دخترم صاحب فرزند شود و من پدر بزرگ كودكى باشم كه از نسل پيامبر صلى الله عليه و آله و سلم و على بن ابى طالب-عليه السلام-است. اما خوشبختانه اين حقه مامون نيز بى نتيجه بود زيرا دختر مامون هرگز فرزندى نياورد.

و در نهايت همين زن، امام را در 25 سالگی در اخر ذيقعده سال 220 قمری به شهادت رساند. و در کنار قبر مطهر جدش حضرت موسی بن جعفر (ع) در کاظمين دفن شد.

سالروز ازدواج امام علی (ع) باحضرت فاطمه (س)

روز اوّل يا ششم ذی الحجه سالروز ازدواج دو گوهر گرانبهای آسمان امامت و ولايت حضرت امير المومنين علی (ع) و فاطمه زهرا (ص) است. اين دوشخصيت که از تمام ابعاد زندگی الگوی بی بديل بشريتند ازدواجشان ، و زندگيشان و تربيت فرزندانشان نيز الگوی بی نظيری برای زنان و مردان عالم است.

افراد متعددی از زهرای مرضيه خواستگاری کرده بودند ولی پيامبر اسلام با نظر زهرای مرضيه آنها را رد کرده بود. امام على (ع) می گويد،ابو بكر و عمر نزد من آمدند و گفتند چرا فاطمه را از پيغمبر خواستگارى نمى‏كنى؟من نزد پيغمبر رفتم.چون مرا ديد خندان شد.پرسيد ابو الحسن،براى چه آمده‏اى؟ من پيوندم را با او، و سبقت‏ خود را در اسلام، و جهادم را در راه دين بر شمردم.

فرمود راست ميگوئى!تو فاضلتر از آنى كه بر مى‏شمارى!گفتم براى خواستگارى فاطمه آمده‏ام.گفت على! پيش از تو كسانى بخواستگارى او آمده بودند اما دخترم نپذيرفت.بگذار ببينم وى چه مى‏گويد.

سپس به خانه رفت و بدخترش گفت على تو را از من خواستگارى كرده است.تو پيوند او را با ما و پيشى او را در اسلام مى‏دانى و از فضيلت او آگاهى. زهرا (ع) بى آنكه چهره خود را برگرداند خاموش ماند.

پيغمبر چون آثار خشنودى در آن ديد گفت الله اكبر.خاموشى او علامت رضاى اوست. حضرت امير برای ازدواج چيزی نداشت مهريه زهرا چهار صد درهم قرار داده شد که حضرت زره خود را برای اين منظور فروخت . مراسم ساده اما رنگ خدائی داشت برگزار گرديد و حضرت امير و زهرای مرضيه زندگی بسيار ساده خود را آغاز کردند. شايد بگوييد در آن زمان عروسيها اينگونه بود. نه در آن زمان هم مهر بود و وليمه بود و تجمل ولی اين زندگی آن دو بزگروار بود تا برای مادرسی باشد. شما بنگريد در شهر مذهبی و لائی ما چقدر دختران و پسران مجرد وجود دارد که نمی توانند ازدواج کنند ، چقدر فراری دادن دختران و تبعات منفی آن افزايش يافته است. چقدر فساد رشد کرده و جوانان ضعيف و النفس در آتش فساد و جوانان متدين در آـش شهوت می سوزند. همه اينها بخاطر تبديل مراسم ازدواج به مسابقه عمومی چشم همچشمی و تجملات است. آماده نيست دخترش را به جوان متدين بدهد چون کار ندارد خدا را فراموش کرده است ، جوان اعتماد به نفس را از دست داده به پدر دختر نيز اعتماد نمی کند و جرئت حلو آمدن را ندارد. چرا مراسم عقدخوانی را اينقدر پر خرج برگزار می کنيم ، چرا بايد برای عروس يک دست کامل طلا خريده شود ، چرا بايد کسی که خانه بزرگ ندار حتما بايد در تالار مهمانی دهد ، چرا بايد جهازيه کامل و با هزينه سنگين تهيه شود ، چرا بايد مراسم عروسی با گناه و معصيت و هزينه بی جا برگزار شود. خدا شاهد است نتيجه همين حماقتهای مردن روز که خود جهالت مرکب است خانواده ها را فاسد نموده جوانان را تباه ساخته ، زندگی را بر جوانان سخت نموده و فراری دادن دختران را آفزايش داده ، احترام پدران و مادران را کاسته است. محرمات الهی را حلا ساخته است. امروز با اين عقد جاری می کند فردا با آن ديگری فرار می کند. و بچه هائی که از همين مادران و پدران که در ازدواجشان و در زندگيشان دستورات خدا را رعايت نکرده اند ، حلال و حرام را رعايت نکرده اند ، ناخلف شده مادرانشان را از خانه ها و پدران را از خانه بيرونشان کرده اند. مقصر اصلی خود اين پدر پير دربدر شده و مادر در بدر شده است. بيايد به خودمان رحم کنيم ، بياييد به فرزندانمان رحم کنيم بياييد خدا را در نظر بگيريم. مهريه سنگين را حذف کنيم ، به جهازيه در حد اقل کفايت کنيم ، مراسمات ازدواج را بسيار ساده بگيريم. عروسمان را دخترمان و دامادمان را پسر خود بدانيم و در مراسممان خشم خدا را باعث نشويم. بخدا سوگند اين سنت پيامبر نيست که مرد اگر زنش مرد ازدواج نکند ، زن اگر شوهرش مرد ازدواج نکند. اين گرفتاریهای جامعه فقط بخار اين است که دستورات دين را ترک می کنيم.

طرح سرشماری نفوس و مسکن

يکی از طرحهای بزرگ سال جاری طرح سرشماری نفوس و مسکن است که از دوّم تا 22 آبان اجراء می شود . اين طرح شش بار در کشور اجراء شده است که آخرين بار آن در سال1385 بود. اين قبلا در هر ده سال يکبار اجراء می شد که با تصويب هيئت دولت در سال 1386 مقرر شد هر پنج سال يک بار سرشماری نفوس و مسکن انجام گيرد. اين طرح که حمايت دولت و با حضور مأمورين سرشماری صورت می گيرد وقتی می تواند منشأ خير باشد که مردم همکاری کنند. اطلاعاتی که مردم به مأمورين می دهند در تصميم گيری های دولتمردان تأثير دارد ، اطلاعات ناقص تصميمات ناقص ، اطلاغات نادرست ، تصميم نادرست ، اطلاعات درست تصميم درست را بدنبال دارد فلذا از مردم انتظار اين است که با مأمورين سرشماری همکاری لازم را انجام دهند.

بستن خیابان هنگام اقامه نماز جمعه

در هنگام اقامه نماز جمعه برادران نیروی انتظامی برای تردد خودروها در خیابان اصلی بنابه دستور مافوق خود محدودیت ايجاد می کنند اين امر مربوط به خود آنها است بنده نيز به این امر راضی نيستم و از برادران نيروی انتظامی بطور شفاهی خواسته ام که در اين خصوص تجديد نظر کنند و بصورت کتبی نيز از فرماندار شهر خواسته ام تجديد نظر شود. ولی مسائل امينتی مربوط به ادارات ذی ربط است اينکه برخی تصور می کنند اين محدوديت را بنده ايجاد کرده ام نادرست است.[1] - الكافي 2 15

[2] - ص آيه 82

[3] - اعراف آيه 17

[4] - ص آيه 85

 
طراح و برنامه نویس: اکین