خطبه های نماز جمعه مورخه 22/07/1390 PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۱۲

خطبه های نماز جمعه مورخه 22/07/1390

ارکان ايمان – ايمان چيست؟

حضرت امير (ع) می فرمايند:« الْإِيمَانُ لَهُ أَرْكَانٌ أَرْبَعَةٌ » قبل از بيان ارکان چهار گانه ايمان، از حقيقت آن سخن گفتيم. يکی از اشتباهات رائج در امر اعتقاد اين است که اقرار به شهادتين را در ايمان کافی می دانند در حالی که شهادتين تنها برخی از احکام اسلام را دارد. کسی که شهادت دهد بظاهر مسلمان است ، بدنش پاک است ، ازدواج با آن جايز است. اما اينکه مسلمان واقعی است اينطور نيست. در قيامت، اسلام بدرد نمی خورد بلکه ايمان بدرد می خورد. کسانی که نماز می خوانند و دروغ هم می گويند ، روزه می گيرند و محرم و نامحرم نمی دانند ، يا از محرمات الهی اجتناب نمی کسانند آنها ضعف ايمان دارند.بايد اين را همه باور کنند که ايمان بدون عمل صالح حقيقت ندارد. به حضرت امير (ع) گفته شد : الْإِيمَانُ قَوْلٌ وَ عَمَلٌ أَمْ قَوْلٌ بِلَا عَمَلٍ؟امام فرمودند :« الْإِيمَانُ تَصْدِيقٌ بِالْجَنَانِ وَ إِقْرَارٌ بِاللِّسَانِ وَ عَمَلٌ بِالْأَرْكَانِ وَ هُوَ عَمَلٌ كُلُّه‏.»[1] همه ايمان عمل است. زنانی که موی سرشان بيرون است چطور می توانند بگويند من پيرو حضرت زهرايم من ايمان دارم. زنانی که با آرايش تند در خيابانها خودنمائی می کنند از نعمت ايمان واقعی محرومند.

البته بايد ايرا نيز تذکر بدهم که ايمان درجات مختلفی دارد. برخی اصلا ايمان ندارند و برخی مرتبه ضعيف آن را دارند و برخی مرتبه بسيار بالای ايمان را بدست آورده اند. به همين خاطر برای ايمان علائی ذکر شده است که مختلف است. برخی علائم مرتبه متوسط ايمان و برخی علائم ايمان قوی را بيان می کند. پيامبر اسلام (ص) فرمودند :« إنّ لكلّ شيءٍ حقيقةً ، وما بلَغَ عبدٌ حقيقةَ الإيمانِ حتّى يَعلَمَ أنّ ما أصابَهُ لَم يكُنْ لِيُخْطِئَهُ وما أخْطأهُ لم يَكُن لِيُصيبَهُ .»[2] يعنی "هر چيزى حقيقتى دارد . هيچ بنده‏اى به حقيقت ايمان نرسد مگر آن كه بداند آنچه به او رسيده نمى‏توانست نرسد و آنچه به او نرسيده نمى‏توانست برسد ." يعنی اعتقاد راسخ به قضا و قدر الهی. امام على عليه‏السلام فرمودند :«لا يَصْدُقُ إيمانُ عبدٍ حتّى يَكونَ بما في يَدِ اللّه سبحانه أوْثَقَ مِنه بما في يَدِهِ »[3]. يعنی " ايمان هيچ بنده‏اى راستين نباشد مگر زمانى كه اعتماد و اطمينان او به آنچه نزد خداست بيشتر باشد از آنچه در دست خويش دارد ." امام صادق عليه‏السلام :«إنّ مِن حقيقةِ الإيمانِ أنْ تُؤْثِرَ الحقَّ وإنْ ضَرَّكَ على الباطلِ وإنْ نَفَعَكَ .» يعنی " از نشانه‏هاى ايمان حقيقى اين است كه حقّ را ، هر چند به زيان توباشد ، بر باطل ، هر چند به سود تو باشد ، ترجيح دهى ."

خطبه دوّم

سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه

در هفته جاری مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه سفر نمود و مهمان مردم آن أيار شد. استقبال مردم آن سامان را شما ديد و همه مردم ديدند و به دنيا نيز مخابره شد. حضور بی نظير مردم در مراسم استقبال از يک طرف اظهار محبت آنها به رهبر عزيزشان که در عالم نظيری ندارد از طرف ديگر نشانگر اين پيام مهم بود که رابطه مردم و رهبرشان گسستنی نيست. اين رابطه يک رابطه سياسی نيست که دستخوش حرکات سياستمدارانه شود بلکه علاقه قلبی و ريشه در باور و اعتقاد دينی دارد. تمام ايران امروز چنين علاقه به رهبر فرزانه دارند.

اتهام ترور سفير عربستان به دو ايرانی

اخيراً آمريکا دو نفر ايرانی را به اتهام اينکه می خوساتند سفير عربستان در آمريکا را ترور کنند دستگير کردند و در راستای سلسله تهمتهای تاکتيکی بار ديگر در صدد تخريب چهره ايران و ايجاد تفرقه بين ايران و عربستان برآمدند. ولی اين پروژه تهمت زنی آنقدر سست و ضعيف است که حتی خود آمريکايئان نيز معتقدند حتی تعداد اندگی از آمريکائيان را به غفلت از مشکلات موجود در آمريکا و توجه به اين قضيه سوق نخواهد داد. آمريکا مانند آن محتضری است که از شدت تبت و درد هر سخن روا و ناروا را به دهن می آورد و حق هم دارد که چنين کند. او که در افغانسان علی رغم تلفات سنگين نيروی انسانی و مالی شکست خورده ، در عراق در باتلاق گرفتار شده نه توان پيشروی را دارد و نه جرئت پسروی ، او که سالها در خيال خاورميانه جديد عمر سپری کرد و هزينه گذاشت نه تنها در جهانی سازی موفق نشد نه تنها خاورميانه جديد آمريکائی تحقق نيافت بلکه خاورميانه ضد آمريکائی و اسرائيلی در حال شکا گرفتن است بلکه اعتراضات مردمی به مشکلات متعدد اقتصادی و اجتماعی خود مردم آمريکا به خيابانها کشيده شده است و آمريکا مانند فرد نااميد فقط تماشای اين پروسه های ضد آمريکائی است که خدا می آفريند ، با چنين اتهاماتی می خواهد بسان يک مسکن گرچه بسیار ضعيف بر پيکر خود تزریق کند. کشوری که هزار شهر آن را اعتراضات مردمی فرا گرفته است با چنين اتهامات واهی دردش درمان نمی شود. اين اتهام نوعی اهانت به شعور مردم خود آمريکاست که با اين شانتاژها شعور و درک آنها به سخره گرفته می شود.

البته بعد از سخنرانی آقای احمدی نژاد در مجمع عمومی در باره حادثه 11 سپتامبر ، و اجلاسيه بيداری اسلامی در تهران و همچنين حمايت از انتفاضه در تهران تشکيل شد ، اين حرکت ناشيانه نشان از خشم آمريکا دارد همانطوريکه آقای ربانی را بعد از برگشتن از ايران به شهادت رساندند.

33 سال است آمريکا توطئه می کند ، تهديد می کند ، تحريم می کند ، عربده می کشد و هميشه شکست خورده است خصوصا امروز در افکار عمومی به آن شير پير و فرتوتی می ماند که فقط نعره زدن را بلد است و قدرت حتی حل معضلات درونی خود را ندارد و اميد است مانند شوروی سابق اين فکر استکباری در غرب متلاشی شود و دنيا شاهد آرامش و امنيت شود.

هفته پيوند اولياء و مربيان

24 لغايت 30 مهرماه به عنوان «هفته پيوند اولياء و مربيان» نامگذارى شده است. در اين خصوص بايد به چند نکته توجه کنيم.

1- تعليم و تربيت از ارکان اصلی انسانيت است. بدون آن انسان بودن محال است.

2- تعليم و تربيت زحمت دارد که هم بايد متربی زحمت را تقبل کند و هم مربی و هم اولياء. تلاش يک از آنها بدون ديگری کارساز نيست.

3- تعامل بين دانش آموزان ، مربيان و اولياء شرط اساسی توفيق در امر تعليم و تربيت است. بايد اولياء محترم به امر مهم همت داشته باشند و معلمين عزيز و مديران نيز برای اين تعامل بستر سازی مناسبی فراهم کنند.

4- اولياء توجه کنند که جسم فرزندانشان مهمتر از روحشان نيست يا بعبارت بهتر تربيت روح انسان کمتر از تربيت جسم نيست. ما برای تامين غذا ، لباس ، کفش ، مسکن ، وديگر وسايل جسمانی چقدر هزينه می کنيم ، حالا هرکس به انداز توان خود هزينه می کند. ولی توجه به بعد تربطتی و تقوطت روحی و روانی مهمتر از آينهاست. بايد هزينه بيشتری در آين بعد گذاشته شود تا انسان کامل و شايسته بوجود آيد. هيچ کس با خوردن انسان کامل نمی شود ، ولی با تغذيه صحيح روحانی می تواند.



[1] - مستدرك‏الوسائل 11 143

[2] - كنز العمّال : 12 منتخب ميزان الحكمة : 56

[3] - بحار الأنوار : 103 / 37 / 79 منتخب ميزان الحكمة : 56

 
طراح و برنامه نویس: اکین