خطبه های نماز جمعه مورخه 24/06/1390 PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۰۹

خطبه های نماز جمعه مورخه 24/06/1390

صفت خوف و رجا

امام صادق عليه السلام فرمود: «الْمُؤْمِنُ بَيْنَ مَخَافَتَيْنِ ذَنْبٍ قَدْ مَضَى لَا يَدْرِي مَا صَنَعَ اللَّهُ فِيهِ وَ عُمُرٍ قَدْ بَقِيَ لَا يَدْرِي مَا يَكْتَسِبُ فِيهِ مِنَ الْمَهَالِكِ فَلَا يُصْبِحُ إِلَّا خَائِفاً وَ لَا يُصْلِحُهُ إِلَّا الْخَوْفُ » يعنی " مؤ من همواره بين دو ترس گرفتار است : يكى گناهى كه گذشته است و او نمى داند كه خداوند در مورد آن گناه با او چه مى كند و ديگرى عمرى كه مانده است و او نمى داند كه چه چيزى از مهالك را در آن كسب مى كند پس مؤ من صبح نمى كند مگر با حالت خوف و جز خوف نيز او را اصلاح نخواهد كرد."

انسان نبايد گناهان گذشته خود را فراموش کند که از علائم شقاوت است. بدانید از اين دنیا رفتن حتمی است . ورد به جهنم حتمی است « وَ إِنْ مِنْكُمْ إِلاَّ وارِدُها كانَ عَلى‏ رَبِّكَ حَتْماً مَقْضِي » کسانی که با گناه وارد جهنم می شوندنمی توانند از آتش سوزان آن نجات پيدا کنند. به اين دليل است که امام رضا عليه السلام فرمود: اميرالمؤ منين عليه السلام فرمود: « لَا تُبْدِيَنَّ عَنْ وَاضِحَةٍ وَ قَدْ عَمِلْتَ الْأَعْمَالَ الْفَاضِحَةَ وَ لَا تَأْمَنِ الْبَيَاتَ وَ قَدْ عَمِلْتَ السَّيِّئَاتِ » يعنی " در حالى كه اعمال ننگين و رسواكننده اى را به جاى آورده اى دندانت را به خنده آشكار مكن و زمانى كه مرتكب بديها شده اى از عذاب شبانگاهى ايمن مباش ."

راه جهنم و راه بهشت در اين دنيا مشخص است کسانی که بر هواهای نفسانی قدم می گذارند و در مقابل خواسته نفس مقاومت می کنند آنها اهل بهشتند. نفس می گويد اين مال گرچه مال تو نيست بخور ولی او نمی خورد ، نفس می گويد اين زن زيباست به آن نگاه کن ، او مقومت می کند. نفس می گويد : لباس تنک بپوش و خودت را آرايش که و بزن بيرون او مقاومت می کند. نفس می گويد بخواب که خواب لذيذ است اما ايمان می گويد بلند شو نماز بخوان که نماز نجات بخش است او بلند می شود نماز می خواند.نفس می گويد اين دروغ را بگو که برایت نفع دارد و اطمان می گويد نگو که آخرتت را آتش می زند او دروغ نمی گويد. اين زن و اين مرد اهل بهشت است. چون « الْجَنَّةُ مَحْفُوفَةٌ بِالْمَكَارِهِ وَ الصَّبْرِ فَمَنْ صَبَرَ عَلَى الْمَكَارِهِ فِي الدُّنْيَا دَخَلَ الْجَنَّةَ » يعنی " بهشت با سختى ها و صبر پوشيده است پس كسى كه بر سختى هاى دنيا صبر كند به بهشت وارد مى شود." اما اگر چين نشد اسیر شهوت شد ، اسير نفس شد. بی حجاب است و آرایش می کند ، محرم و نامحرم نمی داند ، شب نشينی می کند از کمترينلذت نمی گذرد اين شخص اهل حهنم است. چون « جَهَنَّمُ مَحْفُوفَةٌ بِاللَّذَّاتِ وَ الشَّهَوَاتِ فَمَنْ أَعْطَى نَفْسَهُ لَذَّتَهَا وَ شَهْوَتَهَا دَخَلَ النَّارَ » يعنی " دوزخ با لذتها و شهوتها پوشيده شده است پس كسى كه به نفس خود لذت و شهوت نفسانى را ببخشد به آتش داخل مى گردد ."

گناهانی که مرتکب شديم آتشی است که افروخته ايم . آيا آن را با توبه خاموش کرده ايم ؟ آيا آنها را خداوند بخشيده است ؟ چرا نگران نيستيم؟

برخی می گويد هنوز جوانم ، هنوز وقت زياد است توبه می کنم. اين سخن شيطان است. چون گناه نکردن آسان تر از توبه کردن است. امام صادق عليه السلام فرمود: اميرالمؤ منين عليه السلام فرمود: « تَرْكُ الْخَطِيئَةِ أَيْسَرُ مِنْ طَلَبِ التَّوْبَةِ وَ كَمْ مِنْ شَهْوَةِ سَاعَةٍ أَوْرَثَتْ حُزْناً طَوِيلًا وَ الْمَوْتُ فَضَحَ الدُّنْيَا فَلَمْ يَتْرُكْ لِذِي لُبٍّ فَرَحاً » يعنی " ترك گناه از طلب توبه آسانتر است و چه بسا ساعتى به شهوت گذراندن باعث اندوه طولانى شود، و مرگ ، دنيا را رسوا مى كند و براى خردمند شادى نمى گذارد.»

اگر گناه کرديم و توبه نموديم و خدا بخشيد آيا خداوند اين گناه را فراموش می کند ؟ اين را چه کنيم ؟

به اين دليل امام صادق (ع) می فرمايد مومن بين دو خوف قرار دارد. يک از همين گناهان گذشته است که آيا خداوند آنها را بخشيده است يا نه ؟ و ديگری می فرمايد:« وَ عُمُرٍ قَدْ بَقِيَ لَا يَدْرِي مَا يَكْتَسِبُ فِيهِ مِنَ الْمَهَالِكِ » يعنی " عمرى كه مانده است و او نمى داند كه چه چيزى از مهالك را در آن كسب مى كند." اين عمر سرمايه است که آن را از دست بدهد وچيزی نگيرد خسران ديده است. کسی که عمرش را د راه گناه بگذراند ديگر از خسران مضاعف ديده است. بنابراين يکی از نگرانيهای مومن اين است که خدايا عاقبتم چه می شود ؟ خيلي ها بودند که در ظاهر مسلمان بودند و اهل عبادت ، ولی به سوء عقبت گرفتار شدند. بايد يکی از دعاهای ما اين باشد که خدای متعال عقبت ما را ختم به خير نمايد. پيامبر اسلام به ابوذر می فرمايد :« ياباذر ! کن علی عمرک اشح علی درهمک و دينارک". يعنی " ای اباذر ! بر عمرت بخيل تر از دره م و أينارت باشد."

خطبه دوّم

آغاز سال تحصیلی

وقت باز گشائی مدارس و دانشگاهها و حوزه های علميه فرارسيده است. شروع فعاليت علمی ، اين مراکز بمنزله بهار علم است که جنب جوش خاصی در جامعه ايجاد می کند. خصوصا اين تحرکات که در راستای تعليم و تربيت است از اهميت ويژه ای برخوردار است. در اين خصوص نکاتی را بايد عرض کنم.

هدف از تعليم و تربيت انسان سازی است و بايد در طول فعاليت مدارس و دانشگاهها و حوزه های علميه اين هدف فراموش نشود. باید تدريس و تحصيل و برنامه ريزی براساس ساخت انسان باشد. معلمين و اساتيد تعالی معنوی دانشجويان و دانش آموزان را در نظر بگيرند. آنچه که مانع رشد علمی و معنوی می شود بايد با تدبير متوليان مراکز علمی برداشته شود. جوانان ما کمر همت ببندند و از تمام لحظات دوران تحصيلاتشان کما استفاده را ببرند. عمر بسرعت می گذرد و دوران تحصيل علم محدود است.

تذکيه نفس و تخلق به اخلاق الهی و تقويت ايمان بايد از آثار فعاليتهای مراکز علمی باشد. متاسفانه امروز در مراکز علمی خصوصا دانشگاههای کشور پوشش دانشجويان دختر بسيار زننده و نامطلوب است ، بلکه پوشش دانشجويان پسر نيز حاکی از خودباختکی و فراموش کردن حقيقت خود است. من به پدران و مادران توصيه می کنم فرزندانشان را بطور مطلق به دانشگاه نسپارند بلکه خودشان نيز نظارت داشته باشند. به دخترانشان حتما توصيه کنند که حجاب خودشان را که حاکی ازشخصيت آنها و شخصيت خانوادگی آنها است ، رعايت کنند. پسران دانشجو دست و پای خود را گم نکنند هر روز يک نوع لباس ناجور و با آهن پاره هائی در بازوان و سينه ها خودنمائی نکنند. و مسئولين داشنگاه به بحث اخلاق در رفتار و گفتار و کردار و پوشش دانشجويان حساسيت نشان دهند.

مردم عزيز گرمی بايد بدانند که تعدادی از دانشجويان در ايام تحصيل مهمان ما می شوند . آنها تمام حرکات و برخوردهای ما را نظاره می کنند وهنگامی که به وطنشان يا هرجای ديگر می روند خاطرات خود را از شما به ديگران نقل می کنند. شما که مهمان نواز و متدين هستيد مواظب رفتارتان باشد. خوب تحويل بگيرطد به آنها احترام بگذاريد. بخاطر دنيا خيلی با حرص و طمع با آنها برخورد نکنيد.خصوصا در دانشگاه آزاد که کارشاسی ارشد دایر شده است تعدادی برای تحصيل می آيند که افراد معمولی نيستند. مسئوليت دارند و برای خود يک شخصيت هستند و رعايت احترام آنها بسيار ضروری است.

سفر رئيس جمهور به مجمع عمومى سازمان ملل متحد

در روزهای آينده رئيس جمهور اسلامی ايران به مجمع عموی سازمان ملل در نيويورک آمريکا سفر خواهد کرد. اين سفر در اين بره زمان بسيار حائز اهميتت است. مدتها بود اسلام ناب در قالب مکتب شيعی باافکار شرقی و غربی مبارزه فرهنگی داشت که شرق ساقط شد و از آن روز علاوه بر جنگ در عالم سياست ، برخورد تمدنها آغاز شد. ليبرال دموکراسی غربی با تمام وجود به جنگ فرهنگ اسلامی آمد و صدماتی نيز بر جوانان ايران وارد کرد ولی بحول و قوه الهی انقلاب اسلامی کاری کرد که ليبرال دموکراسی غربی را در تمام منطقه به چالش کشيد. و زلزله بيداری اسلامی کشورهای تحت سلطه آمريکا را درنورديد و خشم مردم مسلمان منطقه با گرفتن الهام از ملت ايران همچو آتشفشان خروش برداشته که نمونه اش تصرف مردم مسلمان مصر سفارت خانه اسرائيل است. در اين سفر برصدای عدالت خواهی ملت ايران که همواره از حلقوم جناب آقای احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل به جهان مخابره می شد ، پيام بيداری اسلامی در قلب ليبرال دموکراسی آمريکائی خيمه خواهد زد. هنوز اتفاقی نيافتاده آمريکا و اسرائيل دست و پای خودشان را گم کرده اند و هرروز با راه اندازی شايعه ای می خواهند صدمات وارده اين سفر را بر پيکره مجسمه استکبار کمتر نمايند. ولی کی آمريکا در مبارزه با ملت مسلمان ايران پيروز شده است که اين دومی باشد. جلوی انقلاب را گرفت ولی شکست خورد ، جنگ تحميلی در مقابل ملت ايران بوجود آورد اما شکست خورد ، تحريم اقتصادی نمود ولی شکست خورد ، در مقابل پيشرفت هسته ای ايران با تمام توان ايستاد ولی ذليل شد. باز هم شکست خواهد خورد.

هفته دفاع مقدس

31 شهريور آغاز هفته دفاع مقدس است. 31 شهريور سال 1359 روزی است که حزب بعث صدام با پشتوانه آمريکا و بخی ديگر از کشورها به ايران انقلابی حمله نمود. دوران دفاع مقدس در عين حالی که صدمات مالی و جانی فراوانی بر ملت ايران زد ولی ملت ايران را طوری بازسازی کرد اقتدار جهانی امروز ما مديون همان ايام است. پيشرفتهای علمی ما در تمام ابعاد و مقاومت ما در مقابل تمام سختی ها ناشی از ثمرات همان ايام است. ما ياد خاطره شهدای دوران دفاع مقدس را گرامی می داريم. و بر ارواح مقدس آنها دورد می فرستيم.

سفر رياست محترم جمهور

در هفته جاری استان اردبيل ميزبان هيئت دولت بود. بدون تريد سفرهای استانی رئيس جمهور دارای برکاتی است که اميدواريم شهرستان ما نيز اين برکات برخوردار باشد. وعده های برای مردم گرمی دادند انشاء الله اگر به آن وعده ها عمل شود دگرگونی مثبتی در شهرستان گرمی اتفاق خواهد افتاد. لازم است از استقبال خوب مردم نيز تشکر کنم.

 

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۱۰
 
طراح و برنامه نویس: اکین