خطبه های نماز جمعه مورخه 10/04/1390 PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۰۳

خطبه های نماز جمعه مورخه 10/04/1390

اخلاق در خانواده

يكى از حقوق زن نسبت به مرد اين است كه مرد نبايد در خانه عصبانى مزاج و تند خو باشد، بلكه بايد خوش اخلاق و گشاده رو باشد .خوش اخلاقی يک از فضايل بی بديل انسانی است که هرفردی موظف است خود را به آن فضيلت بيارايد. و پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: در كفه هيچكس روز قيامت چيزى بهتر از اخلاق خوب قرار داده نمى شود.[1]و فرمود: آنكه اخلاق خوب دارد همانند پاداش روزه دار درحال عبادت اجر مى برد.[2] و فرمودند: بيشترين چيزى كه امت مرا بهشتى مى كند، تقواى الهى و اخلاق خوب است. [3]

خصوصا رعايت اخلاق اسلامی و اخلاق حسنه در خانواده بسيار توصيه شده است. و احاديث فراوانی در باره آن وارد شده است. البته خوش اخلاقی مخصوص مردان نيست بلکه زنان نيز بر رعايت اخلاق مکلفند وليکن مردان بخاطر تسلطی که دارند بيشتر مورد سفارش هستند.

پيامبر اسلام (ص) : « إِنَّ أَكْمَلَ الْمُؤْمِنِينَ إِيمَاناً أَحْسَنُهُمْ خُلُقاً وَ خِيَارُكُمْ خِيَارُكُمْ لِنِسَائِهِم‏»[4]يعنی " کامل ترين شخص از نظر ايمان آن کسی است که اخلاقش بهترباشد و بهترين شما کسی است که با خانواده اش خوب باشد." و نيز فرمودند :« عِيالُ الرَّجُلِ أُسَرائُهُ وَ اَحَبُّ الْعِبادِ اِلَى اللّهِ عَزَّ وَ جَلَّ اَحْسَنُهُمْ صُنْعاً اِلى أُسَرائِهِ.» يعنی " عائله شخص در قيد اويند، محبوبترين بندگان نزد خداى عز و جل كسى است كه با افراد در قيدش بهتر رفتار كند."

پيامبر صلى الله عليه و آله: «حَسِّنوا أَخلاقَكُم وَ الطُفوا بِجيرانِكُم وَأكرِموا نِساءَ كُم تَدخُلُوا الجَنَّةَ بِغَيرِ حِسابٍ »[5] يعنی " اخلاق خود را نيكو كنيد و با همسايگان خود مهربان باشيد و زنان خود را گرامى بداريد تا بى حساب وارد بهشت شويد."

امام صادق (ع) فرمودند :« مَنْ حَسُنَ بِرُّهُ بِأَهْلِهِ زَادَ اللَّهُ فِي عُمُرِهِ»[6] يعنی " هر كس به خانواده اش به خوبى نيكى كند، خداوند عمر او را زياد مى كند." امام رضا علیه السلام:« أحسَنُ الناسِ إیماناً أحسَنُهم خُلقاً و ألطَفُهم باَهلِه، وَ اَنا اَلطَفُکم بِاَهلى »[7] يعنی " نیکوترین مردم از نظر ایمان، خوش خلق‌ترین و با لطفترین آنها نسبت به اهل خویش است." امام صادق (ع) فرمودند :« رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً أَحْسَنَ فِيمَا بَيْنَهُ وَ بَيْنَ زَوْجَتِه‏»[8] يعنی " رحمت خدا بر آن بنده كه با همسرش به نيكى رفتار كند ." پيامبر اسلام (ص) فرمودند :« خَيْرُكُمْ خَيْرُكُمْ لاَِهْلِهِ وَ اَنَا خَيْرُكُمْ لاَِهْلى.» يعنی " بهترين شما كسى است كه براى خانواده اش بهتر باشد، و من براى خانواده ام از تمام شما بهترم."

پیامبر عزیز اسلام فرمودند :«جلوس المرء عند عیاله احب الی الله تعالی من اعتکاف فی مسجدی هذا »[9] يعنی " نشستن مرد در کنار خانواده‌اش، نزد خدای بزرگ دوست‌داشتنی‌تر از اعتکاف [و نشستن] در این مسجد من است."

پيامبر اسلام (ص) فرمودند :« مشيک الی المسجد و انصرافک الی اهلک فی الاجر سواء»[10] يعنی " رهسپار شدنت به سوی مسجد و بازگشتنت به سوی خانواده ثواب يکسان دارد."

مرد بايد در کنار خوش اخلاقی به همسر فرزندان خود به انحاء مختلف اظهار محبت کند و آنچه در درون خود از محبت به آنها دارد ، بیان کند.

خانواده براساس محبت شکل گرفته بايد همچنان ادامه يابد خصوصا اينکه زن از مرد محبت بيشتر می خواهد. اين خصوصيت زن است که از مردم دل او را می خواهد و به هيچ وجه راضی نيست احدی غير از او در دل مرد جای گيرد. به همين خاطر در روايات زيادی به مرد توصيه شده است که در فرصتهای مناسب به همسر خود اظهار محبت کند.

اظهار محبت ممکن است قولی و يا عملی باشد . محبت قولی به اين است که شوهر در زبان اظهار کند که خانمش را دوست دارد. پيامبر اسلام (ص) فرمودند :« قَوْلُ الرَّجُلِ لِلْمَرْأَةِ إِنِّي أُحِبُّكِ لَا يَذْهَبُ مِنْ قَلْبِهَا أَبَداً »[11] يعنی " کلام مرد که به زنش بگويد ترا دوست دارم هيچ وقت از يادش نمی رود." محبت نمودن به زن در حدی ارزش دارد که امام صادق (ع) فرمودند :« « الْعَبْدُ كُلَّمَا ازْدَادَ لِلنِّسَاءِ حُبّاً ازْدَادَ فِي الْإِيمَانِ فَضْلًا »[12] يعنی " هرکس محبتش به زن بيشتر باشد ،فضيلت ايمانش افزون تر خواهد بود."

اميرالمؤ منين عليه السلام در ضمن بياناتى كه راجع به صفات ناپسند (برخى ) بانوان همانند خودپسندى و تكبر، ناشكرى و بى صبرى و مانند اينها ايراد نمود و توصيه فرمود كه مراقب زنها باشيد تا به هلاكت نيفتند و سرپرستى خانواده را به آنها نسپاريد فرمود: « فَدَارُوهُنَّ عَلَى كُلِّ حَالٍ وَ أَحْسِنُوا لَهُنَّ الْمَقَالَ لَعَلَّهُنَّ يُحْسِنَّ الْفَعَالَ»[13] يعنی " با زنها در هر حالى مدارا كنيد (سخنان تند و زشت بر زبان نياوريد) شايد( در اثر اين رفتار نيكويى شما) آنها كارهاى خود را درست كنند."

برخی تصور می کنند محبت به زن ، مرد را تحقير می کند و زن را به طغيان وا می دارد. ولی اين فکر و انديشه غلط است . چون محبت به زن از مردانگی است و زن نيز اگر زن عاقل باشد ، محبت مرد را با محبت جبران می کند و اگر عاقل نباشد کمر انسان را می شکند و بنود محبت نيز به حال او فرق نخواهد کرد. در هر حال بهتر است مرد انسانيت خود را با محبت زنش به نمايش بگذارد.

در مقابل اين همه مدح و ستایش از خوش اخلاقی، از بد اخلاقی در خانواده نيز بشدت مذمت شده است. خصوصا اينکه اگر مرد دست بزن هم داشته باشد که ديگر سرنوشت خود را تباه نموده است.پيامبر اسلام (ص) فرمودند :« فَأَيُّ رَجُلٍ لَطَمَ امْرَأَتَهُ لَطْمَةً أَمَرَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ مَالِكاً خَازِنَ النِّيرَانِ فَيَلْطِمُهُ عَلَى حُرِّ وَجْهِهِ سَبْعِينَ لَطْمَةً فِي نَارِ جَهَنَّمَ وَ أَيُّ رَجُلٍ مِنْكُمْ وَضَعَ يَدَهُ عَلَى شَعْرِ امْرَأَةٍ مُسْلِمَةٍ سُمِّرَ كَفُّهُ بِمَسَامِيرَ مِنْ نَارٍ الْخَبَرَ»[14] يعنی " هرمردی سيلی به صورت زنش بزند خدای متعال به خازن آتش دستور می دهد هفتاد سيلی در درون آتش به صورت او بزند و هرمردی دستش رابه موی سر نامحرم بگذارد ، دستهايش را با ميخهای آتشين ميخکوب می کنند." باز فرمودند :« من ضرب امرأة بغير حق فأنا خصمه يوم القيامة »[15] يعنی " هرکس بناحق زنش را بزند من در قيامت دشمن او هستم." باز فرمودند: «هر مردي كه همسرش را بيش از سه بار در عمرش بزند، خداوند او را ميان تمام مردم محشر چنان رسوا كند كه اولين و آخرين به وي بنگرند.» در حديث ديگري از ايشان حكايت شده: «برادرم جبرئيل همواره در مورد زنان سفارش مي كرد تا آنجا كه گمان كردم براي شوهر جايز نيست حتي به زنش «اف» بگويد». و در روايت ديگري از حضرت نقل شده: «يؤتي الرجل من امتي يوم القيامة و ما له من حسنة ترجي له الجنة، فيقول الرب تعالي: ادخلوه الجنة فانه كان يرحم عياله» يعنی " روز قيامت مردي از امت من مي آيد در حالي كه هيچ عمل نيكي ندارد تا به بهشت اميدوار باشد، آنگاه پروردگار بلند مرتبه مي گويد، او را داخل بهشت نماييد! زيرا او با خانواده اش مهربان بود."

در مقابل ، بدرفتاری با خانواده موجب خشم الهی و عذاب اخروی می شود.اجبار زن به کارهای منزل ، فحاشی به خانم ، زورگوئی و ستم ، سبب عذاب الهی است.

داستان شگفت انگيز سعد بن معاذ

امام صادق (عليه السلام) مى فرمايد : گروهى نزد پيامبر خدا آمدند و او را به مرگ سعد بن معاذ خبر دادند ، پيامبر با اصحاب براى تجهيز سعد حركت كردند ، و در حالى كه بر چهارچوب در غسّال خانه قرار داشتند به غسل دادن بدن سعد فرمان دادند . هنگامى كه او را حنوط و كفن كردند و بر تخته اى براى حمل به سوى بقيع قرار دادند ، حضرت با پاى برهنه و بدون عبا دنبال جنازه حركت كردند ، سپس گاهى طرف راست جنازه را بر دوش مى گرفتند و گاهى طرف چپ را تا به قبر رسيدند . پيامبر وارد قبر شد و با دست مباركش لحد چيد و از اصحاب مى خواست كه سنگ و خاك به حضرت دهند تا روزنه هاى بين لحد را بگيرد ; چون فارغ شدند و خاك روى لحد ريخته شد و قبر به طور كامل بسته شد ، فرمود : من مى دانم به زودى جنازه مى پوسد ولى خدا بنده اى را دوست دارد كه هرگاه كارى مى كند محكم و استوار انجام مى دهد ، به اين خاطر در چينش لحد و بستن روزنه هاى آن با سنگ و خاك دقت كردم .

در آن لحظه مادر داغديده ى سعد از گوشه اى فرياد برداشت : اى سعد ! بهشت بر تو گوارا باد ، ولى پيامبر فرمودند : اى مادر سعد ! مطلبى را بر پروردگارت در مورد فرزندت اين گونه قاطع و يقينى نسبت مده ; زيرا فشار سختى به سعد وارد شد !!

چون پيامبر و مردم از دفن سعد برگشتند ، گفتند : اى پيامبر خدا ! كارى را از شما در مورد سعد ديديم كه بر كسى نديديم ، با پاى برهنه و بدون عبا تشييع جنازه آمديد . فرمودند : در اين حالت به فرشتگانى كه به تشييع آمده بودند اقتدا كردم . گفتند : گاهى جانب راست و گاهى جانب چپ جنازه را بر دوش گرفتيد . فرمود : در تشييع جنازه دستم در دست جبرئيل بود ، آنچه او انجام داد من انجام دادم . گفتند : شما براى غسلش اجازه دادى و بر او نماز گزاردى و لحدش را چيدى آن گاه گفتى : فشارى سخت بر او وارد شد ! فرمود : آرى ، زيرا با خانواده اش بداخلاق بود.[16]

رعايت اعتدال

البته اينکه گفته می شود مرد بايد زنش را دوست داشته باشد و به آنها خدمت کند و رفتار شايسته با آنها نمايد ، مراد رعايت اعتدال است. افراط و تفريط در اين مورد مضر است.

خدای متعال در قرآن کريم با يک جمله کوتاه به آن اشاره کرده می فرمايد.« وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوف‏ »[17] يعنی " با همسران خود خوشرفتارى كنيد." اين جمله در حين كوتاهى ، حدود برخورد با همسر و كيفيت رفتار با او را تعيين مى كند و مى فرمايد مرد نبايد در رفتار نسبت به همسر، از حد اعتدال خارج شود، ظلم و بداخلاقى و بخل و سختگيرى ، خلاف دستور خداست ، همچنانكه رها كردن همسر، مراقبت او نبودن ، مطيع كامل زن بودن و خرجهاى بيهوده و سستى هاى ناپسند نيز درست نيست ، مرد بايد با همسر از حد اعتدال خارج نشود، نه ظلم كند و نه خود را رها و در اختيار همسر قرار دهد. حضرت على عليه السلام فرمود:« كُلُّ امْرِىء تُدَبِّرُهُ اِمْرَأَةٌ فَهُوَ مَلْعُونٌ » يعنی " هر مردى كه امور او را زن بگرداند ملعون است."

بعضى از مردان از آزادى خداداده، و اراده و اختيار خود چشم مى پوشند، و دربست در اختيار زنان خود قرار مى گيرند، و بعضى از زنان با تسخير اراده و اختيار شوهر، حاكميت بر زندگى را به دست مى گيرند، و مركب حيات را به هر كجا كه خاطر خواه آنهاست مى رانند.

اين نوع زندگى به طور اغلب به يك زندگى شيطانى تبديل شده، و موجى از گناه و معصيت، و اسراف و تبذير، و خواسته هاى نامشروع زندگى را پوشانده، و معنويت را فرارى داده، و خانه و خانواده را از اصول الهى و انسانى منحرف نموده است.

درصد بالائى از خانواده ها در اين زمان دچار اين بلاى خانمانسوز هستند، به جاى اينكه قيام زندگى بستگى به مرد داشته باشد، بستگى به زن دارد، به عوض اينكه شوهر بايد شوهر زن باشد، زن شوهرى براى شوهر خود است، و خدا نكند مرد از خواسته زن هر چند نامشروع و خلاف خدا اطاعت نكند، آن زمان است كه جنگ و دعوا شروع مى شود، و آتشى خانمانسوز با دست زن روشن مى گردد، و تا مرد تسليم نشود، يا او را طلاق ندهد، آن آتش جهنمى فرو نمى نشيند.

خطبه دوّم

فضيلت ماه شعبان

شعبان ماه بسيار شريفي است، و به پیامبر اکرم حضرت محمّد مصطفی صل الله علیه و آله و سلم  منتسب مي‌باشد، و آن حضرت همه ی اين ماه را روزه مي‌گرفت، و روزه ی آن را به ماه مبارک رمضان متّصل مي‌نمود،‌ و مي‌فرمودند: "شعبان ماه من است، هر كه يك روز از اين ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب مي‌شود"

از امام صادق علیه السلام نیز روايت شده است:

چون ماه شعبان مي‌رسيد حضرت زين‌العابدين علیه السلام اصحاب خود را جمع مي‌كردند و مي‌فرمودند:

اي اصحاب من! مي‌دانيد اين چه ماهي است؟ اين ماه شعبان است، و حضرت رسول اکرم صل الله علیه و آله و سلم مي‌فرمودند شعبان ماه من است، پس در اين ماه براي جلب محبّت پيغمبر خود صلوات الله علیه، و براي تقرّب به سوي پروردگار خويش،‌ روزه بداريد،‌ به خدايي كه جان علي‌بن الحسين علیه السلام به دست قدرت اوست سوگند ياد مي‌كنم از پدرم حسين‌بن علي علیه السلام شنيدم كه فرمود: از اميرالمؤمنين علیه السلام شنيدم: هر كه شعبان را براي جلب محبّت پيامبر، و تقرّب جستن به سوي خداوند روزه بدارد خداوند او را دوست بدارد، و در روز قيامت به كرامتش نزديك نمايد، و بهشت را بر او واجب گرداند.

شيخ از صفوان جمّال روايت كرده است كه امام صادق علیه السلام به من فرمود: كساني را كه پيرامون و اطراف تو هستند به روزه ی ماه شعبان  وادار كن!

گفتم: فدايت شوم! مگر در فضيلت آن چيزي مي‌بيني؟

فرمود: آري! رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم هرگاه هلال ماه شعبان را مي‌ديد، به منادي دستور مي‌داد تا در مدينه ندا كنند: اي اهل مدينه! من از جانب رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم‌ به سوي شما ارسال شده‌ام.

آن حضرت مي‌فرمايد: آگاه باشيد! به درستي كه شعبان ماه من است، خدا رحمت كند كسي را كه مرا در ماه من ياري كند (يعني روزه بدارد آن را).

سپس امام صادق علیه السلام چنين گفت: اميرالمؤمنين علیه السلام مي‌فرمود:

از هنگامي كه شنيدم منادي رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم در ماه شعبان ندا داد، روزه ی شعبان از من فوت نشد، و تا زماني كه زنده هستم به خواست خداوند از من فوت نخواهد شد.

پس مي‌فرمود: روزه ی دو ماه شعبان و رمضان مايه ی توبه و آمرزش خداست.

بعضي از اعمال مشترك اين ماه:

1. هر روز هفتاد مرتبه بگويد: أًستَغفِرُاللهَ وَ أَسأَلُهُ التَّوبَهَ

2. هر روز هفتاد مرتبه بخواند: أَستَغفِرُاللهَ الَّذي لا إِلهَ إِلاّ هُوَ الرَّحمنُ‌ الرَّحيمُ الحَيُّ القَيُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَيه

هر كس در هر روز اين ماه هفتاد مرتبه استغفار كند، مانند اين است كه در ماه‌هاي ديگر هفتاد هزار مرتبه استغفار نمايد.

3. در اين ماه صدقه بدهد،‌ گرچه نصف دانه ی خرمايي باشد، تا حق‌تعالي بدن او را بر آتش دوزخ حرام كند. از امام صادق علیه السلام نقل شده است كه از وجود مبارك ايشان درباره ی فضيلت روزه ی ماه رجب سؤال كردند.

فرمود: چرا از روزه ی شعبان غافل هستيد؟

راوي عرض كرد: یا ابن رسول‌الله! كسي كه يك روز از ماه شعبان را روزه بدارد، چه ثوابي دارد؟

فرمود: به خدا سوگند بهشت پاداش آن است.

عرض كرد :یا ابن رسول‌الله! بهترين اعمال در اين ماه چيست؟

فرمود: صدقه و استغفار، هر كه در ماه شعبان صدقه دهد حق‌تعالي آن را رشد و نموّ دهد همان‌گونه كه يكي از شما بچّه شترش را رشد مي‌دهد، تا آن كه در قيامت، در حالي كه به اندازه ی كوه احد شده باشد به صاحبش باز گردد.

4. در تمام اين ماه هزار مرتبه بگويد:

لا إِلهَ إِلَّا اللهُ، وَ لا نَعْبُدُ إِلّا إيّاهٌ مٌخْلِصينَ لَهُ الدّينَ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ

معبودي جز خدا نيست، و نپرستيم جز او را، در حالي كه دين را براي او خالص كرديم، گرچه مشركان را خوش نيايد

توجه: روایت است که اين ذكر، پاداش بسياري دارد، از جمله اينكه در نامه ی عملش عبادت هزار ساله بنويسند.

5. در هر پنجشنبه ی اين ماه، دو ركعت نماز بجا آورد. در هر ركعت پس از سوره ی مبارکه حمد  صد مرتبه  سوره مبارکه اخلاص خوانده و بعد از سلام نماز، صد مرتبه صلوات بفرستد، تا حق‌تعالي هر حاجتي كه در امر دين و دنيا دارد روا كند، و نيز روزه ی هر پنجشنبه اين ماه فضيلت بسيار دارد.

توجه: روايت شده است كه در هر پنجشنبه ی ماه شعبان آسمانها را زينت مي‌كنند، پس ملائكه عرض مي‌كنند:

خداوندا! روزه‌داران اين روز را بيامرز، و دعاي آنان را اجابت فرما.

در خبر نبوي است:

هر كه روز دوشنبه و پنجشنبه ی شعبان را روزه بدارد، حق‌تعالي بيست حاجت از حوايج دنيا، و بيست حاجت از حوايج آخرت او را برآورد.

6. در اين ماه بسيار صلوات فرستد.

ولادت حضرت امام حسین (ع)(4ه.ق) و روز پاسدار

3 شعبان سالروزولادت حضرت امام حسین (ع)(4ه.ق) و روز پاسدار است. امام حسين (ع) با نهضتی که در کربلا بوجود آمورد خود را به يک مکتب پویا و زنده تبديل کرد که هرکس در اين مکتب شاگردی کند و آموزش ببيند نه تنها خودش از انحراف واکسينه می شود بلکه به يک پاسدار همه جانبه اسلام تبديل می شود. به همين دليل نهضت عاشورا خود يک پاسدار است. به همين مناسبت روز ولادت پاسدار اسلام ا روز سپاه پاسداران نامگذاری کرده اند. و حقيقتا عزيزان سپاهی در طول انقلاب شايستگی خود را بر اين نام ثابت کرده اند. اگر شما عملکرد و ويژگیهای سپاه را مطالع کنيد خواهيد ديد که ارزشها و معيارهای أينی در وجودشان تبلور يافته و در معرفت دينی و بصيرت و بينش سياسی از حد بالایی برخوردارند. در تمام ايام گذشته از اوّل تأسيسشان تا امروز مردمی بودن خود را حفظ کرده اند ، امرروز اگر بگوييم سپاه يعنی مردم ايران مبالغه نکرده ايم. نکته اساسی ديگر که در عمق وجود سپاه متبلور است ولائی بودن آن است. سپاه سرباز ولايت است و منتظر انگشت اشاره رهبر که با کمترين ايمای آن با تمام وجود لباس شهادت به تن می کنند فلذا شهادت طلبی يکی از ويژگی ديگر سپاه است.

امروز سپاه در کنار اين اقتدار عظيم معنوی که از دينی ، ولايی ، مردمی و شهادت طلب بودن آن سرچشمه گرفته است ، در عرصه نظامی نيز قدرت متحيرالعقول را بدست آورده است. همين رزمايش پيامبراعظم(6) که برگزار کرد و تعدا بيشماری از سيلوهای موشکی را بنمايش گذاشت دنيا را تکان داد. ايران موشک شهاب 3 با برد 2000 کيلومتر در اختيار دارد که می تواند با بد بالا نيز توليد کند چون اسرائيل و پايگاههای آمريکا در کمتر از 1200 کيلومتر قرار دارد و اين حجم عظيم انبارهای موشکی توان دفاعی کشور عزيزمان را بسيار بالا برد. ايران تعداد بيشمارى انبارهاى موشكى زيرزمينى ايجاد كرده كه شناسايى آن‏ها براى ماهواره‏ها غيرممكن است. آمادگى دائم موشك‏هاى دوربرد به صورت عمود و آماده پرتاب بودن از ويژگى‏هاى مهم اين سيلوهاست . برخى از نسل‏هاى جديد اين سيلوها طوری است که كليه مراحل پرتاب موشك به طور هوشمند از راه دور كنترل شده و نيازى به حضور نيروى انسانى در كنار سيلوها نيست.اولين مرحله از رزمايش پيامبر اعظم(6) سپاه پاسداران، 14 موشك دوربرد زمين به زمين با موفقيت پرتاب شد. اين 14 موشك به طور هم‏زمان و به منظور اصابت به هدفى واحد بر روى زمين شليك شدند.

ولادت با سعادت حضرت ابوالفضل العباس (ع)(26ه.ق) روز جانباز

4 شعبان سالروز ولادت با سعادت حضرت ابوالفضل العباس (ع)(26ه.ق) و روز جانباز است. جانبازان شهدای زنده ما هستند. آنها در بدنشان مدالهائی پرافتخاری دارند که تا ابد با آنها باقی خواهد ماند.مدالی که نشان عزت و شرف ، نشان شجاعت و ايثارو شهادت است. احترام به جانباز احترام به شهداست ، احترام به تمام ارزشهاست که خود جانبازان از همه بيشتر موظفند احترام خودشان را نگه دارند

ولادت با سعادت حضرت امام علی بن الحسین زین العابدین(ع)(38.ه.ق)

5 شعبان سالروز ولادت با سعادت حضرت امام علی بن الحسین زین العابدین(ع)(38.ه.ق) است. امامی که سفير کربلا بود و راوی حادثه کربلا. امامی که يادگار شهدای کربلابود امامی که تنها توانست بعد از شهادت پدر و عمو و برادرانش ، در قالب دعا درد دلش را بيان کند.[1] - بحار ج 68

[2] - بحار ج 68

[3] - بحار ج 68

[4] - بحارالأنوار 100 226

[5] - التوحيد، ص 127

[6] - الكافي 8 219

[7] - عیون اخبار الرضا، 38

[8] - من‏لايحضره‏الفقيه 3 443

[9] - میزان الحکمة، ج ۴، ص ۲۸۷

[10] - المطالب العاليه ، ج1 ص 133

[11] - الكافي 5 569

[12] - من‏لايحضره‏الفقيه 3 384

[13] - من‏لايحضره‏الفقيه 3 554

[14] - مستدرك‏الوسائل 14 250

[15] - إرشادالقلوب 1 175

[16] - بحار الانوار: 22 / 107، باب 37، حديث 67

[17] - نساء/19

 
طراح و برنامه نویس: اکین