خطبه های نماز جمعه مورخه 06/03/1389 PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۰۰

خطبه های نماز جمعه مورخه 6/3/1389

اطاعتهای واجب زن از شوهر

اطاعت زن از شوهر بر سه قسم است:

الف - اطاعت حرام

ب- اطاعت مستحب

ج- اطاعت واجب

اطاعت حرام

اطاعت حرام عبارت است از اينکه مرد از زنش کار حرامی را مطالبه کند ، در چنين مواردی بر زن، حرام است از شوهر اطاعت نمايد. مثلا از زنش می خواهد که در ماه مبارک رمضان روزه نگيرد ، ويا از وی می خواهد نماز نخواند . نه شوهر ، حق درخواست چنين چيزی را دارد و نه زن می تواند در چنين مواردی از خواسته شوهر اطاعت کند. يا از زنش می خواهد که با مردم نامحرمی دست دهد و با او گرم بگيرد چون دوستم و يا فاميلم است . زن حق ندارد در چنين مواردی از خواسته شوهر اطاعت کند. پيامبر اسلام فرمودند :« وَ مَنْ صَافَحَ امْرَأَةً حَرَاماً جَاءَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ مَغْلُولًا ثُمَّ يُؤْمَرُ بِهِ إِلَى النَّارِ وَ مَنْ فَاكَهَ امْرَأَةً لَا يَمْلِكُهَا (حَبَسَهُ اللَّهُ) بِكُلِّ كَلِمَةٍ كَلَّمَهَا فِي الدُّنْيَا أَلْفَ عَامٍ »[1] يعنی " هرکسی با زن نامحرمی دست دهد در حالی که دستهايش بسته شده است وارد قيامت می شود و دستور می دهند که او را به آتش بياندازند. و هرکس با زنی نامحرمی شوخی کند بخاطر هرکلمه اش هزار سال او را د قيامت نگه می دارند."

برخی از مردان از زنشان می خواهند که نوع خاصی از لباس که بی حجابی يا بدحجابی است بپوشند و يا می خواهند آرايش کرده و با لباس زننده در خيابان ظاهر شوند ، چنين درخواستهایی حرام است و زن نمی تواند از اين خواسته اطاعت کند. البته گاهی ممکن است که زن در ملأ عام حجاب را رعايت نمی کند ، اين کار نه تنها بر زن جايز نيست بلکه شوهر بايد از خودنمائی و بی حجابی زن جلوگيری کند.

اصبغ ابن نباته يک از ياران امام علی (ع) می گويد من از حضرت امير (ع) شنيدم می فرمود :« يَظْهَرُ فِي آخِرِ الزَّمَانِ وَ اقْتِرَابِ السَّاعَةِ وَ هُوَ شَرُّ الْأَزْمِنَةِ نِسْوَةٌ كَاشِفَاتٌ عَارِيَاتٌ مُتَبَرِّجَاتٌ مِنَ الدِّينِ دَاخِلَاتٌ فِي الْفِتَنِ مَائِلَاتٌ إِلَى الشَّهَوَاتِ مُسْرِعَاتٌ إِلَى اللَّذَّاتِ مُسْتَحِلَّاتٌ لِلْمُحَرَّمَاتِ فِي جَهَنَّمَ خَالِدَاتٌ »[2] يعنی " در آخر زمان و نزديک قيامت که بدترين زمان است ، زنانی ظاهر می شوند که بی حجاب و عريانند و از دين خارج شده داخل در فتنه ها شده اند . به شهوات ميل دارند و به لذات سرعت می کنند و محرمات را حلال می دانند . اينها هميشه در جهنم خواهند بود."

امام صادق (ع) فرمودند : « إِنَّ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ(ع) نَهَى عَنِ الْقَنَازِعِ وَ الْقُصَصِ وَ نَقْشِ الْخِضَابِ عَلَى الرَّاحَةِ وَ قَالَ إِنَّمَا هَلَكَتْ نِسَاءُ بَنِي إِسْرَائِيلَ مِنْ قِبَلِ الْقُصَصِ وَ نَقْشِ الْخِضَابِ»[3] يعنی " امیرالمؤمنین(ع) از برجسته ساختن موی سر در یک قسمت و نشان دادن موی بالای پیشانی و حنا گذاشتن کف دست توسط زنان نهی کرد و فرمود: زنان بنی اسرائیل به خاطر همین موهای بالای پیشانی و حنا گذاشتن (آشکار) به هلاکت افتادند."

پيامبر اسلام (ص) «يز فرمودند :« أَيُّمَا امْرَأَةٍ تَطَيَّبَتْ لِغَيْرِ زَوْجِهَا لَمْ تُقْبَلْ مِنْهَا صَلَاةٌ حَتَّى تَغْتَسِلَ مِنْ طِيبِهَا كَغُسْلِهَا مِنْ جَنَابَتِهَا »[4] يعنی " هر زنی که خود را برای غیر همسر خود، خوشبو کند هیچ نمازی از او پذیرفته نیست تا همان گونه که برای جنابت غسل می کند، از این بوی خوش نیز غسل کند."

در روايات زيادی مردان بی غيرت و مردانی که زنانشان در جامعه حجاب را عايت نمی کنند و آنها بی تفاوتند ، مذمت شده اند. حضرت امير المؤمنين - عليه السلام - در وقتى كه در عراق بودند فرمودند: « اى‏اهل عراق! شنيده‏ام كه زنان شما در راهها با مردان مدافعه مى‏كنند، يعنى: شانه به‏يكديگر مى‏زنند كه راه بدهند، آيا حيا نمى‏كنيد؟". [5] و باز فرمودند كه: «چرا حيا نمى‏كنيد و به غيرت نمى‏آئيد كه زنان شما به بازارها مى‏روند و با كفار شانه به هم مى‏زنند كه راه بيابند؟ ".[6]

روزى حضرت پيغمبر - صلى الله عليه و آله - فرمودند: « مَنْ أَطَاعَ امْرَأَتَهُ أَكَبَّهُ اللَّهُ عَلَى مَنْخِرَيْهِ فِي النَّارِ» يعنی " هر كه اطاعت زن خود راكند خداى - تعالى - او را سرنگون به جهنم اندازد."

عرض كردند كه: « وَ مَا تِلْكَ الطَّاعَةُ »يعنی " در چه چيز اطاعت‏كند؟"

فرمودند:« تَدْعُوهُ إِلَى النِّيَاحَاتِ وَ الْعُرُسَاتِ وَ الْحَمَّامَاتِ وَ لُبْسِ الثِّيَابِ الرِّقَاقِ فَيُجِيبُهَا»[7] يعنی " در اينكه از شوهر خود خواهش كند كه به حمامها و عروسيها وعيدگاهها و عزاها برود، و جامه‏هاى نازك بپوشد، و شوهر راضى شود و او را اذن دهد. "

امام صادق(عليه السلام) فرمودند: «اِنَّ الْمَرْءَ يَحْتاجُ فِى مَنْزِلِهِ وَ عَيالِهِ اِلَى ثَلاثِ خَلالِ يَتَكَلَّفُها وَ اِنْ لَمْ يَكُنْ فِى طَبْعِهِ ذلِكَ; مَعاشِرَةٌ جَمِيلَةٌ، وَ سِعَةٌ بِتَقْدِير، وَ غَيْرَةٌ بِتَحْصِين »[8] يعنی " انسان در منزل و در برابر خانواده اش نياز به سه صفت دارد كه اگر در طبيعت او وجود نداشته باشد بايد آن را به زحمت براى خود فراهم سازد، معاشرت زيبا و توسعه آميخته با اندازه و حساب، و غيرت آميخته با حفظ و نگهدارى از آلودگى ها."

هنگامى كه زنان بى‏حجاب باشند و ميان زن و مرد اختلاط باشد، طبيعى است كه مرد زنهائى زيباتر از همسر خود و زن مردهائى زيباتر از همسر خود را مشاهده نموده و اين مشاهده به گسستن روابط خانوادگى و سرانجامش طلاق و يا راههاى انحرافى مى‏باشد.

پيامبر اسلام (ص) به زنان توصيه می کند که اينکار را نکنند و می فرمايند اَيُّما امرَاءة نَزَعَت ثِيابَها فِى غِيرِ بَيتِها خَرَقَ اللّهُ عَنها سِترَه . اَيُّما اِمرَاءَةٍ وَضَعَت ثِيابَها فِى غَيرِ بَيتِ زَوجِها فَقَد هَتَكَت سَترِ ما بَينَها وَ بَينَ اللّهِ عَزوّجل »[9] يعنی " هر زنى لباسش را در غير خانه اش بيرون بياورد خداوند پرده او را خواهد دريد.هر زنى كه لباسش را در خارج از خانه شوهر بيرون بياورد (پوشش او كامل نباشد) بدرستى كه حرمت بين خود و خدايش را هتك نموده است !".

بنابراين زن حق ندارد با وضع بی حجابی از خانه خارج شود و مرد نيز حق ندارد نسبت به بی جابی زن بی تفاوت باشد.

خطبه دوّم

دعوت به تقوی

امام علی (ع) فرمودند :« أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي إِنْ قُلْتُمْ سَمِعَ وَ إِنْ أَضْمَرْتُمْ عَلِمَ وَ بَادِرُوا الْمَوْتَ الَّذِي إِنْ هَرَبْتُمْ مِنْهُ أَدْرَكَكُمْ وَ إِنْ أَقَمْتُمْ أَخَذَكُمْ وَ إِنْ نَسِيتُمُوهُ ذَكَرَكُمْ» يعنی " ای مردم از خدابترسيد ، خدای که اگر حرف بزنيد می شنود و اگر مخفی کنيد می داند و برای مرگ خودتان را آماده کنيد ، مرگی که اگر از آن فرار کنيد به آن می رسيد و اگر بايستيد شما را می گيرد و اگر آن را فراموش کنيد او شما را فراموش نمی کند."

افتتاح اولين دوره مجلس شوراى اسلامى (1359 ه.ش)‏

7 خرداد روز افتتاح اولين دوره مجلس شوراى اسلامى (1359 ه.ش)‏ است. اين روز را به تمام نمايندگان عزيز مجلس شورای اسلامی تبريک می گويم. مجلس شورای اسلامی يکی از مهمترين ارکان نظام اسلامی است بطوريکه مجلس را عصاره ملت ايران می دانند. اگر اين سخن درست باشد که در صورت نيز می تواند باشد ، نمايندگان مجلس بايد شبيه ملت ايران باشند. ملت ايران تشنه عدالتند ، تسليم زور نمی شوند ، به بيگانه باج نمی دهند ، هرچه در توان دارند در خدمت نظام قرار داده اند ، مطيع اوامر رهبری هستند و مانند اينها . مجلس نيز بايد همين ويژگيها را داشته باشد. تصميمات مجلس بايد کارساز و مشکل گشا باشد ، دغدغه مجلس بايد مصالح عمومی کشور باشد ، بايد نمآيندگانی به مجلس راه يابند که حقيقتا به راه مردم که راه امام است ، ايمان داشته باشند . مسئوليت را طعمه ندانند بلکه امانت بدانند.

نکته ديگری که هست اين است که بايد ابزار قانونی که در دست نمايندگان است در راستای مصالح عمومی کشور مورد استفاده شود نه در اغراض سياسی شخصی. گاهی ديده می شود نماينده ، وزيری را تهديد می کند که اگر فلان خواسته مرا عملی نکنی تذکر می دهم و يا استيضاح را مطرح می کند. و گاهی اين خواسته ها درست نيست ، گاهی ديده می شود که تعدادی از نمآيندگان طرح استيضاح وزيری را امضاء کرده اند و از وزير باج گرفته امضايشان را پس گرفته اند. معلوم می شود نه آن طرح و نه اين پس گرفتنها برای مصالح عمومی نبوده است. اينها بر نماينده که خود را عصاره ملت می داند يک عيب بزرگی است.

يکی از رويه های غلط و غير قانونی که در سراسر کشور اجرا می شود عدم رعايت استقلال قواست. نماينده بجای نظارت دخالت می کند و به جای وزير و استاندار ، عزل و نصب می نمايد و بدون دليل صرفا بخاطر انتخابات وزيری را تحت فشار قرار می دهد که بايد فلانی را برداری و فلانی را بياوری و اين کار نيز می شود و نامش را تعامل می گذارند که تعامل نيست بلکه نوعی بده بستان است و اين در نهايت به ضرر ملت است.

امروز الگوی نمايندگان ما شهيد مدرس است. کسانی که می توانند شبيه مدرس شوند و يک لحظه از حقوق مردم و مصالح کشور غفلت نکنند به صحنه بيايند. نماينده نبايد برای خود تصميم بگيرد او نماينده مردم است بايد برای مردم تصميم بگيرد و بداند که تصميم او در سرنوشت ميليونها انسان اثر دارد.

روز جهانى بدون دخانيات

10 خرداد روز جهانى بدون دخانيات است. امروز علی رغم اينکه عقل بشر رشد کرده است ولی جای تأسف است که عده ای همچنان بدون توجه به مضرات دخانيات و سيگار ، سيگار می کشند. در حالی که صاحب نظران می گويند مصرف هر يك نخ سيگار ، 5/5 دقيقه از عمر انسان مي كاهد. يعنی اگر کسی روزی 20 نخ سيگار بکشد بيش از يک ساعت و 40 دقيقه هر روز از عمرش کاسته می شود. ساليانه نزديك به 50.000 نفر بعلت عوارض سيگار در ايران فوت مي شوند و هزينه ناشي از مصرف سيگار در ايران رقمي بالغ بر 400.000.000.000 (( چهارصد ميليارد )) تومان مي باشد . بااين پول صدها روستا را می توان برقدار نمود و آب داد و جاده ها را آسفالت نمود و صدها مدرسه ساخت و هزاران بيکار را مشغول نمود. طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر ‌٨ ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد.در کشور ایران نزدیک به ۱۰ میلیون نفر سیگاری (حدود ۱۴ درصد جمیعت) ، روزانه بیش از سه میلیارد تومان خرج سیگار کشی می کنند.

سالیانه ۵۴ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می شود ، که ۱۲ میلیارد نخ آن تولید داخل و بقیه عمدتاً از طریق قاچاق واردکشور شده وبا شبکه های مرموز وغارتگر ، توزیع می شود .

آزمایشها و شواهد پزشکی نشان داده است که تمامی محدوده هایی که در برخورد با دود سیگار در بدن قرار دارند مانند لب، دهان، گلو، حنجره، مری، ریه و ... در خطر ابتلا به سرطان می باشند.

بيش از 43 ماده سرطانزا در دود سيگار وجود دارد.۹۰ يا 85 درصد سرطان‌های ریه و ۷۰درصد بیماری‌های ریوی، به مصرف دخانیات مربوط می‌شود.

احتمال سرطان ریه در زنان سیگاری، ۲۰برابر و در مردان، ۱۰برابر افراد غیرسیگاری است. این خطر بیش از آن‌که به تعداد نخ سیگار مصرفی وابسته باشد، به مدت مصرف دخانیات مرتبط است. از هر ۱۰۰۰نفری که به علت سرطان ریه فوت می‌کنند، ۹۰۰ نفرشان سیگاری هستند.[1] - وسائل‏الشيعة 20 198

[2] - من‏لايحضره‏الفقيه 3 390

[3] - الكافي 5 519

[4] - من‏لايحضره‏الفقيه 3 440

[5] - بحار الانوار، ج 79، ص 115، ح 7

[6] - فروع كافى، ج 5، ص 537، ذيل حديث 6.

[7] - بحار الانوار، ج 103، ص 242، ح 9.و نيز ص 243، ح 11. من‏لايحضره‏الفقيه 1 115

[8] - بحارالانوار، جلد 75، صفحه 236 .

[9] - كلمة الرسول 449.

 

آخرین به روز رسانی در جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۲۲
 
طراح و برنامه نویس: اکین