خطبه های نماز جمعه مورخه09/02/1390 PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۵۹

خطبه های نماز جمعه مورخه09/02/1390

کمک به شوهر در امور دينی و دنيوی

يکی از مهمترين اهداف ازدواج رسيدن به کمالات معنوی است . انسان اعم از مرد يا زن عمدتا به اين منظور ازدواج می کند که جلوی رهزنی نفس را گرفته و باارضای نفس از اين حيث امنيت پيدا کند و از طرف دوّم با آرامش خاطر به بندگی خداوند بپردازد و در تربيت فرزندان شايسته کوشيده برای آينده جامعه انسانهای وارسته تحويل دهد. بديهی است که انجام اين امورات مهم بدون همسر شايسته و مساعدت زن متدين خانه ممکن نخواهد بود. به همين دليل يکی از وظايف مهم زن خانه اين است که در امور دنيوی و دينی معاون و همکار مناسب شوهر باشد.

زن شريک زندگی است و شريک زندگی به اين معنا نيست که هرچه شوهر بياورد با هم بخورند ، چون زندگی تنها خوردن و نوشيدن نيست بلکه زندگی انسان تمام ابعاد مادی و معنوی حيات او را می گيرد و زن در تمام آن ابعاد شريک مردم است. زن بايد در مديريت منزل از حيث دخل و خرج ، تربيت فرزندان ، کسب معنويت و تحمل مشکلات شريک مرد و در کنار مرد باشد. نه اينکه خود مشکل بزرگی برای مرد شود و زندگی را بر وی سخت نمايد و با انتظارات بی جا و توقعات بی مورد و يا مسابقات تجملاتی با همسايه و فاميل ، شوهر را به زحمت اندازد.

يك بانوى فهميده كسى است كه علاوه بر انجام مسئوليت خانه و امور تربيتى فرزندان ، و وظائف دينى خود، به شوهر خويش در راه انجام كارهاى نيك پسنديده نيز كمك كند، زن مى تواند بهترين تشويق كننده مرد در انجام واجبات و ترك محرمات ، و بالاتر از آن ، انجام مستحبات و ترك مكروهات باشد.

زن بايد اين را بفهمد که بهشت و جهنمش در دست شوهر صالح اوست. حصين بن محصن می گويد : عمه ام برای کاری نزد پيامبر (ص) آمد ، پس از انجام دن کارش ، پيامبر (ص) به وی فرمودند : آيا تو شوهر داری ؟ گفت : آری . فرمودند : با او چگونه ای ؟ گفت : برای او از هيچ کاری کوتاهی نمی کنم ، مگر اينکه از توانم خارج باشد. حضرت فرمودند : مراقب باش که با او چگونه ای ، زيرا او ، در حقيقت بهشت و دوزخ توست.[1]

امام صادق ( ع) فرمودند : سه چيز براى مؤ من راحتى است ، از جمله فرمود :« و امراة صالحة تعينه على امر دنيا و الاخره»[2] يعنی " زن شايسته اى كه كمك كار شوهر در دنيا و آخرت باشد."

پذيرا شدن ميهمان با روى باز از طرف زن و يا توصيه به صله رحم و يا انفاق به نيازمندان ، دقت و مراقبت در انجام امور دينى مثل نماز و روزه و خمس و مانند اينها همراه با قناعت و ايجاد فرصت كار خير، مى تواند كمك مهمى به شوهر باشد.

زن مى بايست از حساسيت موقعيت خود، در راه انجام امور اخروى و معنويات استفاده كند، تا خود و شوهر و فرزندان خود را در كانونى سرشار از معنويات و منور به نور الهى قرار دهد، در روايت است كه بعد از عروسى حضرت فاطمه و حضرت على پيامبر اكرم از حضرت على عليه السلام پرسيدند خانواده خود را چگونه يافتى ؟ ايشان جواب دادک « نعم العون على طاعة الله » يعنی " فاطمه را بهترين كمك در راه فرمانبردارى خدا يافتم."[3]

زنان که در مديريّت داخل خانه نقش بی بديل دارند می توانند در دو بعد دنيوی و اخروی در توفيق شوهر موثر باشند. يکی امورات دنيوی است. برخی از خانمها تصور می کنند که چون کارمند نيستند و در آمدی ندارند ، نمی توانند به شوهر کمک مالی کنند و بخشی از نياز های زندگی را تأمين کنند ، در حالی که اينگونه نيست. زيرا زنان می توانند با قناعت و استفاده بهينه و بموقع از امکانات موجود و بوجود آوردن فضای صفا و صميميت کمک شايانی به شوهر بکنند. اگر شوهر در آمد کلانی داشته باشد ولی گرفتار زنی بدسليقه و ول خرج و زياده خواهی باشد ، نمی تواند با همين درآمد زياد ، نياز زندگی را مرتفع سازد.

خدمت زن در مزل يکی از عبادت بزرگ شمرده شده است. زن بايد در منزل بقصد عبادت کار کند. امام صادق (ع) فرمودند : پيامبر اسلام (ص) فرمودند : هرزنی که در خانه شوهر خود، به قصد مرتّب کردن آن ، چيزی را جابه جا کند ، خداوند به او نظر می کند و خداوند به هرکس نظر کند ، عذابش نمی دهد.

ام سلمه عرض کرد : همة خوبيها را مردها از آن خود کرده اند، پس چه چيزی برای زنان بيچاره می ماند ؟

حضرت فرمودند : آری ، هرگاه زن ، باردار شود ، به منزله روزدار شب زنداری است که با جان و مال خود ، در راه خدا جهاد می کند. پس چون وضع حمل کند ، برايش چنان مزدی است که عظمتش در تصور تو نمی گنجد. و هر گاه کودکش را شير می دهد ، در براب هرمکيدنی ، ثوابی معادل آزاد کردن يک بنده از فرزندان اسماعيل برايش وجود دارد. و چون از شيدادن فراغت يابد ، فرشته ای بر پهلوی او می زند و می گويد : زندگی را از نو آغاز کن ، که آمرزيده شدی .[4]

پيامبر اسلام (ص) فرمودند :« اَيُّماامرَأهٍ خَدَمَت زَوجَها سَبعَهَ اَيّامٍ ، غَلَّقَ الّلهُ عَنها سَبعَهَ ابوابِ النّارِ ، و فَتَحَ لَها ثَمانِيَهَ أبوابِ الجَنَّهِ ، تَدخُلُ مِن أينَما شاءَت .»[5] يعنی " هرزنی که شوهرش را هفت روز ياری کند ، خداوند هفت در دوزخ را به رويش می بندد و هفت در بهشت را به رويش می گشايد تا از هر دری که بخواهد وارد شود."

صحنه ديگر نقش آفرينی زنان در کمک به شوهران ، امور اخروی است. نبايد اينطور باشد كه بانوان در امور دنيا صرفه جو و كمك كار باشند، اما در امور آخرتى دريغ كنند، و يا مانع شوهر باشند. زنان شايسته خانه بايد شوهر و فرزندان خود را به نماز به روزه و به انفاق ، به قرائت قرآن ، به مسجد و جماعت و جلسات و دوستى و صفا دعوت كنند.

زن خانه اگر می بيند شوهر در نماز سستی می کند او را به نماز تشويق کند و اگر می بيند در پرداخت زکات و خمس کوتاهی می کند ، اهميت زکات و نقش غذای حلال را متذکر شود. اينها می تواند کمک شايانی به شوهر باشد.

- دعا و سوره کوثر

خطبه دوّم

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَا يَبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا يُحْصِي نِعَمَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا يُؤَدِّي حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ الَّذِي لَا يُدْرِكُهُ بُعْدُ الْهِمَمِ وَ لَا يَنَالُهُ غَوْصُ الْفِطَن‏ ثم الصلاه والسلام علی اشرف الانبياء و المرسلين حبيبنا و حبيب اله العالمين الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضين بابی القاسم محمد.

سنت حسنه

در شهرما رسم شده است که اگر کسی عزيزی را از دست بدهد مردم را دعوت می کند و احسان می دهد. اين امر که در ذات خود خوب است به مرور زمان منحرف شده و اخلاص جايش را به ريا و احسان جايش را به تجمل داده است. هر روز در حالی اين مراسم انجام می گيرد که دعوتها افزايش می يابد که ديگر خانه ها گنجايش ممدعوين را ندارد ، مجبور می شوند که اين مهمانيها را در مساجدانجام دهند. اين رويه با اين وضعيت نه مطلوب شرع است و نه مورد تأييد عقل است. گروهی تصميم گرفته اند اين رويه را عوض کنند و به جای دعوت از مردم غذای خشک به خانه فقراء بفرستند. اگ اين سنت پا بگيرد ديگر مطمئن باشيد که فقيری بدون طعام نمی ماند. من همه مردم عزيز را دعوت می کنم که کمک کنند اين سنت حسنه پابگيرد. اگر خواستيد احسان بدهيد غذای خشک تهيه کنيد و به خانه فقراء بفرسيد تا فقراء در کنار خانواده غذای خوب بخورند.

روز جهانی کار و کارگر و روز معلم و روز عقيدتی

11 اردبيهشت روز جهانی کار و کارگر و 12 ارديبهشت روز معلم و روز عقيدتی ، سياسی است. اين دو قشر مؤثرترين قشر سازنده جامعه هستند که در عرصه سازندگی ظاهر و ديگری در عرصه سازندگی باطن نقش آفرينی می کنند. دست رنج کارگران عمان و آبادانی و زيبائيهای عمرانی است و دست رنج معلمان تربيت انسان و زيبائیهای انسانی است. من ضمن تبريک روز کارگر ومعلم از زحمات اين گروه زحمتکش و عظيم تشکر و قدردانی می کنم.

حکومت ولائی

حکومت جمهوری اسلامی ، حکومت ولايت فقيه است. بدين معنا که تمام قوا و مسئولين زير فرمان ولی فقيه عمل می کنند. مشروعيت ولی فقيه از همان سرچشمه است که پيامبر و امام ولايتش را می گيرد. ومشروعيت تمام مسئولين اعم از رئيس جمهور ، نمايندگان و رئيس قوه قضائيه از ولی فقيه است. و بدون اجازه ولی فقيه احدی حق دخالت در حکومت ندارد ولو کل مردم دنيا به وی رأی دهند. به همين خاطر است که رئيس جمهور پس از اينکه از مردم رأی می گيرد بايد ، ولی فقيه حکم رياست جمهوری وی را تنفيذ نمايد. ساير قوا نيز اينگونه است.

تاکنون اين کشور را از حوادث مختلف تنها درايت رهبری و وجود مبارک ولی فقيه حفظ نموده است. در فتنه گذشته تنها رهبری بود که توانست کشور را مديريت کند. اين مردم با يک اشاره رهبری امام فرزندانشان را به ميدان جنگ فرستادند و قربانی دادند. اين نکته را بايد تمام افراد جامعه در نظر داشته باشند.

قضيه ای که اخيرا در کشور اتفاق افتاد يک سوال جدی در اذهان بوجود آورد و آن اينکه وقتی استعفای جناب آقای مصلحی را رئيس جمهور محترم پذيرفت ، ولی امر زمان مقام معظم رهبر با حکم حکومتی دستور فرمودند که با توجه به وضعيتی که در کشور و در اطراف کشور و در کشورهای اسلامی می گذرد بايد آقای مصلحی در سمت خود باقی بمانند و با اقتدار تمام به مسئوليت خود ادامه دهد.

شخص که اعتقاد به ولايت فقيه دارد وظيفه اش اين است که بدون درنگ بايد تسليم اين امر حکومتی شود نه تنها حق مخالف ندارد بلکه حتی حق درنگ و ترديد نيز ندارد و الا مشروعيت خود را از دست می دهد. امروز همه مردم گوش به فرمان رهبرند و دشمنان ما هم از اين می ترسند و مسئولين ما از جمله رئيس جمهور ما هرچه دارد از اين مردم و از حمايتهای رهبری دارد و در کشور هم يک حاکم و جود دارد که سخنش فصل الخطاب است و آنهم مقام معظم رهبری است ، نه کسی ديگر.

ما از مسئولين خصوصا از رئيس جمهور عزيزمان که به حق در دوران رياست جمهوريش خدمات شايسته ای انجام داده است اين سوال را می پرسيم که اگر امام زمان تشريف می آوردند و به شما می گفتن که آقای مشائی را کنار زنيد و آقای مصلحی بايد وزير اطلاعات باشد چه می کرديد ؟ از دو حال خارج نيست يا قبول می کرديد يا خدای ناکرده از دستورش سرپيچی می کرديد. اگر سخن امام را می پزيرفتيد ، مگر ولی فقيه نائب امام نيست ؟ مگر امام راحل نفرموده است که تمام اختيارات حکومتی معصوم به فقيه جامع الشرائط منتقل می شود و رهبر ما امروز نائی امام است و بايد شما بدون چون چرا از وی اطاعت کنيد. و من فکر نمی کنم شما معتقد باشيد که رهبر ما نائب امام نيست و يا کسی که در سازمان ملل برای فرج امام عصر دعای فرج می خواند از دستور وی اطاعت نکند.

امروز کشورهای عربی در آتش حسرت رهبری مثل رهبر فرزانه ما می سوزد. اينکه کار به جائی نمی برند و همچنان قتل عام می شوند به خاطر نداشتن چنين رهبری است. امروز بيش از پيش وظيفه همگان است گرد شمع وجود رهبر عزيز را بگيريم و با حفظ وحدت و همدلی توطئه دشمنان را که در بيخ گوشمان قرار دارد خنثی کنيم.

امروز خيزشهای مردمی از انقلاب ما الگو گرفته است. به جای دفاع غير معقول و منطقی از يک شخصيتی که کل مردم ايران از وی ناراحتند ، در فکر مردم مظلوم بحرين باشيم. زنان و مردانشان فقط بخاطر شيعه بودنشان زير چکمه های وهابيت جان می دهند و با سختترين شنکجه ها رو برو هستند. زنانشان در زير شکنجه ، جوانانشان در سياه چالها ، مردانشان قتل عام می شوند، بياييد از اين مظلوميت دفاع کنيد.

همه مردم و مسئولين بلکه دنيا می داند که رهبری انقلاب با احدی عقد اخوت نبسته است همانطوريکه در فتنه گذشته ايستادند و يک قدم عقب نشينی نکردند در اين فتنه نيز اعلام فرمودند که با رعايت مصالح عالی نظام هيچ وقت کوتاهی نخواهند کرد.[1] - مسندابن حنبل ، ج 7 ص 21

[2] - كافى ج 5 ص 328.

[3] - بحار، ج 43، ص 117.

[4] - بحار ، ج 104 ، ص 106

[5] - وسايل ج14 ، ص 123

 
طراح و برنامه نویس: اکین