خطبه های نماز جمعه مورخه 26/01/1390 PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۵۸

خطبه های نماز جمعه مورخه 26/01/1390

آرامش بخشيدن

يکی از وظايف مهم زن خانواده آرامش بخشب به اعضای خانواده خصوصا شوهر و گرم نگه داشتن کانون خانواده است. چون پدر خانواده که مسئوليت نفقه و هزينه زن و فرزند به عهده اوست ، دائما فکرش مشغول و جسمش در تب و تاب است و همين مسئوليت در عهده او سنگينی می کند . خصوصا اگر در مديريّت منزل و تهيه نياز های آن دچار مشکل شود و يا در خارج خانه گرفتار افراد ناباب و ناشايست شود ، هميشه افکارش مضطرب و به هم ريخته است. فرزندان نيز يا تجربه زندگی ندارند و سردی و گرمی روزگار را نچشيده اند و آنچنان سختيهائی زندگی را احساس ننموده اند و در قبال خانواده نه تنها مسئوليتی احساس نمی کنند بلکه اکثراً از اينکه پدرشان نيازهای آنها را تأمين و خرج تو جيبی آنها را فراهم خواهد کرد ، خيالشان بسيار آسوده است و رنج و مشقت زحمات پدر را بخوبی درک نمی کنند. در چنين فضائی است که زن مهربان خانه که مظهر لطف و محبت خداست ، نقش آفرينی می کند و با درايت ومديريت خود آرامش را در خانه فراهم می سازد.

« وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ »[1] يعنی " و از نشانه‏هاى او اينكه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفريد تا در كنار آنان آرامش يابيد، و در ميانتان مودّت و رحمت قرار داد در اين نشانه‏هايى است براى گروهى كه تفكّر مى‏كنند! ."

جالب اينكه قرآن در اين آيه هدف ازدواج را سكونت و آرامش قرار داده است، و با تعبير پر معنى" لتسكنوا" مسائل بسيارى را بيان كرده است.

به راستى وجود همسران با اين ويژگيها براى انسانها كه مايه آرامش زندگى آنها است يكى از مواهب بزرگ الهى محسوب مى‏شود.

اين آرامش از اينجا ناشى مى‏شود كه اين دو جنس مكمل يكديگر و مايه شكوفايى و نشاط و پرورش يكديگر مى‏باشند بطورى كه هر يك بدون ديگرى ناقص است، و طبيعى است كه ميان يك موجود و مكمل وجود او چنين جاذبه نيرومندى وجود داشته باشد.

و از اينجا مى‏توان نتيجه گرفت آنها كه پشت پا به اين سنت الهى مى‏زنند وجود ناقصى دارند، چرا كه يك مرحله تكاملى آنها متوقف شده است[2].

نظام خانواده به تناسب روحيات و توان زن و مرد، برنامه ريزى مى شود، يكى از وظائف مهم بانوان ، تعديل عواطف و مهيا كردن فضاى آرام و با صفا در ميان خانه است ، بانوان به لحاظ لطافت و حساسيت روح ، مسئول تنظيم آرامش و صفاى خانواده مى باشند.

اگر مردى بر اثر ضعف نفس ، و يا برخورد با مشكلات و سختى روح و يا به هر دليل موجه يا ناموجه ، عصبانى شد، بر يك بانوى فهميده لازم است ، بيش از آنكه خود را رقيب حساب كند، همانند يك پرستار دلسوز، به فكر آرام كردن روح و روان شوهر و اهل خانه باشد، تا پس از فروكش كردن گردو و غبار خشم و به كار افتادن عقل و فكر، آن موقع با هم صحبت كنند و اين كار اگر چه از دو طرف لازم است ولى مسئوليت بيشتر به عهده زن است ، و به همين لحاظ است كه در روايات متعدد به زنان توصيه شده است . تا تلاش كنند رضايت شوهر را بدست آورند، و ديديم كه قرآن از زنها بعنوان آرامش دهنده ياد نموده است ، در روايتى از حضرت على عليه السلام نقل شده است كه فرمود: وقتى به زهرا نگاه مى كردم ، هر غم و غصه اى كه داشتم برطرف مى شد.

زنان بايد شادى آفرين خانه باشند، سنگ صبور خانه زن است ، هميشه مى بايد نبض عواطف و جو اخلاقى خانه را معتدل نگاه دارد، پيامبر اكرم (ص ) در آن حديث زنى را شايسته و پر سود دانست كه گاه مرد به او نگاه كند و شادمان شود، پس گره از ابرو باز كنيد، و با استقبال گرم و صورت خندان ، گلهاى محبت را در زندگى شكوفا كنيد، چرا كه حضرت على عليه السلام فرمود: زن گل است پس بايد همچون گل شكفته ، در گلستان خانواده شادى آفرين باشيد.

گاهی برخی ازخواسته های زنانه موجب به هم خوردن آرامش خانواده می شود . يا خارج از قدرت و توان شوهر خواسته می شود و يا در فضای نامناسب و با ادبيات نادرست مطرح می شود. در اينجاست که زنان بايد بدانند که هرسخن جائی و هرنکته مکانی دارد.

هرگاه خواستيد چيزى تقاضا كنيد، نبايد فقط به فكر گرفتن تقاضاى خود باشيد و به هر قيمتى شده آن را بدست آوريد، اين كار مناسب محيط خانواده نيست بلكه به ميدان جنگ و يا جنگل شبيه تر است .

مثلا شما براى خودتان يا فرزندانتان لباس مى خواهيد، شوهر شما وارد خانه مى شود، بدون در نظر گرفتن موقعيت ، شروع مى كنيد به در خواست كردن ، و چه بسا كه عكس العمل تند او - گرچه نابجاست - روبرو مى شويد و دنبال آن ممكن است مسئله ادامه يابد و كم كم عواقب سوء پيدا كند، و با زياد شدن تدريجى كدورتها رشته محبت پاره مى شود.

ولى يك بانوى عاقل مى داند هنگامى كه هنوز شوهر خستگى كار روزانه را بر دوش مى كشد و براى استراحت به خانه آمده ، وقت گذاشتن كار ديگرى بر عهده وى نيست ، او بايد صبر كند تا شوهر خستگى بگيرد، سپس با وى راجع به مسائل مختلف اندكى صحبت كند، چه بسا در امور زندگى دچار مشكلاتى باشد، اعصابش در اثر حادثه اى كوفته شده باشد، مخارج تازه اى برايش پيش آمده باشد، كه اگر بى حساب و كتاب ، تقاضا كند مسلما جواب منفى خواهد گرفت ، و اگر موقعيت مناسب بود با نرمى و از روى محبت ، تقاضاى منطقى خود را بنمايد.

اين همسر اشتباه مى كند

آن همسرانى كه گمان مى كنند اگر با سرسختى و درشتى و به زحمت انداختن همسر خود خواسته خود را تحميل كرده به دست آورده اند، زيرك و موفق هستند، بسيار در اشتباهند، آنها مثل كسى هستند كه براى خريد قند به مغازه اى رفته بود، صاحب مغازه كه سنگ ترازوى او از گل پخته بود، مقدارى در ترازو گذاشت ، رفت تا قند را بياورد.

خريدار كه به خوردن گل عادت داشت ، موقعيت را مغتنم شمرد و شروع كرد مقدارى از آن گل در ترازو را خوردن ، صاحب مغازه هم متوجه نشد و با آن گلها قند را كشيد و تحويل داد، خريدار بيچاره خوشحال از اينكه زرنگى كرده و صاحب مغازه را فريب داده و گل او خورده است ، رفت غافل از اينكه كم شدن گل موجب كم شدن قند او شده است و او به خود ضرر زده است. آرى ، آن همسرى كه خوشحال است از اينكه با سختى و ايجاد ناراحتى به خواسته خود رسيده ، در حقيقت با بدست آوردن آن خواسته ، سنگ زيرين زندگى كه همان محبت و علاقه است را به يك يا چند خواسته فروخته است . محبتى كه شيرين تر از قند است را داده و گل آلوده اى را كه با ناراحتى همراه شده گرفته است.

مديريت منزل بسيار سخت تراز يک اداره است زن باهوش با تدبير خود هم به خواسته خود می رسد و هم خانه را گرم نگه می خواهد زن ساده لوح و کم خرد ، بدون آنکه به خواسته خود برسد آرانش خانه را به هم می ريزد. به همين دليل پيامبر اسلام (ص) فرموده است :«اِيّاكُمْ وَ تَزَوَّجَ الْحَمْقاءِ فَإِنَّ صُحَبَتَها ضَياعٌ وَ وَلَدَها ضِباعٌ.»[3] يعنی "از ازدواج با زن كودن و دچار حماقت بپرهيزيد كه همنشينى با آنان تباهى عمر و فرزندش متجاوز و ستمكار است."

- دعا و سوره کوثر

خطبه دوّم

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَا يَبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا يُحْصِي نِعَمَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا يُؤَدِّي حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ الَّذِي لَا يُدْرِكُهُ بُعْدُ الْهِمَمِ وَ لَا يَنَالُهُ غَوْصُ الْفِطَن‏ ثم الصلاه والسلام علی اشرف الانبياء و المرسلين حبيبنا و حبيب اله العالمين الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضين بابی القاسم محمد.

اللهم صل علي علي اميرالمومنين وعلي فاطمه سيده النساء العالمينوعلي الحسن والحسين سيدي شباب اهل الجنه وعلي علي بن الحسين ومحمد بن علي وجعفر بن محمد وموسي بن جعفر وعلي بن موسي ومحمد بن علي وعلي بن محمد والحسن بن علي والحجه القايم المنتظر صلواتک و سلامک عليهم اجمعين.استغر الله لی و لکم من جميع الذنوب و الاثام و اتوب اليه.

شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)

13 جمادى‏الاولى‏ سالروزشهادت حضرت فاطمه زهرا(س) به روايت 75 روز (11 ه ق) است. زهرای مرضيه آن بانوی بی بديلی است که در کوتاهترين عمر خود به بالاترين مقام انسانيت دست يافت. اين از افتخارات فاطمه زهراست که پيامبر اسلام (ص) گرانبهاترين جملات را در حق ايشان فرموده اند از جمله اينکه فرموده اند :« ما تَکامَلَتِ النُّبُوَّةُ لِنَبِيِّ حَتّي أَقَرَّ بِفَضْلِها وَ مُحَبَّتِها» يعنی " نبوّت و پيامبري براي هيچ پيغمبري کامل نمي‏شود مگر اينکه به محبّت و فضيلت فاطمه زهرا (س) اقرار داشته باشد." يا فرمودند : «انّ ابنتي فاطمة ملأ اللَّه قلبها و جوارحها ايماناً و يقيناً » يعنی " براستي خداي بزرگ قلب و جوارح دخترم فاطمه- سلام اللَّه عليها- را از ايمان و يقين پر کرده است ."

حضرت امير (ع) که شخص دوّم عالم امکان است تنها هم کفو وی فاطمه است. ازحضرت امام صادق و حضرت امام رضا آمده است:«ان اللَّه عزوجل يقول: لولم اخلق عليا لما کان لفاطمه کفو علي وجه الارض آدم فمن دونه » يعنی " خداوند مي‏فرمايد: اگر علي را خلق نمي‏کردم، در روي زمين همتايي براي فاطمه عليهاالسلام پيدا نمي‏شد خواه آدم و غير او."

عبادت فاطمه (س)

حسن بصري در توصيف عبادت فاطمه زهرا- سلام اللَّه عليها- مي‏گويد: «ما کان في هذه الامة اعبد من فاطمة کانت تقوم حتي تورم قدماها » يعنی " او عابدترين مردم بود و آنقدر در عبادت خداي متعال ايستاد تا اينکه پاهاي مبارکش ورم نمود"

امام حسن (ع) فرمودند :«مادرم فاطمه- سلام اللَّه عليها- را در شبي ديدم که در محرابش ايستاده بود متوجه ايشان بودم، پس آنقدر به رکوع و سجده رفت تا اين که عمود صبح نمايان شد. و شنيدم که براي زنان و مردان مؤمن دعا مي‏کرد و اينها را نام مي‏برد و برايشان زياد دعا نمودند اما براي خودشان هيچ دعا نکردند. به مادرم گفتم: اي مادر چرا براي خودتان دعا نکرديد آن چنانکه براي غير خودتان دعا نموديد؟ پس فرمود: اي فرزندم! اول همسايه سپس خانه».

فاطمه اينگونه امت پيامبر را دوست دارد و قبل از خود آنها را دعا می کند و مهريه اش را طلب مغفرت برای امت گناهکار قرار می دهد.و صد البته محبت به آن بانوی اسلام نيز فوق العاده ارزش دارد.

پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: کسي که دخترم فاطمه عليهاالسلام را دوست بدارد در بهشت با من است، و کسي که او را دشمن بدارد در آتش جهنم است. محبت فاطمه عليهاالسلام در صد مورد فايده دارد که آسان‏ترين آن موارد هنگام مرگ و در قبر و کنار ميزان اعمال و در قيامت و در صراط و هنگام حساب است.

کسي که دخترم فاطمه عليهاالسلام از او راضي باشد من از او راضي هستم، و کسي که من از او راضي باشم خدا از او راضي است، و کسي که فاطمه بر او غضبناک باشد من بر او غضب مي‏کنم، و کسي که من بر اوغضب کنم خداوند بر او غضب مي‏کند. واي به حال کسي که به فاطمه و ذريه و شيعيانش ستم کند.

و اين کلام خداست که فرمود: «قل لااسئلکم عليه اجراً الاالموده في‏القربي.« يعنی "[بگو پيامبرم از شما مزدي نمي‏طلبم مگر حبّ و مودت نزديکانم.]

مستند "ظهور بسيار نزديك است"

در بهمن ماه سال گذشته، خبر انتشار يك فيلم به اصطلاح مستند با عنوان «ظهور بسيار نزديك است» در قالب " سى دى" با مضمون نزديك بودن پايان انتظار و آشكار شدن علائم ظهور امام زمان (عج) در جامعه منتشر شد.

پس از مدتى كوتاه، اين فيلم با حجمى انبوه و رايگان در جامعه توزيع گرديد و به بحث اول محافل مذهبى، خانوادگى و سياسى مبدل شد. در اين فيلم ضمن اعلام آغاز عصر ظهور، به بيان مشابهت‏هاى شرايط فعلى و نشانه‏هاى ظهور در برخى روايات اشاره شده است.

در اين فيلم پس از آن كه عنوان شده در حال حاضر دوره آخرالزمان است، چهره‏هاى معاصرى به عنوان افرادى كه در روايات از آن‏ها ياد شده، نام برده مى‏شود و از قول افرادى به تشريح اين موضوع مى‏پردازد. بر پايه محتواى اين فيلم، نفس زكيه با شهيد آيت الله محمدباقر حكيم كه در نجف اشرف به شهادت رسيد، سيد خراسانى با مقام معظم رهبرى، شعيب بن صالح با دكتر محمود احمدى نژاد، سيد يمانى با سيد حسن نصرالله، سفيانى با ملك عبدالله پادشاه اردن و... تطبيق داده شده است. برخى بحرانها و مصائب طبيعى نيز به عنوان نشانه‏هاى عصر ظهور معرفى شده است. بر پايه محتواى اين فيلم، برخى جنگ‏ها و تحولات مهم منطقه‏اى در آينده‏اى نه چندان دور روى خواهد داد و چهره‏هاى سياسى امروز، بازيگران اصلى دوره ظهور معرفى مى‏شوند.

با انتشار بيشتر اين فيلم، به‏تدريج علما، چهره‏هاى فرهنگى و مراجع تقليد به ميدان آمده و بحث كارشناسى را درباره محتواى آن آغاز كردند كه به خلاصه‏اى از اين مباحث اشاراتى‏گذرا خواهيم داشت. رياست محترم جمهورى و مسؤولين تراز اول نيز با اين كار مخالفت نموده‏اند. اين سى دى مورد تاييد رهبرى معظم انقلاب نيست.

بحث مهدويت بلحاظ اينکه احاديث فراوانی از پيامبر اسلام در باره آن وارد شده است ، مورد توجه شيعه و سنی است در منابع مسلمانان متجاوز از 3000 روايت و حديث از پيغمبر اکرم و ائمه هدي (ع) نقل شده است.[4] بلکه بحث منجی عالم بشريت چيزی است که دنيآی غرب بيش از شيعه و مسلمانان توجه دارند و بحث آخرالزمان را بشدت تبليغ می کنند.

نوستر آدموس ستاره شناس و پزشک فرانسوی حدود 500 سال قبل می زيست وی حوادث مرموز جهان از سال 1600 تا 2000 ميلادی را پيش بينی کرده است ، پيش گوئيهای وی در کتابی در سال 1980 جمع شد و در ايران نيز ترجمه و در سال 1370 چاپ شد.

او در پيشگوئيهای خود آورده استکه مردی که هم نام پيامبر آخرالزمان است ، هفت ماه بعد از سال 1999 از آسمان به زمين می آيد ، او همان کسی است که همه در انتظار او هستند. او گرچه دير آمده است ولی نجات دهنده است ، او يک شخصيت قدرتمندی است که با آئيين محمدی زاده شده است ، او بر دنيا حکومت کرده و بيشترين جا را تسخير نموده و همه چيز در زير گام او قرار خواهد گرفت. او جنگ آرماگدون را مطرح نموده و افکار مردم غرب را برای چنين جنگی آماده کرده است. غرض اين است که در اين خصوص نيز دشمن آرام ننشسته است ما بايد دقت کنيم.

ظهور آن حضرت حتمی است و تعيين وقت برای ظهور قطعا نادرست است. در روايتى از امام باقر(ع) سؤال شد: آيا ظهور صاحب الزمان وقت معينى دارد؟ حضرت در جواب فرمود: «كَذَبَ الْوَقَّاتُونَ، كَذَبَ الْوَقَّاتُونَ، كَذَبَ الْوَقَّاتُون.» و نشانه و علائم ظهور را بصورت قطعی منطبق بر افراد نمودن قطعا نادرست است.[1] - روم 21

[2] - تفسير نمونه، ج‏16، ص: 392

[3] - بحار، ج 103، ص 232 ـ 237.

[4] - منتخب الاثرفي الامام الثاني عشر ، شيخ لطف الله صافي گلپايگاني

 
طراح و برنامه نویس: اکین