خطبه های نماز جمعه مورخه 19/01/1390 PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۵۷

خطبه های نماز جمعه مورخه 19/01/1390

آئين همسردارى

دين مقدس اسلام که کانون خانواده را مقدس ترين مرکز عواطف و تربيت انسان می داند ، جهت پربار نمودن خانواده از حيث معنويت ، تربيت ، تحصيل فضائل و بدست آوردن کمالات ، برای زن و شوهر وظايفی را تعيين نموده است. برخی از اين وظايف واجب و برخی ديگر مستحب است و برخی از آنها برای جلوگيری از تعدی به حقوق همديگر است و برخی جهت تقسيم عادلانه مسئوليت. توجه به آن مسئوليتها می تواند زن و شوهر را در اهداف بلند تشگيل خانواده موفق سازد کما اينکه عدم توجه به آنها سدی بر حرکت معنوی خانواده می شود. در اينجا به بخشی از وظايف زن و مرد اشاره می کنيم.

وظايف زن يا شوهردارى

خدای متعال بالحاظ ساختار وجودی زن و هدف از آفرينش آن و نقش بی بديل زن در مديريت منزل ، وظايفی را برای وی تعريف نموده است. برخی از اين وظايف واجب است که بايأ زن آنها را رعايت کند و الا معصيت کار خواهد بود و برخی ديگر جزو آداب است که رعايت آنها زندگی را پرنشاط و پر بار می سازد. ما در اينجا به چند نمونه اشاره می کنيم :

1- رضايت شوهر

يکی از وظايف مهم زن رضايت شوهر است. براساس احاديث و روايات رضايت شوهر در زندگی برای زن مسلمان يک اصل محسوب می شود.

زنى نزد پيامبر اكرم (ص ) آمده بود كارى داشت حضرت فرمود، مادران مشتاق و با محبت به فرزندان خود، اگر نبود برخورد تند آنها به شوهرانشان به آنها گفته مى شد بى حساب وارد بهشت شويد[1] بانوان در گفتار و رفتار در خواستهاى خود همواره بايد توجه داشته باشند كه رضايت شوهر براى ايشان يك اصل است كه سعادت آنها تا حد زيادى به آن بستگى دارد لباس ‍ و خانه و اثاث و ساير اشياء اگر با خشم شوهر همراه باشد بى ارزش و ناچيز است.

امام صادق عليه السلام فرمود: هر زنى كه شب بخوابد در حالى كه شوهرش ‍ بر او به حق خشمگين باشد، هيچ نمازى از او قبول نيست تا اينكه شوهرش ‍ از وى راضى گردد، و هر زنى كه براى غير شوهر، خود را خوشبو كند، خداوند هيچ نمازى از او قبول نمی كند تا اينكه از خوشبو كردن غسل كند همچنانكه از جنابت غسل مى كند.[2]

زنی که خوب شوهرداری می کند بايد بداند که از نظر رسول خدا (ص) کارمند خداست. مردى به پيامبر(ص ) عرضه داشت: همسرى دارم كه چون وارد خانه مى شوم به استقبالم مى آيد و هنگام بيرون رفتن بدرقه ام مى كند، و چون مرا غصه دار ببيند مى گويد: چرا ناراحتى ؟ اگر به خاطر روزى است كه ديگرى (خدا) عهده دار است و اگر به خاطر آخرت است ، خدا غصه ات را زياد كند (تا بيشتر به فكر قيامت باشى و مرتكب حرام نشوى).

پيامبر اكرم (ص ) فرمود: همانا خداوند كارمندى دارد كه اين زن از كارمندان خداست براى او نيمى از اجر شهيد است.[3]

حضرت رضا علیه السلام از پدرانش از امیرالمومنین علیه السلام نقل می کنند که آن حضرت فرمود: « بهترین زنان شما زنانی هستند که پنج خصلت داشته باشند:

اول: آسان پذیر باشند نه سختگیر

دوم: نرم خو باشند نه درشتخو و خشن

سوم: مطیع باشند نه سرکش

چهارم: اگر شوهر از دست او عصبانی شد چشمش به خواب نرود تا شوهر را راضی کند

پنجم: در غیاب شوهر پاکدامنی خود را حفظ نماید که چنین زنی از کارگران خداوند است و هیچ‏گاه ضرر نمی‏کند.

جهاد زن

امام هفتم (ع ) فرمود « جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ التَّبَعُّلِ »[4] يعنی " جهاد زن به نيكو شوهردارى است (زيرا زندگى و سامان دادن به آن و دست و پنجه نرم كردن با مشكلات مادى و معنوى كمتر از جهاد نيست".

زن و رضايت شوهر

پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود « وَيْلٌ لِامْرَأَةٍ أَغْضَبَتْ زَوْجَهَا وَ طُوبَى لِامْرَأَةٍ رَضِيَ عَنْهَا زَوْجُهَا »[5] يعنی " واى بر زنى كه شوهر خويش را به خشم آورد، خوشا به حال زنى كه شوهر از وى خوشنود باشد".

و فرمودند مَنْ صَبَرَ عَلَى سُوءِ خُلُقِ امْرَأَتِهِ أَعْطَاهُ اللَّهُ مِنَ الْأَجْرِ مَا أَعْطَاهُ دَاوُدَ (ع) عَلَى بَلَائِهِ وَ مَنْ صَبَرَتْ عَلَى سُوءِ خُلُقِ زَوْجِهَا أَعْطَاهَا مِثْلَ ثَوَابِ آسِيَةَ بِنْتِ مُزَاحِمٍ »[6] يعنی "هر مردی بر بداخلاقی زنش صبر کند خدای متعال ثواب صبر ايوب (ع) را به وی عطاء می کند. و هر زنى كه بر بداخلاقى شوهرش ‍ صبر كند مانند پاداش آسيه به او عطا مى كند (آسيه همسر فرعون بود كه ايمان آورد و زير شكنجهاى هولناك شوهرش جان داد)." در روايت ديگر وارد شده است که « وَ مَنْ صَبَرَ عَلَى سُوءِ خُلُقِ امْرَأَتِهِ وَ احْتَسَبَهُ أَعْطَاهُ اللَّهُ (بِكُلِّ مَرَّةٍ) يَصْبِرُ عَلَيْهَا مِنَ الثَّوَابِ مِثْلَ مَا أَعْطَى أَيُّوبَ عَلَى بَلَائِهِ وَ كَانَ عَلَيْهَا مِنَ الْوِزْرِ فِي كُلِّ يَوْمٍ وَ لَيْلَةٍ مِثْلُ رَمْلِ عَالِجٍ فَإِنْ مَاتَتْ قَبْلَ أَنْ تَعْتِبَهُ وَ قَبْلَ أَنْ يَرْضَى عَنْهَا حُشِرَتْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ مَنْكُوسَةً مَعَ الْمُنَافِقِينَ فِي الدَّرْكِ الْأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ»[7] يعنی " و هرکس بر ناسازگاری وبدخوئی زوجه اش صبر کند و طلاقش ندهد ، پروردگار متعال به هر شبانه روزی که با او بسر برده و شکيبائی نموده است پاداشيکه به ايوب (ع) در مصيباتش داده است به او عطا می کند، و آن زن بدخود را هرشبانه روزی بمقدار رملها و شنهای متراکم بيابانها گناه خواهد بود ، و اگر پيش از اينکه از اين اخلاقش برگردد و شوهرش را راضی کند از دنيا برود ، روز قيامت سرنگون وارد شده و با منافقين در آخرين درکات جهنم محشور می شود."

جابر ابن عبدالله انصاری می گويد از پيامبر اسلام (ص) شنيدم که فرمودند :« أَ لَا أُخْبِرُكُمْ بِشِرَارِ نِسَائِكُمْ الذَّلِيلَةُ فِي أَهْلِهَا الْعَزِيزَةُ مَعَ بَعْلِهَا الْعَقِيمُ الْحَقُودُ الَّتِي لَا تَوَرَّعُ مِنْ قَبِيحٍ الْمُتَبَرِّجَةُ إِذَا غَابَ عَنْهَا بَعْلُهَا الْحَصَانُ مَعَهُ إِذَا حَضَرَ لَا تَسْمَعُ قَوْلَهُ وَ لَا تُطِيعُ أَمْرَهُ وَ إِذَا خَلَا بِهَا بَعْلُهَا تَمَنَّعَتْ مِنْهُ كَمَا تَمَنَّعُ الصَّعْبَةُ عَنْ رُكُوبِهَا لَا تَقْبَلُ مِنْهُ عُذْراً وَ لَا تَغْفِرُ لَهُ ذَنْباً »[8]يعنی " آيا به شما بگويم بدترين زنها كيست ؟ زنى است كه در ميان خانواده خودش خوار بوده ولى نزد شوهرش ‍ تكبر مى كند، نازا و كينه توز است ، از كار زشت پرهيزى ندارد، وقتى شوهرش نيست زينت خود را به ديگران نشان مى دهد، ولى بر شوهرش ‍ امتناع مى كند، به سخن شوهرش گوش نمى كند و اطاعت او نمى نمايد، وقتى شوهر با او - در كاميابى - خلوت مى كند، همانند مركب چموشامتناع مى كند، همو كه نه عذرى مى پذيرد و نه از خطائى مى گذرد.

و فرمود: بهترين زنهاى شما زنى است بچه زا و مهربان و با عفت باشد، نزد خانواده - پدر و مادر - عزيز و نزد شوهر متواضع باشد، زيبائى و زينت خود را وقف شوهر كند و از ديگران بپوشاند، سخن شوهر را گوش كند و از او اطاعت نمايد، و چون شوهر با او خلوت كند خواسته او را انجام دهد، و همانند مردها اظهار شوق در زناشوئى - نكند (بلكه خود را نگه دارد و متين باشد تا نزد شوهر عزيز گردد.[9]

پيامبر اسلام (ص) فرمود در شب معراج زنانی را ديدم که از زبانشان آويزان شده بودند. پرسيدند : آنها چه کسانی بودند ؟ فرمود:« وَ أَمَّا الْمُعَلَّقَةُ بِلِسَانِهَا فَإِنَّهَا كَانَتْ تُؤْذِي زَوْجَهَا »[10] يعنی " زنانی که از زبانشان آويزان شده بودند آنهائی بودند که شوهرانشان را بازبانشان اذيت می کردند ."

پيامبر اسلام (ص) در آخرين ايّام عمرش خطبه ای را خواندند که در آن خطبه به نکات مهمی اشاره فرمودند که در کتاب عقاب الاعمال آن را نقل کرده اند ،و بنده آن را از وسايل الشيعه نقل می کنم، از جمله اينکه فرمودند مَنْ كَانَ لَهُ امْرَأَةٌ تُؤْذِيهِ لَمْ يَقْبَلِ اللَّهُ صَلَاتَهَا وَ لَا حَسَنَةً مِنْ عَمَلِهَا حَتَّى تُعِينَهُ وَ تُرْضِيَهُ وَ إِنْ صَامَتِ الدَّهْرَ وَ قَامَتْ وَ أَعْتَقَتِ الرِّقَابَ وَ أَنْفَقَتِ الْأَمْوَالَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَ كَانَتْ أَوَّلَ مَنْ تَرِدُ النَّارَ » يعنی " اگر مردی باشد که زنش او را اذيت کند خدای متعال از چنين زنی هيچ نمازی و هيچ عمل نيکی نمی پذيرد ، گرچه تمام عمرش را روزه بگيرد و شب زنده داری کند و بندگانی آزاد نمايد و در راه خدا اموالی را خرج نمايد. اوّلين کسی خواهد بود که به آتش وارد خواهد شد ، مگر اينکه به شوهرش کمک کند و او را از خود راضی سازد.

سپس پيامبر اسلام افزود :« وَ عَلَى الرَّجُلِ مِثْلُ ذَلِكَ الْوِزْرِ وَ الْعَذَابِ إِذَا كَانَ لَهَا مُؤْذِياً ظَالِماً»[11] يعنی " بر مرد هم اين عذاب است اگر به همسرش اذيت کند ."

- دعا و سوره کوثر

خطبه دوّم

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَا يَبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا يُحْصِي نِعَمَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا يُؤَدِّي حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ الَّذِي لَا يُدْرِكُهُ بُعْدُ الْهِمَمِ وَ لَا يَنَالُهُ غَوْصُ الْفِطَن‏ ثم الصلاه والسلام علی اشرف الانبياء و المرسلين حبيبنا و حبيب اله العالمين الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضين بابی القاسم محمد.

اللهم صل علي علي اميرالمومنين وعلي فاطمه سيده النساء العالمينوعلي الحسن والحسين سيدي شباب اهل الجنه وعلي علي بن الحسين ومحمد بن علي وجعفر بن محمد وموسي بن جعفر وعلي بن موسي ومحمد بن علي وعلي بن محمد والحسن بن علي والحجه القايم المنتظر صلواتک و سلامک عليهم اجمعين.استغر الله لی و لکم من جميع الذنوب و الاثام و اتوب اليه.

سالروز ولادت حضرت زينب‏كبرى‏(س) و روز پرستار

حضرت زينب (س) در پنجم جمادى‏الاولى سال پنجم يا ششم هجرت در مدينه چشم به جهان گشود. پيامبر اسلام (ص) نامش را زينب نهاد. زينب به معنای زينت پدر است. حقيقتا زينب کبری زينت حضرت امير بود. او 5 سال در کنار جدش قرار گرفت که يکی از صحابه پيامبر محسوب شد. او در چهار و پنج سالگی وقتی مادرش در مسجد النبی خطبه فدکيه را خواند در کنار مادر بود و علی رغم صغر سنی همه آن خطبه را حفظ نمود و برای ما خواند که يکی از راويان خطبه فدکيه حضرت زينب (س) است.

او در پنج سالکی مادر را از دست داد نه تنها بر حسنين خواهری نمود بلکه مادرشان نيز شد. زينب کبری 35 سال در کنار حضرت امير (ع) زندگی کرد و 25 سال شاهد خانه نشينی پدر ، غربت جانسوز آنحضرت بود. نوزدهم رمضان سال 40 هجري شاهد شکافته شدن فرق مولای عدالت در ديار غربت شد و پرستار پدر گرديد و در سال 49 شاهد مسموم شدن برادرش امام حسن (ع) در سن 47 سالگی و تير و باران شدن جازه اش در کنار قبر جدش شد. و بالاخره در سال 61 در کربلا حضور يافت و چنان قدرت معنوی از خود نشان داد که نظيرش را عالم نديده است. وقتی در بازار کوفه لب به سخن گشود طوری فصيح و بليغ سخن گفت گويا اسير دست اعداء نيست و گويا دو فرزند و چندين برادر و برادرزاده اش در مقابل چشمش قطعه قطعه نشده اند.

به نقل مورخین - مناجات و شب زند‌ه‌داری او در تمام عمر ادامه داشته، و حتی شب یازدهم محرّم با آن ‌همه مصائب و ضربه‌های روحی که از ناحیه شهادت برادران و عزیزان بر وجود وی وارد آمده بود، به بیان امام زین‌العابدین علیه السلام، زینب علیهاالسلام حتی نماز شب خود را هم ترک نگوید![12]

عبادت و شب‌ زنده‌داری زینب علیهاالسلام قهرمان کربلا به جایی رسیده بود که حضرت سیدالشهدا علیه السلام هم از وی می‌خواهد:

«یا اختاه، لاتنسنی فی نافلة الّلیل»[13] ؛ خواهرم! در نماز شب خود، مرا از دعا کردن فراموش مکن.

امام زین العابدین علیه السلام که در سفر کربلا همسفر زینب علیهاالسلام بوده است، می‌فرماید:

«انّ عمتی زینب علیهاالسلام کانت توّدی صلاتها، من قیام الفرائض والنوافل، عند مسیرنا من الکوفة الی الشام، و فی بعض المنازل، کانت تصلی من جلوس لشدّة الجوع و الضّعف...»[14] يعنی " عمّه‌ام زینب علیهاالسلام در تمام طول سفر اسارت از کوفه تا شام، پیوسته نمازهای واجب و مستحب خود را انجام می‌‌داد، و رنج‌های سفر و مشکلات پرستاری کودکان یتیم و دلداری زنان داغدار، او را از ادای مناجات و تهجد غافل نمی‌کرد، حتی در بعضی از منزل‌گاه‌ها می‌دیدم که وی در اثر ضعف و گرسنگی، به‌ صورت نشسته نمازهای خود را می‌خواند، وقتی با نگرانی علت آن را جویا شدم، وی گفت: سهمیه غذای خود را میان کودکان تقسیم کرده‌ام، و از شدت ضعف و فرسودگی توانایی ایستادن ندارم ...!"

فاطمه، دختر امام حسین علیه السلام هم می‌گوید: در شب عاشورا، عمه‌ام پیوسته در محراب عبادت ایستاده بود، نماز و نیایش داشت، با خداوند راز و نیاز و مناجات می‌کرد، و پیوسته اشک از چشم‌های او سرازیر می‌شد![15]

آری چنين زنی که مردان عالم را متحير ساخت در علم لدنی بود و در عرفان بی نظير و در شجاعت مجسمه علی (ع) و در عبادت در اوج بندگی قرار داشت ، چنين زنی زينت پدر است.

زنان ما بايد در مکتب زينب (س) درس فضيلت ياد بگيرند و آن بانوی بزرگ اسلام را الگوی زندگی خود قرار دهند.

همچنين روز ولادت زينب روز پرستار است بنده اين روز را بر تمام پرستاران عزيز تبريک می گويم و از زحمات آنها تشکر و قدر دانی می کنم.

سالروز قطع رابطه سياسى ايران و آمريكا

20 فروردین سالروز قطع رابطه سياسى ايران و آمريكا است. اين روز چه برکتهائی به ملت ايران ارمغان آورد. هم ملت ايران را از دهان گرگ درنده بيرون آورد و هم از کيد شيطان بزرگ نجات داد و هم آمريکا را که تصور می شد کشوری بدون حمايت آمريکا نمی تواند روی پای خود بايستد ، رسوا نمود و هم زمينه پيشرفت ملت ايران را فراهم نمود.

امروز در حالی که دولت شيطانی و شرور آمريکا در آتش خشم مردم منطقه می سوزد ، ملت ايران بعنوان آزاد ترين و شريف ترين مردم جهان مطرح می شود و حکومت اسلامی بعنوان الگوی عملی خيزش های آزادی خواهی را رهبری می کند.

آن روز که ما زير چتر ذلت آمريکا بوديم چه کسی باور می کرد که جوانان پرتوان ايران می توانند در فن آوری هسته ای و توليد انرژی هسته ای بدون آنکه دست به احدی دراز کنند ، قدرت نمائی می کنند و چزو شش کشور جهان شوند. و يا در علوم و فنون نظامی و پزشکی قله های مرتفع علم و دانش را تسخير کنند . يا چه کسی باور می کرد که دانشمندان ايران ماهواره به آسمان پرتاب می کنند . اما امروز همه اينها اتفاق افتاد.

ولی در خارج از ايران آنچه که اتفاق می افتد و حاکمان يمن و بحرين و عربستان انجام می دهند و آمريکا و برخی کشورهای اروپائی نيز از آن حمايت می کنند يک جنايت وحشتناک است. در بحرين ، نيروهای عربستانی مردم را می کشتند و نيروهای انگليسی دستگير شدگان را در زندانها زير شکنجه های وحشيانه خود به قتل می رسانند. سرکوب مسلمان همچنان ادامه دارد و دشمنی با اسلام همچنان به قوت خود باقی است. اهانت به قرآن يک عمل غير انسانی توسط کشيش آمريکائی اتفاق افتاد و درتظاهرات مردم افغانستان دراعتراض به آتش زدن قرآن كريم توسط كشيش‏هاى افراطى آمريكايى، در چهار روز اخير دست كم 30 نفر كشته و نزديك به 150 نفر ديگر زخمى شده‏اند.

دنيای اسلام و مسلمين در محاصره جنايتکاران قرار گرفته اند و سازمانهای بين المللی سکوت مرگ بار . بيداری مسلمانان از يک طرف و اهانت و کشتار دشمنان از طرف ديگر ، جنگ تمام عيار بين حق و باطل بوجود آورده است. بدون تريد اين فضا نويد بخش سقوط استکباری جهانی و حريت و آزادی امت اسلامی از يوغ حکام مستبد منطقه است.[1] - وسائل ج 14 ص 116 و 126

[2] - وسائل ج 14 ص 113

[3] - وسائل ج 14 ص 12

[4] - وسائل ، ج 14 ص 116 و 126- الكافي 5 9

[5] - بحار ج 100 ص 247

[6] - بحارالأنوار 100 247

[7] - وسائل‏الشيعة 20 163

[8] - الكافي 5 325

[9] - وسائل ج 14 ص 8.

[10] - بحارالأنوار 8 309

[11] - وسائل‏الشيعة 20 163

[12] - ریاحین الشریعه، ج 3، ص 62

[13] - اعلام النساء المومنات، ص 381

[14] - ریاحین الشریعه، ج 3، ص 62

[15] - بانوی شجاع زینب کبری، ص 38

 

 
طراح و برنامه نویس: اکین