خطبه های نماز جمعه مورخه 12/01/1390 PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۵۶

خطبه های نماز جمعه مورخه 12/01/1390

بداخلاق

يکی ديگر از افرادی که توصيه شده است که به آنها دختر ندهيد مردان بد اخلاق است. حسين بن بشار واسطی می گويد به امام رضا (ع) نامه نوشتم که « أَنَّ لِي قَرَابَةً قَدْ خَطَبَ إِلَيَّ ابْنَتِي وَ فِي خُلُقِهِ سُوءٌ » يعنی يکی از خوشانم دخترم را خواستگاری کرده است ولی اخلاقش بد است آيا به وی دختر بدهم يا نه ؟ امام فرمودند « لَا تُزَوِّجْهُ إِنْ كَانَ سَيِّئَ الْخُلُقِ»[1] يعنی " اگر بداخلاق است دخترت را به وی نده ."

دين اسلام دين اخلاق است و سنگين ترين فضيلت در نزد خدا نيز اخلاق خوب است. در احاديث وارد شده است کسی که دارای اخلاق خوب است مانند کسی است که شب و روز در راه خدا جهاد می کند و در مقابل آن از بداخلاقی ، بسيار مذمت شده است. بطوريکه امام صادق (ع) فرموده اند :« إِنَّ سُوءَ الْخُلُقِ لَيُفْسِدُ الْعَمَلَ كَمَا يُفْسِدُ الْخَلُّ الْعَسَلَ »[2] يعنی " بداخلاقی عمل صالح انسان را از بين می برد همانطوريکه سرکه عسل را از بين می برد."

چيزی که دشمن ايمان است و گرانبهاترين سرمايه انسان را تهديد می کند بسيار خطرناک است. پيامبر اسلام (ص) در وصيت خود به امام علی (ع) می فرمايد :« يَا عَلِيُّ لِكُلِّ ذَنْبٍ تَوْبَةٌ إِلَّا سُوءَ الْخُلُقِ فَإِنَّ صَاحِبَهُ كُلَّمَا خَرَجَ مِنْ ذَنْبٍ دَخَلَ فِي ذَنْبٍ »[3] يعنی " يا علی ! هرگناهی توبه دارد مگر بداخلاقی . زيرا انسان بداخلاق هروقت از گناهی خارج شود در گناه ديگر وارد می شود."

پديده ای که ايمان را تهديد می کند و صاحبش از دست آن نمی تواند خود را به اين آسانی برهاند ، زندگی مشترک را برای زن و فرزندان جهنم می کند. پيامبر مکرم اسلام (ص) در مذمت سوء خلق فرموده است:« سُوءُ الْخُلُقِ زِمَامٌ مِنْ عَذَابِ اللَّهِ فِي أَنْفِ صَاحِبِهِ وَ الزِّمَامُ بِيَدِ الشَّيْطَانِ يَجُرُّهُ إِلَى الشَّرِّ وَ الشَّرُّ يَجُرُّهُ إِلَى النَّارِ »[4] يعنی " بداخلاقی لجامی از عذاب الهی بر بينی صاحبش است که اين لجام در دست شيطان است که او را به سوی شر و بدی سوق می دهد و شر نيز او را بسوی آتش می کشد." اين درحالی است که مولای متقيان می فرمايد :« كُلُّ دَاءٍ يُدَاوَى إِلَّا سُوءَ الْخُلُقِ »[5] يعنی " هر دردی درمان دارد مگر بداخلاقی ."

تمام اين مذمتها در باره بداخلاقی با دوست و همسايه و برادر دينی است ، حالا اگر کسی در خانه نسبت به زن و فرزندش بداخلاقی کند ، قباحتش دو چندان می شود. پيامبر اسلام (ص) در اين خصوص می فرمايد :« وَ مَنْ أَضَرَّ بِامْرَأَةٍ حَتَّى تَفْتَدِيَ مِنْهُ نَفْسَهَا لَمْ يَرْضَ اللَّهُ لَهُ بِعُقُوبَةٍ دُونَ النَّارِ لِأَنَّ اللَّهَ يَغْضَبُ لِلْمَرْأَةِ كَمَا يَغْضَبُ لِلْيَتِيم‏»[6] يعنی " هرکس به زنش چندان آزار برساند که او مجبور شود برای نجات خود فديه دهد يا از مهرش بگذرد ، خدای متعال کمتر از آتش بر وی راضی نخواهد شد ، چون خدای متعال در باره زن و حقوق او بخشم می آيد همچنانکه در باره يتيم غضب می کند ." در جای ديگر نقل شده است که فرمودند :« أَلَا وَ إِنَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ بَرِيئَانِ مِمَّنْ أَضَرَّ بِامْرَأَةٍ حَتَّى تَخْتَلِعَ مِنْهُ »[7] يعنی " آگاه باشيد خداوند و پيامبر از کسی که بر زنش آزار برساند تا او برای آزادی خود چيزی بدهد ، بری هستند ."

خطبه دوّم

12فروردین

12فروردین روز جمهورى اسلامى ايران است که در چنين روزی در سال 58 قدرت مردمی به نمآيش گذاشته شد. روز دوازدهم فروردين روز ظهور و ميلاد شخصيت واقعى مردم مسلمان ايران، روز بعثت انقلاب و به ثمر نشستن خون هزاران شهيدى است كه زمينه‏ساز برقرارى‏حكومت عدل اسلامى در كشورمان بودند دوازدهم فروردين سرآغاز حيات واقعى انقلاب اسلامى و نخستين گام در راه استقرار حكومت متكى بر آراى واقعى مردم استروز دوازدهم فروردين روز معرفى حاميان و معاندين انقلاب، روز تفكيك انقلابيون دروغين از انقلابيون حقيقى و اولين قدم در راه جدا كردن صف اين دو از يكديگراست بنابراين، طبيعى است كه اين روز از جمله اعياد بزرگ مردم مسلمان و متعهد ايران در سالهاى پس از پيروزى انقلاب اسلامى به‏شمار آيد.

در روز 12 فروردين زيربنای محکم انقلاب يعنی اتکاء به رأی مردم ريخته شد و از همان زمان تاکنون يد قدرت الهی در آستين مردم قرار گرفته و از اين نظام مقدس حراست و حفاظت نموده است. شما در دنيای فعلی حکومتی مانند حکومت ايران |يدا نمی کنيد که ضمن رعايت مقررات اسلامی به رأی مردم متکی شود و معنای حقيقی جمهوری اسلامی را تحقق بخشد.

جمهوريت و اسلاميت دو رکن اصلی نظام است که توفيق نظام در سايه همين دو رکن است. تا مردم و دين و ايمان مردم در صحن است ما همچنان شاهد پيشرفت و توسعه مادی و معنوی کشور خواهيم بود و صدمه دين هريک از اين دو رکن به معنای صدمه ديدن اصل نظام است.

سال جهاد اقتصادی

همانطوريکه مستحضريد مقام معظم رهبری امسال را سال جهاد اقتصادی نام گذاری کردند. بديهی است اين نامگذريها حکمتی دارد و براساس شناخت دردها و درمانها و شناخت نياز ها و رفع نيازها صورت گرفته است. اگر روزی در حالی که مردم ما گرفتار فقر و نداری بودند ولی متوليان امر پول بيت المال را به بهانه اهميت سياست ، به احزاب می دادند و احزاب نيز از همان ثروت برعليه آرمان مقدس ملت استفاده می کردند و هيچ نياز ضروری مردم را مرتفع نمی ساختند ، مقام معظم رهبری امروز انگشت اشاره و هدايتگرانه خود را به بحث اقتصاد و رونق دادن به اشتغال و معيشت مردم نشانه رفته اند.

اصلاح و توسعه و رونق اقتصادی و همچنين بالارفتن سطح معيشت مردم و افزايش رفاه عمومی ، با تبليغات گسترده و نوشتن کتاب و نصب بنرها و مانند آن صورت نمی گيرد بلکه بايد در سال جهاد اقتصاد دولت و مجلس ، جهاد گونه بسترهای قانونی و ابزار و امکانات مورد نياز اين مقوله را فراهم کنند.

عملکرد جهاد گونه همراه با اجرای عدالت ، و اولويت دادن به طرحهای اقتصادی ، پيداکردن نيازهای ضروری و راهکارهای رفع آن نيازها در اولويت هستند.

در شهرستان گرمی خدای متعال يک نوع امکاناتی گذاشته است که می توان با صرف کمترين اعتبار بيشترين بهره را برد. همين کوههای گرمی می تواند با ايجاد امکانات تفريحی مناسب و جنگل کاری وايجاد باغات گوناگون ، توسعه کشاورزی و صنايع کشاورزی ، صنايع دستی ، صنعت گردشگری را رونق داد و توليدات کشاورزی و مصنوعات آنها را به منبع وفور توليد تبديل نمود.

اطراف درياچه از ظرفيتهای مناسبی برخوردار است که با مشارکت مردمی می توان از آنها استفاده نمود. کشت گياهان داروئی در منطقه و آموزش مردمی در اين راستا می تواند تحول در منطقه ايجاد کند. مشگل اساسی ما نبود نيروی انسانی است که از ظرفيتهای موجود با ارائه طرحهای متناسب با منطقه به شکوفائی منطقه کمک کند.[1] - من‏لايحضره‏الفقيه 3 409

[2] - الكافي 2 321

[3] - وسائل‏الشيعة 16 28

[4] - مستدرك‏الوسائل 12 76

[5] - مستدرك‏الوسائل 12 77

[6] - وسائل‏الشيعة 22 282

[7] - مستدرك‏الوسائل 15 380

 
طراح و برنامه نویس: اکین