خطبه های نماز جمعه مورخه 1389/12/24 PDF چاپ نامه الکترونیک
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۰۹

خطبه های نماز جمعه مورخه 1389/12/24

عبرت از نوروز

يکی از ابزار کسب تقوا و معرفت عبرت آموزی از دنياست.عبرت از عبور و به معناي نفوذکردن و گذشتن از ميان چيزي است. چنان که مي گويند: « عبرت النهر » يعني از رودخانه گذشتم. عبرت حالتي است که انسان را از امور مشهود به امور نامشهود راه مي برد و از شناخت چيزي که ديده شده است، به شناخت چيزي که در گذشته رخ داده و ديده نشده است، مي رساند.. بنابراين، عبرت، گذشتن از محسوسات به معقولات، از مشهودات به نامشهودات، از ظواهر به بواطن، از بدي ها به خوبي ها و از زشتي ها به زيبايي ها است. انسان ها از ديدن رويدادهاي روزگار از بدي به خوبي و از زشتي به زيبايي گذر مي کنند. حضرت امير(عليه السلام) همگان را به عبرت آموزي فراخوانده اند:« فَاتَّعِظُوا بِالْعِبَرِ وَ اعْتَبِرُوا بِالْغِيَرِ وَ انْتَفِعُوا بِالنُّذُرِ »[1]يعنی پس، از آنچه مايه عبرت است، پند بگيريد و از گردش روزگار عبرت بپذيريد و از بيم دهندگان سود برگيريد. 

عبرت آموزي، انسان را بينا مي سازد و در حقيقت اين روش اثري گرانبها در تربيت آدمي دارد؛ چرا که انسان را از غفلت به بصيرت و از غرور به شعور مي رساند. اميرمؤمنان علي (عليه السلام) در تأثير اين روش مي فرمايند:« الِاعْتِبَارُ مُنْذِرٌ نَاصِحٌ مَنْ تَفَكَّرَ اعْتَبَرَ وَ مَنِ اعْتَبَرَ اعْتَزَلَ وَ مَنِ اعْتَزَلَ سَلِم‏»[2] يعنی عبرت بيم دهنده اي خيرخواه است. هر که بينديشد، عبرت گيرد و هر که عبرت گيرد، خود را دور نگه دارد. 

ايشان عبرت را راهي نيکو براي کسب بصيرت مي دانند:« مَنِ اعْتَبَرَ أَبْصَرَ وَ مَنْ أَبْصَرَ فَهِمَ وَ مَنْ فَهِمَ عَلِمَ »[3]يعنی هر که عبرت گرفت بينا شد و آن که بينا شد، فهميد و آن که فهميد دانش ‍ ورزيد.

عبرت زمينه رشد و تعالي انسان را فراهم مي سازد:« ْ الِاعْتِبَارُ يَقُودُ إِلَى الرَّشَادِ »[4] يعنی عبرت گرفتن (انسان را) به سوي رشد (راه راست) مي کشاند.

بهره مندي از اين روش، لغزش ها و اشتباهات آدمي را مي کاهد و انسان را در حاشيه امن قرار مي دهد: «من کثر اعتباره قل عثاره؛ » يعنی هر که عبرت آموزي اش بسيار باشد، لغزشش اندک باشد.

چگونه عبرت بگيريم ؟ حضرت امير (ع) فرمودند : « أَ لَسْتُمْ فِي مَسَاكِنِ مَنْ كَانَ قَبْلَكُم‏»[5] آنهائی که قبل از ما بودند الان کجا هستند ؟ آيا ما غير از مسير آنها را خوهيم رفت. فرمودند : « فَاعْتَبِرُوا بِنُزُولِكُمْ مَنَازِلَ مَنْ كَانَ قَبْلَكُم‏»[6] فرمودند :« رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً تَفَكَّرَ وَ اعْتَبَرَ فَأَبْصَرَ إِدْبَارَ مَا قَدْ أَدْبَرَ وَ حُضُورَ مَا قَدْ حَضَر»[7] آنچه که از ما رو گرانده می رود دنياست و آنچه که به سوی ما می آيد عالم آخرت است.بنابراين « اتَّعِظُوا بِمَنْ كَانَ قَبْلَكُمْ قَبْلَ أَنْ يَتَّعِظَ بِكُمْ مَنْ بَعْدَكُم‏»[8] ولی حضرت می فرمايد : « مَا أَكْثَرَ الْعِبَرَ وَ أَقَلَّ الِاعْتِبَار»[9]

شما ببينيد اين نوروز قيامت ديگر است ولی خورد و خوراک طوری ما را به خود مشغول کرده است صور اسرافيل را نمی شنويم.

خطبه دوّم

سالی که گذشت

سال 1389 همراه با اتفاقات و حوادثات خوشايند و ناخوشايند گذشت. اگر بخواهيم مجموع کارکرد مجموعه دولت و نظام را بررسی کنيم سال 89 علی رغم مشکلاتی که به همراه داشت ، سال موفقيت بود. در مقياس کشوری توفيقات خوبی بدست آورديم که همه شما از آن مطلع هستيد. از جمله آنها ديپلماسي موفق در سال 89 ، هدفمندي يارانه ها و رسوايي فتنه گران است . می خواهم در خصوص شهر خودمان نکاتی را باستحضار برسانم. روی هم رفته سال 89 برای شهرستان گرمی نيز سال پيشرفت بود. از حيث فرهنگی کارهای نو و جديدی صورت گرفت که البته فقط بخاطر نو بودن قابل قبول و مورد تشکر است که بايد در سالهای بعدی تقويت شود و مردم نيز افق ديدشان را توسعه دهند و در فضای که کل دنيا را دهکده کوچک می نامند ، محلی فکر ننکند و بلکه کل شهرستان را در نظر بگيرند. متوليان فرهنگی اعم از متوليان رسمی اداری و يا متوليان غير رسمی و مردمی بايد سوادشان و تحصيلاتشان ارتقاء پيدا کند.

در سال 89 به مناسبتهای مختلف در حدود 42 پرورژه با هزينه 13 ميليارد تومان افتتاح شد که از جمله آنها برقرسانی ، آبرسانی به چندين روستا بود ، توسعه پروژه های مخابراتی ، به سازی راهها ، خانه بهداشت و راه اندازی دو کارخانه در شهرک صنعتی بود.

چندين پروژه نيز در سال 89 آغاز شد و کلنگزنی شد و در حال اجراست که برخی از آنها در سال 90 به بهره برداری خواهد رسيد از جمله آنها سه سد ملی است. و چندين مجتمع آبرسانی به روستاها است که مشگل عمده آب روستاهارا حل خواهد کرد. سيلوی 100 هزار تنی که فاز اوّل آن 30 هزار تن در خرداد 90 به بهره برداری خواهد رسيد. در فاز دوم کارخانه آرد و فاز سوم نان صنعتی در نظر گرفته شده است وانشاء الله مشکلاتی که در خريد گندم داشتيم نخواهيم داشت. شهرک گلخانه ای کارش به کندی صورت می گرفت بلاخره آماده شد . يکی از کارهای خوب که شروع شده و بايد از فرماندار تشکر کرد کشت باغات است که 200 هکتار انجام شده و بشدت ادامه دارد. اگر اين کار به فرهنگ تبديل شود می تواند تحول در شهرستان گرمی ايجاد کند.

کارخانه فلز سديم با اعتبار 23 ميليارد تومان که در سه شفت و در هرشفت 150 نفر در آن مشغول خواهد شد در کنار چندين کارخانه از قبيل کارخانه شيرآلات قهرمان ، در 44 هکتار زمين که در فاز اول آن 700 نفر مشغول خواهد شد ،کارخانه توليد کيسه خون ، کارخانه چيپس و پفک در حال انجام است که در اين خصوص بايد از نماينده محترم تشکر کنيم که با تلاش شبانه روزی توانسته اينها را به سامان برساند.

ما روزی در شهرمان يک دانشگاه نداشتيم و امروز با افتتاح دانشگده پرستاری ، 6 دانشگاه در شهرمان حضوردارند که اثرات فرهنگی و اقتصادی آنها بر شهر بسيار روشن است علاوه بر اينکه فزندانمان بدون آنکه هزينه سنگين اياب و ذهاب به شهرهای دور دست و پرداخت اجاره می توانند در سطوح عالی درس بخوانند و مدارک عالی بدست آورند خصوصا اينکه در دانشگاه آزاد 12 رشته برای کارشناسی ارشد تصويب شده است.

گازرسانی به بخش موران با اعتبار 6 ميليارد و 700 ميليون تومان آغاز شد و تحولی در آن بخش ايجاد خواهد کرد که لازم است در اين خصوص از نماينده قبلی نيز تشکر شود که وی با جديت آغاز نمود ولی جناب آقای اسماعيلی با تلاش بی وقفه خود به ثمررساند.

مصلای شهرستان گرمی با هزينه 8 ميليارتومان در يک و نيم هکتار کلنگ زنی شد که براساس وعده مدير محترم مسکن و شهرسازی در صورت تأمين اعتبار در سال 91 به بهره برداری خواهد رسيد.

باز گشائی چهار راه کلنگ زنی شد و راه ساحلی به اتمام رسيد و مقداری آسفالتش مانده و را موجره نيز ديوار کشيش تمام شد.

مشگلات شهر

علی رغم توسعه شهر و امکانات و ايجاد خدمات و ابزار رفاه عمومی همچنان مشگلاتی در شهر وجود دارد که بايد مسئولين در کنار مردم به حل و رفع آنها در سال آينده برنامه ريزی کنند.از جمله آنها :

1- کم تحرکی برخی مسئولين

2- سپردن مسئوليت به افراد ضعيف

3- وضعيت نامطلوب داخل شهر

4- افزايش سوء ظن به همديگر

5- خارج نشدن از فضای انتخابات

حود نماينده محترم نيز از اينکه اطرافيان و ريش سفيدان با درخواستهای شخصی 50در توان وی را صرف جزئيات می کنند گلايه مند است.

خيزش مردمی و وحشت استکبار جهانی

انفجار دو برج تجارت جهانى در 11 سپتامبر 2001 بهانه ای شد که آمريکا با ادعاى مبارزه با تروريسم در 2001 به افغانستان و بعد در 2003 به عراق لشكركشى كنند. هماهنگ با اين تهاجم واژه تروريسم معادل كليد واژه «اسلام» قرار گرفت. پروژه «اسلام‏هراسى» و پس از آن «اسلام‏ستيزى» در منطقه خاورميانه آغاز شد. سپس طرح خاورميانه بزرگ در سال 2003 مطرح گرديد. هزينه بسياری گذاشتند و شيطانتهای فراوانی کردند ولی با به راه انداختن جنگ 33 روزه در 2006 محرز شد كه طرح خاورميانه بزرگ به نتيجه نرسيده است و در همان ايام بود كه اين بار از طرح خاورميانه جديد (در سال 2006) سخن به ميان آمد. در سال 2008 رژيم صهيونيستى پس از آن كه ضرب شستى از حزب الله در جنگ 33 روزه خورد، جنگى 22 روزه را در غزه به راه انداخت. همه اينها که بنام مبارزه با تروريسم انجام می گرفت عملا ترور اسلام و مسلمين بود. اين روند محدود در خاورميانه نشد بلکه براساس آنچه که روزنامه آمريکائی نيويورک تايمز در سال 87 فاش ساخت دولت آمريكا در يك برنامه 5 ساله 500 ميليون دلار براى مبارزه با اسلام‏خواهى در بخشى از آفريقا و كشورهايى چون تونس، ليبى، الجزاير و... مداخله نظامى و غيرنظامى در دستور کار قرار داد.

اما نتيجه اين شد که مردمی که مورد تهاجم نظامی ، فرهنگی و سياسی آمريکا بودند از انقلاب اسلامی ايران و جنگ مقتدرانه 33 روزه حزب الله و مقاومت 22 روزه مردم غزه عبرت گرفتند و مشگلات اقتصادی در غرب ، شگست آمريکا در افغانستان و عراق و بحرانهای سياسی و احساس حقارت مردم عرب دست دردست هم دادند تا خيزيش های مردمی در چندين کشور عربی اتفاق افتاد.

خيزش و قيام مردمی در چندين کشور اسلامی اتفاق افتاده است ولی قيام مردمی بحرين کانون توجهات استکبار جهانی و اذناب منطقه ای آن قرار گرفته است. ويژگي هايي كه بحرين با تمام كوچكي اش دارد و آن را از ديگر كشورهاي عربي متمايز مي كند، وجود اكثريت 70درصدي شيعه در اين كشور است كه اقليتي سني بر آنها حكومت مي كند. وجود ناوگان پنجم دريايي آمريكا در بحرين و سايه سنگين عربستان سعودي به بحرين كه منتظر است در اولين فرصت آن را ببلعد، همه و همه اين نقطه از خليج فارس را بيش از پيش مهم كرده است.

اما نكته حائزاهميت وحشت آمريكا و برخي كشورهاي عربي به خصوص عربستان از سقوط خاندان آل خليفه است. اين كشورها به خوبي مي دانند در صورتي كه حكومتي دموكراتيك در بحرين شكل بگيرد اين كشور با اكثريت شيعه خود به عنوان چهارمين كشور اسلامي پس از ايران، عراق و جمهوري آذربايجان شناخته خواهد شد و موج اسلامگرايي تمام منطقه را دربرخواهد گرفت. به همين خاطر عربستان و يمن با حمايت آمريکا به کشور 800 هزار نفری بحرين حمله نظامی نموده است.[1] - شرح‏نهج‏البلاغة     9     209

[2] - مستدرك‏الوسائل     11     186

[3] - وسائل‏الشيعة     16     97

[4] - بحارالأنوار     75     92

[5] - بحارالأنوار     70     114

[6] - بحارالأنوار     34     123

[7] - بحارالأنوار     70     118

[8] - بحارالأنوار     34     98

[9] - بحارالأنوار     68     328

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

طراح و برنامه نویس: اکین