خطبه های نماز جمعه مورخه 21/8/1389 PDF چاپ نامه الکترونیک
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۰۱

خطبه های نماز جمعه مورخه 21/8/1389

تأکيد و تصريح قرآن اين است که سرمنشأ همه خوبيها و حلال تمام مشکلات مادی و معنوی انسان فقط تقواست. به چند ايه از قرآن توجه فرماييدک

1- ومَن يتق الله يُکَفِّر عنه سيّئاتِهِ و يُعظِم له اجرا [1]. هرکس تقواپيشه کند خداوند گناهانش را می بخشد و پاداشش را بزرگ می دارد.

2- « ومَن يتق الله يجعل له من امره يسرا »[2] يعنی " هرکس تقوا پيشه کند خداوند کار را بر او آسان می کند ." « ومَن يتق الله يجعل له مخرجا »[3] يعنی " هرکس تقواپيشه کند خداوند مشکلش را حل می کند." حضرت امي (ع) می فرمايد « ولو ان السماوات و الارضين کانتا علی عبد رتقاً ثم اتّقی لجعل الله له منهما مخرجا »[4] يعنی " اگر درب آسمانها و زمين بر روی بنده ای مسدود گردد ، و او از خدا بترسد ، خداوند برای وی ميان آن دو راه برون رفتی قرار خواهد داد."

علل افزايش مهريه

زيادى مهر در عصر ما عمدتاً از سه عامل سرچشمه مى‏گيرد:

1- گاه از چشم و همچشمى‏ها و مسابقه در اين‏گونه مسائل است كه افرادى از اين طريق مى‏خواهند به پندار خويش شخصيّت والاترى براى خود يا فرزندان خويش كسب نمايند.

2- گاه از غلبه روح مادّيگرى و ارزشهاى مادّى است كه اساساً تمام تلاشهاى گروهى براى رسيدن به آن است، و از آنجا كه مهر فزونتر در كوتاه مدّت يا درازمدّت درآمد بيشترى را همراه دارد آن را ترجيح مى‏دهند.

3- و بالاخره گاهى از عدم اعتماد متقابل ميان دو همسر يا خانواده‏هاى آنها سرچشمه مى‏گيرد، زيرا از اين بيم دارند كه زندگانى مشترك آن دو، دوام پيدا نكند، و مى‏خواهند اين مهريّه سنگين مانعى بر سر راه جدائى گردد، و يا در فرض جدائى كمكى به زن در مشكلات ناشى از آن نمايد.

مسلّماً اگر سه عامل فوق از بين برود، چشم و همچشمى‏ها و رقابتها در ميان نباشد، و نخواهند به‏وسيله ازدواج تجارت كنند، و به زندگى مشترك آينده در سايه ايمان و تقوا اميدوار باشند، دليلى ندارد كه به‏دنبال اين‏گونه مهرهاى كمرشكن بروند.[5]

خطبه دوّم

سالگرد شهدای زائران خانه خدا

22 آبان برابر با ششم ذي الحجه سالروز شهادت حجاج ايرانی به دستور آمريکا و به دست وهابيها ست. اين حادثه که در سال 66 اتفاق افتاد از عمق کينه وهابيت نسبت به شيعه و احترام قائل نشدن به حرم امن الهی حکايت می کند. بدون شک امروز صهيونيسم و وهابيت مشکل عمده مسلمانان جهان است. خيانتی که وهابيون خصوصا مفتی های بی خرد آنها به اسلام ومسلمانان می کنند بی نظير است. زيرا آنها با فتارهای خشن خود چهره اسلام را مشوه و افکار عمومی را نسبت به اسلام بدبين می کنند و از طرف ديگر در کشورهای اسلامی از جمله در عراق ، پاکستان ، افغانستان و ايران ناامنی ايجاد می کنند.

عجيب اين است که در ايران اگر يک خانمی بخاطر کشتن شوهرش و انجام عمل شنيع به اعدام محکوم شود صدای تمام فاحشه های عالم از جمله مسئولين فرانسوی و ديگران بلند می شود ولی در يک بمب گذاری توسط وهابيها صدها نفر بي گناه کشته می شود ، صدایی از آنها شنيده نمی شود. امروز ترديد در اين وجود ندارد که وهابيت ابزار دست دشمن امت اسلامی است. از وجود نحس آنها برای سرکوب مسلمانان و ايجاد تفرقه بين امت اسلامی سوء استفاده می شود.

البته اين هم روشن است که زير بنای سخنان و اعتقادات آنها بسيار سست و غير عقلائی است و هرکس از افکار آنها مطلع می شود آنها را مسخره می کند ولی آنها با استفاده از روزنامه ها ، ماهواره ها ، شبکه های تلوزيونی ، انترت ، چاپ کتاب و تبليغات وسيع و هزينه مبالغ هنگفت و پشتيبانی استکبار جهانی جوانان ساده را فريب می دهند.5000 شاهزاده آل سعود فقط بخاطر شاهزاده بودن ماهانه 15 هزار دلار حقوق مستمر می گيرند يعنی سالانه يک ميليارد دلار مردم عربستان را در خارج به ميگساری و شهوت رانی صرف می کنند در حالی که شيعيان آن کشور زير خط فقر زندگی می کنند.

سالروز شهادت امام باقر (ع)

7 ذی الحجه سالروز شهادت امام باقر (ع) است.

حرکت امام حسين (ع) به سمت کوفه

8ذي الحجه وز حرکت امام حسين (ع) از مکه به کوفه است.

سالروز شهادت مسلم بن عقيل (ع)

9 ذی الحجه سالروز شهادت سفير اباعبدالله مسلم بن عقيل در کوفه است

روز عرفه

نهم ذی الحجه روز عرفه است. روز عرفه روز نيايش روز دعا و روز زمزمه با خداست. آنهائی که د عرفات حضور پيدا می کنند فرصت بي نظيری بدست می آورند که شايد در تمام عمرشان حتی يک بار بدست نياورند.

امام على عليه السلام مى‏گويد: به رسول خدا صلى الله عليه و آله گفته شد: كدام گروه از اهل عرفات، جرمشان بزرگتر است؟ حضرت فرمود: «الَّذِي يَنْصَرِفُ مِنْ عَرَفَاتٍ وَ هُوَ يَظُنُّ أَنَّهُ لَمْ يُغْفَرْ لَهُ»؛ «كسى كه از عرفات بر مى‏گردد و گمان مى‏برد كه مورد بخشش قرار نگرفته است.» امام صادق عليه السلام در شرح اين سخن فرمودند: مقصود كسى است كه از رحمت خداوند عزّوجل مأيوس است.[6]

رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: «مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوبٌ لَا تُغْفَرُ إِلَّا بِعَرَفَاتٍ» يعنی «بعضى از گناهان، گناهانى هستند كه بخشيده نمى‏شوند مگر در عرفات.»[7]

پيامبر فرمودند: «سوگند به كسى كه به حق مرا بشير و نذير مبعوث كرد، خداوند را در آسمان دنيا ابوابى است كه به آن‏ها باب رحمت، باب توبه، باب حاجت، باب تفضل، باب احسان، باب بخشش، باب عفو وباب كرم مى‏گويند. كسى نيست كه به عرفات برود، مگر اين‏كه خداوند تمامى اين بابها را براى او بگشايد.»[8]

فرمودند : «كسى كه حج يا عمره انجام دهد و در آن گناه و فسقى مرتكب نگردد، بر مى‏گردد همانند روزى كه از مادر متولد شده است.»[9]

و در حديثى ديگر آن حضرت فرمودند: «اى مردم، هيچ مؤمنى در موقف (عرفات) وقوف نمى‏كند مگر آنكه گناهان گذشته او تا اين زمان را ببخشايد و آن گاه كه حج وى پايان پذيرفت، عملش از نو آغاز شود.» [10]

امام جعفر صادق عليه السلام فرمود : «كسى كه در عرفات وقوف كند، براى هر كس دعا كند اجابت مى‏شود. حاجى شفاعتش براى فرزندانش، اهل خانه‏اش و همسايگانش پذيرفته مى‏شود»[11].

امام باقر عليه السلام به اين حقيقت اشاره فرمود: «مَا يَقِفُ أَحَدٌ عَلَى تِلْكَ الْجِبَالِ بَرٌّ وَ لَا فَاجِرٌ إِلَّا اسْتَجَابَ اللَّهُ لَهُ فَأَمَّا الْبَرُّ فَيُسْتَجَابُ لَهُ فِي آخِرَتِهِ وَ دُنْيَاهُ وَ أَمَّا الْفَاجِرُ فَيُسْتَجَابُ لَهُ فِي دُنْيَاهُ»[12]يعنی «برّ و فاجرى بر دامنه كوههاى عرفات وقوف نكرد، مگر اين‏كه خداوند او رااجابت فرمود؛ اجابت برّ در دنيا و آخرت است، اما اجابت فاجر فقط در دنياى اوست.»

حالا ما که از حضور از در عرفات محروميم لااقل از حجاج التماس دعا کنيم و خودمان نيز د روز عرف دعای عرفه امام حسين (ع) را بخوانيم که شايد ما نيز مورد لطف خدای متعال قرار گرفتيم.

عيد قربان

عيد قربان يکی از اعياد بزرگ اسلامی است. اين عيد متضمن اسرار گراقيمتی است که اگر مسلمان آن را درک وبه آن عمل کنند خيلی از مشکلات مادی و معنوی افراد جامعه حل می شود.[1] - طلاق آيه 5

[2] - طلاق 4

[3] - طلاف 2

[4] - بحار الانوار ، ج67 ص 188

[5] - شيوه همسرى در خانواده نمونه         55

[6] - آثار اسلامى مكه و مدينه         132

[7] - اسرار عرفانى حج         464

[8] - اسرار عرفانى حج         464

[9] - آداب سفر حج، ص: 218

[10] - آداب سفر حج، ص: 218

[11] - اسرار عرفانى حج         250

[12] - اسرار عرفانى حج         465

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

طراح و برنامه نویس: اکین