خطبه های نماز جمعه مورخه 01/08/1389 PDF چاپ نامه الکترونیک
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۵۹

خطبه های نماز جمعه مورخه 01/08/1389

ازدواج در دوران جوانی

يکی از توصيه های اسلام در باره ازدواج اين است که انسان در دوران جوانی ازدواج کند. خصوصا برای دختران بيشتر توصيه شده است. امروز تحصيل و نداشتن در آمد دو عامل مهم بازدارنده برای ازدواج جوانان است. دختر 20 ساله برای ادامه تحصيل به خواستگارانی که می آيند جواب رد می دهد و می گويد می خواهم فعلا درس بخوانم پس کی می خواهد ازدواج کند و فرزند به دنيا آورد و آنرا تربيت کند. و يا وقتی جوانی به خواستگاری می رود از شغل و در آمد وی می پرسند در حالی که اگر جوان بخواهد درسش را تمام کند و اشتغال پيدا کند و دارای خانه و ماشين شو به0 4 سالگی خواهد رسيد. آنوقت نيز کسی آماده نيست دخترش را به مرد 40 ساله بدهد. ويا خود جوان همچنان تا درآمد مناسب نداشته باشد تن به ازدواج نمی دهد.

در اينجا ذکر چند نکته ضروری است:

1- نکته اوّل اينکه پدرانی که از در آمد خوبی برخوردارند و دارای مکنت و امکانات هستند به فرزندانشان در امر ازدواج کمک کنند. عروسشان را بعنوان يکی از دخترانشان بدانند و در تهيه نيازهای آنها، تا پيدا شدن شغل بر پسرانشان مسئوليت بپذيرند ؛ که بدين وسيله هم پسرشان را از خطرات پيش و حفظ کرده اند و هم در ثواب اين امر شريک شده اند. پيامبر اسلام دراين خصوص فرمودند : :« تَزَوَّجُوا وَ زَوِّجُوا الاَْيِّمَ فَمِنْ حَظِّ امْرِء مُسْلِم إِنْفاقُ قيمَةِ أَيِّمِهِ وَ ما مِنْ شَىْء أَحَبَّ إِلَى اللّهِ مِنْ بَيْت يُعْمَرُ فِى الاِْسلامِ بِالنِّكاحِ.»[1]

يعنی " ازدواج كنيد، و پسران و دختران مجرّد را همسر دهيد، نشانه نيك بختى مسلمان اين است كه مخارج شوهر كردن زنى را به عهده بگيرد. چيزى نزد حضرت حق محبوبتر از خانه اى كه در اسلام به سبب نكاح آباد شود نيست."

2- نکته دوّم خطاب به پدر و مادران دختران است و آن اين است که بسيار سختگيريی نکنند. اگر پسر با عقل و ايمان و اهل زندگی به سراغ دخترانتان آمدند تعلل نکنيد. اولا روزی در دست خداست و ثانيا جوان متدين و عاقل خود سرمايه بزرگی است. ثالثا اگر می توانی برای آنها کمک کن و دخترت را بعد از ازدواج بيگانه برای خود نپندار. همه انسانها در اوائل ازدواج نيازمند همراهی بزرگترهاست حتی اگر ثروت و سرمايه بسياری داشته باشد.

3- نکته سوم خطاب به خود جوانان است. جوانان بايد اعتماد به نفس داشته باشند و بايد با اتکا به خدای عالم زندگی خود را آغاز کنند. بعضى از جوانان عزيز به اين گمان هستند كه اگر ازدواج كنند  درآمد و امرار معاش آنها در زندگى كم خواهد شد. جواب اين گروه را امام صادق (عليه السّلام )از قول رسول خدا(صلّى اللّه عليه و آله) چنين مى فرمايد:" اگر فقير و ندار هستيد ازدواج كنيد كه خداوند عزيز به فضلش شما را ثروتمند مى كند." و قرآن كريم هم در اين باره مى فرمايد: «وَ اَنْكِحُوا الاَْيامى مِنْكُمْ وَ الصّالِحينَ مِنْ عِبادِكُمْ وَ اِمائِكُمْ اِنْ يَكُونُوا فُقَرآءَ يُغْنِهِمُ الله مِنْ فَضْلِهِ وَ الله واسِعٌ عَليمٌ.»[2]يعنی" دختران وپسران مجرد و غلامها و كنيزهاى شايسته خود را همسر دهيد، اگر فقير باشند خداوند آنها را غنى مى كند. " پس كسى كه از ترس فقر ازدواج نكند به درستيكه به خداوند عز و جل بدگمان شده است[3]

پيامبراسلام در توصيه به جوانان فرمودند :« يامَعْشَرَ الشَّبابِ مَنِ اسْتَطاعَ مِنْكُمُ الْباهَ فَلْيَتَزَوَّجْ فَإِنَّهُ أَغَضُّ لِلْبَصَرِ وَ أَحْصَنُ لِلْفَرْجِ.»[4] يعنی " جوانها هر كدام از شما را قدرت است ازدواج كند، تا ديدگانتان كمتر زنان را دنبال كند، و دامنتان پاك بماند".

4- نکته چهارم که نکته اساسی است اين است که تجملات امر ازدواج را بسيار سخت نموده است. آيا هيچ از خود پرسيده ايم که چرا در تهيه جهازيه اينقدر زياده روی می کنيم ؟ آيا حتما لازم است که در اوّل زندگی وسايلی که ممکن است ده سال ديگر مورد استفاده قرار گيرد ، فراهم شود ؟ آيا حتما بايد انسان در اول تشگيل خانواده تمام نيازهای خانه از قبيل تلوزيون ، رختخواب آنچنانی ، کمدهای رنگارنگ ، ظروفهای گرانقيمت و غيرقابل استفاده ، لباسشوئی گرانقيمت و دهها هزينه های غيرضروری ، داشته باشد ؟ چه کسی گفته است در روز عقد و يا در روز عروسی بايد يک دست کامل طلا به قيمت 10 ، 15 ميليون تومان خريداری شود ؟ اينچنين دامادی اگر به ده قبرستان هم ببرند باز نخواهد شد.

بگذاريد دختران جوان و پسران جوان ازدواج کنند که پيامبر اکرم (ص) فرمودند: « ما مِنْ شابٍّ تَزَوَّجَ في حَداثَةِ سِنِّهِ إِلاّ عَجَّ الشَّيْطانُ يا وَيْلَهُ يا وَيْلَهُ عَصَمَ مِنّي ثُلُثَىْ دينِهِ فَلْيَتَّقِ اللّهَ الْعَبْدُ فِي الثُّلُثِ الْباقي»[5] يعنی " هر كس كه در اوائل جوانى ازدواج كند، شيطان فرياد زند: فرياد از او، فرياد از او، دو سوّم دينش را از دستبرد من نگاه داشت، پس بايد عبد خدا در نگهدارى يك سوم ديگرش، جانب تقوا را رعايت كند."

خطبه دوّم

سفر رئيس جمهور و هيئت دولت به استان اردبيل

در هفته گذشته رئيس جمهور محترم و هيئت دولت به استان اردبيل سفر کردند که اين سومين سفر دولت به استان بود. وزراء به شهرهای استان رفتند و برخی پروژه ها را افتتاح نمودند و با برخی از کسانی که مشگل عمده داشتند ديدار نمودند و به سخنان آنها گوش دادند و در شورای اداری شرکت نمودن. در اين سفر هم دولت و مردم آنچه در توان داشتند به منصه ظهور رساندند. اما مردم استان استقبالی که از رئيس جمهور نمودند پشتيبانی خود را از دولت وتصميمات و برنامه های دولت اعلام نمودند و دولت نيز با بيش از 270 مصوبه هديه خوبی به مردم داد. اما در اينجا ذکر دونکته بسيار حائز اهميّت است:

نکته اوّل اينکه حالا نوبت مسئولين استانی و نمايندگان محترم استان است که با پيگيری جدی مصوبات، اجرائی شدن آنها را فراهم کنند. اين مصوبات وقتی خود را نشان خواهد داد که در موقع خود و بصورت کامل به اجراء بيايد.

نکته دوّم اينکه شهرستانها نيز درتخصيص دادن اعتبار و مصوبات مد نظر قرار گيرد و آنچه که حق مردم شهرستانهاست به آنها داده شود .

طرح هدفمند کردن يارانه

يکی از مسائل مهم کشو ما بحث هدفمند کردن يارانه است که رئيس جمهور محترم نيز در سخنان خود در اردبيل به آن اشاره نمود. اين طرح يک جراحی بزرگ و اجتناب ناپذير است. يعنی اگر در اثر اين طرح اگر قيمتها نيز تغيير يابد ناگزير بايد اجراء شود. ولی همانطوريکه مکرر از شخص رئيس جمهور شنيديد اگر مردم همکاری کنند نه تنها مشکلی پيش نمی آيد بلکه خانواده های کم در امد و متوسط وضعشان بهتر خواهد شد. محور اساسی اين طرح صرفه جوئی است. يعنی هرخانواده در استفاده از انرژی صرفه جوئی کند اين طرح به نفع او تمام می شود و هرکس در استفاده زياده روی نمايد معلوم است که بايد پول بيشتری پرداخت کند. بنابراين من توصيه می کنم از همين امروز برنامه ريزی کنيم دراستفاده از برق و سوخت و گاز صرفه جوئی کنيم يعنی از استفاده بی مورد پرهيز کنيم. اگر با صرفه جوئی استفاده کرديم مطمئن باشيم که هم به خدمان کمک کرده ايم و هم به دولت که خادم مردم است و دغدغه ای جز مردم ندارد.[1] - همان مدرك/7.

[2] - نور/32

[3] - تفسير لاهيجى ، ج 3، ص 283 و كافى ، ج 5، ص 330، حديث 5

[4] - ازدواج در اسلام/14

[5] - بحار، ج 103، ص 221.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

طراح و برنامه نویس: اکین