خطبه های نماز جمعه مورخه 21/03/1389 PDF چاپ نامه الکترونیک
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۵۸

خطبه های نماز جمعه مورخه 21/03/1389

نحوه ارتباط زن و مردم نامحرم

خدای متعال برای حفظ امنيت خانواده و جلو گيری از هوسبازی دستوراتی در نحوه ارتباط زن و مرد نامحرم بيان نموده است که رعايت آنها نه تنها زندگی انسان را شيرين و لذت بخش می کند و کانون گرم خانواده را پرطراوت وپرنشاط می کند بلکه د عالم آخرت نيز سعادت انسان را تامين می کند. درمقابل ، رعايت نکردن آنها نه تنها در همين دنيا زندگی را بر زن و شوهر جهنم می کند بلکه جوانان هوسباز و چشم چران و دختران بی حجاب از اوّل نمی توانند زندگی مناسب و محکمی تشکيل دهند ، آخرتشان نيز جهنم سوزان است.

دين اسلام برای هريک از مردان و زنان در نوع پوشش ، اندازه ارتباط باهمديگر وظيه ای را به عهده آنها نهاده است.

كيفيت پوشش اسلامى يا حد حجاب

هر دخترى از ابتداى بلوغ هنگاميكه در معرض ديد نامحرم قرار گيرد لازم است تمام موها و بدنش را بپوشاند بجز دو مورد: يكى دستها تا مچ ، ديگرى صورت به اندازه ايكه در وضو شستن آن لازم است بشرط آنكه:

الف- اين دو عضو داراى زينت نباشند.

ب- وكسى به آنها به قصد لذّت و هوس نگاه نكند. بنابر اين اگر كسى به قصد لذّت بردن به آنها نگاه كرد حرام است ، يا صورت و دستها داراى زينت و آرايش بود مى بايست صورت و دستها را هم بپوشاند.

حجاب برای زن يکی از ضروريات دين است. زنی که آرايش کرده بايد صورتش را بپوشاند والا هرلحظه که نامحرم او را می بيند در معصيت است. پيامبر (ص ) فرمودند: اگر زنی براى غير شوهر، خود را آرايش نمود لازم است خداوند او را با آتش بسوزاند. و فرمودند: واى بر زنان از دو سرخى طلا و جامه زيبا (كه دو وسيله زينت هستند و موجب فتنه مى باشند).

امام صادق (ع ) از پيامبر (ص ) نقل كردند كه فرمود: « أي امرأة تتطيب ثم خرجت من بيتها فهي تلعن حتى ترجع إلى بيتها متى رجعت »[1] يعنی " هر زنى كه خود را خوشبو كند و از خانه خارج شود مورد لعنت قرار مى گيرد تا به خانه مراجعت كند". پيامبر فرمود : در معراج زنانی از امتم را ديدم که سخت در عذاب بودند.گروهی را ديدم که از موی سرشان آويزان شده بودند و آنها کسانی بودند که موی سرشان را از نامحرم نمی پوشيدند. گروهی را ديدم که پاهايشان در تنور آتش آويزان بود و آنها زنانی هستند که بدون اجازه شوهر از منزل خارج شده اند. و گروهی را ديدم که گوشت بدن خود می خورد و آنها زنانی هستند که بدنشان را به نامحرم نشان می دادند. گروهی را ديدم که گوشت بدنشان را را با قيچی می بريدند و آنها زنانی هستن که خود را در معرض نامحرم قرار می دادند.[2]

اينگونه باشيد تا من به سراغ شمابيايم

يكى از علماء بزرگ (مرحوم آية الله سيد باقر مجتهد سيستانى پدر آية الله سيد على سيستانى ومرحوم سيد محمود مجتهد سيستانى ) در مشهد مقدس براى آنكه به محضر امام زمان عج اللّه شرفياب شود ختم زيارت عاشورا در چهل جمعه هر هفته در مسجدى از مساجد شهر آغاز مى كند ايشان فرمودند: در يكى از جمعه هاى آخرين ، ناگهان شعاع نورى را مشاهده كردم كه از خانه ى نزديك آن مسجدى كه من در آن مشغول به زيارت عاشورا بودم مى تابيد، حال عجيبى به من دست داد، از جاى برخاستم و بدنبال آن نور بدر به آن خانه رفتم ، خانه كوچك و فقيرانه اى بود، از درون خانه نور عجيبى مى تابيد.

در زدم وقتى در را باز كردند، مشاهده كردم حضرت ولى عصر امام زمان عج اللّه در يكى از اتاقهاى آن خانه تشريف داشتند و در آن اتاق جنازه اى را مشاهده كردم كه پارچه اى سفيد بروى آن كشيده بودند، وقتى من وارد شدم و اشك ريزان سلام كردم ، حضرت بمن فرمودند: چرا اينگونه دنبال من مى گردى و رنجها را متحمّل مى شوى ؟ مثل اين باشيد (اشاره به آن جنازه كردند) تا من دنبال شما بيايم !

بعد فرمودند: اين بانوئى است كه در دوره بى حجابى (رضا خان پهلوى ) هفت سال از خانه بيرون نيامده مبادا نامحرم او را ببيند![3]

ماری در قبر زن بی حجاب

يكى از علماء مشهد مى فرمود:

روزى در محضر مرحوم حجة الاسلام و المسلين سيد يونس اردبيلى بوديم ، جوانى آمد و مسئله اى پرسيد و گفت : من مادرم را دو روز پيش دفن كردم و هنگامى كه وارد قبر شدم و جنازه مادر را گرفته خواستم صورت او را روى خاك بگذارم كيف كوچكى كه اسناد و مدارك و مقدارى پول و چك هائى در آن بوده از جيبم ميان قبر افتاده ، آيا اجازه مى دهيد نبش قبر كنيم تا مدارك را برداريم ؟ و تقاضا كرد كه نامه اى به مسئولين قبرستان بنويسند كه آنها اجازه نبش قبر بدهند.

ايشان فرمود: همان قسمت از قبر را كه مى دانيد مدارك در آنجاست بشكافيد و مدارك را برداريد و نامه اى براى او نوشت بعد از چند روز آن جوان را دوباره در منزل آقاى اردبيلى ديديم ، آقا از او پرسيدند: آيا شما كارتان را انجام داديد و به نتيجه رسيديد، او غمناك و مضطرب بود و جواب نداد بعد از آنكه دوباره اصرار كردند گفت :

وقتى من قبر را نبش كردم ديدم مار سياه باريكى دور گردن مادرم حلقه زده و دهانش را در دهان مادرم فرو برده و مرتب او را نيش ميزند!! چنان منظره وحشتناك بود كه من ترسيدم و دوباره قبر را پوشاندم !
از او پرسيدند: آيا كار زشتى از مادرت سر مى زد؟

گفت : من چيزى بخاطر ندارم ، ولى هميشه پدرم او را نفرين مى كرد زيرا او در ارتباط با نامحرم بى پروا بود و روگيرى و حجاب نداشت و با سرو روى باز با مرد نامحرم روبرو مى شد و بى پروا با او سخن مى گفت و در پوشش و حجاب رعايت قوانين اسلامى را نمى كرد با نامحرمان شوخى مى كرد و مى خنديد و از اينجهت هميشه مورد عقاب و سرزنش ‍ بود[4]

وظايف مردان

حالا اگری زنی رعايت نکرد آيا مرد برای نگاه به زن نامحرم و ايجاد رابطه با آن مجاز است؟ مسلم نه.

نگاه به نامحرم

امام صادق (ع) فرمودند :« النَّظَرُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِيسَ مَسْمُومٌ وَ كَمْ مِنْ نَظْرَةٍ أَوْرَثَتْ حَسْرَةً طَوِيلَةً »[5]يعنی " نگاه به نامحرم تيری از تيرهای شيطان است. چه اندک نگاهی حسرت طولانی بدنبال دارد."

دست دادن با نامحرم

به ما دستور داده اند وقتى زنى در جائى نشست و از آنجا برخاست نبايد مردى در آن مكان بنشيند تا آنكه گرمى آن از بين برود و سرد شود[6] ولی امروزه مد شده است همين که مهمان به خانه می آيد مرد نامحرم با زن نامحرم دست می دهند و اين بداخلاقی دينی را نوعی تمدن می دانند. اينها اين را بدانند که رسول خدا فرمودندمَنْ صَافَحَ امْرَأَةً تَحْرُمُ عَلَيْهِ فَقَدْ بَاءَ بِسَخَطٍ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَل‏»[7] يعنی " هرکس بازن نامحرمی دست بدهد خشم خدا را خريده است. باز فرمود: « مَنْ صَافَحَ امْرَأَةً حَرَاماً جَاءَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ مَغْلُولًا ثُمَّ يُؤْمَرُ بِهِ إِلَى النَّار»[8]يعنی " هركس بطور حرام با زنى مصافحه كند يعنى به او دست بدهد روز قيامت در غُل زنجير بسته خواهد شد آنگاه به آتش انداخته خواهد شد.."

شوخی بازن نامحرم

ابوبصير رحمة الله مى گويد:

در كوفه بودم ، به يكى از بانوان درس قرائت قرآن مى آموختم . روزى در يك موردى با او شوخى كردم !
مدت ها گذشت تا اينكه در مدينه به حضور امام باقر عليه السلام رسيدم . آن حضرت مرا مورد سرزنش قرار داد و فرمود: كسى كه در حال خلوت گناه كند، خداوند نظر لطفش را از او برمى گرداند، اين چه سخنى بود كه به آن زن گفتى ؟

از شدت شرم ، سرم را پايين انداخته و توبه نمودم . امام باقر عليه السلام فرمود: مراقب باش كه تكرار نكنى[9]

پيامبر گرامى اسلام (ص )در ضمن حديثى فرمودند: هركس با زن نامحرمى شوخى كند بخاطر هر كلمه اى كه با او سخن گفته هزار سال زندانى مى گردد.

امام صادق (ع ) فرمودند: پيامبر و على (ع ) به زنان سلام مى كردند ولى على (ع ) به زنان جوان سلام نمى كرد و مى فرمود: مى ترسم از صدايش ‍ خوشم بيايد و فتنه اش از ثوابش بيشتر شود[10]

جوانان بدانند ، زيبائى چهره ، چشم و ابرو، لب و دهان ، و بينى ، سفيدى يا سبزه بودن زن و مرد، خوش اندام بودن و...كه ظاهرا ديده مى شود در صورتى ارزنده است كه در درون فرد ايمان ، وقار، ادب ، صداقت ، پاكى و...قرار داشته باشد و گرنه خود اين مسائل زمينه ساز از هم گسستن خانواده ميگردد.

چه بسا افرادى بخاطر ظاهر جذاب ، پيوند زندگى خود را آغاز كرده اند ولى چون از نظر معنوى ضعف داشته اند به ورطه سقوط و پرتگاه بدبختى كشيده شده اند، آنانكه گمان مى كنند اين عوامل ظاهرى ارزشمند است و بايد فقط ملاك پيوندها اين باشد سخت در اشتياه هستند.

زيرا پيامبر گرامى (ص) فرمود: از سبزى كنار زباله ها و كثافات پرهيز كنيد. عرض كردند: يا رسول مقصود شما چيست (خضراء الدمن )؟

فرمود: زن زيبائى كه در خانواده پست و بى اخلاقى پرورش يافته باشد.

اگر دختر و پسرِ زيبا و خوش اندامى ، در يك خانواده غير متدّين رشد كنند احتمال زياد دارد كه از سلامت معنوى و عفّت واقعى برخوردار نباشند .

خطبه دوّم

ولادت حضرت امام محمدباقر(ع) (57 ه ق)

اول رجب روز ولادت باسعادت امام باقر (ع) است. اين روز عزيز را بر شما و تمام دوستاران اهلبيت تبريک عرض می کنم.

سالروز تاسيس جهاد کشاورزی

امام راحل در 27 خرداد فرمان تشکيل جهاد سازندگی را صادر نمود که امروز به نام جهاد کشتورزی شناخته می شود. کشاورزی مقدس ترين شغل و کشاورزان نيروی اساسی کشورند. امروز بحث کشاورزی مضافا براينکه يک بحث اقتصادی مهم است و اساس زندگی انسانها به آن وابسته است ، يک مسئله سياسی نيز می باشد. قدرتهای بزرگ از نان و گندم بعوان ابزار سلطه استفاده می کنند. بنابراين بر کشاورزان لازم است تلاش خودشان را درراستای توسعه کمی وکيفی محصولات کشاورزی بيافزايند. توجه به علم روز و کشاورزی براساس علوم مربوطه بسياز هايز اهميت است. روزی کشاورزان برای خود کشت می کردند و با آگاهيهای ابتدائی و وسايل پيش و پا افتاده زراعت خود را مديريت می کردند اما امروزه آن کشتورزی موفق است که به طرف صنعتی کردن شغل کشاورزی حرکت کند. جهاد کشاورزی با آموزشهای مختلف و با نظارت مهندسين متبحر و بسترسازی مناسب از قبيل تاسيس قناتها و ترويج راههای مبارزه با بيماريها به کمک کشاورزان آمده است. ولی هنوز کشاورزان عزيز حق مطلب را اداء نمی کنند. کشاورز بايد خودش تلاش کند و جهاد کشاورزی راهنمائيهای لازم را ارائه دهد تا هر روز شاهد پيشرفت باشيم.

بنده از تمام کارکنان جهاد کشاورزی بخاطر تمام زحماتی که در راستای ارائه خدمات به کشاورزان تحمل می کنند تشکر می کنم. و يک نکته به مسئولين عزيز و يک نکته هم به کشاورزان عرض می کنم. مسئولين به نکته توجه کنند که ما هرسال در هنگام خريد گندم از کشاورزان دچار مشگل می شويم که بايد اين حل شود. وکشاورزان نيز به اين مسدله توجه کنند که زکات محصول خود را پرداخت کنند تا خدای متعال بر محصول آنها برکت دهد.

قطعنامه شوای امنيت بر عليه ايران

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه قطعنامه جدیدی ضد ایران تصویب کرد که‌ تحریمهاي ايران را تشدید می کند. اين قطعنامه علی رغم بيانيه تهران و بيانيه گروه نم به نمايندگي از سوي 118 کشورعضو جنبش غيرمتعهد ها ، با 12 رای تصويب شد. ‌اين قطعنامه توسط كساني تصويب شد که خود بمب اتم دارند و از آن استفاده کرده اند و با اين نوع بمب ها ديگران را نيز تهديد کرده اند.

شورای امنيت که در برابر محاصره غزه ، حمله به کاروان آزادی توسط رژيم صهيونيستی سکوت کرده است به جای استقبال از بيانيه تهران تحت فشار آمريکا برعليه ايران قطعنامه صادر می کند. اين نشان می دهد که نه تنها شورای امنيت کارائی خود ا از دست داده است بلکه به يک ابزار بی اراده دست قدرتهای بزرگ تبديل شده است. در وضعيتی که سازمانهای بين المللی بی خاصيت هستند بلکه نقش سلاح دست قدرتهای زورگو را دارند و عالم سياست از اخلاق و انسانيت تهی شده است چاره ای جز قدرتمند شدن نيست.

ملت ايران در همين تحريمها و محاصره ها رشد کرده اند. ولی آنچه که نتيجه اين قطعنامه است رسوائی ديگر بر شورای امنيت است. و روشن شد که روسيه و چين نيز آنچنان مورد اعتماد نيستند. اگرچه روسيه اعلام کرده است در صورت بروز مشکل برای تجار و شرکت های روسی طرف قرار داد با ایران به دلیل اعمال تحریم های جدید علیه این کشور ، روسیه دست به انجام اقدامات تلافی جویانه خواهد زد . و وزارت امورخارجه روسیه روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد تحریم های جدید علیه ایران باهدف وادار کردن این کشور به بازگشت به راه حل های دیپلماتیک صورت گرفته است. و چين نيز سخنانی از اين جنس گفته است ولی آنچه که به نظر می رسد اين است که ملت و مسئولين وحدت و همدلی خود را حفظ کنند و با اتکا به خدای عالم تسليم زورگوئيهای آمريکا نشوند.

ديدار نمايندگان مجلس با مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری در ديداری که نمايندگان مجلس شورای اسلامی با وی داشتند توصيه های مهمی به نمايندگان فرمودند که محور تمام فرمايشات دعوت به وحدت و حمايت از دولت بود. خصوصا سران سه قوه و مجمع تشخيص مصلح نظام بايد با تعامل بيشتر و براساس قانون به فکر منافع عمومی باشند. در قانون اساسى اصل تفكيك قوا به رسميت شناخته شده و حدود و ثغور عملكرد و اختيارات هر سه قوه تعيين شده است و هيچ قوه‏اى نمى‏تواند و نبايد جاى قواى ديگر قرار گيرد. ولايت فقيه هم ركن ركين قانون اساسى است و در حل معضلات قوا كارآمدى خود را به اثبات رسانده است. اما نبايد براى هرمسأله كوچكى كه فرآيندهاى قانونى براى حل آن وجود دارد پاى رهبرى را به ميان كشاند.

دولت موظف ومکلف است براساس قانون عمل کند و مجلس موظف است در چارچوب وظيفه قانونی عمل کند. اگر دولتمردان قانون را پشت گوش انداختند و مجلسيان کارقانونی خود را رها کردند و در کار قوه مجريه دخالت کردند نه نظارت ، نه دولت اصول گرا خواهد بود ونه مجلس. متاسفانه تنشها هم از اين جا ناشی می شود. برخی دولتمردان به قانون کم مهری می کنند و برخی نمايندگان وظيفه قانون گزاری را رها کرده کارفرماندارن و استاندارن را انجام می دهند و اگر کسی مقابلش بايستد از ابزار تذکر و استيضاح نا روا استفاده می کند.

اين در حالی است که دشمن پشت در ايستاده و دنبال فرصت است که ضربه سنگينی بر تمام نظام وارد کند. بحمدالله مردم که در صحنه هستند وانتظار است که مسئولين عزيز نيز فرامين رهبری را نصب العين خود قرار دهند و از هوا وهوس بپرهيزند.[1] - ثواب‏الأعمال،ص 259 - فلسفه حجاب 135.

[2] - وسائل‏الشيعة     20     213

[3] - گوهر صدف : ص 48

[4] - گوهر صدف : ص 55.

[5] - الكافي     5     559

[6] - وسائل الشيعه : 14/185

[7] - من‏لايحضره‏الفقيه     4     13

[8] - وسائل‏الشيعة     20     198

[9] - بحار، ج 46، ص 247

[10] - وسائل الشيعه 14/173.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

طراح و برنامه نویس: اکین