خطبه های نماز جمعه مورخه31/02/1389 PDF چاپ نامه الکترونیک
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۵۵

خطبه های نماز جمعه مورخه31/02/1389

تقوی

تقوی ريشه تمام اعمال صالح و زيربنای تمام خوبيهاست. بطوريکه عمل براساس تقوا از انجام خود عمل صالح سخت تراست. به همين دليل پيامبر اسلام (ص) به اباذر می فرمايد :« ياباذر کن للعمل بالتقوی اشد اهتماما منک بالعمل .» يعنی ای اباذر برای عمل براساس تقوی بيش از خود عمل همت کن.

مراد از عمل براساس تقوی چيست؟

مراد اين است که اگر احسان و انفاق مالی می کنی اولا بايد از راه حلال کسب کنی و ثانيا برای خدا خرج کنی. بنابراين نه هر مال ا انفاق کردن ، احسان است و نه بدون نيت دادن قبول.

واگر عبادت می کنی بايد فقط برای خدا باشد. حضرت امير (ع) می فرمايد :« صفتان لا يقبل الله سبحانه الأعمال إلا بهما التقى و الإخلاص‏»[1] يعنی دوصفت است که خدای متعال تمام اعمال را جز بوسيله آنها نمی پذيرد : تقوا و اخلاص.

اگر عمل براساس تقوا شد کمترش نيز زياد است. حضرت امير (ع) فرمودند:« لَا يَقِلُّ عَمَلٌ مَعَ تَقْوَى وَ كَيْفَ يَقِلُّ مَا يُتَقَبَّلُ »[2] يعنی هيچ عملی همراه تقوا اندک نيست و چگونه اندک است چيزی که خدای متعال آن را پذيرفته است.

بعضی عبادت بسيار دارند ولی لذتی از آن نمی برند ولی برخی عبادت اندک دارند اما لذت زياد . بديهی است عبادت گروه دوم از گروه اول بهتراست. و اگر همراه اخلاص شد در محضرخدا پذيرفته می شود.

خطبه دوم

بيانيه هسته ای ايران

يکی از مسائلی که همواره بر عليه ايران مطرح می شود اين مسئله است که ايران می خواهد بمب هسته ای درست کند و با اين سوژه ، آمريکا و برخی از کشورهای اروپائی تبليغات وسيعی بر عليه ايران راه انداخته اند. در اين ميان مطرح شد اگرايران اورانيوم 20 در صد غنی شده برای سوخت نياز دارد از خارج وارد کند. اورانيوم کمتر غنی شده را به خارج بدهد و در مقابل آن اورانيوم بيشتر غنی شده تحويل بگيرد.

ايران با اصل معاوضه موافق بود ولی در کدام کشور اين امر انجام گيرد بخاطر دروغهای فراوانی که از آمريکا و غرب ديده بود اطمينان پيدا نمی کرد. همين امر باعث شده بود که آمريکا از آن سوء استفاده کند. ولی اخيرا بيانيه‏اى كه به امضاى وزراى امور خارجه ايران، تركيه و برزيل رسيد حقيقتا آمريکا را خلع سلاح نمود. اين در حالی است که هيلارى كلينتون، وزير خارجه آمريكا اخيراً با سفر به برزيل كوشيد حمايت اين كشور را براى تشديد تحريم‏ها عليه ايران در شوراى امنيت سازمان ملل متحد جلب كند

در اين بيانيه آمده است كه بعد از امضاى آن، در مدت هفت روز جمهورى اسلامى ايران آمادگى خود را به آژانس بين‏المللى انرژى اتمى اعلام كند. بعد از اين اعلام آمادگى، آژانس به گروه وين اطلاع خواهد داد،بعد از اعلام آمادگى گروه وين، ايران در مدت يك ماه 1200 كيلوگرم سوخت 3 و نيم درصد را به تركيه ارسال كرده و گروه وين در مقابل متعهد مى‏شود 120 كيلوگرم سوخت 20 درصد را در مدت يك سال به ايران تحويل دهد.

آمريکا که اصلا در صدد اين نيست که برایش ثابت شود ايران دنبال سلاح هسته ای نيست فقط از اين نام و عنوان برعليه ايران استفاده می کند با اين بيانيه تمام بهانه ها را از دست داد. وحالا اين بيانيه از دو حال خارج نيست:

يا اعضاى گروه وين از بيانيه تهران استقبال می كنند. در اين حالت طبق برنامه عمل مى‏شود.و زمينه براى همكارى سازنده فراهم و همكارى‏هاى بزرگ‏ترى درباره فعاليت‏هاى صلح‏آميز هسته‏اى آغاز مى‏شود.

يا گروه وين براى مبادله سوخت اعلان آمادگى كه در اين حالت جامعه جهانى، خود قضاوت خواهد كرد، اقداماتى كه تاكنون انجام مى‏شده براى برخوردار نشدن ملت ما از حقوق مسلم خود بوده است.

در هرحال اين پيروزی ديگری بر ملت ايران بود که در برابر شيطان بزرگ بدست آورد.

سالروز آزادی خرمشهر

سوم خرداد روز آزادی خرمشهر و روز مقاومت و ايثار است. خرمشهر در سال 59 پس از 35 روز مقاومت اشغال شد. 19 ماه در اشغال دشمن قرار گرفت و در سوم خرداد 1361 آزاد شد. امام خمينى(ره) در هشتم خرداد 1361 فرمودند: «فتح خرمشهر يك مسأله عادى نبود، اين‏كه 15 الى 20 هزار نفر به صف براى اسارت بيايند و تسليم شوند مسأله عادى نيست، بلكه مافوق طبيعت است.» در آزاد سازی خرمشهر 16000 بعثی کشته و 19000 نفر اسير شدند.

پس از فتح خرمشهر ايران بعنوان کشور پيروز مطرح شد. آنهائی که فرياد ملت ايران ا نمی شنيدند پس از آن به راه افتادند که ايران را به سازش دعوت کنند.

شهدای گمنام

در هفته گذشته دوشهيد گمنام با استقبال شما مردم عزيز وارد شهرمان شد. شما که در دوران دفاع مقدس هميشه در صحنه بوديد اين بار نيز با حضور پرشکوهتان که از اين مهمانان آسمانی استقبال کرديد باز دوران دفاع مقدس را زنده نموديد. البته مهمان نوازی مردم گرمی زبانزد است و از اين به بعد نيز مزار اين شهدا خالی نخواهيم گذاشت. هرپنجشنبه قبل از رفتن به سر قبور اموات خود به زيارت مزار شهدای گمنام خواهيم رفت. در روزهای خاص از جمله روزهای عيد قبل از حضور در کنار قبور امواتمان به مزار شهدا خواهيم رفت. [1] - غررالحكم         155

[2] - الكافي     2     75

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

طراح و برنامه نویس: اکین