خطبه های نماز عيد فطر مورخه 10/07/1387 PDF چاپ نامه الکترونیک
دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۴۰

خطبه های نماز عيد فطر مورخه 10/07/1387

خودم وشما مؤمنين عزير را به رعايت تقوی دعوت می کنم. امروز عيد فطر است. عيد فطر يکی از اعياد بزرگ اسلامی است.اميرالمؤمنين على عليه السلام دريكى ازاعياد فطر خطبه‏اى خوانده‏اند و درآن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بيم داده‏اند. در اين خطبه فرموده اند: ايها الناس! ان يومكم هذا يوم يثاب فيه المحسنون و يخسر فيه المبطلون» يعنی اى مردم! اين روز، روزى است كه نيكوكاران درآن پاداش مى‏گيرند و زيانكاران و تبهكاران درآن خسران وضرر می بينند. پاداشی که خدای متعال خودش بادست خود به روزه داران می دهد. چه پاداشی بالاتر از اين؟ کسانی که روزه نگرفتند چه بسيار زيان کردند. از ضيافت الهی محروم ماندند و خشم وغضب الهی را برای خود خريدند.

« وهو اشبه بيوم قيامكم، فاذكروا بخروجكم من منازلكم الى مصلاكم خروجكم من الاجداث الى ربكم» واين شباهتى زياد به روزقيامتتان دارد، پس با خارج شدن ازمنازل و رهسپار جايگاه نمازعيد شدن به ياد آوريد خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوى پروردگار. وقتی از منزل خارج می شويد خروج از قبر را که برای حضور در محشر آماده می شويد بياد آوريد از خدای متعال سعادت وراحتی آن روز را طلب کنيد.

« واذكروا بوقوفكم فى مصلاكم و وقوفكم بين يدى ربكم»، و با ايستادن درجايگاه نماز، به ياد آوريد ايستادن در برابر پروردگارتان را. شما در نماز عيد فطر در مقابل خدای متعال می ايستيد وبا خدای خود صحبت می کنيد و درخواستهائی از خدايتان داريد بياد آريد آن روزی را که شما در مقابل خدای متعال می ايستيد و او از شما سوالاتی دارد امروز جواب آن سوالت را حاضر کنيد و با اعمال وکردارتان خود را برای چنين روزی آماده کنيد.

» واذكروا برجوعكم الى منازلكم، رجوعكم الى منازلكم فى الجنه» و با بازگشت ‏به سوى منازل خود، متذكر شويد بازگشتتان را به سوى منازلتان در بهشت ‏برين. در همين جا از خدا بخواهيد شما را اهل بهشت نمايد و شما را از آتش جهنم آزادتان کند.

عباد الله! ان ادنى ما للصائمين والصائمات ان يناديهم ملك فى آخر يوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لكم ما سلف من ذنوبكم فانظروا كيف تكونون فيما تستانفون»[1]. اى بندگان خدا، كمترين چيزى كه به زنان و مردان روزه ‏دار داده مى‏شود اين است كه فرشته‏اى درآخرين روز ماه رمضان به آنان ندا مى‏دهد و مى‏گويد: هان! بشارتتان باد، اى بندگان خدا كه گناهان گذشته ‏تان آمرزيده شد، پس به فكر آينده خويش باشيد كه چگونه بقيه ايام را بگذرانيد.

عارف وارسته ملكى تبريزى درباره عيد فطر آورده است: «عيد فطر روزى است كه خداوند آن را از ميان ديگر روزها برگزيده است و ويژه هديه بخشيدن و جايزه دادن به بندگان خويش ساخته و آنان را اجازه داده است تا دراين روز نزد حضرت او گرد آيند و برخوان كرم او بنشينند وادب بندگى بجاى آرند، چشم اميد به درگاه او دوزند واز خطاهاى خويش پوزش خواهند، نيازهاى خويش به نزد او آرند و آرزوهاى خويش از او خواهند ونيزآنان را وعده و مژده داده است كه هر نيازى به او آرند، برآورد و بيش ازآنچه چشم دارند به آنان ببخشند و ازمهربانى و بنده ‏نوازى، بخشايش و كارسازى در حق آنان روا دارد كه گمان نيز نمى‏برند.»[2]

از سخنان معصومين عليهم السلام چنين مستفاد مى‏شود كه روزعيد فطر، روزگرفتن مزد است. و لذا دراين روز مستحب است كه انسان بسيار دعا كند و به ياد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلى نگذراند و خير دنيا و آخرت را بطلبد. و در قنوت نماز عيد مى‏خوانيم:

اسئلك بحق هذا اليوم الذى جعلته للمسلمين عيدا و لمحمد صلى الله عليه وآله ذخرا و شرفا و كرامة و مزيدا ان تصلى على محمد وآل محمد وان تدخلنى فى كل خيرادخلت فيه محمدا وآل محمد وان تخرجنى من كل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتك عليه وعليهم اللهم انى اسالك خيرما سئلك عبادك الصالحون واعوذ بك مما استعاذ منه عبادك المخلصون.

بارالها! به حق اين روزى كه آن را براى مسلمانان عيد و براى محمد(ص) ذخيره و شرافت و كرامت و فضيلت قرار دادى از تو مى‏خواهم كه برمحمد وآل محمد درود بفرستى و مرا درهرخيرى وارد كنى كه محمد و آل محمد را درآن وارد كردى و ازهر سوء و بدى خارج سازى كه محمد وآل محمد را خارج ساختى، درود و صلوات تو براو وآنها، خداوندا، ازتو مى‏طلبم آنچه بندگان شايسته‏ات ازتو خواستند و به تو پناه مى‏برم از آنچه بندگان خالصت ‏به تو پناه بردند.

خطبه دوّم

اوّلا توجه کنيم که روز فطر روز ولادت معنوی است. يعنی امروز خدای متعال گناه همه ما را بخشيده ومثل اين است که تازه به دنيا آمده ايم پس بنابراين از خود مواظبت کنيم. حتی اگر خدای نکرده خدا ما را نبخشيده به خدای متعال عرض کنيم خدای اگر بين بندگانت ومن گنه کار جدائی اندخته ای آنها رابخشيده ومرا نبخشيده ای ، الهی در همين روز قول می دهم مرا ببخش ديگر از فرمان تو سرپيجی نمی کنم اگر اين قول را به خدا بدهی بور قطع خدای متعال بسيار مهربان است.

ثانياً به اين توجه کنيم در اين مدت خدای متعال شيطان را ذليل کرده وبود ونفس سرکشمان مهار شده بود و عبادات ما به روحمان صيقل داده وجودمان نورانی شده و کينه ها وکدورتها از دلهمايمان شده شده به فطر اصلی مان رجعت نموده به توحيد وخداپرستی رو آورده ايم ولی از امروز درهای جهنم باز می شود ونفسها به فعليت می پردازند و شيطان برای گمراه نمودن انسانها فعال می شود. بياييد به خودمان ترحم کنيم و همين نورانيت را حفظ کنيم هم رابطه خود با خدای خويش و هم رابطه خود با همديگر را معنوی و صميمی و دوستانه حفظ کنيم . هميشه در کنار هم ، خير خواه همديگر باشيم.

ثالثاً اگر در اين ماه برای کارهای خوب عادت کرده ايم مثلا عادت کرده ايم برای نماز شب بلند شويم ، برای نماز صبح اول وقت بيدار شويم ، در نمازهای جماعت شرکت کنيم به فقراء ونياز مندان در حد توان مساعدت کنيم ، همين رويه را ادامه دهيم تا در ماه رمضان ديگر بر نورانيت موجود بيافزاييم.

تشکر از ادارات

بنده تشکر می کنم از مسئولين عزيز فرمانداری ، معاون محترم فرمانداری ، سپاه پاسداران ، شهرداری ، اداره ارشاد ، هلال احمر ، تربيت بدنی ، ستاد نماز جمعه و معتمدين محلات که امسال برای متمرکز برگذار نمودن عيد فطر همکاری لازم را انجام دادند.

زکات فطره

زکات فطريه هرنفر 1200 تومان اعلام شده است که کميته امداد برای جمع آوری آن آماده است مؤمنين می توانند زکات فطره خود را به صندوقهای کميته امداد تحويل دهند.[1] - محمدى رى شهرى، ميزان الحكمة،ج 7،صص131 -132.

[2] - ميرزا جواد آقا ملكى تبريزى، المراقبات فى اعمال السنه، تبريز، ص 167.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

طراح و برنامه نویس: اکین