خطبه های نماز جمعه مورخه 18/11/1387 PDF چاپ نامه الکترونیک
دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۳۶

خطبه های نماز جمعه مورخه 18/11/1387

انحراف تدريجی است نه دفعی

خداوند متعال پس از دعوت به سلم ، می فرمايد:« وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّيْطانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبينٌ » يعنی " ازگامهاى شيطان پيروى نكنيد كه او دشمن آشكار شما است." خدای متعال در اينجا از کلمه " خُطُواتِ " استفاده کرده است. خطوات ، جمع خطوه به معنى گام و قدم است. شايد سرّ استعمال اين کلمه اين باشد که بسيارى از انحرافات و وسوسه هاى شيطانى به صورت تدريجى انجام مى گيرد، و هر مرحله در حقيقت گامى از گامهاى شيطان است . بايد مواظب بود که سياست تدريجی و گمراه نمودن تدريجی ، انسان را غافل نکند.

شيطان وقتی به سراغ انسان خوب و نيکوکار می رود ، در مرحله اوّل او را به انکار دين يا گناهان کبيره دعوت نمی کند. چون می داند اگر اين کار را بکند توطئه ش زود فاش می شود. بنابراين از مکروه شروع می کند و تا به گناهان کوچک می رسد و از آنجا قدم به گناه بزرگ و بزرگتر می گذارد. آن شخصی که آماده نبود يک کلمه دروغ بگويد ، روزی متوجه می شود که تمام روز مشغول دروغ گفتن است. شخصی که آماده نبود ذبح شده سر گنچشگی را ببيند و آماده نبود سيلی کوچکی به صورت کسی بزند اما به جائی رسيده است که آماده است برای قاچاق کردن چند کيلو ترياک چند انسان بيگناه را بکشد.

توجه به اين نکته ضروری است که شيطان برای هر فرد برنامة خاصی دارد. جوان را از يک راه و پير را از راه ديگر ، مرد را يک جور و زن را جور ديگر ، باسواد را از يک طريق و بی سواد را از طريق ديگر ، غنی وثروتمند را به يک نحو وفقير را به نحو ديگر فريب می دهد. اگر لازم باشد برای تو قسم می خورد که خير خواه توست همانطوريکه بر حضرت آدم قسم خورد ، اگر لازم باشد بر تو دروغ می گويد همانطوريکه بر حضرت آدم دروغ گفت. کار او فريب است و راههای فريب مختلف است و همة آن راهها را خوب بلد است.

شيطان يک انسان شناس به تمام معناست. نقاط قوت وضعف انسانها را خوب می شناسد و از همان نقاط ضعف بر انسانها ضربه می زند. می بيند يکي ، پول را بسيار دوست دارد از راه پول وارد می شود وبا چند تومان پول گمراهش می کند . می بيند يکی شهوت ران است از طريق شهوت وارد می شود. يکی بخيل است از راه بخل ، ديگری حسود است از راه حسادت ، سومی متکبر است از راه کبر او را فريب می دهد و آنگاه ضربه مهلک خود را وارد می کند و سم کشنده را در دل و جان انسان وارد می سازد.

شيطان می بيند فلانی شهرت يا رياست را دوست دارد. او را اسير رياست می کند ، آنقدر آتش محبت به شهرت و رياست را در آن شعله ور می سازد که آماده می شود برای رسيدن به آن آبروی صدها انسان را بريزد و آماده می شود برای سيدن به آن صدها دروغ بگويد و تهمت بزند.

چاره اين است که نبايد به شيطان نقطه ضعف نشان داد. آيا ما نقاط ضعفمان را به دشمن نشان می دهيم؟ اين يک سياست معقول و منطقی است که بايد نقاط ضعف را از دشمن مخفی ساخت. ما همگی نقاط ضعف خودمان را می شناسيم . مثلا می دانيم برخی از ما متاع دنيا را دست داريم پس بايد مواظب باشيم که شيطان از اين طريق بر ما مسلط نشود. اگر ديديم برای رسيدن به دنيا را حرام را برگزيده ايم بايد بدانيم فريب شيطان را خورده ايم ، بايد بزودی برگرديم.

برخی از مردان و زنان خصوصاً جوانان در مقابل مسائل نفسانی و شهوانی آنچنان مقاومت ندارند شيطان هم اين را می داند. بايد مراقب باشيم که شيطان از اين طريق ما را تباه نکند. بايد از راه حلال آتش شهوت را خاموش کنيم و از راه شرعی آن را ارضاع کنيم و اگر نتوانستيم بايد بسيار مراقب باشيم که در خطر هستيم و هر لحظه ممکن است شيطان که در کمين است ما را گناه آلوده کند. اگر ديديم به نامحرم نگاه آلوده داريم ، اگر ديديم شبها به فيلمهای مبتذل نگاه می کنيم اگر ديدم به دنبال اين هستيم که دوست پسر و دوست دختر پيدا کنيم بايد بدانيم که شيطان ما را فريب داده است بايد زود برگرديم و خود را از کمند او آزاد کنيم.

خطبه دوّم

روز 22 بهمن

روز 22 بهمن از روزهای مهم وبی بديل تاريخ ايران است. در اين روز ثمره خون پاک شهيدانمان به بار نشست. از آن روز تا امروز حضور مردم در صحنه های مختلف از جمله راهپيمای 22 بهمن حافظ خون شهدا است. معنای راهپيمائی 22 بهمن به معنای تجديد پيمان با شهدا و امام شهداست. می خواهيم در روز 22 بهمن باحضور خود در راهپيمائی به شهدا و تمام کسانی که عمرشان را در راه انقلاب گذاشتند ، بگوييم ما هنوز بر سر عهد پيمانمان هستيم.

در آين روز می خواهيم به دنيا يک پيام مهمی بدهيم و آن اينکه به دوستانمان بگوييم ما هنوز استقلالمان را حفظ کرده و با سرعت به سوی پيشرفت در تمام ابعاد ادامه می دهيم. و می خواهيم بر دشمنان خود بگوييم ما همان کسانی هستيم که در دوران دفاع مقدس در مقابل تمام دنيای شما ايستاديم و از انقلاب و نظام اسلامی دفاع کرديم و تغييری در ما ايجاد نشده است.

امروز دوست و دشمن چشم به حضور شماست و خواهی ديد که راهپيمائی ملت ايران را چطور برای دينا مخابره خواهند کرد. دشمنان قسم خورده تلاش خواهند کرد مثل هميشه آن را کوچک نشان دهد تا بدين وسيله بگويد که ملت ايران از انقلاب روی گردان شده اند. همان سخنی که سه دهه است تکرار می کنند ولی ملت ايران هرسال پرشکوه تر از سال قبل در صحنه حضور می يابد. مردم شريف شهرستان گرمی نيز مثل هميشه هماهنگ با ملت غيور ايران در اين راهپيمائی شکوهمند شرکت خواهد کرد.

پرتاب ماهواره اميد

هفته گذشته در کشور شيران ، آزادگان ، در سرزمين عقل وخرد ، فرک وانديشه يک اتفاق مهمی صورت گرفت که نتنها ملت ايران بلکه تمام دوستاران انقلاب را خوشحال نمود. آن اتفاق که در تاريخ ايران اوّلين بار بوجود آمد پرتاب ماهواره به جو زمين است. ماهواره اميد ، اميدها را در دلها زنده کرده. داشمندان ايران در حالی که در تحريم هستند توانستند با اتکاء به خدای عالم بوسيله ماهواره بر سفير 2 که بيش از 10 هزار تنوع قطعه در آن به كار رفته است و تمام قطعات توليدى آن در صنايع داخلى ساخته شده است ، ماهواره اميد را به آسمان پرتا کنند. اين ماهواره مخابراتی است و در هر 24 ساعت با سرعت 8/7 کيلومتر در ثانيه 15 بار به دور کره زمين می چرخد. اگر چه اين ماهواره در جای خود بسيار با عظمت است و بايد اين موفقيت را جشن گرفت ولی مهمتر از آن بومی بودن آن و باز شدن راه به پيشرفتهای بعدی در فضاست. من اين موفقيت را بر تمام ملت ايران و شما عزيزان تبريک می گويم.

جريان جنگ غزه

تهاجم اسرائيل به غزه سرآغاز تحولات مهمی در دنيا شد که محوريت همه آنها رسوائی رژيم جعلی اسرائيل بود. در اين ميان هم دوستان و هم دشمنان نيز شناخته شدند. از عجائب روزگار اين است که آنهائی که به اسرائيل کمک کردند عزه ماهها در محاصره بماند و حتی کمکهای انسان دوستانه ايران را اجازه ندادند به دست مردم مجروح و گرسنه غزه برسد مدعی شدند که ايران باعث کشتار غزه شد. محمود عباس رهبر تشكيلات خودگردان فلسطينى نيز در تحليلى منافقانه، ايران و جنبش حماس را قاتل كودكان فلسطينى معرفى كرد و مدعى شد كه حماس به خاطر آن‏كه در برابر اسرائيل مقاومت كرده است، قاتل كودكان فلسطينى است و كشورهايى مانند ايران نيز كه از حماس حمايت مى كنند در اين امر شريك هستند. اين سخن عباس دقيقا يادآور عملكرد عمروبن العاص در جنگ صفين است كه در توجيه اين حديث شريف نبوى كه فرموده بودند كه عمار را گروه ياغى و گمراه مى‏كشند، مدعى شد كه قاتل عمار مولى الموحدين على بن ابيطالب(ع) است چرا كه هر چند عمار به دست سپاهيان شام كشته شده است، اما اين على بن ابيطالب(ع) است كه عمار را با خود به جنگ آورده است. اين همان سياستى كه رهبر معظم انقلاب هوشمندانه آن را شناخته و به جنگ روانى و تبليغاتى دشمن اشاره كرده و بيان داشتند: دشمن در اين جنگ تلاش مى‏كند تا با وارونه جلوه دادن حقايق، حماس و مقاومت اسلامى را مسؤول رنج و محنت مردم غزه معرفى كند و متأسفانه برخى دولتهاى عربى همسايه غزه نيز به اين فضا دامن مى‏زنند.

امروز مردم دنيا در انتظار محاکمه سران اسرائيل هستند وهر روز سازمانها و گروههای مختلف برعليه جلادان اسرائيلی شکايت می کنند. کشورهای اسلامی و مسلمانان جهان نيز بايد از اين فرصت استفاده کنند و خون کوکان وزنان غزه را از غاصبان بيت المقدس مطالبه کنند. و وظيفه بسيار مهم مسلمان باز سازی غزه است. مردم غزه بی خانمان شده اند ، مزارع آنها و امورات زيربنائی آنها از بين رفته است وبيش از نصف کودکان مجروح معلول گشته اند بايد مردم همت نمايند و غزه را بهتر از گذشته بسزاند. مردم شريف ايران نيز مثل هميشه در کنار مردم مقاوم غزه هستند و به آنها کمک خواهد کرد. کميته امداد امام ،هلال احمر و بسيج آماده جمع آوری کمکهای مردمی هستند. انشاء الله کمک کنيد تا خداوندمتعال به اموالتان برکت دهد و شما را از بدی روزگار دور نگه دارد.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

طراح و برنامه نویس: اکین