خطبه های نماز جمعه مورخه 11/11/1387 PDF چاپ نامه الکترونیک
دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۳۶

خطبه های نماز جمعه مورخه 11/11/1387

رمز عافيت دين و دنيا

« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِي السِّلْمِ كَافَّةً وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّيْطانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبينٌ (208) فَإِنْ زَلَلْتُمْ مِنْ بَعْدِ ما جاءَتْكُمُ الْبَيِّناتُ فَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ عَزيزٌ حَكيمٌ (209) »[1]

خدای متعال همه مؤمنين را به صلح آشتی دعوت کرده است. در تفسير جمله « يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِي السِّلْمِ كَافَّةً » مفسرين نظرهای مختلفی ذکر کرده اند. تفسير نمودنه » السِّلْمِ » را به معنای صلح و آشتی معنا نموده است و می گويد:» " سلم " و " سلام "، در لغت به معنى صلح و آرامش است و اين آيه همه افراد با ايمان را به صلح و سلام دعوت نموده است.

از مفهوم اين آيه چنين استفاده مى شود كه صلح و آرامش تنها در پرتو ايمان امكانپذير است ، و تنها به اتكاء قوانين مادى هرگز جنگ و ناامنى و اضطراب از دنيا بر چيده نخواهد شد، زيرا عالم ماده ، و علاقه به آن ، همواره كشمكشها و تصادمها است ، و اگر نيروى معنوى ايمان ، آدمى را كنترل نكند، صلح غير ممكن است .

بلكه مى توان گفت از دعوت عمومى اين آيه ، كه همه مومنان را بدون استثناء از هر زبان و نژاد و منطقه جغرافيائى و قشر اجتماعى ، به صلح و صفا دعوت مى كند، استفاده مى شود كه در پرتو ايمان به خدا، تشكيل حكومت واحد جهانى كه صلح در سايه آن همه جا آشكار گردد امكانپذير است .

اصولا در مقابل عوامل پراكندگى (زبان و نژاد و…) يك حلقه محكم اتصال در ميان قلوب بشر لازم است ، و اين حلقه اتصال تنها ايمان به خداست كه ما فوق اين اختلافات است ".

و بعضى آن را به معنى اطاعت تفسير كرده اند، و گفته اند اين آيه همه افراد با ايمان را به تسليم بودن در برابر فرمان خدا دعوت مى كند.

اين احتمال نيز در تفسير آيه داده شده است كه بعضى از اهل كتاب (يهود و نصارى ) هنگامى كه وارد اسلام مى شدند، نسبت به بعضى از عقايد يا برنامه هاى پيشين خود وفادار بودند و لذا به آنها دستور داده شد كه با تمام وجود وارد اسلام شويد و در برابر تمام دستورات تسليم باشيد[2]. واين تفسير در احاديث نيز وارد شده است. « ادْخُلُوا فِي جَمِيعِ الْإِسْلَامِ فَتَقَبَّلُوهُ وَ اعْمَلُوا لِلَّهِ وَ لَا تَكُونُوا كَمَنْ يَقْبَلُ بَعْضَهُ وَ يَعْمَلُ بِهِ وَ يَأْبَى بَعْضَهُ وَ يَهْجُرُهُ »[3] يعنی " در جميع اسلام داخل شويد و آن را بپذيريد و مانند کسی نشويد که بعضی از آن را می پذيرند و به آن عمل می کنند و بعضی را نمی پذيرند و آن را ترک می کنند.

علامه طباطبائی نيز فرموده است:« اين آيات ، راه تحفظ و نگهدارى وحدت ديني در جامعه انساني را بيان مي كند ، و آن اين است كه مسلمانان داخل در سلم شوند ، و تنها آن سخناني كه قرآن تجويز كرده بگويند ، و آن طريقه عملي را كه قرآن نشان داده پيش گيرند ، كه وحدت ديني از بين نمي رود ، و سعادت دو سراى انسانها رخت برنمي بندد ، و هلاكت به سراغ هيچ قومي نمي رود ، مگر به خاطر خارج شدن از سلم ، و تصرف در آيات خدا ، و جابجا كردن آنها ، كه در امت بني اسرائيل و امتهاى گذشته ديگر ديده شد ، و به زودى نظير آن هم در اين امت جريان خواهد يافت ."

بنابراين سلم در نظر ايشان اين است که تسليم خدا شويد و فقط در دايره دستورات دين خدا را اطاعت کنيد و چيزی از خودتان بر آن اضافه نکنيد. در دين بدعت نگذاريد.

در برخی از روايات اين آيه شريفه به ولايت علی بن ابی طالب (عليه الّسلام ) تفسير شده است. امام باقر (عليه الّسلام ) می فرمايد :« ادْخُلُوا فِي السِّلْمِ كَافَّةً » يعنی « فِي وَلَايَتِنَا »[4] يعنی بر ولايت ما وارد شويد.

ابوبصير می گويد امام صادق (عليه الّسلام ) از من پرسيد آيا می داني « السِّلْمِ » چيست؟ گفتم : شما داناتريد. فرمودند : « وَلَايَةُ عَلِيٍّ وَ الْأَئِمَّةِ الْأَوْصِيَاءِ مِنْ بَعْدِهِ » يعنی مراد از سلم ولايت علی (عليه الّسلام ) و امامان بعد از آن حضرت است. امام صادق (عليه الّسلام ) اضافه کرد وفرمود:« خُطُوَاتُ الشَّيْطَانِ وَ اللَّهِ وَلَايَةُ فُلَانٍ وَ فُلَانٍ »[5] يعنی مراد از خطوات شيطان ولايت فلان وفلان است.

به نظر می رسد کلمه سلم همه اين موارد را شامل شود يعنی خدای متعال ما را به صلح وآرامش در سايه ايمان و همچنين اطاعت بی چون و چرا از خدای عالم و پرهيز از بدعت گذاری و انحراف از دين که يکی از ارکان مهم دين ولايت است ، دعوت نموده است. بنابراين صلح و آرامش فقط در سايه ايمان به خدا بدست می آيد و سعادت دنيا و آخرت در گرو تسليم در مقابل دستورات خدای عالم است و مسأله ولايت نيز مهمترين جزء أين است هرکس از ولايت اطاعت کند خدا را اطاعت کرده و هرکس از مسير ولايت منحرف شود از گامهای شيطان پيروی نموده است.

خطبه دوّم

لايحه بودجه 88

لايحه بودجه 282هزار و 700 ميليارد تومانى بودجه كل كشور روز سه شنبه هشتم بهمن ماه 1387از سوى رئيس جمهور به مجلس شوراى‏اسلامى تقديم شد. اين رقم نسبت به بودجه سال جارى 6/2 دو مميز شش درصد كاهش دارد كه بيانگر انقباضى بودن بودجه 88 مى‏باشد.

بودجه كل كشور بر اساس قيمت هر بشكه نفت 5/37 دلارى و هر دلار معادل 950 تومان بسته شده است. ميزان وابستگى بودجه 88 به نفت كمتر از 40 درصد كاهش يافته است و بيش از 92 درصد هزينه‏هاى جارى كشور از محل منابع غير نفتى تأمين خواهد شد. على‏رغم كاهش بودجه كل كشور، بودجه‏هاى توليدى و رفاهى نه تنها كاهش نيافته در عين حال افزايش نيز نشان مى‏دهد. بودجه عمومى‏دولت در سال 88 بالغ بر 89 هزار ميليارد تومان در نظر گرفته شده است. دولت در سال آينده 67 هزار ميليارد تومان صرف هزينه‏هاى جارى و 22 هزار ميليارد تومان صرف هزينه‏هاى عمرانى خواهد كرد. درآمدهاى‏مالياتى دولت در سال آينده 57 درصد افزايش خواهد يافت. مصارف ارزى بودجه در سال آينده به حداكثر 37 ميليارد دلار محدود شده كه حدود 40 درصد كاهش نشان مى‏دهد. سهم فرهنگ در بودجه كم رنگ است. با توجه به نياز فرهنگى و تأكيد ويژه رهبرى در رفع مظلوميت از فرهنگ از مجلس و دولت انتظار ويژه مى‏رود.

سياستهای باراک اوباما

هفته گذشته جرج ب.ش رئيس جمهور سابق آمريکا با کوله باری از جنايت و نفرت جهانی خصوصا مسلمانان جهان کاخ سفيد را ترک نمود وباراک حسين اوباما با شعار تغيير در سياست آمريکا مراسم تحليف را انجام داد و رياست جمهوری آمريکار را بعهده گرفت. باراک اوباما در اوليّن روزهای مسئوليت خود دستور بسته شدن زندان گوانتانامو که يک لکه ننگی در پيشانی آمريکا بود و 250 نفر زندانی بدون محاکمه زير وحشی يانه ترين شکنجه ها قرار داشتند ، صادر کرد. رئيس جمهور آمريکا در مراسم تحليف گفت: در مقام رياست جمهورى آمريكا، در پى همكارى با جهان اسلام هستم و آمريكا دشمن مسلمانان نخواهد بود. با توجه به اينکه پس از 11 سپتامبر و انفجار برجهای دوقلوی آمريکا ، دولت آمريکا مسلمانان را متهم نمود و مسأله جنگ صليبی را مطرح کرد ، تنفر مسلمانان را برانگيخت ، حالا اوباما با بيان اينکه دشمن مسلمانان نخواهد بود می خواهد چهره کريه خود را در نزد مسلمانان بازسازی کند.

در افکار عمومی اين سوال مطرح است که آيا رئيس جمهور آمريکا در قبال ايران سياست خود را تغيير خواهد داد يا اين سخنان خود يک شيطنت ديگر است. آيا آمريکا از آينکه محمد رضا را برمردم ايران مسلط کرد و حکومت استبدادی بوجود اورد از مردم ايران عذر خواهی خواهد کرد؟ آيا آمريکا از آينکه اموال ما را سالها مصدود نمود وپرداخت نکرد اضهار پشيمانی خواهد نمود ؟ آيا آمريکا از اينکه از صدام پشتيبانی کرد ، هواپيمای مسافربری ما را ساقط نمود، جلوی پيشترفت علمی ايران سنگ اندازی نمود پشيمان خواهدشد؟ به نظر می رسد اوباما اين کار را نمی کند ونه می تواند بکند. او هنوز از توقف فعاليت صلح آميز هسته ای سخن می گويد. او می گويد ما از دولت جعلی اسرائيل حمايت خواهطم کرد. او در قضيه جنايت غزه سکوت نمود. به هرحال اوباما تيمی را انتخاب نموده است که راههای برخورد و ارتباط با ايران را بررسی کننند.

سالگرد سي ام انقلاب اسلامی

بحمد الله اتقلاب اسلامی مردم ايران علی رغم توطئه دشمنان سه دهه عمر پربرکت را پشت سر می گذارد. در عظمت انقلاب اسلامی همين بس که اگر امروز از روی کره زمين آن را حذف کنی ديگر حکومتی که حامی حقيقت و فضائل انسانی باشد نخواهی يافت. انقلاب اسلامی ما حسينی الحدوث است وعلوی البقاء يعنی مردم ما درسی که از امام حسين گرفتند بر عليه يزيد زمان شوريدند و آن را از اريکه قدرت پايين آوردند و حاميان شرق و غرب آن را که در حال غارت ايران بودند از کشور خارج نمودند و حکوت علوی تشکيل دادند که حکومت اسلام ناب است.

حکومت اسلامی که تازه تأسيس شده بود و آنچنان قدرت نداشت در چندين جبهه به نبرد نابرابر مشغول شد. از يک طرف در داخل ايران يک عده خودفروخته ناامنی ايجاد می کردند وبه کشتن مردم ومسئولين بلند مرتبه ما اقدام می نمودند که بايد با آنها مبارزه می کرد از طرف ديگر با محروميتهای بسيار زياد باقی مانده از دوران ستم شاهی مبارزه می نمود و در رفع آنها می کوشيد و از يک طرف در محاصره اقتصادی قرار گرفت بايد برای آن نيز تدبير می نمود و از طرف ديگر دشمنان خارجی هر روز توطئه جديدی برعليه ملت آيران انجام می داد بايد آنها را خنثی می نمود و از طرف ديگر مورد تهاجم نظامی قرار گرفته و دنيای استکبار در پشت سر آن قرار گرفته است بايد با آن بجنگد و از خاک واستقلال خود دفاع کند . خئاوند متعال کمک کرد اين انقلاب نوپا با همه آنها مبارزه نمود و نه تنها پيروز شد بلکه به پيشرفتهای بزرگی دست پيدا کرد که امروز يکی از قدرتمندترين کشور منطقه محسوب می شود. اگر انقلاب اسلامی فقط در خنثی نمودن توطئه ها موفق می شد و هيچ کار ديگری نمی کرد حقيقتاً کار بزرگی کرده بود اين در حالی است که می بينيد به ياری خدای متعال در فنون وعلوم نظامی ، پزشکی ، داروئی ، کشاورزی ، عمرانی به حدی رسيده است که دولتهای خارجی تا نبينند سخت باور می کند.

ما سالگرد پيروزی اين انقلاب را جشن می گيريم تا گذشته خود را بازخوانی کنيم و ببينيم که بوديم وبه کجا رسيديم. ببينيم دشمنان ما چه کردند و نتيجه چه شد ، ببينيم حکومت اسلامی چه خدمات بزرگی بر ما انجام داده است. بايد سالگرد انقلاب را مهم بشماريم و حضور خودمان را در صحنه های مختلف به نمايش بگذاريم.

بمناسبت سالگرد انقلاب اسلامی در سراسر ايران ما خيابانها و کوچه ها غرق در زينت است و افتتاحهای مهم عمرانی صورت می گيرد کاش شهر مانيز مثل شهرهای ديگر طوری می شد که وقتی مهمانی واردشهر می شد چهره شهر را يک شهر انقلابی می ديد که متأسفانه نيست. من به مردم عرض می کنم شما خوتان اقدام کنيد پارچه بنويسد از جلوی مغزه پارچه و پرجم بياوزيد. کاش ما نيز افتتاحهای مهمی داشتيم ، کاش مسئولين ما به جای اختلاف ، سياست بازی آنهم از نوع سياست غلط و به جای سرگرمی به عمران و آبادانی فکر می کردند. راههای روستائی از بين رفته ، اکثر روستاهای ما آب شرب ندارد، بهداشت در روستا وجود ندارد . بيکاری همچنان به مردم ما رنج می دهد ، طرحها پيشترفت خوبی ندارد برخی طرحهای ايجاد شده هنوز تمام نشده خراب می شود. درداخل شهر نيز وضعيت را می بينيد. مسئولين يا برای بقای خود دست وپنج نرمه می کنند ويا برای تصاحب صندلی می کوشند. ورخی نيز در حاشيه امن قرار گرفته اند اصلا از مسئوليت آنها بازخواست نمی شوند وهرکاری دلشان بخواهد انجام می دهند. اگر شما در وسط خيابان بساطت را پهن کنی و مغازه باز کني کسی نيست به ياد آنها بياندازد که اينجا خيابان است. در دهه فجر گفتن اين سخنان شايد درست نباشد اما به اينخاطر مطرح کردم که گمان نکيم اين کوتاهی ها ونوقص از ناحيه حکومت است ، از ناحيه دولت است. ما خودمان کوتاهی می کنيم تدبير درستی نداريم ، برنامه درستی نداريم ، انگيزه آنچنانی نداريم ، سراغ کارها نمی رويم ، مردم نيز به کار خودمشغولند . خدمات بزرگی که شده است کار نظام ماست ونواقصاتی که وجود دارد از ناحيه کم کاری ماست.[1] - بقره آيات 208 تا209

[2] - تفسير نمونه ج2 ص 367

[3] - بحارالأنوار 36 110

[4] - الكافي 1 417

[5] - بحارالأنوار 24 159

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

طراح و برنامه نویس: اکین