خطبه های نماز جمعه مورخه 13/10/1387 PDF چاپ نامه الکترونیک
دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۳۴

خطبه های نماز جمعه مورخه 13/10/1387

بنابراين بالاترين مقام انسانيّت که بالاتر از آن وجود ندارد مقام امامت است. پيامبر اکرم (صلی اللّه عليه وآله وسلّم) در وصف پنج تن آل عبا ( عليهم الّسلام) به ابن مسعود فرمودند : « يَا ابْنَ مَسْعُودٍ إِنَّ اللَّهَ تَعَالَى خَلَقَنِي وَ خَلَقَ عَلِيّاً وَ الْحَسَنَ وَ الْحُسَيْنَ مِنْ نُورِ قُدْسِهِ فَلَمَّا أَرَادَ أَنْ يُنْشِئَ خَلْقَهُ فَتَقَ نُورِي وَ خَلَقَ مِنْهُ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ وَ أَنَا وَ اللَّهِ أَجَلُّ مِنَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ وَ فَتَقَ نُورَ عَلِيٍّ وَ خَلَقَ مِنْهُ الْعَرْشَ وَ الْكُرْسِيَّ وَ عَلِيٌّ وَ اللَّهِ أَجَلُّ مِنَ الْعَرْشِ وَ الْكُرْسِيِّ وَ فَتَقَ نُورَ الْحَسَنِ وَ خَلَقَ مِنْهُ الْحُورَ الْعِينَ وَ الْمَلَائِكَةَ وَ الْحَسَنُ وَ اللَّهِ أَجَلُّ مِنَ الْحُورِ الْعِينِ وَ الْمَلَائِكَةِ وَ فَتَقَ نُورَ الْحُسَيْنِ وَ خَلَقَ مِنْهُ اللَّوْحَ وَ الْقَلَمَ وَ الْحُسَيْنُ وَ اللَّهِ أَجَلُّ مِنَ اللَّوْحِ وَ الْقَلَمِ فَعِنْدَ ذَلِكَ أَظْلَمَتِ الْمَشَارِقُ وَ الْمَغَارِبُ فَضَجَّتِ الْمَلَائِكَةُ وَ نَادَتْ إِلَهَنَا وَ سَيِّدَنَا بِحَقِّ الْأَشْبَاحِ الَّتِي خَلَقْتَهَا إِلَّا مَا فَرَّجْتَ عَنَّا هَذِهِ الظُّلْمَةَ فَعِنْدَ ذَلِكَ تَكَلَّمَ اللَّهُ بِكَلِمَةٍ أُخْرَى فَخَلَقَ مِنْهَا رُوحاً فَاحْتَمَلَ النُّورُ الرُّوحَ فَخَلَقَ مِنْهُ الزَّهْرَاءَ فَاطِمَةَ فَأَقَامَهَا أَمَامَ الْعَرْشِ فَأَزْهَرَتِ الْمَشَارِقُ وَ الْمَغَارِبُ فَلِأَجْلِ ذَلِكَ سُمِّيَتِ الزَّهْرَاءَ يَا ابْنَ مَسْعُودٍ إِذَا كَانَ يَوْمُ الْقِيَامَةِ يَقُولُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لِي وَ لِعَلِيٍّ أَدْخِلَا الْجَنَّةَ مَنْ أَحْبَبْتُمَا وَ أَلْقِيَا فِي النَّارِ مَنْ أَبْغَضْتُمَا وَ الدَّلِيلُ عَلَى ذَلِكَ قَوْلُهُ تَعَالَى " أَلْقِيا فِي جَهَنَّمَ كُلَّ كَفَّارٍ عَنِيدٍ " . فَقُلْتُ : يَا رَسُولَ اللَّهِ مَنِ الْكَفَّارُ الْعَنِيدُ ؟ قَالَ: الْكَفَّارُ مَنْ كَفَرَ بِنُبُوَّتِي وَ الْعَنِيدُ مَنْ عَانَدَ عَلِيَّ بْنَ أَبِي طَالِبٍ «[1]

امام حسين ( عليه الّسلام) که آسمانها وزمين در مصيبت آن ناله می کنند اين چنين موجود مقدسی است. ولی در صفحه وجود انسانيت ، يک امتياز ديگری وجود دارد که اگر به هر فردی از انسانها داده شود صاحب مقام برتری خواهد شد. به همين دليل با آينکه امام حسين ( عليه الّسلام) امام معصوم بود ومقام امامت داشت ولی پيامبر اکرم (صلی اللّه عليه وآله وسلّم) به اباعبدالله الحسين ( عليه الّسلام) فرمود:« إِنَّ لَكَ فِي الْجَنَّةِ دَرَجَاتٍ لَا تَنَالُهَا إِلَّا بِالشَّهَادَة»[2] يعنی " همانا در بهشت برای تو درجه ای است که جز به شهادت نمی توانی به آن برسی. به همين خاطر ما می بينيم تمام امامان ما با شهادت از دنيا رفته اند و حتی امام عصر ( عليه الّسلام) نيز با شهادت از دنيا می روند.

حضرت پيامبر اسلام صل الله عليه و آله وسلّم فرمود :« فَوْقَ كُلِّ ذِي بِرٍّ بِرٌّ حَتَّى يُقْتَلَ الرَّجُلُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَإِذَا قُتِلَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَلَيْسَ فَوْقَهُ بِرٌّ »[3] يعنی بالا تر از هر نيکی نيکی ديگر وجود دارد مگر اينکه انسان در راه خدا کشته شود پس بالاتر از آن نيکی نيست.

خطبه دوّم

غزه در آتش وخون

هفت روز است غزه در آتش کين يهوديان نژاد پرست ، اسرائيل غاصب می سوزد. هفت روز است کودکان معصوم غزه که نه سياست را شناختند و نه سياستمدار را ، بلکه کودکان معصومی بودند که تازه چشم به جهان گشوده بودند در ميان آب و آتش گرفتار عداوت بی منتهای رژيم صهيونيستی شده اند.

جنايت بحدی عميق است که تمام دنيا به حرکت در آمده و ملتهای مختلف فريادشان بلند شده است. گويا ناله های جانسوز کودکان غزه و زنان و مردان مجروح غزه در آسمان کره خاکی طنين افکنده و دود و آتش جنايت سطح زمين را فراگرفته است.

هنوز خون بناحق مردم عراق در دست های خونين وپليد آمريکا خشک نشده است ، با حمايت از اسرائيل ، دستش را به خون مردم غزه نيز آلوده نمود. آمريکا که می خواست درخاورميانه آزادی و دموکراسی برقرا کند ، غزه را باحمايت خود از صهيونيسم در خون و آتش غرق نمود. آمريکا که بخاطر کشته شدن يک اسرائيلی غاصب ، پيام به سران اسرائيل می فرستد از اين جنايت هولناک حمايت می کند. رئيس جمهور بی آبروی آمريکا جناب بوش که با رسوائی تمام کاخ سفيد شيطانی را ترک می کند جنگ صليبی را در هنگام انفجار برجهای دوقلو مطرح نمود و همان جنگ امروز از آستين اسرائيل برآمده و سينه کودکان وزنان غزه را نشانه رفته است.

سازمانهای بين المللی آلت دست جانيان ددمنش است. سازمان ملل و شورای امنيّت در تارخ حايت ننگين خود برای بشريت و امنيت چه کرده است؟آن وقتی که مردم ايران با اسلحه های آمريکائی و اروپائی توسط صدام مورد تهاجم قرار گرفت چه کرد؟ آن وقتی که مردم حلبچه با اسلحه های شيمائی و کشتار جمعی اعطائی غرب قتل عام شدند چه کرد؟ آن وقتی که صربها ، مسلمانان بوسی را گروه گروه به رگبار بست و آشکارا آنها را قتل عام نمود چه کاری نمود؟ امروز آيا منتظرند که جنايت هولناکی بدتر از جنايت غزه اتفاق بيافتد تا انجام وظيفه کنند. اين سکوت مرکبار و ذلت بار برای چيست ؟ آيا جز آين است که شما آلت دست جنايت هستيد؟ آطا جز اين است که شما ماهيت حقيقی خود را ازدست داده و به جای امنيت ، شرارت به ارمغان آورده ايد و به جای خدمت به بشريت ، بشريت را با سکوت ننگين نتان رسوا نموديد؟

آيا وقت آن نرسيده است که مردم آزاده دنيا اين سازمانهای بين المللی را مواخذه کنند و از آنها قاطعانه بخواهند که يا درب آن را ببنديد يا با انجام وظيفه خود بشريت را بيش از شرمسار نکنيد؟

حکام عربی لباس مقدس اسلام را به تن نحسشان کردند و آبروی اسلام پاک را بردند؟ دنيای يهود و دنيای مسحيّت ، امروز از شما می پرسد که آيا آين دين شماست که همکيشان شما را بناحق بکشند و شما برای متاع اندک دنيا سکوت کنيد ؟ آيا دين شما اين اجازه را به شما داده است؟ آيا دين شما به شما گفته است که به براداران دينی خود آب ونان ندهيد و جراحت ناشی از دشمنانتان که در جسم وجان آنها ايجاد شده است درمان نکنيد؟ آيا دين شما به شما اين اجازه را به شما داده است که مسلمان باشيد و از امکانات مسلمانان بهره ببريد ولی در مقابل دشمنان دينتان ذليلانه زندگی ک«يد ؟ اگر دينتان اين است چه بد دينی است؟ اين حکام بابخرد عربی خود که آبرو نداشتند ولی آبروی اسلام را بردند.

مردم عرب بايد اين ذلت را نپذيرند. مردم عرب بدانند که حکامشان که مردم غزه را فروختند ، مردم خودشان را نيز قبل فروخته اند ولی هنوز محسوس نيست. مردم عرب بدانند که اگر روزی آمريکا از حکامشان بخواهد که آنها را به خاک وخون بکشاند اين کار را خواهند کرد . مردم عرب اگر به فکر مردم غره نژستند لااقل به فکر آينده خودشان باشند . بدانند اگر زود بيدار نشوند بلائی که به سر غزه می آيد به سر قاهره ومدين ومکه و رياض خواهدآمد. مسلمانان بايد بدانند که اگر آنها امروز امنيت ظاهری دارند در سايه مقامت مردم فلسطين است در سايه مقاومت حزب الله لبنان است. اگر مردم فلسطين مقاومت نمی کردند اگر حزب الله نبود نه حاکم مصر در قدرت بود و نه حاکم عربستان باصطلاح خادم الحرمين بود.

بياييد عزت وآزادگی را از حسين بياموزيد. بياييد زندگی ننگين را از خود دور کنيد. بياييد حريت را از مردم ايان فراگيريد. بدانيد يا بايد آزاده باشيد واين با بيداری و اتحاد و مقاومت بدست می آيد يا همه چيزتان به غارت خواهد رفت. اگر به شکم دل خوش کرده ايد اگر لذايذ دنيا شما را گرفتار نموده است بدانيد نه دنيا برای شما خواهد ماند نه آخرت.

امام حسين ( عليه الّسلام) اسوه عزت

تهاجم اسائيل به غزه مصادف شده با دهه اوّل محرم يعنی زمان قيام خونين اباعبدالله ( عليه الّسلام) . تاريخ تکرار می شود. آن روزی که امام قيام نمودند مردم به سه دسته تقسيم شدند. دسته ای بی تفاوت ماندند و دسته ای به صف دشمنان امام پيوستند و گروه اندکی به ياری امام آمدند. امروز آسمان وزمين بر مصيبت مردم غزه غمگين است ولی دولتها سه دسته اند دسته ای بی تفاوت از کنار اين قضيه می گذرند ودسته ای يا مشغول جنايت هستند يا از جنايتکار حمايت می کنند و گروه اندکی با مردم غزه همدردی می کنند.

سر اين مطلب اين است که امام حسين ( عليه الّسلام) دانشگاهی در کربلا تأسيس نمود که خودش استاد بود و درسش عزت و آزادگی بود. اين درس بسيار سخت است همه نمی توانند شاگرد اين مکتب شوند کسی می تواند در کلاس شرکت کند که عزت وآزادگی محبوب و مطلوب او باشد. بنابراين اينجا دونکته است که بايد به آن توجه شود:

نکته اوّل اين که امام حسين استادعزت بود ودرس آزادگی به دنيا ارائه نمود. وقتی امام حسين ( عليه الّسلام) از مدينه خارج می شد در صحبتی که با محمد حنفيه داشت به وی فرمود: «يا اخی لو لم يکن فی الدنيا ملجأ و لا مأوی لما بايعت يزيدبن معاويه». وقتی ام سلمه شنيد امام حسين هجرت می کند با ناله و گريه آمد و گفت از جد تو شنيدم فرمود:« يُقتل ولدی الحسين بارض العراق فی ارض يُقال له کربلاء». امام فرمود می دانم وحتی زمين کربلا را به وی نشان داد. اما شعار حسين اين جمله بود:« ألا و إن الدعي ابن الدعي قد ركز بين اثنتين بين السلة و الذلة و هيهات منا الذلة»[4]

نکته دوّم اينکه امام هرکس را قبول نمی کرد بلکه آن کسی را به شگردی مکتب خود می پذيرفت که جانش را بدهد.[1] - بحارالأنوار 36 73

[2] - بحارالأنوار 44 313

[3] - الكافي     2     348

[4] - اللهوف 97

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

طراح و برنامه نویس: اکین