خطبه های نماز جمعه مورخه 01/06/1387 PDF چاپ نامه الکترونیک
دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۲۵

خطبه های نماز جمعه مورخه 01/06/1387

وصيت در احاديث

نوشتن وصيت نه تنها در آيات قرآن بلکه در روايت نيز مورد تأکيد قرار گرفته است. خداوند متعال نه تنها در آية80 سورة مبارکة بقره به نوشتن وصيّت سفارش می کند بلکه می فرمايد برای نوشتن وصيّت شاهد هم بگيريد ، حتی اگر از مسلمانان شاهد پيدا نکرديد از غير مسلمان شاهد قرار دهيد. يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا شَهادَةُ بَيْنِكُمْ إِذا حَضَرَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ حِينَ الْوَصِيَّةِ اثْنانِ ذَوا عَدْلٍ مِنْكُمْ أَوْ آخَرانِ مِنْ غَيْرِكُمْ [1] يعنی " ای کسانی که ايمان آورده ايد هنگامی که مرگ يکی از شما فرارسيد برای نوشتن وصيّت دو نفر عادل از مسلمانان و يا غير آنها شاهد بگيريد.

" ابی الصلاح می گويد از امام صادق (عليه الّسلام ) در مورد آخَرانِ مِنْ غَيْرِكُمْ پرسيدم که آنها چه کسانی هستند؟ حضرت فرمود: مراد از آن دو ،کافر است که اگر مسلمان نباشد دونفر کافر را شاهد بگير.[2]

امام صادق (عليه الّسلام ) فرمودند:« مَا مِنْ مَيِّتٍ تَحْضُرُهُ الْوَفَاةُ إِلَّا رَدَّ اللَّهُ عَلَيْهِ مِنْ سَمْعِهِ وَ بَصَرِهِ وَ عَقْلِهِ لِلْوَصِيَّةِ أَخَذَ الْوَصِيَّةَ أَوْ تَرَكَ وَ هِيَ الرَّاحَةُ الَّتِي يُقَالُ لَهَا رَاحَةُ الْمَوْتِ فَهِيَ حَقٌّ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ»[3] يعنی " هيچ ميّتی نيست که وقت وفاتش برسد مگر اينکه خدای متعال گوش و چشم و عقل او را برای نوشتن وصيّت برمی گرداند ، چه آن شخص وصيّت بنويسد ، چه ننويسد. و آن همان راحتی است که به آن راحه الموت می گويند و آن حق هرمسلمان است."

در روايات اسلامى تأكيدهاى فراوانى در زمينه وصيّت شده، از جمله در حديثى از پيامبر اسلام (صلی اللّه عليه وآله) مى خوانيم که می فرمايند« ما ينبغى لامرء مسلم ان يبيت ليلة الا و وصيته تحت راسه[4]» يعنی "سزاوار نيست مسلمان شب بخوابد مگر اينكه وصيت نامه اش زير سرش باشد". البته جمله زير سر بودن به عنوان تأكيد است، منظور آماده بودن وصيّت است.

در روايت ديگرى مى خوانيم« من مات بغير وصية مات ميتة جاهلية[5]» يعنی " كسى كه بدون وصيت از دنيا برود مرگ او مرگ جاهليت است.

وصيّت در حالی برای ما توصيه شده است که ما از نوشتن وصيّت ترس و واهمه داريم وتصور می کنيم که اگر وصيّت بنويسيم می ميريم، همانطوريکه برخی افراد ازخريدن کفن ترس دارند. وصيّت نوشتن فوائد زيادی دارد که در آينده به برخی از آنها اشاره خواهيم کرد ولی يکی از مهمترين فوائد آن ، هميشه به ياد مرگ بودن است. کسی که به فکر نوشتن وصيّت می افتد معلوم است که مرگ را فراموش نکرده است وهمين تذکر مرگ او را از گناه ومعصيّت باز می دارد او را فرد مسئول ومتعهد به بار می آورد و هميشه به وظايف دينی خود عمل می کند واين چيزی کمی نيست.

مرگ حتمی است و وقتش، معلوم نيست ،احتياط نمودن حاکی از درايت شخص است.» أَيْنَما تَكُونُوا يُدْرِكْكُمُ الْمَوْتُ وَ لَوْ كُنْتُمْ فِي بُرُوجٍ مُشَيَّدَةٍ »[6] حضرت امير ( عليه الّسلام) می فرمايد:« أَيُّهَا النَّاسُ كُلُّ امْرِئٍ لَاقٍ مَا يَفِرُّ مِنْهُ فِي فِرَارِهِ الْأَجَلُ مَسَاقُ النَّفْسِ وَ الْهَرَبُ مِنْهُ مُوَافَاتُهُ»[7] يعنی " ای مردم ! تمام انسانها از آن مرگی که فرار می کنند در هنگام فرار او را ملاقا می کنند. مسير حرکت انسان مرگ است وفرار از او رسيدن به آاست."

گاهی انسان را سرگرمی های دنيا مانند ، اداره ، مغازه ، خانه ، اولاد ، همسر ، خودرو ، جوانی وعلم غافل می ساز وانسان مرگ ورحلت از اين دنيا را فرموش می کند. حضرت امير ( عليه الّسلام) به همه اينها خطاب می کند ومی فرمايد:«أُولِي الْأَبْصَارِ وَ الْأَسْمَاعِ وَ الْعَافِيَةِ وَ الْمَتَاعِ هَلْ مِنْ مَنَاصٍ أَوْ خَلَاصٍ أَوْ مَعَاذٍ أَوْ مَلَاذٍ أَوْ فِرَارٍ أَوْ مَحَارٍ فَأَنَّى تُؤْفَكُونَ أَمْ أَيْنَ تُصْرَفُونَ أَمْ بِمَا ذَا تَغْتَرُّونَ وَ إِنَّمَا حَظُّ أَحَدِكُمْ مِنَ الْأَرْضِ ذَاتِ الطُّوْلِ وَ الْعَرْضِ قِيدُ قَدِّهِ مُنْعَفِراً عَلَى خَدِّهِ»[8] يعنی " اي صاحبان چشم وگوش وای صاحبان عافيت ومتاع وثروت ! آيا رهائی از مرگ ممکن است؟ آيا جای فرار و خلاص وجود دارد؟ آيا پناهگاهی که مار از مرگ نجات دهد وجود دارد؟ پس به کجا می رويد و چرا فريب می خوريد؟ همانا بهره شما از کره زمطن باندازه طول وعرض شماست در حالی که صورتتان را به خاک می گذارند."

خطبه دوّم

هفته دولت

يکی از مناسبتها ی آينده هفته دولت است. هفته دولت فرصتی است که خدمات دولتمردان مورد ارزيابی قرار گيرد و از زحمات آنها قدردانی شود. و اگر احياناً نواقصی وجود دارد ، خيرخواهانه آنهم برای اصلاح نه تخريب بيان شود.

تمام احاد جامعه دولت را خادم امين خود می دانند طبیعی است که قدر دولتمردان زحمتکش را نيز می دانند. وآنها را خوب می شناسند.

من به مناسبت هفته دولت دو مطلب را عرض می کنم:

مطلب اوّل خطاب به مسئولين است. مسئولين بدانند که امانت وتکليف بزرگی را بعهده دارند اين مسئوليت آنقدر سنگين است که يک لحظه غفلت آتش به خرمن هستی انسان می زند وانسان را شرمنده دنيا و آخرت می سازد. الگوی دولتمردان نظام اسلامی حضرت علی ( عليه الّسلام) است. شما سخنان و نامه های آن حضرت را مطالعه کنيد و خودتان را در ترازوی بيان آنحضرت نقادی کنيد.حضرت امير ( عليه الّسلام) خدمت بی منت را وظيفه می داند وبه مالک می فرمايد:« اياک والمن علی رعيـتک باحسانک اوالتزيد فيماکان من فعلک».

در خدمت رسانی بايد تقوا را رعايت کرد. خدا را در نظر گرفت به شايستگان امورات را سپرد.در اينجا تذکر دونکته لازم است يکی اينکه برخی از مسئولين در مقام سخن حرفی می زنند و در مقام بيان به آن عمل نمی کنند. انسان متقی دروغ نمی گويد و انسان غيور برخلاف گفته خود عمل نمی کند کسی که دروغ می گويد وبرخلاف گفته خود عمل می کند خالی از تقوی و غيرت است. تذکردوّم اينکه مردم از کارمندان جز در ادارات ناراحتند. مردم وقتی به ادارات مراجعه می کنند کار مردم را بطور روان انجام نمی دهند. صحبت با تلفن ، حضورنداشتن در اتاق ، کپ زدن با همکاران ، با تلفن صحبت کردن در حالی که مردم آنجا برای رفع مشکلشان ايستاده اند از جمله کارهای نادرستی است که باعث کندی کارها شده است. همچين برخورد ناشايست ، امروز وفردا کردن ، احساس مسئوليت نکردن از جمله آن است.

مطلب دوم خطاب به مردم است. مردم عزيز بايد هميشه در کنار خدمتگزاران خود باشند وآنها را تشويق کنند وپشتيبانی نمايند. يکی از رفتارهای نادرست اين است که ما به تلاش مسئولين به ديده بدگمانی نگاه کنيم. برخی هستند که اگر هزار کارخوب برای آن انجام دهی اصلا تشکر نمی کند ولی اگر کوچکترين سستی از خود نشان دهی طوری برخورد می کنند که گويا هيچ عمل خيری صورت نگرفته است.

در کشور تورم وجود دارد ودولت هم بايد آن را مهار کند برخی به تورم چسبيده و هرچه از دهانش خارج می شود به دولت می گويد ولی نمی گويد که دولت ما ديپلماسى فعال هسته‏اى دارد که برنامه هسته ای را از تعليق بيرون آورد وامروز 3000 سانتری فيوژ فعال دارد. نمی گويد که دولت آرامش سياسى در كشور برقرار کرده است. نمی گويد اقتدار بين‏المللى؛ بيدارى و اميدوارى بيشتر در جهان اسلام ، پيوند بيشتر دولت و مردم ؛ صرفه‏جويى؛ به كارگيرى مديران سالم ؛ جايگزينى ديپلماسى فعال به جاى ديپلماسى انفعالى؛ تقابل هوشمندانه با رژيم صهيونيستى؛ تداوم و گسترش همكارى با كشورهاى همسايه ؛ فضاى مناسب براى مبارزه با مفاسد فرهنگى، مالى، اقتصادى و سياسى؛ ساده‏زيستى مسؤولين؛ رويكرد توسعه همراه با عدالت؛ بازگشت به گفتمان انقلاب اسلامى؛ افزايش اعتبارات فرهنگى؛ اولويت قراردادن مسائل معيشتى مردم بجاى شعارهاى پوچ سياسى؛ نگاه ويژه به دهكهاى پايين درآمدى؛ ارتقاى جايگاه ايران در جهان اسلام؛از بين بردن روحيه از خود باختگى در مقابل غرب؛ نگاه عدالت محور؛ مبارزه با امتيازات ويژه براى مديران؛ فضاى كار و كوشش و سخت‏كوشى ؛ تشريفات زدايى از سيستم دولت وصدها امتياز ديگر ثمره اين دولت است.

آيا نبايد اينها گفته شود.روزی انگليس بدست رضاخان حجاب زنان ما را مورد تهاجم قرار داد و آمريکا لايحه کاپيتولاسين يعنی لايحه بردگی وتحقير ملت ايران را به تصويب رساند و روزی بود نفت ما به حلقوم اسرائيل ريخته می شد وبه آتش سوزان تبديل شده بر سر فلسطينيان ريخته می شد که امام ،آن عبد صالح خدا آن عارف وارسته ومجاهد شجاع ونستوه به ميدان آمد چنان عزتی به ما داد که مزدوران آمريکائی وجاسوسان آنها را جوانان ما دستگير کردند وآمريکا را در دنيا خوار نمودند وخدای متعال نيز در طبس آمريکا را مفتضحانه شکست داد. ونظام اسلامی برقرار شد. در گذشته تعدادی به نام اصلاح طلب پيدا شدند علی رغم اينکه افراد صالحی در ميان آنان بود و آنها به خواسته آمريکا تن دادند و از حيث فرهنگ، بد حجابی و بی حجابی و بی بندو باری را بنام آزادی ترويج دادند و چندين سال کشور را مشغول مسائل پوچ سياسی نمودند و رهبر عزيز ما را خون به دل نمودند. تا خدای متعال لطف نمود اين دولت، سرکار آمد . علی رغم مشکلات فراوان وعدم توان برخی از مديران، عدالت وفضائل انسانی و ارزشهای انقلابی ما را احياء نمود گرچه تعداد اندکی هستند که اعتقادی به اصول ندارند اما به نام احمدی نژاد سر به کيسه بيت المال فروبرده و هر از چندگاهی سر بيرون می آورند و از اصول سخن می گويند. ولی اينها مهم نيستند. آيا نبايد قدراين نعمتها رابدانيم ؟ در تقسيم بيت المال رعايت عدالت کم چيزی نيست.

همين پرتاب « ماهواره بر سفير اميد» يکی از افتخارات کشور ماست که در فضای تحريم صورت گرفت. آمريکا تحريم می کند ما موشک شهاب 3 توليد می کنيم، او هرچقدر دشمنی می کند ما به همان اندازه به پيشرفتهای عملی سرعت می دهيم. درمقابل اين همه عنايات خداوندی با شکرکنيم و بخاطر مشکلات جزئی تحمل وصبرمان را از دست ندهيم.

لازم است بنده از استاندار استانمان تشکر کنم که بدون مبالغه عرض می کنم تمام زندگی خود را با عشق وعلاقه تمام وقف خدمت به مردم کرده است. در دوران سمت استانداری خود بيش از ده بار فقط در شهرستان گرمی شورای اداری برگذار نموده و مسائل شهرستان را پيامبر اکرم (صلی اللّه عليه وآله وسلّم) گيری نموده است البته برخی از مديران نيز دوشا دوش با وی حرکت می کنند ولی اين کافی نيست بلکه بايد تمام مسئولين اعم از عمرانی ، فرهنگی وسياسی متحد شوند و او را برای خدمت مؤثر و مفيد ياری برسانند.[1] - المائده 106

[2] - الكافي 7 3 باب الإشهاد على الوصية ..... ص : 3

[3] - من‏لايحضره‏الفقيه 4 180 باب ما يمن الله تبارك و تعالى به عل

[4] - « وسائل الشيعه جلد 13 صفحه 352.»

[5] - « وسائل الشيعه جلد 13 صفحه 352.».

[6] - نساء آيه 78

[7] - نهج‏البلاغة 207

[8] - شرح‏نهج‏البلاغة ابن ابی الحديد ج 6 ص 275

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

طراح و برنامه نویس: اکین