خطبه های نماز جمعه مورخه11/01/1387 PDF چاپ نامه الکترونیک
دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۵۶

خطبه های نماز جمعه مورخه11/01/1387

حسرت دنيا را نخوريم

بحمدالله همه ما مسلمان و اهل لااله الا الله هستيم ولی در مسير حرکتمان به سوی ايمان و معنويت موانع و آفتهائی وجود دارد که بی توجه ای و بی اعتنائی به آنها برای ما مشکل درست کردن است. مسلمان 50 ، 60 ساله هستيم و نيم قرن است خدا را بندگی می کنيم ولی هيچ پيشرفت معنوی حاصل نمی کنيم و همچنان در جا می زنيم و هنوز اندر خم يک کوچه ايم. يک از اين موانع و آفتها حرص و ولع به دنياست. می خواهيم بسيار داشته باشيم. در تلاش هستيم که نه به اندازه نياز و نه به اندازه کفاف بلکه به اندازه تمام دنيا داشته باشيم. آنهائی که بيش از حد دارند نيز مشغولند و آنهائی که ندارند آنها نيز شب و روز تلاش می کنند تا خود را به دارندگان برسانند. تجملات نيز مزيد برعلت شده است. داشتن دنيا بد نيست بلکه حسرت خوردن و با حرص و ولع بودن و همه عمر را در راه جمع کردن دنيا صرف نمودن بد و شايسته نيست. شما به خطبه 159 حضرت امير نگاه کنيد می فرمايد:« وَ لَقَدْ كَانَ فِي رَسُولِ اللَّهِ ( صلی اللّه عليه و آله وسلّم )  كَافٍ لَكَ فِي الْأُسْوَةِ وَ دَلِيلٌ لَكَ عَلَى ذَمِّ الدُّنْيَا وَ عَيْبِهَا وَ كَثْرَةِ مَخَازِيهَا وَ مَسَاوِيهَا إِذْ قُبِضَتْ عَنْهُ أَطْرَافُهَا وَ وُطَّئَتْ لِغَيْرِهِ أَكْنَافُهَا وَ فُطِمَ عَنْ رَضَاعِهَا وَ زُوِيَ عَنْ زَخَارِفِهَا» اين پيامبر شماست و الگوی عملی برای شماست. بعد می فرمايد  وَ إِنْ شِئْتَ ثَنَّيْتُ بِمُوسَى كَلِيمِ اللَّهِ ص حَيْثُ يَقُولُ رَبِّ إِنِّي لِما أَنْزَلْتَ إِلَيَّ مِنْ خَيْرٍ فَقِيرٌ وَ اللَّهِ مَا سَأَلَهُ إِلَّا خُبْزاً يَأْكُلُهُ لِأَنَّهُ كَانَ يَأْكُلُ بَقْلَةَ الْأَرْضِ وَ لَقَدْ كَانَتْ خُضْرَةُ الْبَقْلِ تُرَى مِنْ شَفِيفِ صِفَاقِ بَطْنِهِ لِهُزَالِهِ وَ تَشَذُّبِ لَحْمِهِ وَ إِنْ شِئْتَ ثَلَّثْتُ بِدَاوُدَ ص صَاحِبِ الْمَزَامِيرِ وَ قَارِئِ أَهْلِ الْجَنَّةِ فَلَقَدْ كَانَ يَعْمَلُ سَفَائِفَ الْخُوصِ بِيَدِهِ وَ يَقُولُ لِجُلَسَائِهِ أَيُّكُمْ يَكْفِينِي بَيْعَهَا وَ يَأْكُلُ قُرْصَ الشَّعِيرِ مِنْ ثَمَنِهَا وَ إِنْ شِئْتَ قُلْتُ فِي عِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ ع فَلَقَدْ كَانَ يَتَوَسَّدُ الْحَجَرَ وَ يَلْبَسُ الْخَشِنَ وَ يَأْكُلُ الْجَشِبَ وَ كَانَ إِدَامُهُ الْجُوعَ وَ سِرَاجُهُ بِاللَّيْلِ الْقَمَرَ وَ ظِلَالُهُ فِي الشِّتَاءِ مَشَارِقَ الْأَرْضِ وَ مَغَارِبَهَا وَ فَاكِهَتُهُ وَ رَيْحَانُهُ مَا تُنْبِتُ الْأَرْضُ لِلْبَهَائِمِ وَ لَمْ تَكُنْ لَهُ زَوْجَةٌ تَفْتِنُهُ وَ لَا وَلَدٌ يَحْزُنُهُ وَ لَا مَالٌ يَلْفِتُهُ وَ لَا طَمَعٌ يُذِلُّهُ دَابَّتُهُ رِجْلَاهُ وَ خَادِمُهُ يَدَاهُ»

غرض اين نيست که ما مثل انبياء عظام شويم و يا مثل حضرت امير ( عليه السلام ) شويم که می فرمايد:« وَ اللَّهِ لَقَدْ رَقَّعْتُ مِدْرَعَتِي هَذِهِ حَتَّى اسْتَحْيَيْتُ مِنْ رَاقِعِهَا »[1] بلکه غرض اين است که در طول زندگی روزانه خود همتمان فقط دنيا نباشد خدا را نيز به يادداشته باشيم. گاهی به ياد بياوريم که خدائی داريم ناظر اعمال ماست و در مقابل آن مسئوليم.

خطبه دوّم

11اردبيهشت روز جهانی کارگر

يکی از کم توقع ترين و د عين حال پرکارترين و مؤثرتين قشر جامعه ، جامعه کارگری است. اين همه عمران و آيادانی ، پيشرفت و توسعه همه جانبه ، نوع آوری و ابتکار ، ثمره عرق جبين کارگران عزيز کشور ماست.

مابايد در حق کارگران دو کارعمده انجام دهيم يکی اينکه بايد سازوکار قانونی فراهم کنيم که حق و حقوق آنها متباسب با کراشان بدون دوندگی و منت به اين و آن و در سرموقع داده شود و ديگر اينکه بايد کاری شود تا کارگران از دو حيث امنيّت پيدا کنند يکی ازحيث امنيت شغلی که بدانند اشتغال در کارشان دائمی است و هرلحظه در آتش اضطراب از دسات دادن شغل نسوزند و ديگر اينکه بايد توجه بيشتری به امنيت جانی آنها در حين کار بشود که خدای نکرده در کارهای سنگين دچار نقص عضو و از کارافتادگی نشوند.

من روز کارگر را به تمام کارگران عزيز کشورمان تبريک عرض می کنم و برای همه آنها توفيق وسلامتی و سرافرازی آرزو می نايم.

هفته معلم

12 اردبيهشت سالروز شهادت شهيد مطهری و آغاز هفته معلم و عفته عقيدتی – سياسی است. بنده ضمن گرامی داشت ياد و خاطره استاد بزرگوار علامه شهيد مرتضی مطهری اين هفته را به تمام معلمان عزيز تبريک عرض می کنم.

در فرهنگ اسلامى بزرگ‏ترين فضيلتها و برترين اجرها براى «معلم الخير» ذكر گرديده و علاوه بر آن‏كه خدا (علم الانسان ما لم يعلم) و رسول او (يعلمهم الكتاب) معلم ناميده شده‏اند. يعنی معلم اوّل خداست و بعد پيامبران و بعد اوصياء و بعد تالی تلو آنها.

مقام معظم رهبری می فرمايد:اگر فرهنگ اسلامى بر جامعه‏اى حاكم باشد، همه مردم بايد خود رامديون معلم بدانند. معلم يعنى كسى كه در دل انسان، يك چراغى را روشن مى‏كند و او را از جهالت به دانايى و معرفتى رهنمون مى‏شود، اين معناى معلم است. چنين موجودی بسيار مقدس است.ملتى كه قدر علم و آموزش و معلم و اهميت فرهنگ را نداند، اين ملت به هر كجا هم برسد، آسيب‏پذير است، از لحاظ مادى هر رشدى هم بكند، قابل سرنگون‏شدن و شكست‏خوردن است.

اما خود معلمان عزيز در حفظ ارزش الهی خود نقش اوّل را دارند. آنها بايد بدانند همه دنيا در مقابل تعليم و تربيت بسيار ناچيز است و اگر برای متاع دنيا خدای نکرده متمايل شوند و برای رسيدن به آن از کارشان بکاهند در خسران خواهند و برای هميشه شرمنده آن امانتهائی خواهند بود که والدين در اختيار آنها گذاشته اند. معلم اگر بخواهد کارش پرارزش شود بايد بکوشد انسانهای متدين به بار آورد و به جامعه تحويل دهد.

آمريكا متهم اول انفجارهاى تروريستى در عراق‏

انفجارهاى استان «دياله»، «بغداد» و دو انفجار در نزديكى حرم امام موسى كاظم - عليه‏السلام - در روزهاى پنجشنبه و جمعه هفته گذشته 292 شهيد و مجروح در ميان زائران ايرانى بر جاى گذاشت.

 در پيامى كه رهبر معظم انقلاب به مناسبت اين حادثه تاثربرانگيز صادر فرمودند، به سه محور اساسى‏يعنى‏ الف- معرفى عاملان جنايت ب- هشدار به نيروهاى نظامى آمريكا درباره احتمال گرفتار شدن آنان در اين آتش فتنه ج- انتظارات از دولت عراق، اشاره شده است.

 1- «متهم اصلى در اين جنايت و نظاير آن، نيروهاى امنيتى و نظامى آمريكايند كه به بهانه مقابله با تروريسم، كشورى اسلامى را ستمگرانه اشغال كرده و دهها هزار انسان را در آن به خاك و خون كشيده و روز به‏روز ناامنى را در آن افزايش داده‏اند. رشد علفهاى هرزه و زهرآگين تروريسم در عراق، بى‏گمان در سياهه جنايات آمريكا نوشته مى‏شود و دستگاههاى اطلاعاتى آمريكايى و اسرائيلى نخستين متهمان آنند.»

اگرچه مقصران موضوع در نگاه اول گروه‏هاى تروريستى از جمله باقى‏ماندگان حزب بعث و القاعده هستند كه اتفاقاً قانون اساسى عراق هم جايگاهى را به آن‏ها نمى‏دهد، اما همان طور كه مقام معظم رهبرى‏تصريح كردند و كنوانسيون ژنو نيز اذعان دارد، مسؤوليت امنيت كنونى عراق بر عهده اشغالگران آن است.

از سوى ديگرطى هفته‏هاى گذشته نيروهاى آمريكايى على‏رغم مخالفت دولت عراق، صدها تن از تروريست‏هاى بعثى و سلفى كه دخالت آن‏ها در عمليات‏هاى تروريستى سال‏هاى 2006 و 2007 كاملاً محرز و به اثبات رسيده بود، از زندان‏هاى تحت كنترل خود آزاد كردند و اين‏ها علامت‏هاى روشنى است مبنى بر اين‏كه ترورهاى اخير با چراغ سبز آمريكايى‏ها و با حمايت فرماندهى نظامى آمريكا در عراق اتفاق افتاده است. در عين حال همزمانى اين ترورها با آغاز عمليات خروج نيروهاى نظامى آمريكا از شهرهاى مركزى عراق و درخواست‏هاى مقامات آمريكايى از دولت عراق براى تجديدنظر در آن دسته از مفاد توافقنامه امنيتى كه ناظر به خارج شدن نظاميان آمريكايى از شهرها و انتقال آن‏ها به پايگاه‏هاى ثابت نظامى است، نشانه ديگرى است كه دخالت نيروهاى آمريكايى را در اين ترورها به اثبات مى‏رساند. در كل به نظر مى‏آيد آمريكايى‏ها با هدف متقاعد كردن دولت عراق به تجديدنظر در خروج نظاميان آمريكايى از عراق، تروريست‏ها را آزاد و با همكارى اطلاعاتى و دادن پوشش امنيتى به آن‏ها، عمليات ترور را تشويق كردند.

 2- «دستهاى پليد و مغزهاى شريرى كه اين تروريسم كور و بى‏مهار را در عراق بنيان نهاده‏اند نيز بدانند كه آتش به دامان خود آنان خواهد گرفت و مانند برخى ديگر از كشورهاى اسلامى، نيت شوم آنان بيش از همه، گلوى خودشان را خواهد فشرد.»

 3- «انتظار ما از دولت عراق آن است كه با اين جنايات به مقابله‏اى جدى برخيزد و امنيت زائران عتبات عاليات را به طور كامل تأمين كند.»

البته نکته ديگری که بايد به آن توجه کرد اين است کهحمله به زائران ايرانى حاكى از نگرانى افراطيون از گسترش روابط دو كشور همسايه و تلاش آن‏ها براى ايجاد جدايى بين دو ملت است.[1]   - نهج البلاغه ،خ 159

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۵۷
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

طراح و برنامه نویس: اکین