خطبه دوّم نماز جمعه مورخه 25/12/1385 PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر   
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۵۴

خطبه دوّم نماز جمعه مورخه 25/12/1385

1.                    28 صفر سالروز رحلت پیامبر اسلام و شهادت امام حسن مجتبی (ع) است و هم چنین آخر صفر سالروز شهادت امام رضا (ع) است .

این ها انسان های معصومی هستند که خلقت و حیات و ممات و شهادتشان برنامه ریزی شده و در راستای هدایت بشریت است .

پیامبر اسلام وقتی مبعوث شد که شبه جزیره ی عربستان خالی از علم و تمدن و معرفت شده بود و مردم در آتش جهالت و انحرافات و خرافات می سوختند . از اخلاق و انسانیت خبری نبود . به قول حضرت امیر (ع) که فرمود : « وَ أَنْتُمْ‏ مَعْشَرَ الْعَرَبِ‏ يَوْمَئِذٍ عَلَى شَرِّ دِينٍ وَ فِي شَرِّ دَارٍ مُنِيخُونَ‏[1] عَلَى حِجَارَةٍ خَشِنٍ وَ حَيَّاتٍ صُمٍ‏[2] وَ شَوْكٍ مَبْثُوثٍ فِي الْبِلَادِ تَشْرَبُونَ الْمَاءَ الْخَبِيثَ وَ تَأْكُلُونَ الطَّعَامَ الْجَشِيبَ‏[3] وَ تَسْفِكُونَ دِمَاءَكُمْ وَ تَقْتُلُونَ أَوْلَادَكُمْ وَ تَقْطَعُونَ أَرْحَامَكُمْ وَ تَأْكُلُونَ أَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ سُبُلُكُمْ خَائِفَةٌ وَ الْأَصْنَامُ فِيكُمْ مَنْصُوبَةٌ وَ الْآثَامُ بِكُمْ مَعْصُوبَة»[4]

و در بیرون شبه جزیره ی عربستان نیز ایران و روم که مهد تمدن بود و قدرتمندترین امپراطوری را تشکیل داده بودند ، به جای ترویج علم و ادب به جنگ و خونریزی مشغول بودند . به طور خلاصه در عصر بعثت پیامبر اسلام ، انسان وحشی شده و انسانیت در شرف اضمحلال بود .

خداوند متعال پیامبر اسلام را خودش تربیت کرد و به صورت انسان کامل نمود ، خُلق عظیم را در وجودش قرار داد تا راه رستگاری را به بشریت بیاموزد . بعثت لاتم مکارم الاخلاق ، مبعوث شد تا مکارم اخلاق را ترویج کند . برنامه ای آورد تا لیقوم الناسُ بالقسط و در مدت 23 سال مانند طبیب دوای دردهای معنوی فرد و جامعه را شناخت و به درمان آن اقدام نمود و انسان هایی مانند حضرت امیر (ع) ، سلمان و ابوذر تربیت نمود و هنگامی که در 28 صفر خواست رحلت کند اگر چه نگذاشتند وصیت بنویسد ولی بارها اعلام کرد که « إنّی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی» .

همین امت که هر چه داشتند از پیامبر داشتند اما برخی از آن ها گفتند حسبنا کتاب الله و با این کلمه مفسرین قرآن و ثقل اصغر و اهل بیت پیامبر (ص) را از جامعه حذف کردند و قرآن را نیز تعطیل نمودند .

امامت را به خلافت تبدیل نمودند و خلافت را به افراد غیرصالح دادند و در نتیجه انسان های شرابخوار خائن را در طول تاریخ بر گردن امت اسلامی سوار کردند و درست بعد از رحلت پیامبر (ص) امامت را خانه نشین نمودند .

حضرت امیر (ع) را خانه نشین نمودند چون خود حضرت فرمود : «طَفِقْتُ‏ أَرْتَئِي بَيْنَ أَنْ أَصُولَ‏ بِيَدٍ جَذَّاءَ أَوْ أَصْبِرَ عَلَى طَخْيَةٍ عَمْيَاءَ يَشِيبُ فِيهَا الصَّغِيرُ وَ يَهْرَمُ فِيهَا الْكَبِيرُ وَ يَكْدَحُ فِيهَا قَلْبُ الْمُؤْمِنِ حَتَّى يَلْقَى رَبَّهُ فَرَأَيْتُ أَنَّ الصَّبْرَ عَلَى هَاتَا أَحْجَى فَصَبَرْتُ وَ فِي الْعَيْنِ قَذًى وَ فِي الْحَلْقِ شَجًى أَرَى تُرَاثِي نَهْبا»[5]

امام حسن (ع) را تنها گذاشتند . معاویه با مال دنیا مسلمانان را فریب داد و اطرافیان امام حسن (ع) را به دور خود جمع کرد و کار به جائی رسید که امام حسن (ع) در مدینه امنیت نداشت و چند بار خواستند ترور کنند ، زیر لباس زره می پوشیدند .

روزی در خیمه نشسته بود عده ای حمله کردند اموالش را غارت نمودند ، عبایش را بردند ، فردی آمد شمشیر به ران حضرت زد و گفت ؛ تو هم مثل پدرت کافر شدی .[1]   ( 1) منيخون: مقيمون.

[2]   ( 2) و جنادل صمّ خ ل. و الجنادل جمع جندل و هو الحجر، و صمّ جمع أصم و هو من الحجر الصلب المتين.

[3]   ( 3) ش« تشربون الكدر، و تأكلون الجشب» و يريد بالكدر الماء العكر، و الجشيب من الطعام و الجشب- بكسر الشين و سكونها أيضا-: الغليظ.

[4]   ثقفى، ابراهيم بن محمد بن سعيد بن هلال، الغارات (ط - القديمة) - قم، چاپ: اول، 1410 ق.

[5]   علامه حلى، حسن بن يوسف بن مطهر، نهج الحقّ و كشف الصدق - بيروت، چاپ: اول، 1982 م.

 
طراح و برنامه نویس: اکین