خطبه دوّم نماز جمعه مورخه 04/12/1385 PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر   
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۵۲

خطبه دوّم نماز جمعه مورخه 04/12/1385

1.                    هفتم صفر سالروز ولادت حضرت موسی بن جعفر (ع) است .

2.                    هشتم صفر روز امور تربیتی و تربیت اسلامی است .

دین اسلام که از سه بخش ؛ اعتقاد ، اخلاق و احکام تشکیل شده است برای تربیت انسان آمده است . اسلام می خواهد انسان ها طوری تربیت شوند که خودشان عدالت را اجرا کنند نه این که اجرای عدالت را بر آن ها تحمیل کنند . فضایل اخلاقی را با میل و رغبت و علاقه ی زیاد رعایت کنند نه این که با چوب و چماق فضایل اخلاقی را بر آن ها تحمیل کنند . فلذا اسلام نه تنها معتقدات عقلی و برهانی و صحیح در اعتقادات و فضایل در اخلاق و عدالت در جامعه را می خواهد بلکه بالاتر از این می خواهد در سایه ی تربیت انسان ها این مقولات را در جامعه نهادینه کند .

این هدف بسیار مهم ، اهمیت فوق العاده ی تربیت را روشن می کند . نهادینه شدن کمالات فردی و اجتماعی در پرتوی تربیت صحیح است . تربیت صحیح وقتی اتفاق می افتد که قانون تربیت متخذ از وحی و مجری تربیت ، مربی شایسته باشد . در اسلام دستورات تربیتی از معصوم گرفته شده است و پیامبر اسلام و ائمه ی هدی مربیان واقعی بشریت معصومند ولی امروز که مربی معصوم در غیبت است ، متولیان تربیتی باید سنخیت با آن معصوم داشته باشند .

کسی که در دامن اسلام تربیت نیافته ، مربی موفق نمی شود . کسی که تربیت را سیاسی کرد ، مربی خوبی نمی شود . کسی که منصب تربیت را که منصب الهی است سیطره و تسلط قرار داد مربی خوبی نمی شود .

شما ثمرات تربیت غرب را با ثمرات تربیت اسلامی مقایسه کنید تا فرق دو تربیت به خوبی روشن شود . او انسان را حیوان وحشی می کند که در رفتارهای حیوانی غرق می شود و این انسان را فرشته خو می کند که از ایثار و گذشت لذت می برد .

البته در این میان نیز ممکن است حیوان اسیر نان نقاب فرشته به صورت زند .

3.                    بحمدالله استقامت و مقومت دولت و ملت ایران نتیجه داد و دشمن دیرینه ی ما را به زانو درآورد . وزیر امور خارجه ی آمریکا خانم رایس که به « زن جنگ طلب » مشهور است ، اظهار نمود : آمریکا طی این سال ها سیاست تماس با ایران را پی گیری نمی کرد ، ما سیاست درستی نداشتیم ... من در حال حاضر شخصاً تغییر 180 درجه ای سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران را مطرح کرده ام .

اگر چه معلوم نیست در عمل چه اتفاقی می افتد ولی این سخن از زبان کسی که روزی ایران را با حمله و جنگ تهدید می کرد ، حاکی از شکست سیاست زور است . یعنی آمریکا اگر چه دشمن است وقتی در سیاست زور شکست خورد ، حالا راه دیگر را می خواهد آزمایش کند . خدا کند این ها عقل پیدا کنند و به واقعیت های جامعه ی جهانی پی ببرند .

 
طراح و برنامه نویس: اکین