خطبه دوّم نماز جمعه مورخه 29/10/1385 PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر   
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۴۸

خطبه دوّم نماز جمعه مورخه 29/10/1385

1.                    فرا رسیدن ماه محرم ، ماه عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) را تسلیت عرض می کنم و می خواهم در خصوص محرم چند نکته را تذکر دهم .

-                      تاریخ عزاداری :

عزاداری بر حسین (ع) از زمان آدم بوده و تاکنون ادامه داشته است . حضرت آدم به کربلا آمد و پایش مجروح شد و خون آمد . عرض کرد : خدایا چرا این خون جاری شد ؟ خداوند فرمود : « يقتل ولدک فی هذا الارض ولدک ظلما »

کشتی نوح در کربلا به تلاطم افتاد عرض کرد : خدایا من تمام زمین را گشتم ولی تین گونه ترس مرا فرا نگرفته بود ، چرا ؟ فرمود : این جا سبط خاتم الانبیا و پسر خاتم الاوصیا کشته می شود .

حضرت ابراهیم گذرش به کربلا افتاد اسبش رم کرد و ابراهیم از پشت اسب افتاد . فرمود : این جا مقتل حسین است .

گوسفندان حضرت اسماعیل در کنار شط فرات می چریدند اما از آن آب نمی خوردند . اسماعیل از جبرئیل پرسید ، جبرئیل گفت : از خود گوسفندان بپرسد . اسماعیل گوسفندان را جمع کرد چرا از آب فرات نمی خورید ؟ گفتند : « قَدْ بَلَغَنَا أَنَّ وَلَدَكَ‏ الْحُسَيْنَ ع سِبْطَ مُحَمَّدٍ يُقْتَلُ هُنَا عَطْشَاناً فَنَحْنُ لَا نَشْرَبُ مِنْ هَذِهِ الْمَشْرَعَةِ حَزَناً عَلَيْه‏»[1]

تا نوبت رسید به پیامبر اسلام ، آن حضرت بارها بر حسین (ع) عزاداری کرد . روزی گلوی حسین (ع) را می بوسید و گریه می کرد . امام حسین (ع) عرض کرد بابا چرا گریه می کنی ؟ فرمود : «يَا بُنَيَّ أُقَبِّلُ‏ مَوْضِعَ‏ السُّيُوفِ‏ مِنْك‏»[2]

ابن عباس می گوید در رکاب حضرت امیر (ع) به صفین می رفتیم به جائی رسید امام فرمود : «أَ تَعْرِفُ‏ هَذَا الْمَوْضِعَ‏ قُلْتُ لَهُ مَا أَعْرِفُهُ يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ فَقَالَ ع لَوْ عَرَفْتَهُ كَمَعْرِفَتِي لَمْ تَكُنْ تَجُوزُهُ حَتَّى تَبْكِيَ‏ كَبُكَائِي‏»[3]

 

فلسفه ی عزاداری

فلسفه ی عزاداری مرور پیام های اباعبدالله الحسین (ع) است . چرا قیام کرد ، چرا شهید شد ؟ ما در محرم می خواهیم آن ها را در ذهنمان مرور کنیم . امام حسین (ع) وقتی دید « دین » از بین می رود قیام کرد ، ما نیز باید این گونه باشیم . در عزاداری حسین (ع) می خواهیم به دنیا اعلام کنیم :

-                      ما مولائی داریم که ذلت را قبول نکرد .

-                      ما مولائی داریم که در راه دین همه چیزش را داد .

-                      ما مولائی داریم که در زیر شمشیر و تبر شکایت نکرد بلکه ذکر خدا گفت .

-                      ما مولائی داریم که در سخت ترین زمان نماز را ترک نکرد .

ما شیعه ی این چنین حضرتی هستیم .

-                      آسیب شناسی محرم

در مراسم محرم چیزهایی وجود دارد که ما را از فلسفه ی قیام امام حسین (ع) ، هم غافل می کند ، هم دور می کند و هم دشمنان شیعه را  جری می سازد و بهانه به دست آن ها می دهد .

شیخ عبدالرحمن البراک بزرگ ترین مرجع پیروان مذهب وهابیت فتوی داده است که دوازده امامی ها کافر و مشرکند و شرورترین طایفه هستند .

اگر فرد ناشناس یا وهابی بیاید وارد مسجد شود و ببیند :

-                      جمعیت زیادی جمع شدند بوی عرق و دود سیگار خانه ی خدا را گرفته .

-                      خواننده هم می گوید هر کی می خواد چر چی بگه من سگ کوی زینبم

-                      وقت نماز رسید ، اذان بلند شد این ها از مسجد فوراً با عجله فرار می کنند گویا ماندن در مسجد در وقت نماز حرام است ، این وهابی چه می گوید ؟

بیایید از آبروی حسین (ع) و شیعه دفاع کنیم هر آن چه وهن شیعه است دوری کنیم و به عزاداری ها محتوا و عمق دهیم . اگر قرار باشد هر سال یک خیر اضافه شود ... .

-                      مطالبی که می گوییم متناسب باشد ، اهانت به امام نباشد ، دروغ نباشد .

-                      احترام مساجد را حفظ کنیم . آیت الله مکارم می گوید : سیگار حرام است ، اگر کسی بیاید در خانه ی خدا کار حرام کند ... .

-                      مساجد را زیبا و نظیف کنیم که جذابیت داشته باشد .[1]   مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار (ط - بيروت) - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق.

[2]   ابن قولويه، جعفر بن محمد، كامل الزيارات - نجف اشرف، چاپ: اول، 1356ش.

[3]   ابن بابويه، محمد بن على، الأمالي( للصدوق) - تهران، چاپ: ششم، 1376ش.

 
طراح و برنامه نویس: اکین