خطبه دوّم نماز جمعه مورخه22/10/1385 PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر   
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۴۷

خطبه دوّم نماز جمعه مورخه22/10/1385

1.                    24 ذی الحجه روز مباهله است .

در سال دهم یا نهم هجری پیامبر اسلام به اسقف نجران که مسیحی بودند نامه ای نوشت و آن ها را به اسلام دعوت نمود . آن ها پس از تشکیل جلسه و مشورت 60 نفر را انتخاب کردند تا برای بررسی ادعای پیامبر به مدینه بیایند .

نمایندگان نجران با لباس تجملی ، ابریشمی و با انگشتر طلا و صلیب وارد مسجدالنبی شدند ، پیامبر با آن ها حرف نزد ، از مسجد بیرون آمدند با عثمان صحبت کردند و عثمان علی (ع) را نشان داد . حضرت علی (ع) به آن ها فرمود : این لباس های ابریشمی و طلا و جواهرات را در آورده و با حالت ساده پیش پیامبر بروید . پیامبر با احترام خاص آن ها را تحویل گرفت .

پیامبر (ص) : من شما را به آئین توحید و پرستش خدای یگانه دعوت می کنم .

مسیحیان : اگر مراد از اسلام ایمان به خداست ، ما قبلاً ایمان آورده ایم .

پیامبر (ص) : اگر ایمان آورده اید چرا صلیب را پرستش می کنید ، گوشت خوک می خورید و برای خدا فرزند قائل هستید ؟

مسیحیان : ما او را خدا می دانیم چون مردگان را زنده می کند ، بیماران را شفا داده است ، از گِل پرنده ساخته و به پرواز درآورده است .

پیامبر (ص) : نه او بنده و مخلوق خداست که او را در رحم مریم قرار داد .

مسیحیان : او فرزند خداست چون مادرش مریم بدون ازدواج با کسی او را به دنیا آورد .

قرآن : « إِنَّ مَثَلَ‏ عيسى‏ عِنْدَ اللَّهِ كَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ قالَ لَهُ كُنْ فَيَكُون‏»[1]

مسیحیان : کلام شما ما را قانع نمی کند ، باید مباهله کنیم .

قرآن : « فَمَنْ حَاجَّكَ‏ فيهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَكُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَكُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكاذِبين‏»[2]

بزرگان نجران گفتند اگر پیامبر با سپاه و لشکر آمد ، مباهله کنید اما اگر با فرزندان و جگر گوشه گان  خود آمد ، مباهله نکنید .

دیدند پیامبر (ص) امام حسین (ع) را به آغوش گرفته و از دست امام حسن (ع) گرفته و فاطمه پشت سر پیامبر و علی (ع) پشت آن حرکت می کند .

اسقف نجران : من چهره هایی را می بینم که هرگاه دست به دعا بردارند و از درگاه الهی بخواهند که بزرگ ترین کوه ها را از جای بکند خواهد کند .

2.                    25 دی روز خانواده است .

انسان در خانواده متولد می شود ، در خانواده رشد می کند و در خانواده تربیت می شود . اخلاق و غذا و آداب و فرهنگ هر خانواده در فرزندان آن خانواده اثر می گذارد .

اولاً جوانان که می خواهند تشکیل خانواده دهند بدانند که خانواده ای محکم و مستحکم خواهد بود که مبتنی بر معرفت و شناخت کامل تدین و اخلاق و اسلامی باشد . شناخت های خیابانی بر اساس هواهای نفسانی ماندگار نیست و شما می بینید طلاق افزایش یافته است .

ثانیاً خانواده ها بدانند امروز اختلاف دختر و پسر جوان در خانواده ها به خاطر فامیل بودن و بی حجابی دختران در خیابان ها شدیداً بنیان خانواده را تهدید می کند .

اینترنت از یک طرف ، مواد مخدر از طرف دیگر ، اختلاط از طرف سوم بلای جان خانواده ها و جوانان شده است .

این در حکومت زشت است که جوانان مختلط درس بخوانند ، این زشت است که در محیط علمی که محیط تربیت است دختران جوان بدون حجاب و آرایش کرده حضور یابند .

اگر پسرت را دوست داری به دخترت بگو حجاب را رعایت کند . اگر به آینده ی فرزندانت علاقه داری خودت بی بندوبار نباش ... .

آفت خانواده :

1.                    ازدواج بر اساس هوا و هوس  2. عدم شناخت کافی 3. فریب و دروغ در قیافه ، در زندگی و ...  4. چشم و هم چشمی  5. اینترنت ، سی دی  6. رفیقان ناباب  7. مواد مخدر  8. اختلاط محرم و نامحرم .[1]   - آل عمران 59

[2]   - آل عمران 61

 
طراح و برنامه نویس: اکین