خطبه دوم نماز جمعه مورخه 26/08/1385 PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر   
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۳۷

خطبه دوم نماز جمعه مورخه 26/08/1385

1.                    26 آبان روز شکرگذاری خودکفائی در تولید گندم است . شما می دانید امروز واردات و صادرات بر اساس برخوردهای سیاسی انجام می گیرد یعنی حتی با اقتصاد نیز سیاسی برخورد می شود . گندم یکی از نیازهای ضروری کشور بود که ما وارد می کردیم ولی امروز با برنامه ریزی درست مسئولین و همت و تلاش کشاورزان به خودکفائی رسیدیم . جا دارد اول از خدای متعال تشکر کنیم دوم از مروجین و مسئولین کشاورزی و سوم از همت کشاورزان و انتظار این است که با فراهم کردن امکانات مناسب برای کشاورزان و سهل الوصول کردن راه های تحویل و فروش محصولات و تشویق کشاورزان در آینده ی نزدیک شاهد صدور این محصول استراتژیک باشیم .

2.                    امروز 25 شوال سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) است . در اواخر عمر حکومت امویان که کشور گسترده ی مسلمانان از یک طرف به قدرت نمائی در مرزهای مختلف مشغول بود ، از طرف دیگر ناراضیان از حکومت در نقاط مختلف شورش کرده بودند ، متولیان حکومت مشغول غارت و حیف و میل بیت المال بودند . بیماری ، قحطی و طاعون جامعه را فرا گرفته بود ، علما نیز یا سیاست زده بودند یا ریاکار یا غرق در تمنیات خود و مشغول بخشش های غیر مفید کلانی شده بودند ، در چنین دورانی که مردم غرق در حیرت بودند امامت به امام صادق (ع) رسید . امام باید دو کار انجام می داد ؛ یکی این که اسلام را درست برای مردم بیان می کرد و این نیاز داشت هم با تحریفات به وجود آمده مبارزه شود و هم واقعیت دین برای مردم بیان شود . دوم بناگذاری یک نظام عدل اسلامی ، اما باید اول فکرها و عقل و تفکرها آماده شود تا حکومت اسلامی به وجود آید .

امام برای این که فکرها را اصلاح و تربیت کند یک قیام فرهنگی همه جانبه آغاز نمود و هزاران شاگرد باواسطه و بدون واسطه تربیت کرد که همان ها ماندند و مکتب شیعه را که از امام صادق (ع) گرفته بودند حفظ نمودند .

اما منصور دیگر امام را نتوانست تحمل کند فلذا با سم آن حضرت را شهید کرد و حضرت قبل شهادتش همه ی خویشان خود را جمع کرد و فرمود : «إِنَّ شَفَاعَتَنَا لَنْ تَنَالَ مُسْتَخِفّاً بِالصَّلَاة»[1]

هفته ی اول ذیقعده ، هفته ی حج نامگذاری شده است . حج یکی از مهم ترین فریضه ی الهی است که جنبه های تربیتی ، اخلاقی ، معنوی و سیاسی مهمی دارد .

امام صادق (ع) : « إنّ العبد المؤمن‏ حين يخرج‏ من بيته حاجّا لا يخطو خطوة و لا تخطو به راحلته إلّا كتب اللّه له بها حسنة و محى عنه سيّئة و رفع له بها درجة. فإذا وقف بعرفات، فلو كانت ذنوبه عدد الثّرى، رجع كما ولدته أمّه‏»[2][1]   عده اى از علماء، الأصول الستة عشر (ط - دار الحديث) - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1423ق / 1381ش.

[2]   قمي مشهدي، محمد بن محمدرضا، تفسير كنز الدقائق و بحر الغرائب - تهران، چاپ: اول، 1368 ش.

 
طراح و برنامه نویس: اکین