خطبه دوم نماز جمعه مورخه 12/08/1385 PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر   
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۳۶

خطبه دوم نماز جمعه مورخه 12/08/1385

اسلام و ابزارهای عزت و اقتدار

دین مقدس اسلام کامل ترین دین خداست ؛ این که دین اسلام دین کاملی است ، معنایش این است که هم در بعد فردی نیازهای معنوی و تربیتی ، اخلاقی انسان را تأمین می کند ، هم نیازهای اجتماعی انسان را . هم انسان ا به صورت فرد می بیند و آن چه برای یک انسان لازم است ، آن را به صورت وجوب و حرمت در قالب احکام خمسه بیان می کند و از نظر اخلاق باید و نبایدها را ذکر می کند و هم چنین او را در جامعه می بیند و آن چه برای جامعه لازم است و جامعه را تقویت می کند و مردم را به همدیگر نزدیک می کند و امنیت را فراهم می سازد برنامه دارد .

مهم تر از همه ی این ها اسلام در بعد سیاست برای حفظ امنیت ، عدالت ، عزت و اقتدار در درون خود برنامه هایی دارد که اگر به آن ها عمل شود ، عزت و اقتدار مسلمانان خود به خود فراهم می شود .

یکی از دستورات اسلام این است که مسلمان نه ظلم می کند و نه ظلم می پذیرد . ظلم نکردن مسلمان به دیگران ، عدالت و امنیت دیگران را فراهم می کند و ظلم نپذیرفتن مسلمان عزت و اقتدار او را حفظ می کند . هیهات منا الذله کلام و سخن دین است که از زبان امام حسین (ع) جاری شد و این سخن باید از زبان تمام مسلمانان خارج شود . اگر دشمن مسلمانان به جد و یقین بدانند که مسلمانان این خصلت را دارند که ظلم نمی پذیرند و در مقابل ظالم تسلیم نمی شوند تجاوز به حقوق مسلمین نمی کنند اما اسلام این را گفته ولی مسلمانان به آن عمل نکردند . حکام مسلمانان برای حفظ دنیایشان دینشان را فروختند و ذلت را پذیرفتند . امروز برخی از کشورهای اسلامی که جرأت آب خوردن بدون اجازه ی آمریکا را ندارند و حتی مردم خاکشان را به سربازان و سیاستمداران آمریکا داده اند ، ذلت پذیرفته اند و در مقابل ظالم زانوی تسلیم و حقارت به زمین زده اند .

البته دین مقدس اسلام برای این که مسلمانان ظلم را نپذیرند و زیر ظلم نروند باز راهش را نشان داده است . اولین راه وحدت امت اسلامی است . «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَميعاً وَ لا تَفَرَّقُوا »[1]

این حبل الله اهل بیت است . حضرت امیر (ع) در خطبه ی 176 می فرماید : « قرآن حبل الله است . » این حبل الله اهل بیت (ع) است . امام صادق (ع) می فرماید : « ما اهل بیت حبل الله هستیم . » این حبل الله علی بن ابی طالب (ع)است .

خدای متعال می فرمايند« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِذا لَقيتُمْ فِئَةً فَاثْبُتُوا وَ اذْكُرُوا اللَّهَ كَثيراً لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ، وَ أَطيعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ريحُكُمْ وَ اصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرينَ»[2]

اگر مسلمانان به هویت اسلامی خود توجه می کردند ، اگر به توصیه های قرآن عمل می کردند ، شما مطمئن باشید امروز اسرائیلی وجود نداشت . اسرائیل از فشل و متفرق بودن مسلمانان متولد شده است و امروز از همین نقص مسلمانان ارتزاق می کند و به حیات خود ادامه می دهد . روی قلب مسلمانان نشسته و از خون آن ها می خورد و قوی می شود .

آمریکا هر کشور اسلامی را غصب کرده و به هر کشور مسلمانی تجاوز کرده ، از خاک کشور اسلامی دیگر استفاده نموده است . آمریکا چگونه به افغانستان تجاوز کرد و چگونه عراق را اشغال نمود ، چطور از اسرائیل حمایت می کند ؟ مگر نه این است که از خاک و نفت و ثروت مردم مسلمان استفاده می کند . امروز حضور آمریکا در خلیج فارس با ایماء و اشاره ی کشورهای اسلامی انجام می شود . اگر آمریکا مشکل داخلی خود را نمی تواند حل کند ، وقتی یک سیل یا زلزله ای در آمریکا رخ می دهد مردم مثل وحشی همدیگر را غارت می کنند و دولت آمریکا نه امنیت آن ها را می تواند فراهم کند و نه می تواند برای آن ها امکانات و خدمات رفاهی برساند ولی در خلیج فارس مانور دریایی انجام می دهد از جیب مسلمانان هزینه می کند .

امروز درد اسلام این است که حاکمان مسلمانان اسیر دنیا و غرق در تجملات دنیوی شده و پشتوانه ی مردمی را از دست داده و در بعضی جاها مردم را در غفلت نگه داشته اند و مجبورند برای حفظ این دنیای کثیف خود از قدرت شیطانی استفاده کنند .

امروز باید اعتراف کنیم که آمریکا را حکام کشورهای اسلامی آمریکا کرد و الا آمریکا همان جزیره ی گمشده ای بود که در وادی جهالت گرفتار بود و امروز هم آمریکا همان کشوری است که در اداره مردم از تأمین امنیت برای شهروندان عاجز است ، در مقابل عوامل طبیعی عاجز است .

کوچک ترین حرکت مسلمانان آمریکا را بیچاره می کند و ما این را در 13 آبان در تسخیر لانه ی جاسوسی آمریکا دیدیم که تعدادی جوان ریختند و سفارتخانه ی آمریکا را که جاسوسان آمریکا در آن لانه کرده بودند ، دستگیر کردند و آمریکا هیچ غلطی نتوانست بکند و خواست یک اقدامی هم انجام دهد در طبس همان خدایی که به اصحاب فیل و لشکر ابرهه ، ابابیل را فرستاد ، هواپیماهای پیشرفته ی آمریکا را با شن های بیابان سرنگون کرد .

ما روز 13 آبان روز دانش آموز ، روز مبارزه با استکبار جهانی را از اسلام گرفته ایم و امروز هر چه داریم از اسلام داریم و دامن اسلام را گرفته ایم . خدا ما را به روح عزت و اقتدار خواهد رساند . « اللَّهُ وَلِيُّ الَّذينَ آمَنُوا يُخْرِجُهُمْ‏ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ وَ الَّذينَ كَفَرُوا أَوْلِياؤُهُمُ الطَّاغُوتُ يُخْرِجُونَهُمْ مِنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُماتِ أُولئِكَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فيها خالِدُون‏»[3][1]   - آل عمران 103

[2]   - انفال 45- 46

[3]   - بقره 257

 
طراح و برنامه نویس: اکین